Sıfırdan web sitesi kurmak ve para kazanmak

Boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz, bol miktarda para kazanabileceğiniz, hatta ve hatta çalışanları olan büyük bir şirketin sahibi olabileceğiniz bir durum söz konusu olabilir. Bu yüzden bütün işlerinize ara verin, kahvenizi alın ve dikkatle okuyun.

Bir web sitesi kurmak çok kolay ama “para kazanabileceğiniz bir web sitesi” kurmak hiç de kolay değildir. Bu sektörü birbirinden farklı görevleri olan on binlerce parçadan oluştuğunu düşünelim. Başarılı olabilmemiz için on binlerce farklı görevi olan parçalardan en doğrularını seçmeliyiz. Bunu yapabilmemiz için bir iki yıllık tecrübe yeterli değil. Bu sektörde on yıl kafa yorduğu halde kazanamayan arkadaşlar görüyorum. Gerçekten tecrübeli yüz kişi varsa bunlardan en fazla 20 tanesi kazanıyordur.

Ben çok uzun bir süredir bu sektördeyim ve sayısız projelerde bulundum. Size en doğru bilgleri aktararak para kazanabileceğiniz bir web sitesi hazırlama imkanı sunacağım.
Bu konuyu sonuna kadar okuduktan sonra aşağıdaki başlıklar hakkında bilgi sahibi olacaksınız ve uygulayabilir duruma geleceksiniz.

 • İnternet ve para
 • Web siteleri – web tabanlı uygulamalar
  • Blog siteleri
  • Forum siteleri
 • Web sitelerinden para kazanma yöntemleri
  • Reklam almak – gösterim, tıklama
  • Satış ortaklığı
 • Proje seçimi – neler yapabiliriz?
 • Web sitesi ve alt yapı
 • Seo – arama motoru uyumluluğu
 • Web sitesi nasıl kurulur.
  • Örnek Projelerler ve kurulum
   • FTP dosya yönetimi
   • cPanel ve Mysql yönetimi
   • Ghost blog kurulumu
   • WordPress kurulumu
   • Forum uygulamaları
 • Reklam yayını – Adsense

Bu başlıklarda daha çok izlememiz gereken “doğru” yolu öğreneceğiz. Başarılı olabilmeniz için sizin azminiz ve emeğiniz gerekir. Yıllardır bu sektörde olduğum için birçok webmaster arkadaşım oldu. Gözlemlerimde bu işlere yeni başlayan arkadaşların bilinçsiz bir şekilde yıllarca zaman kaybettiklerini gördüm. Onlarca site açıp kapattılar, aylarca hatta yıllarca ilerde başarısız olduğu için kapatacakları sitelere emek ve para harcadılar. Belki tecrübe oluyor ama bu zamanı ve parayı doğru projeye doğru bir şekilde uygulayarak başarılı olabiliriz. Bu amaçla sizin ilk adımınızı sağlam bir şekilde atmanıza yardım edeceğim.

İnternet ve Para

İnternet 2003-2005 yıllarında ADS’in yaygınlaşmasıyla büyük bir hızla gelişmeye başladı. O dönemler Türkçe alan adları ve çılgın paraların kazanıldığı projeler boştaydı. araba, televizyon, istanbul, ankara vb. binlerce alınabilecek alan adlarını o dönemler aldığınızı düşünün. Bunu yapanlar oldu ve büyük paralar kazandılar. O dönemler benzeri olmayan projelerin hayata geçirildiğini düşünün. Bu sektörde ilk olmak çok önemlidir ve ilk olanın tahtını kolay kolay elinden alamazsınız. İlk olanlar çok kazandı ve hala kazanıyor. O dönemler google gibi büyük arama motorları için ufak hileler yapılarak milyonlarca ziyaretçisi olan sitelere sahip olunabiliyordu. Böylelikle büyük paralar kolay yöntemlerle kazanılabiliyordu. Günümüzde internette binlerce ürün satılıyor, milyonlarca reklama tıklanıyor. Hemen hemen her sektörde rekabet var. Her geçen gün “internetten para kazanmak” daha çok zorlaşıyor. Anlayacağınız işimiz çok çok daha zor.

