≡ Menu

Kerem Sarı

WordPress Yazı İçine Eklentisiz Reklam Ekleme

Eklentiler WordPress sitemize fazladan yük oluyor. Benim için sadecelik ve hız içerik kalitesiyle eş değerdedir. Okunabilirlik olmadıktan sonra içeriğin veya içerik olmadan okunabilirliğin hiçbir önemi yok.

Bundan seneler önce yazılarımın paragraf aralarına reklam ekleme ihtiyacı doğmuştu. O zamanlar WordPress Adsense eklentisi vardı. Yapımcı Google olduğu için eklentiyi kullanıyordum. Sonra Google eklentiyi durduracağını duyurunca haliyle bir ihtiyaç doğdu.

Yazıyı geç, Yazı İçi Reklam koduna git.

Başka bir eklendi kullanmak istemediğim için aşağıdaki kodlarla yazılarımın arasına reklam ekleyebilmiştim. Üstelik istediğim gibi yönetebiliyordum.

Tabi o zamanlar Adsense Otomatik Reklamlar yoktu. Şimdi bildiğiniz gibi otomatik reklam kodunu sitemize eklediğimiz gibi yazılarımızın ortasın, sağına, soluna uygun gördüğü her yere reklam otomatik ekleniyor.

Yinede otomatik reklamlardan rahatsız olan WordPress kulalanıcıları var. Aslında bende reklam yoğunluğunu uygun bir şekilde ayarladığını düşünmüyorum. Rahatsız edecek kadar reklam  eklediğini düşünüyorum. İlerde bende manuel bir şekilde yazı içerisine reklam ekleme yöntemine dönebilirim.

Paylaşacağım kodlamadaki mantık şu şekilde:

Eğer yazınız en az beş yüz kelimeden oluşuyorsa üç yüz kelimeden sonra gelen ilk paragraftan önce reklamı göster. Tabi bu değerleri siz belirleyeceksiniz.

Paylaşacağım kodlamayı kelime sayılarını değiştirerek istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Yani yazı beş yüz kelimeden uzunsa bir reklam göstermiştik. Aynı şekilde kodun tamamını tekrar kullanarak, eğer yazı bin kelimeden uzunsa dokuz yüz kelime sonrasında ilk paragrafın başına bir reklam daha ekle diyebiliriz. Bin beşyüz kelime sonra bir daha şeklinde reklam sayısını çoğaltabilirsiniz.

Bu şekilde yazınızın uzunluğuna göre sizin belirleyeceğiniz sayıda reklam gösterimi yapmış olacaksınız. Hem reklam kirliliği olmayacak hemde ihtiyacınız olan kadar reklam gösterimi yapabileceksiniz.

Yazı içi Reklam Kodu

Yapmanız gereken temanızın functions.php dosyasını açıp aşağıdaki kodu yapıştırmaktır.

function keremsaricom_yazi_ici_reklam($content){
$yazida_en_az_kelime_sayisi = 500;
$kelimeden_sonra_ekle = 300;
if (is_single() && strlen($content) > $yazida_en_az_kelime_sayisi) {
$before_content = substr($content, 0, $kelimeden_sonra_ekle);
$after_content = substr($content, $kelimeden_sonra_ekle);
$after_content = explode('</p>', $after_content);
$text='
Reklam kodunuzu buraya ekleyin.
';
array_splice($after_content, 1, 0, $text);
$after_content = implode('</p>', $after_content);
return $before_content . $after_content;}
else {return $content;}}
add_filter('the_content', 'keremsaricom_yazi_ici_reklam');

Yazınızın kaç kelimeden uzunsa reklam gösterilsin tercihini $yazida_en_az_kelime_sayisi = 500; buradan belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz kelime sayısının içerisinde kalması şartıyla kaç kelime sonrasında reklamın gösterilmesini istediğinizi $kelimeden_sonra_ekle = 300; buradan belirleyebilirsiniz.

Bakınız: AMP sayfalarda yazı içerisine reklam ekle

Bol kazançlar.

Yazar Hakkında: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konular bir fikre hayat veriyor.


{ 4 Yorum… add one }
 • Bence çok faydalı olmuş

  • Kerem SARI

   Teşekkürler Haluk Bey.

 • selo

  kardeşim tam nereye ekleyeceğimizide söyleseydin iyi olurdu direl function.phpnin en altına atsak olmaz dimi çünkü en altta hiç bişey yok azıcık daha detaylı yazsaydın işimizi görecektin neyse sağlık olsun

  • Kerem SARI

   Selo, deneme yanılma yöntemi ile bulacağını düşünüyorum. En sona ekle, olmazsa en son kapanış satırından önce ekleyip dene.

Bir yorum yazın