WordPress Blog Sitesi Kurulumu (hız, güvenlik, seo)

Yazar: Kerem SARI – İletişim: 0532 744 20 58

Yapacağım çalışma biraz ezber bozacak. Bildiğiniz WordPress kurulumu, tema kurulumu ve ayarları, logo, seo çalışması gibi başlıklar altında içi boş vaatlerim olmayacak.

Sizlere sunacağım ürünümün en büyük artıları hız, seo, güvenlik ve kullanılabilirlik. Bu dört ana başlığın altında özelleştirilebilir bir alt yapı, basit kodlama ve bütün testlerde en yüksek oranlara ulaşmak da var.

Bütün bunları hiçbir eklenti kullanmadan yapacağız. İhtiyacımız olan bütün özellikler en basit haliyle kullanacağımız framework içerisinde olacak.

Bunun artıları nedir?

Gerçekten hızlı olmak, gerçekten güvenli olmak, gerçekte iyi bir seo başarısı elde etmek. Gerçekten diyorum çünkü maalesef piyasada gördüğüm WordPress siteleri inanılmaz kötü durumda. Bunu size basit bir dille anlatmaya çalışacağım.

Yazının sonlarına doğru bir video ekleyeceğim. Mutlaka izleyin!

Birçok eklenti kullanarak Google PageSpeed, Pingdom, Gtmetrix, gibi web site testlerinde yüksek puanlar alınca iyi bir iş çıkartmış olmuyoruz. Olmazsa olmazlardan Cache eklentisini düşünelim. Yönetim panelinde önerilen ve isteğe bağlı birçok seçenek var değil mi? Bu seçeneklerin sizin sunucunuzu olan uyumunu biliyor musunuz? Veya seçili olmayanlar neden benim panelimde ve takiben veritabanımda, dosyalarımda yer kaplıyor?

Bu ve benzeri bütün eklentiler farklı sunucularda, farklı amaçlarla özelleştirilmiş WordPress sitelerine uyumlu bir şekilde hazırlanıyor. Eminim alışveriş yaptığınız bazı sitelerin WordPress olduğunun farkında bile değilsiniz. Yani sizin siteniz için gereksiz birçok şey, tamamen gereksiz yer kaplamakta. Yer kaplaması en iyi ihtimal tabi. Kim bilir işimize yaramayan kaç sorgu çalıştırıp sitemizi yavaşlatıyor.

Yavaşlatma konusunda farklı bir eklentiyi örnek olarak değerlendirelim. Ne demiştik; eklentiler yükleyerek testlerden yüksek puan almamız sitemizin hız kazandığı anlamına gelmiyor. Unutmayın, o testlerin ana amacı hızdır! Değerlendireceğimiz ikinci eklenti yine olmazsa olmazlardan CSS sıkıştırma eklentisi. Bu eklentiyi yükleyerek hız testlerinden birkaç puan daha yüksek değerlere ulaşmanız mümkün. Bakalım bu eklenti nasıl işliyor.

En basit dille;

Bir WordPress sitesini tarayıcıda çalıştırdığımız an, tarayıcı sunucudan html, css, resim ve veritabanı köprüleriyle veri çeken-gönderen php gibi kodlamaları işler ve ekrana yansıtır. CSS sıkıştırılınca neden test siteleri bizi ödüllendiriyor? Daha hızlı yüklensin diye. Diyelim ki CSS dosyamız 80kb büyüklüğünde. Sıkıştırma eklentisi yüklediğimizde 50kb oluyor. Şimdi CSS dosyamız tarayıcıya daha mı hızlı yüklenecek? Evet, ama bu sitemize hız kazandırmayacak!

İşte o ince nokta. Eklentinin nasıl çalıştığına bakalım. CSS dosyamız nasıl 50kb oluyor. Sayfayı tarayıcıda çalıştırdığımız an hemen yüklenmeye hazır olan 80kb’lık CSS dosyamızı bu eklenti durduruyor, dosyadaki boşlukları tespit ediyor ve silerek yeni bir css dosyası oluşturuyor. Yani yüklenmeye hazır bir dosyayı tarayıcı yerine eklenti bir anlamda yükleyip bazı işlemleri uygulayarak tarayıcıya gönderiyor. Hız kazanmadık, kaybettik, bir sürü ek işlem oluşturduk.

Bütün eklentiler bir amaca hizmet ettiği için ek sorgular çalıştıracaktır. Peki biz bu cache, css sıkıştırma gibi ayrıcalıklardan mahrum mu kalacağız? Hayır, tam aksine en verimli bir şekilde eklenti kullanmadan yararlanacağız. Ezber bozan kısmımızda bu oluyor.

Seo, cache(önbellekleme) ve bir şeyleri sıkıştırdığını idea eden hiçbir WordPress eklentisi kullanmıyoruz.

Göstermelik değil, gerçekten hızlı siteler yapacağız. Eğer çalışırsak, olmazsa olmaz dediğiniz birçok şeyin ne kadar gereksiz ve zararlı olduğuna sizde tanık olacaksınız.

Seo adına neler yapacağız?

Öncelikle bakınız: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç Kılavuzu

Hiçbir şey gizli saklı değil. Bu yüzden kesinlikle Seo eklentileri kullanmayacağız. Hayatım boyuncu bu eklentilerin ne kadar gereksiz olduğunu anlatmaya çalıştım. İhtiyacımız olan en iyi SEO uygulamaları alt yapımıza yerleştirilmiş durumda. Bir bütün halinde. Gerekli olan etiketler en anlaşılır şekilde temiz bir kodlamayla framework’e yedirilmiş. Yani arama motorları kendini evinde gibi hissedecek, her şey olmasını istediği yerde, olması gerektiği gibi. Sıfır hata!