Bu konuda “internetten para kazanma mantığı” kazanmak için kazandırmak olacaktır. Çünkü daha önce websitemiz olmadı ve bu sektöre çok yabancıyız. Bu yüzden yüz tanıma teknolojisiyle dünyada size en çok benzeyen kişiyi bulacak bir site yapacak imkanımız yok. Daha çok ziyaretçisi olan sitelerle farklı firmalara 10 lira kazandırıp 1 lira kazanacağımız projelere yoğunlaşacağız. Bu konuyu ikinci başlığımızda ele alacağım.

Web Siteleri – web tabanlı uygulamalar

Bu başlıktaki konu projemize göre şekillenecek. “Proje seçimi – neler yapabiliriz” konusuna karar verdiğimizde projemize uygun alt yapıyı seçeceğiz. Bizi ilgilendirecek olanları “blog” ve “forum” uygulamalarıdır. Ayrıca video, haber, alışveriş siteleri için hazır web tabanlı uygulamalarda kullanılabilir fakat yeni başlayanlar için doğru bir seçim olmayacaktır. Hiç bir teknik bilgimiz, tecrübemiz yokken kaynak tüketimi yoğun olan video veya rekabeti çok üst düzelerde olan haber, alışveriş gibi siteler yapacak halimiz yok. Şimdi blog ve forum uygulamalarıyla ilgili bilgi edinelim.

Blog: Kişisel bloglar, yemek tarifleri, moda, zayıflama yöntemleri, teknoloji gibi bir çok konuda bilgiler paylaşabileceğiniz, ziyaretçilere sitenizi takip etme ve konulara yorum yapma imkanı sunan web tabanlı uygulama seçeneğidir. Projemize göre blog alt yapısı kullanmayı uygun görürseniz işiniz çok daha kolay olacaktır. Ayrıca en iyi hazır blog uygulamalarının ücretsiz oluşu, başlangıç için büyük bir ayrıcalık. Blog siteleri içerik bakımından yazar veya yazarlar tarafından geliştirilebilir. Ziyaretçileriniz sitenizin içeriğiyle iligili paylaşımlarda bulunamaz. Yani blog sitenizin içerik durumu tamamen sizin veya varsa ekibinizin çalışmalarıyla yön bulacaktır. “Web sitesi nasıl kurulur” başlığı altında kullanabileceğimiz en iyi hazır blog uygulamalarından daha detaylı bahsedeceğim.

Forum: Daha çok bu işe yani başlayan kişilerin ilk tercihi olmuştur. Bir dönemler bir konuyu yüzlerde forum sitesinde bulabilirdik. Yüzlerce genel forum (bütün konulara yer veren) siteleri vardı ve hepsi neredeyse aynı konulardan oluşurdu. O dönemler kopyala yapıştır olayı çok yaygındı. Linkleri ziyaretçilere gizleyerek veya konunun devamı için üye olma şartı koyarak üye sayılarını arttırmaya çalışırlardı. Hepsi tek tek kapandı. O dönemlerden kalma forum sitesi tutmaz mantığı hala devam ediyor. Aslında forum siteleri doğru yönetilirse belli bir aşamadan sonra onlarca hatta yüzlerce kişinin içerik ürettiği, kendi kendini büyülten bir site olabilir. Blog sitelerinde kazanabileceğiniz takipçileri bir forum sitesinde üye olarak kazanabilirsiniz. Birim ziyaretçilerimiz benim fikrimce forum sitelerine daha alışkındır. Bir blog sitesinden ihtiyacı olan bilgiyi alır, sormak istediği bir konu olursa forum sitelerine gidip sorar. Zaten forum sitelerinin can alıcı ayrıcalıkları sorulardır. Genelde destek amaçlı kullanıldığı için ziyaretçiler daha çok sorular üretir ve sitemiz bu sorularla arama motorlarında çıkmaya başlar. Buda ziyaretçi devamında üye olarak geri döner. Ücretsiz bir çok forum uygulaması var lakin emek harcayıp para kazanmayı amaçladığımız için önerilerimde ücretsiz forum uygulamaları olmayacak. Ücretsiz forum uygulamaları işimizi görmez demiyorum ama bir blog sistemi gibi sade bir yapısı yok. Çok detaylı özellikleri olan geniş bir uygulamadır. Hedefimiz büyükse temelimiz sağlam olsun derim.

Blog ve forum arasındaki artıları ve eksileri yorumladık. İlerleyen başlıklarda ikili hakkında detaylı bilgiler olacak.

