İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

İnternet ve Para Blogu
≡ Menu

Siteye Yazıyı Sesli Oku Özelliği Eklemek (wordpress)

Sanırım okuyucularımız artık dinleyici olacak. Çok yakında kendi sitelerime de ekleyeceğim “yazıyı sesli oku” özelliği; seo açısından faydalı mı, zararlı mı olacak merak ediyorum. Ziyaretçiye bu özelliği sunmak, ziyaretinin bulunduğu sayfanın alt kısımlarına gitmesini engelleyecektir. Ziyaretçi sesli okuyu başlattıktan sonra hem dinleyip, hem farklı sekmelerde farklı sitelerde dolaşmak isteyecektir diye düşünüyorum. Test edilmesi gereken bir konu ve yakında bu testleri en yoğun sitelerimden birinde gerçekleştireceğim.

wordpress-sesli-oku-butonu

Henüz sesli okuma özelliğini hayata geçirecek kodlamayı geliştiremedim. Araştırma aşamasındayım. Beni buna sevk eden konuysa, hemen hemen bütün tarayıcılarda sesli okuma özelliğinin olması. Tarayıcılarda bulunan bu imkanı basit bir kodlamayla her siteye uygulayabileceğimizi düşünüyorum. Araştırırken bu konuyu açmak istedim. Yakında konunun devamı gelecek.

Zamanla wordpress gibi birçik hazır web tabanlı yazılımlar için sesli oku eklentileri oluşacaktır.

Devamı gelecek…Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 7 yorum yapıldı… add one }
 • Genelsis 30 Eylül 2016

  Bekliyoruz hocam. Teşekkürler.

  • Kerem SARI 30 Eylül 2016

   Çalışıyorum Hocam. En yakın zamanda konuyu yenileyeceğim.

 • yazar hoca 3 Kasım 2016

  Ne oldu hocam bu sesli okuma işi.

  • Kerem SARI 3 Kasım 2016

   Zaman bulup ilgilenemedim Hocam. Önümüzdeki hafta halletmeye çalışacağım.

   • yazar hoca 5 Kasım 2016

    Tamam ben kullanmayacağım ihtiyaç varsa hallet yoksa yorma kendini 🙂

 • Murat WM 6 Kasım 2016

  Bence sayfada kalma süresini arttıracak bir uygulama olacak. Sesli oku özelliği okuma hızından daha düşük. Gerçi uzun konularda hareketsiz kalan sayfalar için arama motorları aktif ziyaretçi olarak görecek mı tanımlayacak dinleyiciyi bilemiyoruz.

  • Kerem SARI 6 Kasım 2016

   Farklı bir sitemde test edeceğim. Sonuçları mail adresinize gönderirim.

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.