WordPress Notlarım

Bu konuyu daha çok kendim için açıyorum. Her wordpress kurulumunda yaptığım ayarlamaları listeleyeceğim. Bu şekilde hem kurulum sonrası atladığım ayarlamalar olmayacak hemde hepsini kolayca bir arada bulabileceğim. Eminim bu listede sizin de işinize yarayacak bilgiler vardır. Hadi bakalım başlıyoruz.

WordPress Türkçe Yapma

wp-config.php dosyasına aşağıdaki konu ekleyip admin panelinden güncellemeleri denetlerseniz, otomatik olarak türkçe dil dosyası yüklenecektir.

define ('WPLANG', 'tr_TR');

WordPress Yazı Sürümleri

Bu özelliği nedense hiç sevemedim. Beni her zaman rahatsız etmiştir. Hiçte işime yaramadı. Yazıların sürümlerini veritabanınızda istemiyorsanız aşağıdaki kodu wp-config.php dosyasına ekleyin.

define('WP_POST_REVISIONS', false);

Resim Yükleme Ayarları

“Tek resim yükleme”

Kurulum sonrası belki unuturum diye ilk yaptığım ayardır. Standart ayarlarında konuya eklediğiniz resimler sunucuya 3 kopya şeklinde yüklenir. Resimleri orjinal boyutlarında kullandığım için çok gereksiz buluyorum. Ayrıca blog sitelerine çok sık bir şekilde konu eklenmediği için resimleri aylık klasörlerde tutmak çok gereksiz.

Ayarlar > Ortam sayfasına girin, seçili olan bütün kutuları kaldırın ve değerlerin hepsini sıfır yapıp kaydedin.

Bu şekilde yüklediğiniz her resimler tek bir klasöre tek bir tane olarak yüklenecektir.

Mini notlar

Bu başlıkta thesis tema içi bir kaç notum olacak, belki ufak tefek farklı notlar da ekleyebilirim. Burayı atlayabilirisiniz.

Baş harf: drop_cap
Gri: note
Sarı: alert
Mor: box

Worpdress farklı bir klasöre taşıma işlemleri

Konulardaki bütün bağlantıları değiştirme sorgusu:
UPDATE wp_posts SET post_content = replace( post_content, 'eski', 'yeni' ) ;

Menülerdeki linklerin düzelmesi için birkez url yapısını default yapmak gerekiyor.

Digitalocean wordpress güvenlik önlemi: xmlrpc

sudo a2enconf block-xmlrpc

Digitalocean htaccess aktif:

sudo a2enmod rewrite
sudo a2enmod headers
sudo a2enmod expires
sudo service apache2 restart

mod_pagesspeed kurulumu:

wget https://dl-ssl.google.com/dl/linux/direct/mod-pagespeed-stable_current_amd64.deb
sudo dpkg -i mod-pagespeed-*.deb
apt-get -f install
rm mod-pagespeed-*.deb
service apache2 restart
/etc/init.d/apache2 restart

Devre dışı htaccess:

<IfModule pagespeed_module>
ModPagespeed off
</IfModule>

Önbellekleme:

“WordPress Notlarım” üzerine 12 yorum

 1. Merhaba Kerem Bey,

  Siteme wordpress kurdum.Fakat teknik bilgi sahibi olmadığından şu an detaylı olarak hiçbir ayar, eklenti, tema vs. kurmadım.
  Sizden ricam öncelikle yapmam gereken veya önerdiğiniz temel işlemler hakkında bilgi vermeniz. Özellikle ücretsiz 🙂 tema konusunda bir öneriniz varsa bilgilendirirseniz çok memnun olurum.
  İyi bir Pazar günü dilerim.

  Cevapla
 2. merhaba kerem bey,
  üsteki konudan farklı olarak bir sorum var. wordpress temanın siteadıcom/bukısım/ Bukısım yazan yer, sitedeki resimleri tıklayınca bu kısım yazanmyeri ben model olarak değiştirmek istiyorum. yani link’in adını değiştirmek istiyorum

  Cevapla
 3. Kerem bey selamlar. Sitenizde soru cevap kismi eklenti mi kullaniyorsunuz yoksa manuel olarak mi cevapları düzenliyorsunuz. Benim sitede contact form 7 ile sorulari aliyorum ,manuel olarak cevaplari giriyorum.
  Tabi bu biraz zahmetli ve uzun is. Teşekkürler

  Cevapla
  • Soruları karşılamak için forum eklentiside kullanabilirsiniz. bbPress wordpress’in geliştirdiği bir forum uygulamasıdır. Soru cevap eklentileri size cazip gelmezse bbPress’i incelemenizi tavsiye ederim.

   Cevapla
 4. Kerem bey yazilarinizdan faydalaniyorum. Tesekkurler.
  Sitenizde sorulara nasil cevap veriyorsunuz. Kendi siteme soru cevap kismi koydum; sorulari contact form 7 ile aliyorum. Cevaplari manuel ekliyorum. Siz eklenti mi kullaniyorsunuz yoksa manuel mi ekliyorsunuz. Onerdiginiz soru cevap eklentisi var mi saygilar. Link: http://www.cocuklarasaglik.com/soru-cevap/

  Cevapla
  • Merhaba Hüseyin Bey,

   Destek isteyen olunca bir şekilde bana ulaşıyor. Genelde mail yoluyla, azda olsa konulara yorum yoluyla bana ulaşıyorlar. Benim soruları karşılamak için ek bir sistem kullanmama gerek yok. Sizin kategoriniz sağlık olunca haliyle sorularda çok olur. “WordPress soru-cevap eklentileri” işinizi kolaylaştırmakla beraber, sorulan soruları arama motorlarında bulunabilir hale getirecektir. Sitenizin gelişimi içinde önemli bir etken olacağını düşünüyorum.

   Cevapla

Yorum yapın