WordPress yazıyı sayfalara bölmek (konu içi)

Bu güne kadar wordpress tabanlı hiç bir sitemde sayfalandırma yapma gereği duymadığım halde merak edip araştırmıştım. Bir yazıyı sayfalara bölmek için eklenti yüklememiz veya wordpress yapısıyla oynamamız gerekmiyor. WordPress bunu kullanıcıları için düşünmüş ve ana yapısında sayfalandırma özelliğine yer vermiş.

WordPress’in bu özelliğini herkesin bildiğini düşünmüyorum. Eğer bilinen bir özellik olsaydı eminim sayfalandırma yapan eklentilerin bu şekilde yoğun kullanımı olmazdı. Her zaman eklentilere karşı oldum ve hiç bir zaman kullanmayı tercih etmedim. Çok gerekmedikçe ve eklentisiz yapma imkanınız varsa kesinlikle kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Eklentilerin güvenlik, hız vs. bir çok konuda olumsuz etkileri olacaktır.

“WordPress Sayfalama”

Biliyorum ilk cümlede hiç sayfalandırma yapma gereği duymadığımı belirttim fakat sayfalandırma yapılması gereken bir çok konu var.

Sayfalandırma yapmanın seo etkisi

Eminim bir çoğunu biliyordur, google siteleri değerlendirmeye alırken ziyaretçi davranışlarına büyük bir önem vermeye başladı. Kullanıcı yorumları, sayfada kalması süresi ve bu konuyla ilgisi olan “ziyaretçinin site içi dolaşımı” gibi bir çok etken sıralamayı etkiler durumda.

WordPress’te yazıları sayfalara bölmenin, arama motorları açısından olumlu bir durum olduğunu belirttik. Konuyu açmak gerekirse; bir kullanıcı hedef kelimeden girdiği sitede eğer başka sayfalara geçiş yaparsa google bu durumu sitenin hedef kelimeye olumlu cevap verdiğini algılıyor. Kullanıcı içerikten istediği bilgiyi alamazsa veya beğenmezse sizin sitenizde başka sayfalara geçme durumu olamaz. İşte bu noktada sayfalandırma yapmanın seo açısından olan etkisini anlamış oluyoruz. Fakat! kısa konuları kesinlikle sayfalara bölmeyeniz, unutmayınız ki ziyaretçilerimizin sayfada kalma süreside içeriğin kalitesini belirler. Uzun konuları bölerek belki sayfada kalma süresini biraz azaltmış oluru ama bu durumda sitede kalma süresini arttırıyor. Artık bu dengeyi sağlamak size kalmış.  Resimde pek alakalı olmadı ama neyse 🙂

WordPress resim galerisi için sayfalandırma yapmak

Biliyorsunuzki bir çok resim galerisi eklentisi var, eklentilere karşı olan biri olarak bu ihtiyacımı wordpress’in orijinalinde bulunan sayfalandırma seçeneğini kullanarak gidermeyi tercih ederim. Üstelik sağlıklı çalışanını bulmakta zormuş, konuyu açmadan önce ufak bir araştırma yapmıştım. Hadi bulduk diyelim, en basitini araştırdım ve bir çok veritabanı sorgusunun olduğunu gördüm. Bu yüzden resim galerisi için vereceğim ufak bir komutla sayfalandırma yapmayı tercih etmeliyiz.

Sayfalandırma için “nextpage” komutu

Nasıl kullanılacağı hakkında ufak bir yazıya yer vermemek olmaz. Yazımızı her zamanki gibi hazırlayıp ikinci sayfaya atılmasını istediğiniz alana aşağıdaki kodu ekliyoruz.

<!--nextpage-->

Kodu ilk uygulamamızda ikinci sayfayı oluşturmuş oluruz, ikinci kullanımda ikinci sayfamızdan üçüncü sayfaya geçişi sağlamış oluruz. Bu şekilde sonsuz sayfalandırma yapabiliriz.

Örnek olarak bu konuda uygulayalım…

“WordPress yazıyı sayfalara bölmek (konu içi)” üzerine 2 yorum

  1. Kardeşim benim, “wordpress sayfalama” o kadar basit ki, algılamam uzun sürdü. Daha zor bir sayfalama modeli olduğunu düşünüyordum. Hiç yoktan bir eklenti veya dosya düzenleme olmasını vs. bekliyordum. Bu yüzden anlatımında sayfalama kodunu vermiş ama arka planında yapılması gereken kodlamaları vermedi diyordum.

    Cevapla

Yorum yapın