Web sitelerinden para kazanma yöntemleri

Çok ince bir noktadayız. Web siteleri ve para kazanma yöntemleri oldukça geniş bir konu. En doğru tercihi en doğru yöntemle uygulayamazsak kazancımız tatmin edici olmayacaktır. En yaygını ve basiti olan sitemize reklam almak  ve para kazanmak tercihi bile bir çok detaylı bir konu. Para kazanma yöntemlerinin hepsine yer verirsem bu konu bitmez, ayrıca gereksiz zamanınızı almış olurum. Bu işe yeni başlayan kişiler olarak uygulayabileceğimiz en uygun iki yöntemden yani reklam alma ve satış ortaklığı yöntemleriyle para kazanacağız.

Reklam almak: Sitemize reklam firmalarından aldığımız kodları yerleştirerek reklam yayını yapıyoruz. Reklam firmalarının fiyatlandırma seçeneklerine göre “gösterim” veya “tıklama” sayısına göre kazanç elde ediyoruz. En yaygın reklam modeli budur. Üyelik başına ödeme alabileceğiniz reklam modelleride var. Online oyun siteleri bu modelde reklamlar verebiliyor. Mesala oyun incemeleri içerikli bir blog sitenizin olduğunu düşünelim. Oyun sever ziyaretçilerin bulunduğu bir sitede üyelik başına ödeme alabileceğiniz oyun reklamları daha çok kazandırabilir. Tıklama modeli reklamlarda sitenizdeki reklam yerleşimi çok önemlidir. Bu vb. bir çok konuda doğru tercihlerle ve çalışmalarla kazancınızı geliştirmeniz gerekecektir.

Satış ortaklığı: Bu modelde örnek olarak tamamen atmasyon olan r30 model cep telefonunu kullanacağım. X firma r30 modelinde bir telefon üretip online olarak satışını yapıyor ve bu telefon 100 liradır. Biz x firmanın sitesine giriyoruz ve varsa satış ortaklığı için üye oluyoruz. Bu firma satış ortaklığı için bize bir link verecektir. Bu linki kendi sitemizde yayınladık. Sitemizdeki ziyaretçilerden biri bu linke tıklayarak x firmanın online satış yaptığı siteye gitti ve telefonu satın aldı. Bizde bu satıştan para kazanmış olduk. X firması satın alan kişinin bizim sitemizdeki bağlantıdan geldiği için bize komisyon veriyor. Neden bizim sitemizdeki bağlantıdan alsınlar diye düşünürseniz eğer bir çok sebebi var.

Örneğin sitemizde r30 kamera testi başlığı altında bir konu açtık ve testimizin içeriğini paylaştık. Tabi bu konu içerisinde telefonu almak için tıklayın gibisinden bize verilen linki paylaşacağız. Bu konu hakkında merakı olan kişiler arama motorlarında yaptığı aramalar sonucunda sitemize gelecek ve testimizin sonucuna göre telefonu almaya karar verecek. Bu ve benzeri bir çok yöntemle satış yapabilirsiniz.

Ücretlendirmeler firmadan firmaya değişiyor. Mesela benimde satış ortaklığımın bulunduğu bir firma hem bize hem satın alan kişiye ayrıcalık kazandırıyor. Yani benden alırsan 5 Kerem’den alırsan 4 lira gibi. Bu şekilde alıcılar için daha cazip hale geliyoruz.

Öneri: Gerçekten kaliteli hizmetlerin veya ürünlerin satış ortaklığını yapın.

Proje seçimi – neler yapabiliriz?

En can alıcı başlıktayız. İlk başlarda bahsettiğim gibi bu işlere ilk başlayan arkadaşlar bir çok site açıp boşa emek ve para harcar. Her biri tecrübedir ama daha bilinçli bir şekilde daha kesin adımlar atabilmemiz için bu başlığı çok dikkatli değerlendirin.

Genel içerikli projeleri kafanızdan silin. Her konuya yer veren sitelerin bir yerlere gelebilmesi imkansız gibidir. Tek bir konuya yönelmemiz daha mantıklıdır. Yani “haber” içerikli bir projede başarı oranımız %1, “İstanbul haber” içerikli bir projede başarı oranımız %30, “Üsküdar haber” içerikli bir projede başarı oranımız %60’tır.

Örnekte haber kelimesinin kitlesi bildiğimiz gibi çok büyük, günde milyonlarca ziyaretçisi oluyor. Bizim bu içerikte sitemize 1 ziyaretçi çekmemiz bile çok zor. Üsküdar haber kelimesinin kitlesi haber kelimesine göre çok çok daha az ama sitemize 100 lerce ziyaretçi çekme şansımız daha yüksek.