Bu adımın arkasında WordPress’in ilk yaygınlaşmaya başladığı dönemlerden itibaren kurucularıyla birlikte konferanslar yapan, ayrı düştükleri noktalarda birbirlerine dava açan isimlerden bahsediyorum. Ülkemizde pek bilinmiyor ama dünya konu WordPress olunca iki ismi konuşur. DiyThemes ve Studiopress. Bu iki isim yıllardır karşılaştırılır. Bende yıllardır bu iki isimle çalışıyorum. Ülkemizde pek bilinmez çünkü oldukça pahalı ve görsel açıdan tatmin edici olmayan tasarımlara sahiptirler. Çünkü bu framework tamamen profesyonel bir alt yapıyla geliştirildi. Öyle ki Matt Cutts gibi üst düzey Google yöneticilerinin tercihidir.

Biz Thesis kullanacağız. İsteğe göre Studiopress’te kullanabiliriz fakat önerim kesinlikle Thesis olacaktır. İşim gereği iki seçenek içinde müşterilerimin sitelerinde ömür boyu kullanabileceğim lisanslara sahibim.

Thesis önermemin sebebini açıklamak adına daha önce WordPress tema hız testleri yaptığım konudan bir tablo alıntılıyorum. Tabloda görüldüğü gibi Thesis hız konusunda bir adım önde.

TEST SONUÇLARIThesisGenesis
Google PageSpeed Mobil80%73%
Google PageSpeed Masaüstü97%93%
Pingdom Genel88%89%
Pingdom Daha Hızlı94%87%
Pingdom Sorgu416
Pingdom Sayfa Boyutu13.2 kb128,6 kb
Pingdom Yükleme Süresi0,71 sn1,12 sn
GTmetrix Genel99%99%
GTmetrix Yslow93%76%
GTmetrix Sorgu518
GTmetrix Sayfa Boyutu16.4 kb117 kb
GTmetrix Yükleme Süresi0,9 sn1,5 sn
Testmysite Withgoogle2 sn3 sn

WordPress’e öyle bir alt yapı yüklemiş olacağız ki, hali hazırda gereksiz WordPress sorgularını pasif duruma getirecek, SEO eklentisine ihtiyaç duymayacak, cache eklentileri gibi aşırı kod yığını sayısız dosya ve her şeye müdahale eden uygulamalardan bizi kurtaracak. Bu basit bir framework değil. Ana hedefi hız ve seo olan güçlü, güvenli bir framework.

Şuana kadar az çok ne yapacağımı anlamış olmalısınız. Ben yinede sahip olacağınız birkaç ayrıcalığı listeleyeyim.

  1. Hızlı yüklenen sayfalar (bütün testlerde %100 değerine doğal olarak ulaşmak)
  2. Hiç bir hatanın bulunmadığı AMP sayfalar. (genel olarak sıfır hata bulunan amp sayfalar çok azdır.)
  3. Kullanılabilirliği yüksek yerleşim ve görüntü. (Altın oran tipografi)
  4. Sitenize ekleyeceğiniz reklamların ziyaretçileriniz yormayacak şekilde çok belirgin olmasını sağlayan renk ve bölümler arası mesafe oranları. (Maksimum verim alabileceksiniz.)
  5. Güvenlik.
  6. Gerçek SEO (gerçek deme ihtiyacı duydum çünkü gerçekten bilinenin dışında doğru yöntemler.)
  7. Düşük maliyet.
  8. İstediğiniz gibi tasarlayıp yönetebileceğiniz esnek, güçlü bir alt yapı. (bunu videoda daha iyi anlayacaksınız.)

Hepsini anladık, düşük maliyet nasıl oluyor? Şuan Thesis kullanabilmek için her yıl yüz dolar ödemeniz lazım. Benim sitenize yükleyeceğim Thesis için yıllık ödeme yapmanıza gerek yok, her şey dahil ödeyeceğiniz ücret yüz doların oldukça altında olacak. Benim müşteri lisansımdan ömür boyu yararlanmış olacaksınız.

Videoda özelleştirmenin ne kadar basit olduğunu ve testlerdeki gerçek değerleri göreceksiniz..

Arka planında devasal özelliklerle inanılmaz detayı olan, fakat bütün gücünü tarayıcıya en minimal verilerle yansıtan bir siteniz olacak. Bu yüzden tasarım çok sade olacak. Sakın bu sadelik size kalitesiz basit gözükmesin. Eğer böyle bir düşünceye sahipseniz sorarım size, amacınız ne? Eğer sağdan soldan animasyonlu benzer konular çıksın, fareyle üzerine gelince altı çizilen bir menü olsun, göz alıcı görsellerle çok karizma bir sitem olsun diyorsanız sizi bu konunun dışına alayım. Çünkü sizin amacınız içerik olmayacak, sitenize gelecek olan ziyaretçilere ulaşmak, onlara içerikle dokunabilmek değil. Bu kişiler benim müşterim hedefimin dışında. Bu yüzden benimle çalışmadan önce ne istediğinize karar vermelisiniz.

Saygılarımla, Kerem SARI

Tel – Whatsapp: 0532 744 2058

Mail: info@keremsari.com

Sağdaki butonla birçok konuda yazılarımın olduğu bloğumu ziyaret edebilirsiniz.