≡ Menu

Sadelik, karmaşık düşünceleri süsler.

Siteye Yazıyı Sesli Oku Özelliği Eklemek (WordPress)

Sanırım okuyucularımız artık dinleyici olacak. Çok yakında kendi sitelerime de ekleyeceğim “yazıyı sesli oku” özelliği; seo açısından faydalı mı, zararlı mı olacak merak ediyorum. Ziyaretçiye bu özelliği sunmak, ziyaretinin bulunduğu sayfanın alt kısımlarına gitmesini engelleyecektir. Ziyaretçi sesli okuyu başlattıktan sonra hem dinleyip, hem farklı sekmelerde farklı sitelerde dolaşmak isteyecektir diye düşünüyorum. Test edilmesi gereken bir konu ve yakında bu testleri en yoğun sitelerimden birinde gerçekleştireceğim.

Henüz sesli okuma özelliğini hayata geçirecek kodlamayı geliştiremedim. Araştırma aşamasındayım. Beni buna sevk eden konuysa, hemen hemen bütün tarayıcılarda sesli okuma özelliğinin olması. Tarayıcılarda bulunan bu imkanı basit bir kodlamayla her siteye uygulayabileceğimizi düşünüyorum. Araştırırken bu konuyu açmak istedim. Yakında konunun devamı gelecek.

Zamanla wordpress gibi birçik hazır web tabanlı yazılımlar için sesli oku eklentileri oluşacaktır.

Devamı gelecek…

Yazar Hakkında: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konular bir fikre hayat veriyor.


{ 9 comments… add one }
 • Genelsis

  Bekliyoruz hocam. Teşekkürler.

  • Kerem SARI

   Çalışıyorum Hocam. En yakın zamanda konuyu yenileyeceğim.

 • Ne oldu hocam bu sesli okuma işi.

  • Kerem SARI

   Zaman bulup ilgilenemedim Hocam. Önümüzdeki hafta halletmeye çalışacağım.

 • Murat WM

  Bence sayfada kalma süresini arttıracak bir uygulama olacak. Sesli oku özelliği okuma hızından daha düşük. Gerçi uzun konularda hareketsiz kalan sayfalar için arama motorları aktif ziyaretçi olarak görecek mı tanımlayacak dinleyiciyi bilemiyoruz.

  • Kerem SARI

   Farklı bir sitemde test edeceğim. Sonuçları mail adresinize gönderirim.

 • NİYAZİ POYRAZ

  SABIRLA HALEN BEKLİYORUZ…

  • Kerem SARI

   Niyazi Bey bazı durumlar nedeniyle devamını getiremedim. Tamamlayınca size mail yoluyla bilgi vereceğim.

Leave a Comment