“Aslında projeyle beraber sonunuda belirliyoruz.” Bu yüzden çok detaylı bir şekilde düşünmeliyiz, incelemeler yaparak en doğru kararı vermeliyiz.

Sağlam bir proje istiyorsanız uzman olduğunuz bir konuya yönelin. İçeriğine hakim olduğumuz bir siteyi “içerik” bakımından daha zengin tutabilirsiniz. Ziyaretçilerinize doğru bilgiler sunar, sorularına cevap verebilirsiniz. Bu sayede bir sonraki başlık olan “Seo – arama motoru uyumluluğu”nda bulunacak olan “ziyaretçileri sitede tutma oranı” artacak ve her konuda daha güçlü bir site olacaktır. Gittikçe büyüyen, ziyaretçisi artan bir site olması için, ziyaretçiyi sitede tutabilmemiz çok önemlidir. Bu yüzden proje seçiminde sunabileceğimiz içeriği değerlendirmemiz lazım.

Projenin ilgili kitleye veya arama hacmine göre değerlendirmeye almanızı hiç önermem. Dediğim gibi profesyonel olduğunuz alanlara yönelin. Sıfırdan başlayan kişiler olarak gidipte kitlesi çok diye “çocuk oyunları” içerikli bir site açarsak başlamadan patlarız.

Hiç bir konuda bilgim yok ama yemek tarifleriyle ilgili bir site açar tarifleri okur öğrenir kendimce yorumlarım. Oldu google amcada seni bekliyor. Bu tarz projelerin bir sonraki başlıkta bahsedeceğim “benzer içerik” konusunda olumsuz etkileri olacaktır. Arama motorları benzer içeriklere pek kulak asmaz. Ne kadar değiştirirseniz değiştirin patates patatestir. Arama motorları daha önce mücadele ettiği kopya içerik konusunda artık çok gelişmiş bir durumdadır. Bu bir sonraki başlığın konusu olduğu için uzatmıyorum.

Proje geliştirirken dikkate almamız gereken konular

Bilgi sahibi olduğumuz konular: Özet olarak sitemize hakim olabilmemiz için içeriğine de hakim olabilmemiz gerekiyor. Proje seçiminde en önemli ve en belirleyici konumuz bu olsun.

İlgili kitle: Bu başlıkta ilk verdiğim haber örneğine takılıp kumanda piliyle ilgili bir proje geliştirmeyin. Kumanda piliyle ilgili kaç takıntılı adam vardır ki? Sizce kaç kişi “en uzun ömürlü kumanda pili” diye arama yapar. Bu konuyu iyice değerlendirmemiz lazım. Sonuçta amacımız para kazanmak, ziyaretçilere ihtiyacımız var.

Alt yapı: Blog ve forumdan bahsetmiştim. Projemizi bu iki uygulamadan birinde geliştirilebilir olmasına dikkat etmeliyiz. Ziyaretçilerimizin videolar yüklemesi gereken bir projeye kalkışmasak iyi olur. Daha çok yeniyiz.

Proje geleceği: Hatırlayamadıma ama sektörün devlerinden biri büyük bir projeyi devreye soktu. Bunu değerlendirmek isteyen webmaster arkadaşlarımız hemen yeni siteler açarak o proje hakkında bilgiler, kullanımı gibi içerikler paylaşmaya başladı. Sonra o dev proje birden yok oldu. Geleceği olmayan bir projeye zaman harcayan arkadaşımızın emekleri boşa gitti. İlk sitemiz olacağı için biz risk almayalım ve karar verdiğimiz projenin geleceğini iyice araştıralım.

Devamlılık: Öyle bir proje olsunki her zaman bir şeyler ekleyebilelim. Sürekli gelişen, ziyaretçisi artan bir site olması için devamlılığın olması şart. Örnek olarak hayvanları ele alalım. Projemiz sineklerle ilgili olsun, kaç konu ekleyebiliriz? Sinek ilaçları, perdelikler, sivri sinek, zehirli sinek vs. Köpekler veya kuşlarla ilgili bir proje olduğunu düşünün, kafadan bin konusu var. İlgili kişiler çok, sürekli tartışma ortamı olan bir proje.

