İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

İnternet ve Para Blogu
≡ Menu

Yapay Oyun (The Imitation Game) Enigma nedir

Bir önceki film önerimde, izlediklerim adı altında bir kategoriye gerek duymadığımı söylemiştim. Kolay kolay film beğenmediğimi, bu yüzden önerilerin devamının geleceğini pek düşünmediğimi yazmıştım. Bunca tespite rağmen bir gün sonra yani bugün ikinci öneride bulunuyorum. Bu konuya sebep olan filmin adı “Yapay Oyun” İzlediğim en iyi filmlerden biridir, şimdiye kadar önerdiğim bütün filmleri unutun ve bu filmi izleyin. Sanırım bu cümleyi her film önerimde kullanacağım, bir sonraki bir öncekini unuttursun 🙂

yapay oyun

İzlediğim en iyi filmlerden biri! Benim gibi karmaşık problemlerin içinde boğuşmayı seviyorsanız bu filme bayılacaksınız. Baştan sona pür dikkat izledim ve bir an olsun filmden kopmadım. Sürükleyici, merak uyandırıcı, aşırı düşündüren muhteşem bir film.

Yapay Oyun Konusu

Filmi mükemmel kılan en büyük etken şüphesizki hikayenin gerçek olmasıdır. İngilizler ve Naziler daha doğrusu dünya hakkında belkide hiç bilmediğiniz tarihsel bilgileri öğreneceksiniz.

Film zamanında çok gizli tutulan bir konuyu ele aldı ve bu bilgiler 50 yıl boyunca saklanmış.

yapay oyun filmi

Filmin konusu özet olarak:
Naziler en güçlü oldukları dönemlerde önüne çıkan bütün ülkeleri yerle bir edip ele geçiriyor ve bütün askeri operasyonlarını “enigma” isimli şifreleme tekniği / makinesi ile yönlendiriyor. Dünya nazilerin bütün hamlelerine yön veren emirleri gök yüzünde olduğunu biliyor ama hiç bir şekilde enigma şifresini çözemedikleri için müdehale edemiyorlar.

enigma makinesi

Ordu bu şifrelemeyi çözmek için matematik uzmanları gibi üstün zekaları bünyesine katıyor ve çalışma alanları yaratarak her türlü destekte bulunuyor. Baş rol oyuncumuz bu matematik uzmanlarından biridir. Çok garip ve çözülmesi zor olan bir karakter olsada, en az 14 milyon insanın hayatını kurtardı ve dünyanın şuanki durumunu bile belirledi diyebiliriz. İyimi oldu kötümü oldu bu tartışılır gerçi.

enigma almanya

Filmden hemen sonra gerçek hikaye olduğu için enigma’yı araştırmaya çalıştım ve en az 2 saat sürdü. Şuan bu konuya ayırdığım yarım saatide eklersek, bu film benim yarım günümü aldı diyebiliriz.

Şuana kadar paylaştıklarım film resimleri ve enigma makinesinin resimleriydi. Bundan sonra enigma şifresini çözen makinenin resimleri olacak. Filmde bunun bir adı var unuttum. Zaten enigma diye arama yapınca şifreyi çözem makinenin resimleride çıkıyor.

enigma nedir

Resmen hayran kaldım, nasıl bir zeka, nasıl bir azim anlamak mümkün değil. Çünkü bu şifreyi çözmek için ekibiyle ve üstüyle mücadele ediyor. Bir kaç engeli müthiş bir cesaretle aşıyor.

Filmin en güzel yerlerinden biri bir türlü işe yaramayan makineyle enigma şifrelemesini çözmek için buldukları fikir. Bu fikir barda bir konuşmada canlanıyor ve bütün ekip hızlıca çalışma alanlarına gidip şifreyi çözüyor.

enigma resimleri

Filmin diğer bir boyutuda enigma şifresini çözerek dünyaya şekil veren zekanın intihar etmesiydi. Bu zeka eşcinsel ve o dönemlerde bu durum yasal değildi. Ayrıca gizli tutulan bir konu olduğu için, onu yargılayanlar ve bu durumu açığa çıkartan polisin kiminle uğraştığını bilmemesi.

enigma ve naziler

Bu filmi izleyipte beğenmedim diyecek kişi yoktur belkide. Lütfen tarihsel bir olayı siyasi olarak yorumlamayın. Ön planda olan şifre ve çözme hikayesi, iyi seyirler.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 5 yorum yapıldı… add one }
 • selamet 9 Temmuz 2015

  Kaç kez duydum sayısı yok, hep sormuşumdur kendime enigma nedir diye. Araştırmaya da çekindim hani sıkıntılı bir konu malum. Böyle Türkçe basit ve özet bir konu iyi oldu. Sayende filmiyle beraber öğrenmiş oldum eline sağlık kardeşim.

  • Kerem SARI 26 Temmuz 2015

   Konuda belirttiğim gibi enigma benimde çok dikkatimi çekti.

 • Halil Öztopçu 11 Kasım 2016

  Muhteşem ötesi bir konusu var. Kesinlikle izlenmesi gereken bir başyapıt.

 • Sibel 13 Ocak 2017

  İzlediğim en iyi filmlerden biri. Süper bir konusu var. Oyunculuk süper. Aksiyon, dram, duygusallık ve eş cinsellik konusunun o dönemlerdeki dışlanması falan inanılmaz bir film.

 • Schems İsmayılova 27 Haziran 2017

  Enigmabu çözen makinenin adı Cristofor ( Ellenin ölen sevgilisinin adı) başka isimle de düşünen elektronik beyin diyor filmde hesaptan sonrakı maksatı gerçekleçdiren makine bi tür

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.