Thesis’e Elveda, JNews’e Merhaba (Tema Değişikliği)

Not: Nedense kendi bloğumda her zaman dönüp dolaştığım tema Thesis oluyor. Büyük ihtimal üç beş ay sonra yine öyle olacak.

2014 yılından itibaren büyük bir memnuniyetle kullandığım WordPress Thesis tamasını bugün rafa kaldırdım ve yerine uzun incelemelerim sonucunda satın aldığım JNews temasını kullanmaya başladım. Doğrusu bu değişikliği bir ihtiyaçtan dolayı yapmadım. Thesis benim için hala en gelişmiş, en iyi WordPress temasıdır. Bu fikrimi değiştirecek bir temaya henüz rastlamış değilim.

JNews ile neler değişti?

Kötü yönleri:

*Artık Google Pagespeed değerim 100/100 değil. Sunucu yanıt süresini 0.20sn altına düşemedim. (Thesis’de bütün sayfalarda 100/100 değerini yakalamıştım.)

Artık 100/100 değerine sahip. Üstelik ufak tefek çalışmalarla. Çoğu hatayı temanın standart özellikleri çözüyor.

PageSpeed hakkında JNews bir açıklamada bulunmuş. Açıklamasında benim siteme de yer vermeleri beni mutlu etti. Increase Google Page Speed for JNews

Artık Jnews kullanmadığım için doğal olarak benim sitemi örneklerden kaldırmışlar. Şuan örnek olarak gösterdikleri üç site %85 oranlarında. %100 değerine ulaştırdığım için benden optimizasyon talepleri oldu.

*Reklam tıklama oranlarında düşüş yaşadım. En popüler temalar arasında oldukça iyi bir reklam yerleşimi imkanı sağlasa da, Thesis kadar sade olmadığı için eski değerleri asla yakalayamayacağım.

Bu sorunu da çözdüm.

*Thesis ile iki basit eklenti kullanırken, JNews ile mecburiyetten 8 eklenti kullanmaya başladım. Bu yüzden en çok değer verdiğim hız konusunda oldukça hantallaştı.

*Thesis kadar esnek değil, istediğim alanda istediğim değişiklikleri basit bir şekilde yapamıyorum. Alıştıkça engeller kalkar belki. Yine de bu konuda Thesis kadar esnek olacağını düşünmüyorum.

*Thesis ile Digitalocean’ın aylık 5 dolarlık sunusunda günlük 5-6 bin ziyaretçiyi rahatlıkla karşılayabiliyordum. JNews ile sunucu özelliklerini yükseltmek zorunda kaldım. Artık 10 dolar ödememe rağmen yetersiz olduğunu hissediyorum. Ortalama kaynak tüketimi %80 arttı.

Digitalocean mı yoksa Jnews mi yenilik yaptı bilmiyorum ama artık 5 dolarlık sunucuda rahatça barındırabiliyorum.

İyi yönleri:

*Güzel bir tasarım. Gerçi bunu iyi yönleri olarak yorumlamak benim için biraz mantıksız çünkü bu tasarımı Thesis ile 2-3 saatlik bir çalışmayla yapabilirdim.

*Değişiklik oldu, değişiklik iyidir.

*Bu tabloya göre tema değişikliği benim için çok mantıksız olmuş.

Mantıklı bir adım olmasada pişman değilim. Sanırım uzun süre bu temayı kullanacağım.

Thesis temamdan görüntü:

Süper hızlı, süper sade, kusursuz Thesis temam

Bu arada isteyenler Thesis teması hakkında bu yazımı okuyabilir: En İyi WordPress Teması THESİS (Diythemes)

Eğer temanızdan memnunsanız benim gibi durup dururken iş almayın başınıza. İki gündür uğraşıyorum ve öne çıkan görsel tanımı yapmam gereken bir sürü konu var. Temanın yapısı gereği bütün konulara eklemem gerekiyor. Zor ve sıkıcı işler.

Son olarak; tema almadan önce çok iyi araştırmanızı tavsiye ederim. Hiç acele etmeyin ve ilk izleniminize asla aldanmayın. Tamam bunu kesin alacağım, tam istediğim tema dediğiniz an durun ve sakinleşmeye çalışın. Ne kadar net olsanızda temayı hemen o an satın almayın.

Dikkat etmeniz gereken en öncemli birkaç olgu:

 • Hız. (eklenti sayısı, sorgu vs.)
 • Kodlama hataları var mı?
 • Schema yapısı.
 • Pagespeed hataları

Aslında dikkat edilmesi gereken birçok olgu var. Aklıma ilk gelen dört olguyu listeledim.

Bazı kişiler bu maddlerin bir site için hiçbir artısı eksisi yok, önemli olan seo gibi çok gülünç ve basit düşüncelerini ifade ettiği için, listelediğim maddelerden olgu olarak bahsetmek istedim.Olgu: *Birtakım olayların dayandığı neden ya da bu nedenlerin yol açtığı sonuç. *Varlığı deneyle kanıtlanmış şey. *Düşünülmüş olanın karşıtı olarak olmuş, gerçekleşmiş olan, gerçek şey.

Sağlıcakla kalın.

Ek olarak:

En iyi WordPress Temaları Bu konuda Thesis ve JNews temanın hız karşılaştırması var.

“Thesis’e Elveda, JNews’e Merhaba (Tema Değişikliği)” üzerine 9 yorum

  • Genesis’ten bahsettiğim konular var sanırım. Genesis’ten bir çok tema satın aldım ve müşterilerimin sitelerinde kullandım. Açıkçası çokta ayrıcalıklı değil. Tercih etmeden önce iyi düşünmek lazım.

   Cevapla
 1. Merhaba , tasarım çokta görsele dayalı değil . Sadelik kavramınızdan diğer yorumlardaki vazgeçtiğinizi düşünmüyorum . Bende çok güzel olmuş .

  Cevapla
 2. Kerem Bey tema çok güzel fakat merak ettiğim konu şu: Eğer sizin sunucu özelliklerinize ve kaynak tüketimi hakkındaki özeniniz, titizliğinize rağmen, hız düşkünü olmanıza rağmen bu sayfa pat diye yüklenmedi ise temada sorun vardır. Eminim üzerinde çalışıyorsunuzdur.

  Cevapla
  • Ayşenur Hanım, anladığım kadarıyla siteyi yavaş buldunuz. Üzerinde çalışıyorum. Bazı değişiklikler, genel olarak sadeleştirmeler yapacağım. Eski temam kadar hızlı olmayacak ama iyi bir seviyeye geleceğinden eminim.

   Cevapla
 3. Hocam Thesis ile özdeşleşmiş bir siteydi. Alışılandan çok farklı, gereksiz hiçbirşeyin bulunmadığı, çok kullanışlı ve blog kavramının hakkını veren bir tarzınız, tasarımınız vardı. Bu temada çok güzel fakat alışkanlıktan mı bilmiyorum ama değişikliği görünce bi’ yadırgadım.

  Cevapla
  • Hasan Bey, ilk önce blogumu takip ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Sürekli bu şekilde zengin görseli olan siteler oluşturuyorum. Bir de kendim için uğraşayım dedim. Umarım zamanla alışırsınız.

   Cevapla

Yorum yapın