Rakipler: Bir iki hafta önce değerlendirmeye aldığım ve vazgeçtiğim proje bu konuyu çok iyi bir şekilde açıklayacaktır. Çok kaliteli bir alan adı olan iftarsaati (.) net için blog sitesi açıp alan adımı değerlendirmeyi düşündüm. Arama motorlarında ilgili kelimeleri arattım ve rakibin yerini sabitlediğini gördüm. Bu projenin yılda bir ay kazandıracağı düşünürsek, güçlü olan rakip siteyle mücadeleye girmek pekte mantıklı değil.  Bu yüzden vazgeçtim ve alan adını satmanın daha mantıklı olduğuna karar verdim. Sizde projenize karar verirken rakiplerinizi araştırın. Kazanç durumuna göre yüzeysel bir değerlendirme yapın.

Web sitesi ve alt yapı

Alan adı, barındırma ve yazılım konularına geçmeden önce bir web sitesinin çalışma mantığını anlamanızı istiyorum.

Alan adı nedir: Alan adı domain dediğimiz sitemize vereceğimiz isim yani adrestir. keremsari (.) com gibi sitemize erişim sağlayacağımız adres.

Barındırma hizmeti nedir: Sitemizin içeriğini saklayan ve çalıştıran uzaktan bağlantı kurduğumuz bilgisayar diyelim. Veri merkezlerinde yüksek donanımlı bilgisayarlardan belli bir trafik ve alan satın alırız. Bu bilgisayarlara sunucu diyoruz. Trafik sunucuyla olan veri alışverişinin limitini belirliyor. Sitemizin ziyaretçisine, kullandığımız yazılımlara ve içeriğe göre trafik kullanımı değişir.

Hosting nedir: Bir sunucudan bir çok kişiye verilen hizmete diyoruz. Yani bir bilgisayarın yani sunucunun içerisinde 20 site olduğunu düşünün. Sunucu bölüp hosting paketi olarak satıyorlar. Fazla detaya gerek yok.

Buraya kadar temel hizmetlerin ne işe yaradığını anlamış olmalıyız.

Seo – arama motoru uyumluluğu

Seo, webmaster dünyasının en gözde meleğidir. “search engine optimization” kısaltması olan “seo” web sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getirmek için yapılan çalışmaları kapsıyor. Seo kavramı bir web sitenin içeriği, konularda kullandığınız başlık, kullandığınız resimler, sitenizdeki link çıkışları, yazı rengi vs. saymakla bitmeyecek hemen hemen her noktayla ilgilidir. “Seo çalışması” adında hizmet veren sayısız firma ve “seo uzmanı” var. Ayrıca webmaster forumlarında seo açısından faydalı olduğu idda edilen bir çok hizmet satışı yapılıyor. Link satışı, tanıtım yazısı falan filan.

Bu büyük seo dünyasına girip kafamızı karıştırmıyoruz. Ben yıllardır bu sektördeyim, dediklerimin dışında hiç bir seo çalışmasına ihtiyaç duymayın. Google eskisi gibi değil artık. Bizi bizden iyi tanıyan dünyanın, dünyanın en büyük teknoloji geliştiricisine karşı uyanıklık yapmaya çalışmayacağız. Bu yüzden her seo makalesini ve söylenenleri dikkate alıp kafanızı karıştırmayın.

Google kullanıcısına en iyi içeriği en hızlı şekilde sunmak için siteleri yüzden fazla kategoride değerlendiriyor. Biz bu yüzden fazla değerin kesin olarak on tanesini bile bildiğimizi sanmıyorum. Google algoritmasını hiç bir zaman paylaşmadı. Hadi biliyoruz diyelim, google sürekli kendini güncelliyor ve yeniliyor. Bu yüzden link inşasıymış, falanmış filanmış hiç kurcalamıyoruz.

Biz bu başlıklar dışında hiç bir seo çalışması yapmıyacağız.

 • Alan adı seçimi (domain)
 • Barındırma hizmeti seçimi (hosting, sunucu)
 • Kullanacağımız hazır yazılım tercihi (script)
 • İçerik

4 başlıkta yaklaşık 10-15 konuyu değerlendirerek seo çalışması yapacağız. İlk 3 başlıktaki seo çalışmamızı sitemizi hayata geçirirken yapacağız. 4. başlık yani en önemlisi olan “içerik ve seo” çalışması hiç bir zaman bitmeyecek. Sitemizin kaderini de gelirinide bu çalışma belirleyecek.

