İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

İnternet ve Para Blogu
≡ Menu

WordPress emoji devre dışı bırakmak (pagespeed)

WordPress; ifade özgürlüğüne renk katmak için kullandığı smiley metodu, google pagespeed testinde, “Sıkıştırmayı etkinleştirin” hatasına sebep olmaktadır. Nedir bu smiley olayı derseniz, yabancı kaynaklarda “wordpress emoji” olarak geçen bu yeniliğin tek özelliği, iki nokta parantez şeklinde oluşturduğumuz ifadeleri, dış kaynaktan resim çekerek daha göresel bir hale getiriyor. Bu özelliği gereksiz görmem ve pagespeed hatasına neden olması, özelliğin kaldırılması için fazlasıyla yeterli bir sebep.

emoji-wordpress

Emoji özelliğini kullanan wordpress siteleri, bu şekilde pagespeed hatası alacaktır:

Sıkıştırmayı etkinleştirin

Kaynakları gzip veya deflate ile sıkıştırmak, ağ üzerinden gönderilen bayt sayısını azaltabilir.

Aktarım boyutlarını 2,4 KB azaltmak için (%60 azalma) aşağıdaki kaynaklarda sıkıştırmayı etkinleştirin.

  • https://s.w.org/images/core/emoji/2/svg/1f600.svg sayfasının sıkıştırılması 1,2 KB tasarruf (%61 azalma) sağlayabilir.
  • https://s.w.org/images/core/emoji/2/svg/1f642.svg sayfasının sıkıştırılması 1,2 KB tasarruf (%59 azalma) sağlayabilir.

Hatadan kurtulmak için yapmamız gereken işlem, aşağıdaki komutları kullandığımız temanın functions.php dosyasına eklemenizdir.

remove_action('wp_head', 'print_emoji_detection_script', 7);
remove_action('wp_print_styles', 'print_emoji_styles');

Bu işlem sonrasında, kaynaklardan çekilen emoji resimlerini engellemiş oluyoruz. Bu işlemi uyguladıktan sonra sıkıştırmayı etkinleştirin hatasını alamayacaksınız.

pagespeed-wordpress-emoji-iptal-s-w-org-svg

Resimde, bizim müdahale edemeyeceğimiz bir kaynaktan oluşan hatayı görüyorsunuz.

Bu yenilikten şikayetçi olan büyük bir çoğunluk var. WordPress konuyla ilgili, önümüzdeki güncellemelerde özelliği devre dışı bırakmak için seçenek sunulacağını açıkladı.

Bu uygulamanın sitemize herhangi bir zararı yok. Emoji özelliğini kaldırmamıza rağmen çoğu güncel tarayıcıda smiley’ler gözükecektir. Sadece, zaten var olan smiley’leri daha güzel bir hale getirmek istemişler.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 2 yorum yapıldı… add one }
  • F. Web 5 Kasım 2016

    Bak bu iyi oldu. İnsanlara birşeyleri dayatmayı ne zaman bırakacaklar bilmiyorum. Eskiden ayarlarda emoji kullanımını açıp kapatabiliyorduk.

    • Kerem SARI 5 Kasım 2016

      Emoji seçeneği önümüzdeki güncellemelerde yer alacakmış.

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.