≡ Menu

Sadelik, karmaşık düşünceleri süsler.

Sunucu yanıt süresini kısaltmak çok mu önemli?

Kısaltmak, düşürmek, azaltmak artık her ne ise. Bilgisayar kullananların hangisi hız sorunu yaşamadı, hangisi ram, cpu nedir diye araştırmadı. Hiç kimse, yok ben böyle bir hız sorunu yaşamadım diyemez. Ben ilk küfürümü bilgisayarıma yapmış bile olabilirim. Hatta eminim ki bir çok detaylı küfürlerin bilgisayar ve hız arasındaki ilişkiden oluştu.

Yılllar yıllar önce mahalledeki Yaşar amcamızın bilgisayarı bozulunca herkes gibi oda beni çağırmıştı. Bilgisayara format atmak için eve gittiğimde sıcak bir karşılama, hal hatır sormalar, ne yersin içersin muhabbeti. Herşey gayet hoş ve doğaldı, Yaşar amcamız o düğmeye bastığı ana kadar. Bilgisayarın açma düğmesine bastı ve monitöre bakarak sessiz bir bekleyiş başladı. Ağzı yarım açık soluksuzca ekrana bakıyordu. Nefessiz kalınca ilk oksijeni çekmesiyle beraber eşekli, elektrikli, kollu mollu değişik bir küfür bildiğin yankı yaptı evde. Öyle bir küfürdü ki o an bildiklerimi unutmuştum. Selam olsun Yaşar amcamıza. Ufak bir anımı paylaşmış oldum,artık konumuza geçelim.

Bilgisayar hızıyla sunucu yanıt süresinin ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Günümüzde artık bilgisayarlardaki hız sorunu eskisi kadar yaygın değil. Artık yavaş bilgisayar değilde yavaş internet veya yavaş açılan siteler var. Bu konu yavaş açılan siteler ve yavaş internette daha hızlı açılabilen siteler için gerekli bir durum. Unutmayınız; google müşterilerinin istediği veriyi en hızlı şekilde servis etmek ister.

Hızın bilgisayarla ilgili olan her noktada ciddi bir önemi vardır. Google amcamız siteleri hangi değerlere göre sınıfalandırıyor bunu hiç bir zaman kesin bir şekilde söyleyemeyiz ama emin olunki hızın bunlardan biri olması büyük olasılık. Öyleki web siteleri için google servisi olan bir çok test “sunucu yanıt süresi” analizi yaparak bize verilerle beraber önerilerde sunuyor. Tabi bu öneriler daha hızlı bir web sitesi yönünde. Bu yüzden Sunucumuzun yanıt süresi her zaman önemlidir.

Web sitemizin sunucu yanıt süresini nasıl test edebiliriz. Bu testi sağlıklı bir şekilde Google PageSpeed Insights servisiyle yapabilirsiniz.

Çok mu önemlidir? yo değildir diyecem ama fazla sevinmeyin. Eğer çok yavaş değilse, içeriğimiz güçlüyse, geçmişi olan bir web sitesi ise pekte önemli bir konu değildir. Nerden biliyorsun diye sorarsanız köklü web sitelerini inceleyebilirsiniz. Bir çoğunun sunucu yanıt süresi çok yüksek seviyelerde olmasına rağmen, içeriğiyle alakalı her kelimelerde ilk sayfadadırlar.

E önemli değilmişki diye düşünmeyin. Sunucu yanıt süresinden etkilenmeyen siteler köklü büyük sitelerdir. O sitelerin hız dışında bir çok artı avantajları vardır, bu avantajları hız konusunu etkisiz kılabiliyor.

Eğer şuan bu konu okuyorsanız sizin hıza ihtiyacınız var demektir. Eğer örneklerde bulunduğum güçlü web siteleri biri bir siteniz olsaydı bu konuyu okuyor olmazdınız. Bizim sitemiz içerik bakımından pek güçlü değil, çok eski bir sitede değil, biz bir rekabetin içerisindeyiz ve bu savaşta belkide bizi etkileyecek olan en büyük avantajın sunucu yanıt süremizin düşük olmasıdır.

“Sunucu yanıt süresini kısaltın”

Sunucu yanız sürem çok yüksek ne yapabilirim?

Sunucu yanıt süresini etkileyen bir çok nokta var. Hemen hemen her biri ayrı bir konu olabilecek detaylarda. Sunucu Yanıt Süresini İyileştirme başlıklı konuyu incelemenizi tavsiye ederim.

 • Hosting kullanıyorsanız firmanızla iletişime geçmelisiniz, belkide hiç uğraşmadan bu sorunu sağlayıcı firma çözebilir.
 • WordPress vb. hazır web tabanlı uygulamalar kullanıyorsanız eklenti, resim vb. sitenizi yoracak olan noktalara yoğunlaşın. Sorguları azaltırsanız siteniz hafifler.
 • Sunucu kullananlar cpanel, apache, mysql vb. güncellemeleri yapabilir. Gerekirse yüklerini hafifletmek için destek alarak sunucu düzenlemesi yaptırabilirler.

Bunlar çok detaylı konular ben olabildiğince özetleyerek ifade etmeye çalıştım.

