Windows masaüstü simgesi yapmak (.ico)

Bir çok sebepten ötürü kullandığımız programlara veya dosyalara simge yapmamız gerekebilir. Windows işletim sisteminde ilk simge yapma ihtiyacı duyduğumda ufak bir araştırmayla programsız yapabilmiştim.

Yıllar sonra bu gün tekrar simge ihtiyacım oldu ve aynı şekilde programsız yapamadım. Windows işletim sistemindeki güncellemeler mi yoksa aynı kaynağın olmaması mı bilmiyorum ama ufak bir destekle işimi hallettim.

Windows’ta simgeler .ico formatındadır ve belli boyutları vardır. Biz formata ve kare olması şartıyla boyutlara takılmadan simge olarak kullanmak istediğimiz resmi hazırlıyoruz. Hazırladığımız resmi biz ico formatına çevirmeye kalkışırsak görüntü bozulacaktır. Bu işlem için resimleri .ico formatına çeviren bir siteyi kullanacağız.

Hazırladığımız resmi www.rw-designer.com/image-to-icon sitesine girerek resimde görüldüğü gibi “dosya seç” butonuyla seçiyoruz.

Simge olarak kullanmak istediğimiz resmi seçtikten sonra resimde görülen kırmızı “download” butonuyla indiriyoruz. Son olarak oluşturduğumuz simgeyi kullanmak istediğimiz program veya dosyaya sağ tıklayarak “seçenekler” sayfasını açıp “simgeyi değiştir” seçeneğini kullanarak işlemimizi sonlandırıyoruz.

“Windows masaüstü simgesi yapmak (.ico)” üzerine 2 yorum

  1. Baya baya kolaymış bu icon yapma olayı. Son on yıllık dosyalarımı tarih simgeleriyle farklı renklerle ayrıştırdım. Çok güzel oldu.

    Cevapla
    • Çok teşekkür ederim. Nalet windows’a icon yapmak bu kadar mı zor olur. Sonunda güzel bir kaynak bulabildim. Süpersiniz.

      Cevapla

Yorum yapın