WordPress emoji devre dışı bırakmak (pagespeed)

WordPress; ifade özgürlüğüne renk katmak için kullandığı smiley metodu, google pagespeed testinde, “Sıkıştırmayı etkinleştirin” hatasına sebep olmaktadır. Nedir bu smiley olayı derseniz, yabancı kaynaklarda “wordpress emoji” olarak geçen bu yeniliğin tek özelliği, iki nokta parantez şeklinde oluşturduğumuz ifadeleri, dış kaynaktan resim çekerek daha göresel bir hale getiriyor. Bu özelliği gereksiz görmem ve pagespeed hatasına neden olması, özelliğin kaldırılması için fazlasıyla yeterli bir sebep.

Emoji özelliğini kullanan wordpress siteleri, bu şekilde pagespeed hatası alacaktır:

Sıkıştırmayı etkinleştirin

Kaynakları gzip veya deflate ile sıkıştırmak, ağ üzerinden gönderilen bayt sayısını azaltabilir. Aktarım boyutlarını 2,4 KB azaltmak için (%60 azalma) aşağıdaki kaynaklarda sıkıştırmayı etkinleştirin.

https://s.w.org/images/core/emoji/2/svg/1f600.svg sayfasının sıkıştırılması 1,2 KB tasarruf (%61 azalma) sağlayabilir.

https://s.w.org/images/core/emoji/2/svg/1f642.svg sayfasının sıkıştırılması 1,2 KB tasarruf (%59 azalma) sağlayabilir.

Hatadan kurtulmak için yapmamız gereken işlem, aşağıdaki komutları kullandığımız temanın functions.php dosyasına eklemenizdir.

remove_action('wp_head', 'print_emoji_detection_script', 7);
remove_action('wp_print_styles', 'print_emoji_styles');

Bu işlem sonrasında, kaynaklardan çekilen emoji resimlerini engellemiş oluyoruz. Bu işlemi uyguladıktan sonra sıkıştırmayı etkinleştirin hatasını alamayacaksınız.

Resimde, bizim müdahale edemeyeceğimiz bir kaynaktan oluşan hatayı görüyorsunuz.

Bu yenilikten şikayetçi olan büyük bir çoğunluk var. WordPress konuyla ilgili, önümüzdeki güncellemelerde özelliği devre dışı bırakmak için seçenek sunulacağını açıkladı.

Bu uygulamanın sitemize herhangi bir zararı yok. Emoji özelliğini kaldırmamıza rağmen çoğu güncel tarayıcıda smiley’ler gözükecektir. Sadece, zaten var olan smiley’leri daha güzel bir hale getirmek istemişler.

“WordPress emoji devre dışı bırakmak (pagespeed)” üzerine 4 yorum

  1. Bak bu iyi oldu. İnsanlara birşeyleri dayatmayı ne zaman bırakacaklar bilmiyorum. Eskiden ayarlarda emoji kullanımını açıp kapatabiliyorduk.

    Cevapla

Yorum yapın