WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

Wordpress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır
WordPress Tema Türkçeleştirme.

Sıkça destek istenen konulardan biri; WordPress sitemi, kullandığım temayı nasıl Türkçeleştirebilirim oluyor. Türkçeleştirme işlemi için birçok eklenti bulunuyor, kesinlikle eklenti kullanmanızı önermiyorum, hatta kullandığınız tema Türkçeleştirme yapmanız için özel bir imkan sunuyor olsa bile kullanmayın.

WordPress’in bir çalışma yapısı var ve bu yapıda kulanılan dil desteğini kullanarak en sağlıklı şekilde sitenizi Türkçeleştirebilirsiniz. Bu işlemi bir eklenti ile yapmaya kalkarsanız, WordPress ile temanız arasında ekstra bir kodlama çalıştıracak, eğer eklenti güvenliyle en iyi ihtimalle sitenizi yavaşlatmış olursunuz.

WordPress Türkçeleştirme için iki programa ihtiyacınız olacak. Türkçe olmayan dil dosyanıza erişmek için FileZilla, dil dosyasını Türkçeleştirmek için PoEdit programını kullanacağız. İki programın da Windows ve MacOs sürümleri mevcut. Kullanılan en yaygın programlardır. Bu durum alanında en iyi programlar olduğunu kanıtlıyor. İki programda ücretsizdir.

Programları kurduktan sonra FileZilla ile sitenize bağlanarak dosyalarınıza erişin. Bağlantı için ihtiyacınız olan bilgilere hosting yönetim panelinizden ulaşabilirsiniz. FileZilla ile nasıl bağlantı yapacağınızı bilmiyorsanız sitede veya Google’da Filezilla bağlantı araması yapabilirsiniz.

Dil dosyasına erişmek için FTP bağlantısı yapmalısınız.

Dosyalarınıza eriştikten sonra; dil dosyasının üzerinde Türkçeleştirme çalışması yapabilmemiz için, dosyayı bulup bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Dil dosyasının uzantısı .pot olmalı.

Genelde wp-content/themes/temanız/lib/languages/temanız.pot dizininde bulunur.

.pot uzantılı dil dosyasını bilgisayarımıza indirdikten sonra PoEdit programını açıyoruz. Karşımıza çıkan ilk ekrandan Bir Çeviri Düzenle seçeneğini tıklıyoruz. Bizden düzenlemek istediğimiz dil dosyasını seçmemizi isteyecek. Bilgisayarınıza indirdiğiniz .pot dosyasını bulup yüklüyoruz.

Dil dosyamızın bulunduğu ekran açılacaktır. Aşağıda bulunan Bir Çeviri Oluştur butonuna tıklayarak Türkçe (Türkiye) seçeneğini seçiyoruz.

PoEdit Çeviri Dosyasını Oluşturmak

Artık WordPress tema Türkçeleştirme işlemini yapmaya başlayabiliriz. MacOs Command + F Windows Ctrl + F kısayoluyla Türkçeleştirmek istediğiniz alanı aratın. Kaynak Metin sitanizde gözüken metindir. Çeviri kısmı boş gözükür, çeviri kısmına Türkçe karşılığını yazın. Bu şekilde çeviri çalışmanızı bitirdikten sonra Command + S veya Ctrl + S ile yaptığımız çalışmayı aşağıdaki adımları uygulayarak kaydediyoruz.

Kaydetme aşamasında bizden dosyamıza isim vermemiz istenecek. İsim belirleyeceğimiz alanın bol olmadığınız göreceksiniz. Şu ana kadar bilgisayara indirdiğimiz .pot dosyası üzerinde değişiklik yapıp tekrar yükleyerek Türkçeleştirme yapacağımızı düşünmüş olabilirsiniz. Durum bundan çok farklı. .pot dosyası sadece bir dil dosyası oluşturabilmeniz için temanızda bulunan kaynak dosyadır. .pot dosyasıyla, sonunda tr_TR.mo ve tr_TR.po olacak şekilde iki dil dosyası oluşturacağız. Bu yüzden kaydetme aşlamasında isim belirleyeceğimiz alan tr_TR şekilde dolu olarak gelecektir. Bu alanı silmeden başına tema klasör adınızı ekleyerek kaydetmeniz gerekiyor.

FileZilla ile wp-content/themes/ dizinine giderek kullandığınız temanın klasör adını öğrenin. Klasör adınız genesis ise, kaydedeceğiniz dil dosyasının adı genesis-tr_TR olmalıdır. Burası çok önemlidir.

Kaydetme işlemi yaptıktan sonra .mo ve .po uzantılarıyla ilki dil dosyası oluşturmuş olacağız. Bu dosyaları aşağıdaki dizine yükleyerek çeviri işlemini en sağlıklı, en hızlı çalışacak şekilde yapmış oluyoruz.

Yüklenecek dosya yolu wp-content/languages/themes klasörünün içerisine.

Eklentiler kullanarak çeviri işlemi yapmanız çok güvensizdir. Eğer güvenliği riske atmak ve sitenizi yavaşlatmak istiyorsanız eklenti kullanabilirsiniz. Bahsettiğim yöntemle güvenli, hızlı, sağlıklı bir şekilde çeviri yapabilirsiniz.

Son olarak, çeviri işi önemli bir konudur. Eğer profesyonel bir çeviri yaptırtmak isterseniz bana ulaşın, sizi kendi referansımla uygun kişilere yönlendirebilirim.

“WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?” üzerine 5 yorum

  1. Merhaba iyi günler çevirilerimi yaptım ama tema üzerinde kayıt olma kısmında türkçe karşığını yazmama rağmen çevrilmeyen bir kaç yer kalıyor.Bunlar için mauel çeviri nasıl yapabilirim?

    Cevapla

Yorum yapın