≡ Menu

Kerem Sarı

Yeni Ev Alanların Kombi Doğalgaz Aboneliği Açtırma Süreci

Ev almaktan daha zor olan doğalgaz açtırma işlemini tamamlamak için gereken aşamaları tek tek anlatacağım. Yaklaşık on gün internetten ev baktım, bu on günün üç günü baktığım evlerin arasından beğendiklerimi gidip gezmekle geçti. En sonunda bir ev beğenip aldığımda bütün işlemler üç günde sonuçlandı. Bu üç güne tapu, kredi, taşınma ve yerleşme dahil.

Elektirik ve su abonelikleri henüz iskan çıkmadığı için gerekmedi. Yapmam gereken tek şey sıcak su için doğalgaz şofbeni taktırmak ve İgdaş’tan aboneliğimi açmak. Ne kadar basit gözüksede bu işlemi on günde ancak halledebildim.

Sıfır eve kombi taktırıp doğalgaz aboneliği açtırmak için;

İlk önce bir mühendis bulup proje çizdirmemiz gerekiyor. Mühendis projeyi çizip İgdaş’ın sistemine girerek onay sürecini başlatıyor. Onay gelince İgdaş’a bu evraklarla gidip abonelik açtırmanız gerekiyor; Tapu, Dask (dask gerekli mi bilmiyorum, ben götürmüştüm) kimlik kartı ve fotokopisi. Buradan gerekli evrakların listesini görebilirsiniz: İgdaş Bağlantı Sözleşmesi. He birde İgdaş size doğalgaz sayacı verecek, sizde taşıyacaksınız. Aboneliğinizi açtırdıktan sonra İgdaş personeli evinize gelip kombi düzeneğini kontrol edecek ve onay verecek. Şartel kombinin altında olmaması gerekiyor, balkon açıksa kombi dolabı olması şart gibi birçok konuda belli yönergeler var. Bu yönergelere uyumluysa İgdaş personeli onay veriyor. Tabii abonelik açtırdıktan sonra kombiyi, doğalgaz sayacını ve dolabı takacak bir eleman bulmanız gerekiyor. Bu işten anlayan birini bulursanız onay süreci sıkıntısız geçecektir.

 • Proje çizdirdik.
 • Onay bekledik.
 • Abonelik açtırdık.
 • Sayaç, kombi vs. taktırdık.
 • İgdaş personeli geldi ve onayladı.

Bitti mi? Hayır!

Son olarak kombi markası herneyse ilgili firmanın personeli gelip elektrik bağlantısını yapacak ve kombiyi kullanmaya başlayabileceksiniz.

Bu şekilde listeleyincede basit gibi gözüküyor ama değil. Her aşamada arayıp randevu alıyorsunuz ve aldığınız randevuler hiç söylenen günde gerçekleşmiyor. Eğer hafta içi evde kimse yoksa sürekli işten izin almalısınız. Neyse ki ben evi açtıracak birilerini her zaman bulabildim.

Bu arada; son aşama olan kombi firmasının gelip elektriği bağlama süreci oldukça uzayınca ve en son Cumartesi günü yetiştiremedik, Pazartesi günü geleceğiz dediklerinde, yeter artık dedim ve elektrik bağlantısını kendim yaptım.

Kombinin elektrik bağlantısı için neden kombi personelini beklemeliyiz?

Eğer elektrik bağlantısını kendiniz yaparsanız ve kombi çalışmazsa yandınız! Kombi firması elektrik bağlantısını kendileri yapmadan garanti belgesini imzalamıyor. Ben bu riski göze alarak bağlantıyı yaptım ve kullanmaya başladım. Kombi çalıştığı için gelip garanti belgesini imzalayacaklar. Eğer çalışmasaydı ne para iadesi alabilirdim nede ücretsiz onarım yaptırabilirdim.

Bütün işleri takip edip halleden sertifikalı tesisatçılar var. Veriyorsunuz parasını; İgdaş’tan abonelik açtırıp sayacı eve götürmek dışında bütün işlemleri hallediyorlar. Kombiyi, dolabı onlar getirip takıyor. Randevu işleri onlara ait. Yinede on günü gözden çıkartın.

Yazar Hakkında: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konular bir fikre hayat veriyor.


{ 8 comments… add one }
 • Mesut

  Lanet olsun kombisine de evine de.

 • Anonim

  Turkiye cok ilerlemis belli.su kadar is mesele oluyor.Uzaya cikalim diye ugrassak nafile ruyamizda gorelim.yeni evimiz var icine giremioz.neden dogal gaz bagli degil.sokaga kutuyu baglattim ama gerisi husran.Turkiye ilerledi.n ilerledi.

  • Kerem SARI

   Birgün dairenle beraber binayı havaya uçurma diye bunlar. Yani ülken seni senden koruyor. Bıraksa ya havaya uçacaksın yada zehirlenip gideceksin. Her fırsatta düşünmeden kötülemeyin ülkeyi.

 • Tamer

  Bir sorum olacaktı iskan olmadan dogalgaz aboneliği alabildiniz mi gazı açtılar mı

  • Kerem SARI

   İskan gerekmiyor.

   • Anonim

    herşeyi hallettik ama igdas bize saat vermedi

 • Anonim

  Kimse bize saat vermedi abonelik yaptık ama saat yok

Leave a Comment