Yapay Oyun (The Imitation Game) Enigma nedir

Kolay kolay film beğenmediğimi, bu yüzden önerilerin devamının geleceğini pek düşünmediğimi yazmıştım.

Bunca tespite rağmen bir gün sonra yani bugün ikinci öneride bulunuyorum. Bu konuya sebep olan filmin adı Yapay Oyun. İzlediğim en iyi filmlerden biri oldu.

Benim gibi karmaşık problemlerle boğuşmayı seviyorsanız bu filme bayılacaksınız. Baştan sona pür dikkat izledim ve bir an olsun filmden kopmadım.

Sürükleyici, merak uyandırıcı, aşırı düşündüren muhteşem bir film.

Yapay Oyun Konusu

Filmi mükemmel kılan en büyük etken şüphesiz ki hikayenin gerçek olmasıdır. İngilizler ve Naziler daha doğrusu dünya hakkında belki de hiç bilmediğiniz tarihsel bilgileri öğreneceksiniz.

Film zamanında çok gizli tutulan bir konuyu ele aldı ve bu bilgiler 50 yıl boyunca saklanmış.

Filmin konusu özet olarak:
Naziler en güçlü oldukları dönemlerde önüne çıkan bütün ülkeleri yerle bir edip ele geçiriyor ve bütün askeri operasyonlarını “enigma” isimli şifreleme tekniği / makinesi ile yönlendiriyor.

Dünya Nazi’lerin bütün hamlelerine yön veren emirleri gök yüzünde olduğunu biliyor ama hiç bir şekilde enigma şifresini çözemedikleri için müdahale edemiyorlar.

Ordu bu şifrelemeyi çözmek için matematik uzmanları gibi üstün zekaları bünyesine katıyor ve çalışma alanları yaratarak her türlü destekte bulunuyor. Baş rol oyuncumuz bu matematik uzmanlarından biridir.

Çok garip ve çözülmesi zor olan bir karakter olsa da, en az 14 milyon insanın hayatını kurtardı ve dünyanın şuan ki durumunu bile belirledi diyebiliriz. İyimi oldu kötümü oldu bu tartışılır gerçi.

Filmden hemen sonra gerçek hikaye olduğu için enigma’yı araştırmaya çalıştım ve en az 2 saat sürdü. Şuan bu konuya ayırdığım yarım saatide eklersek, bu film benim yarım günümü aldı diyebiliriz.

Şuana kadar paylaştıklarım film resimleri ve enigma makinesinin resimleriydi. Bundan sonra enigma şifresini çözen makinenin resimleri olacak. Filmde bunun bir adı var unuttum. Zaten enigma diye arama yapınca şifreyi çözen makinenin resimleri çıkıyor.

Resmen hayran kaldım, nasıl bir zeka, nasıl bir azim anlamak mümkün değil. Çünkü bu şifreyi çözmek için ekibiyle ve üstüyle mücadele ediyor. Bir kaç engeli müthiş bir cesaretle aşıyor.

Filmin en güzel yerlerinden biri bir türlü işe yaramayan makineyle enigma şifrelemesini çözmek için buldukları fikir. Bu fikir barda bir konuşmada canlanıyor ve bütün ekip hızlıca çalışma alanlarına gidip şifreyi çözüyor.

Filmin diğer bir boyutu da enigma şifresini çözerek dünyaya şekil veren zekanın intihar etmesiydi. Bu zeka eşcinsel ve o dönemlerde bu durum yasal değildi. Ayrıca gizli tutulan bir konu olduğu için, onu yargılayanlar ve bu durumu açığa çıkartan polisin kiminle uğraştığını bilmemesi.

Bu filmi izleyipte beğenmedim diyecek kişi yoktur belkide. Lütfen tarihsel bir olayı siyasi olarak yorumlamayın. Ön planda olan şifre ve çözme hikayesi, iyi seyirler.

Anasayfa » Dizi Film » Yapay Oyun (The Imitation Game) Enigma nedir

“Yapay Oyun (The Imitation Game) Enigma nedir” üzerine 6 yorum

 1. Kaç kez duydum sayısı yok, hep sormuşumdur kendime enigma nedir diye. Araştırmaya da çekindim hani sıkıntılı bir konu malum. Böyle Türkçe basit ve özet bir konu iyi oldu. Sayende filmiyle beraber öğrenmiş oldum eline sağlık kardeşim.

  Cevapla
 2. İzlediğim en iyi filmlerden biri. Süper bir konusu var. Oyunculuk süper. Aksiyon, dram, duygusallık ve eş cinsellik konusunun o dönemlerdeki dışlanması falan inanılmaz bir film.

  Cevapla
 3. Enigmabu çözen makinenin adı Cristofor ( Ellenin ölen sevgilisinin adı) başka isimle de düşünen elektronik beyin diyor filmde hesaptan sonrakı maksatı gerçekleçdiren makine bi tür

  Cevapla
 4. Enigmanın şifresini kırdıkları barda geçen sahneyi anlamadım. CILLY ve şu her mesajlarında bulunan heil hitler muhabbetinin olayla bağlantısı ne? Biri aydınlatırsa efsane olur.

  Cevapla

Yorum yapın