Stresli iş hayatınızda biriken işler için öneriler

Yapmanız gereken işler bazen birikir de birikir. Hele birde bu güzelim yaz dönemi, gelde işlerine odaklan. E böyle olunca da her gün bir sonraki gün için kafanızda kusursuz ve mükemmel bir iş planlaması yaparsınız. Sabah şu iş için şu bilgileri toplarım, şu saate kadar biter sonra bu işi de aradan çıkartırım vs. vs. Oldu! Hiç bir zaman bu planlarınız tık tık tıkır işlemez ama yinede her gün bir sonraki gün için bu planlamayı yaparsınız. Yaşadığım bu sorunları kendimde ve çevremdekilerde gördüğüm için genel ekler kullandım, eminim benden çok vardır. Zaten böyle bir sorun olmasa, çok çalışan ve az çalışan kavramı olmazdı.

Bu planları işleme almanıza engel olan üşengeçliğiniz, klimanın verdiği rahatsızlık, telefonlar, mail trafiği, şakalaşmalar, gırgır derken akşam olmuş, yine ufak tefek anlık işleri halletmiş, asıl işlerinizi bırakmışız.

Gittikçe birikiyor bu iş stresi ve artık günlerle yaptığınız planlamalar haftalara çıkıyor. Bu duruma bir süre sonra dur demelisiniz, yoksa ilk toplantının konusu siz olursunuz.

O aşamaya gelmeden önce genelde işler bir şekilde halledilir ve hayatınıza dair biraz farkındalığınız varsa oturup düşünürsünüz; şuan yapıp bitirdiğim işlerim için aylarca stres dolu bir hayat yaşamışım. Evet, belkide en kötüsüde bu, çünkü yine aynı dönemler yaşanacaktır!

Stresli iş hayatınız için önerilerim

Çalışma alanımızda işimize odaklanmamıza engel olan ne varsa çeki düzen vermeliyiz. Sabah işe başlamadan önce, masanızı daha verimli kullanabilmek için detaylı bir düzenleme yapın. Ufak tefek değişikliklerle bak şimdi güzel oldu diyeceğiniz durumlar yaratın ve işinizi önünüze alın.

Mail kutunuzu temizleyin; cevapsız kalan maillere cevap verin, işi bitmiş mailleri klasörüne taşıyın ve tertemiz bir gelen kutusuna bir iki dakika bakın. Bu size huzur ve bir sonraki işiniz için güç verecektir.

Çevrenize karşı büyük abi olun, iş hayatının onlara verdiği strese bağlı olumsuz davranışlarını anlayışla karşılayın. Yaşça büyük abilikten bahsetmiyorum, insanlara olan farkındalığınızla bakış açınızı değiştirerek abi olmalısınız. İdareci olun yani, zamanla herşey tam tersine dönebiliyor.

İşlerinizi listeleyin, elinizin altında hemen ulaşabileceğiniz küçük bir not defterinde yapmanız gereken iş listesi olsun. Notlarınızın yanına tık atabilmeniz için alan bırakın, bitirdiğiniz işlere tık atmak çok hoşunuza gidecek.

Özel veya işle ilgili bütün konuları özetle, çirkin bir şekilde, kısa kısa not alabileceğiniz bir A4 olsun yanınızda. Bu çalışırken aklınızın başka yerde olmasını engeller. Çalışma anında gelişen bir konuyu not aldınız ve o konu artık güvende. Süper, çalışmaya devam.

Çok sık olmamak şartıyla kendinize çay, kahve vs. alın. Bakınız; kendiniz alın dedim, buraya dikkat! Bu iş esnasında içtiğiniz içecekten daha çok tad almanıza yarayacaktır ve iş esnasında küçük bir ara vermenizin en güzel yöntemi, sizi işten uzaklaştırmayan güzel bir ara olacak.

Yapacağınız işi daha detaylı ve güzel yapmanıza sebep olacak birşey veya daha basit, kısa bir sürede bitirmenize sebep olacak birşeyler düşünün. Eğer işinizi etkileyecek bir şey bulursanız varya; of diyorum, o iş bitmiştir!

Yapılması gereken işleri düşündükçe gözünüzde büyür. Bu durumu sakın unutmayın, bu durum yapmanız gereken işin, her geçen gün gözünüzde büyümesine sebep olur. Eğer bilincinde olursanız emin olun stresiniz her geçen gün daha az büyüyecektir.

İş dışında ilgilendiğiniz konulara mesai saatleri içerisinde yer verin. Örnek olarak ben ara sıra webmaster içerikli takip ettiğim sitelere girer dolanırım, özel mail adresime girer kendimle ilgili birşeyler yaparım. Olmadı twitter, haber falan filan. Buda veriminizi arttıracak ufak kaçamak yöntemlerinden biridir.

İşleriniz birikmişse uyku saatinizi değiştirin, sabahları daha erken kalkmak için erken yatın. Eğer şirketi açabiliyorsanız yani sabah erkenden işe başlama imkanınız varsa bir saat erken gidin. Eminim şirkette kimse olmayacaktır, o bir saatte yapabildiklerinize kendiniz bile inanamayacaksınız. Sessizlik ve sabah zihniyle kendinizi en iyi kullanabileceğiniz anı yakalamış olursunuz.

Yorum yapın