İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

İnternet ve Para Blogu
≡ Menu

Bilmemiz Gereken Temel Yazım Kuralları

Hayatımızın bir çok alanında yazılı ifadeler de bulunmamız gerekebilir. Bazı kişiler, işi ve hobileri gereği sürekli yazar halinde olabiliyor ve ben bunlardan biriyim. Haftanın altı günü bulunduğum işim, ek gelir amaçlı çalıştığım web sitelerim ve şuan bu yazıyı okuduğunuz blog sitesi için sürekli yazılar yazmaktayım. Bu konunun doğuş sebebi de bu zaten.

Ben iyi bir yazar değilim, hatta kötü bir yazarım. Buna rağmen blog sitemin gördüğü ilgi tamamen sunduğum içeriğin kalitesine, ihtiyaç durumuna bağlı. Yeri gelmişken takibe alan, yorum yapan herkese teşekkür ederim.

Bu sayfada bulunan başlıklar:

(zamanla yeni başlıklar ekleyeceğim.)

Yazı yazma kabiliyetimizi geliştirmek için yapabileceğimiz en iyi şey yazmaktır. Bir çok kaynak, kişilerin tecrübeleri ve en önemlisi mantığıma dayanarak bunu söyleyebilirim. Yazdıkça daha iyi yazabilen biri olacağız. Yazım kurallarını kusursuz bir şekilde kullanmamız bizi iyi bir yazar yapmaz.

temel-yazim-kurallariAkıcılık gibi konular tamamen kişinin daha çok yazarak kendini geliştirmesiyle elde edilen bir durum. Yazım kuralları bizi iyi bir yazar yapmaz dedim ama bu kuralları en iyi şekilde bilmeden iyi bir yazar olamayacağımızı bilmeniz lazım. Eğer iyi bir yazar olmak istiyorsak ilk adımımız yazım kuralları olsun. Yazım kuralları konusunda yetersiz olduğum için bir süredir kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Günümüzde konuyla ilgili bir çok detaylı kaynağa rahatça ulaşabiliyoruz. Kaynaklar oldukça güvenilir ve detaylı lâkin bizim için detaydan çok anlaşılırlık önemlidir. Bol örnekli kaynaklar öğrenmemiz için daha faydalı olacaktır. Konuda en öz kaynağım Türk Dil Kurumu oldu. Yazım kuralları için internette sayısız kaynağa, bilgiye veya tartışma ortamlarına erişebiliyoruz. Bana göre en faydalıları tartışma ortamların da kaynaklarla yapılan bilgi alışverişleri. Okuduğum her yazının sahibine teşekkür ederim.

“ki” eki nasıl kullanılır?

Bağlaç olan ki’nin kullanımı beni her zaman yormuştur. Araştırdım ve gördüm ki “ki” ayrı yazılırmış.

Ayrı yazılan ki‘lere örnek: nerede ki, nasıl ki, bilmem ki,  gördüm ki, gelmiş mi ki, gidecekmiş mi ki,  demek ki, kaldı ki vb.

Araştırırken yine öğrendim ki, bazı durumlarda ki birleşik yazılabiliyor. Bunun nedeni ise bu kelimelerin zamanla kalıplaşmış olmasıymış.

Bu kelimelere örnek olarak belki, mademki, meğerki, sanki kelimelerini kullanabiliriz.

Aynı zamanda ilk örneklerde kullandığımız kelimelerde gözüktüğü gibi, şüphe uyandırmak için kullanılan ki‘ler de ayrı yazılıyor: gelmiş mi ki, gibi.

Eğer “ki” bağlaç olarak kullanılıyorsa ayrı yazılmalıdır.

Daha basit bir anlatımla özetlemek gerekirse; Eğer “ki” ler, lar ekini alabiliyorsa birleşik yazılır.

Örnek: yandaki(ler) burada yandaki kelimesi ler eki alabildiği için; ki, birleşik yazılır.

Soru eki için kullanılan mı / mi / mu / mü

Kesinlikle ayrı yazılır! bunu ünlemli ünlemli belirteyim, hatta çarpıcı bir örnekle kalıcılığı arttırayım:

Vazmı geçtin benden güzelim?

aslında:

Vaz mı geçtin benden güzelim?

olarak kullanılması doğrudur.

Dikkat etmemiz gereken diğer konu da, soru eklerinden sonra gelen eklerin birleşik azılmasıdır. Buna verecek misingüzel bir örnek olabilir. Oldu mu? Sende mi geldin? gibi iki örnekle soru eklerini geçelim.

de / da ayrı mı yazılır?

En ayar olduğum konulardan biridir. Bir türlü mantığını benimseyemedim gitti. Doğru düzgün araştırmadığım için de olabilir. Neyse ki bu yazı sayesinde de den de, da dan da kurtulabileceğim.

Dikkat: de ve da kesme ile ayrıştırılamıyor. Yani Kerem’de aslında Kerem de olarak yazılmalıdır. Ben buna şaşırdım doğrusu, inşallah kaynakları yanlış yorumlamıyorum.

Başka bir örnek: Aslı’da Kerem’le görüşmüş. yazısı aslında: Aslı da Kerem’le görüşmüş. olmalıdır.

Dikkat: da eki Ya kelimesiyle bile birleştirilemez. Ya da şeklinde kullanılmalıdır.

Dikkat: de ve da ekleri ta ve te olarak kullanılamaz. Bu benim yaptığım en büyük hatalardan biridir. Örnek olarak sevip de yerine sevip te kullanılması gibi.

Şimdilik bu kadar yeter. Bu konuyu zamanla geliştireceğim.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 6 yorum yapıldı… add one }
 • Kerem 5 Haziran 2015

  Bence daha detaylı olunmalı. Şahsen bir heyecanla konuya girdim ve bir hüsranla yorum yazıyorum. Yazım kuralları diyip geçiyoruz ama küçümsenecek konular değil. Zor iş kanımca.

  • Kerem SARI 5 Haziran 2015

   Tabiki küçümsenecek bir konu değil. Daha anlaşılır olabilmek için bol örnekli bir konu haline getireceğim. Biraz zamana ihtiyacım var, takipte kalın lütfen.

 • Fatma BAL 6 Haziran 2015

  Diğer konularınıza olan hakimiyetime göre bu konuyu tek kaynak haline getireceğinizi düşünüyorum. Zaten demişsiniz zamanla geliştireceğinizi. Mümkünse malum konu gibi karışık olmasın 🙂

  • Kerem SARI 6 Haziran 2015

   Yok yok, bu konuda aceleci davranmıyorum 🙂 Özenle, öz bir konu oluşturacağım.

 • Slip 25 Kasım 2015

  Bununla ilgili güzel videolar vardı ama bulamadım şimdi. iki kişi güzel renkli espirili bir dille ve çok güzel örneklerle anlatıyordu bu temel kuralları

  • Kerem SARI 28 Kasım 2015

   Sanırım Tonguç Akademiden bahsettiniz, gerçekten çok başarılılar.

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.