Eğer yeni bir proje gerçekleştirecekseniz işiniz daha kolay. Heleki projeniz blog sitesi olacaksa hız dışında bir çok konuda, özel IP, paylaşımsız sunucu vs. gibi özelliklerle, benimde kullandığım uygun fiyata barındırma hizmetleri önerebilirim.

Bu konuda öneri için iletişim sayfamdaki mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. En geç 1-2 saat içerisinde size cevap verebilirim. Eski siteler için sunucu yanız süresi için gereken düzenlemeler yapılabilir lâkin bir zahmeti olacaktır. Yeni projeler için doğru seçim yaparak ilerde bu sorunlarla uğraşmaz zorunda kalmayız.

Sonuç olarak hız sitemiz için önemlidir. Saygılarımla..

Yazar Hakkında: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konular bir fikre hayat veriyor.


{ 22 comments… add one }
 • Lütfü Hün

  Dediğiniz gibi sununu seçiminin doğru yapılması proje başında sunucu yanıt süresi için en köklü adım olacaktır. Fakat benim sitem 4 yıllık ve o zamanlar bu tarz konulara ağırlık verilmiyordu. Şimdi benim sunucu yanıt sürem 0,56 civarlarında. Bu oranı düşürmem gerekir mi? Çok mu yüksek demek oluyor. Sitemde herhangi bir yavaşlama söz konusu değil. Yada ben fark etmiyorum. Lütfen destek.

  • Kerem SARI

   Herhangi bir değişikliğe gerek var mı yok mu değerlendirmek lazım. Site adresinizi mail yoluyla bana ulaştırın lütfen.

 • hakan

  Sunucu yanıt süresini kısaltın diyor google amcamız. Demek oluyor ki bu önemli bir konudur. Bu konunun tartışmaya açık bir tarafı yok bence.

  • kiwi

   Herkes bütün maddeleri dört dörtlük yerine getiremiyor ve önem sırasına göre hareket ediyor. Örnek bir durum olarak söyleyebilirim ki; diyelim sunucu yanız süresini olumlu bir şekilde karşılayan sunucular 100 tl, karşılamayan sunucular 10 tl, belki de burada 90 tl’yi reklama yatırmak veya başka bir madde için olumlu sonuç amaya harcanabilir. Bu konuların önem derecesi tabii ki bazıları için önemli konular olabilir ve bence tartışılabilir de.

   • Kerem SARI

    Tabii ki, katılıyorum.

 • Emel

  Sunucu yanıt süresini kısaltmak tartışmasız önemli bir konudur. Üstelik bu sayede ziyaretçilere bilgiyi hızlı bir şekilde sunmuş oluruz.

  • Kerem SARI

   Evet, başlığın kısaca cevabı bu.

 • aysel

  merhaba kerem bey, ben blog sıtem ıcın dıgıtalocean 5 dolar verip sunucu aldım ustune vestacp panel kurdum. wordpress kurdum cache eklentileri, css ve javascript küçültme de yaptım. google page speed den test ettıgımde “Sunucu yanıt süresini kısaltın” uyarısı verıyor. Neden böyle oldu paylaşımlı hostingde kullanmıyorum. Bunu nasıl çözebilirim biliyomusunuz?

  • Kerem SARI

   Aysel Hanım, sadece bir wordpress sitesi kullanacaksanız kontrol paneline gerek yok bence. Kaynağın çoğunu vestacp kullanmış oluyor. 5 dolarlık sunucuya wordpress kurulumu diye bir konum var, işinizi görür sanırım. Kolay gelsin.

 • Seo çalışmamızda sunucumuzun yanıt süresini düşürmeye çalıştık aklımızdaki soru işaretlerini yine de giderdiğiniz için teşekkürler…

 • yazar hoca

  teşekkürler

  • Kerem SARI

   Rica ederim

 • aynı dertten bende muzdaribim. sunucumla paylastım konuyu 2 sanıyede cevap alınıyor . siz kodlarınızı optimize edin diyolar . bende google 200 ms nın altında olması gerektıgını söyluyo en aza ındırın dıyorum bakalım cevap olarak ne dıcekler.

  • Kerem SARI

   Herşeye olduğu gibi buna da cevapları çoktan hazırdır : )

 • Sinem

  Çok basit bir şekilde sunucu yanıt süresini iyileştirme imkanımız varken düşünmeye bile gerek yok. Ben şahsen sunucu yanıt süresini kısaltın hatasını almaktan rahatsız oluyorum. Düzenleme yapamayanlara destek olurum. Bana ulaşın lütfen.

  • Kerem SARI

   Mail adresinizi kaldırmak durumundayım. Destek isteyen buradan size ulaşır.

 • Fatih

  Hocam bilgiler çok değerli. Teşekkürlerimle.

  • Kerem SARI

   Ben teşekkür ederim.

 • valla 0,36 saniye diyor sanırım artık bu da resimlerden kaynaklanıyor resimleri optimize etme zamanı gelmiş.

  • Kerem SARI

   Geç bile kaldın. Ne kadar hız o kadar ekmek.

 • Kısalılmalı bencede. Boşu boşuna sunucuyu laglamaya ne gerek var.

  • Kerem SARI

   Bu konuyu üç yıl önceki duruma göre yazmışım. Şuan üç yıl önceye göre hız konusu biraz daha fazla önem kazanmış durumda.

Leave a Comment