Alan adı (domain) ve seo önemi

Proje kararından sonra en zor aşama alan adına karar vermektir. “bir web sitesi için gerekenler” başlığı altında nereden alan adı alabileceğimizi anlatacağım. Alma işi kolayda karar vermesi ve istediğimiz alan adına yakın uygun bir alana adı bulması zor.  Örneğin projemiz zayıflama yöntemleri diyelim. Alan adımızın içeriğine uygun olması seo açısından bir ayrıcalık olacaktır. Eğer hedef kelimemiz zayıflama yöntemleri ise alan adımızın zayiflamayontemleri (.) com veya net olması büyük bir avantaj olacaktır.  Yıllar önce bendeydi bu alan adı. Şimdi bu alana adını almak imkansız çünkü başkaları tarafından çoktan alındı. Alan adı zaten uzun sonuna bir şeyler ekleyerek daha uzatırsak bu sefer seo açısından eksiye düşen bir durum olacak.

İçeriğe uygun alan adı seo açısından önemli olsada eğer imkanımız yoksa marka olabilecek bir alan adıylada işe girebiliriz. Dert etmeyin yani, içeriğiyle alakası olmayan bir çok büyük site var. Kaliteli içerikle on günde yakalıyacağımız başarıyı yirmi günde yakalarız.

domain uzantısı ve seo önemi

.com, .net, .org gibi .co, .tr şeklinde onlarca uzantı tercihimiz var. Kimileri uzntının hiç bir önemi olmadığını savunuyor. Kimileri en iyi .com sonra .net olarak düşünüyor. Bana göre alışılmış olan .com en idealidir. Böyle düşünmeme rağmen .co uzantılı bir çok güçlü sitelerin varlığını inkar edemem. Fakat biz yeni başladık ve her şey en güzelinden olsun istiyoruz. İstediğimiz alan adını .com olarak alamıyorsak .net olarakta sorgulayalım. Birde .com.tr uzantılı alan adları var. com.tr ülkemizin en prestijli alan adlarıdır. com.tr alan adı almak çok zor olduğu için bir çok alan adı alınabilir durumdadır. Örneğin büyük bir pazarı olmasına rağmen zayiflamayontemleri (.) com.tr alan adı şuan alınabilir durumda. Bu ve benzeri alan adlarını alabilmemiz için marka tescili yapmamız gerekiyor. İlk projemiz için oldukça masraflı olacağı için hiç kafa yormuyoruz. Kişisel blog sitesi açacaksanız eğer ad soyad şekilinde kolayca .com.tr alan adı alabilirsiniz. Marka tescili veya şirket olmasına gerek yok.  com.tr alan adlarının seo açısından eskisi gibi değeri kalmadı deseler bile hâla bir artısı olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca akılda kalıcılığı ve benzer alan adlarıyla karıştırılma durumlarını değerlendirmemizde fayda var. Sonuçta çöp site yapmıyoruz.

Barındırma hizmeti seçiminde seo önemi

Seo açısından alan adından daha önemli bir konudur. Seo denince benim aklıma gelen ilk konu içerik ve barındırma hizmetidir. Saçma sapan bir alan adını çok kaliteli bir içerikle marka haline getirebiliriz ama kötü bir sunucunun eksilerini hiç bir artıyla katapamayız. Sitemizin barınacağı sunucu yavaşsa veya aynı sunucuda yasa dışı çöp siteler varsa bizim sitemizde etkilenecektir. Seçim yaparken dikkat etmemiz gereken hosting veya sunucu hizmetlerinden bahsedeceğim. Benim önerdiğim firmaları kullanırsanız zaten sorun yok. Bütün yönleriyle en uygun firmaları önerdiğim için hiç kafa yormanıza gerek kalmayacak.

Hosting, sunucu “hız ve seo”

Evet en önemli noktalardan birindeyiz. Ne demiştik “google kullanıcısına en iyi içeriği en hızlı şekilde sunmak ister” Bu durumda hosting veya sunucu seçiminde çok dikkatli olmalıyız. Sitemizin hızının %90’lık bir bölümü barındırma hizmetinin kalitesine bağlıdır. Sunucumuzun yanıt süresini test etmeliyiz. Sunucu yanıt süresi kullanacağımız hazır yazılımlara ve içerik türüne göre değişebilmektedir. Ben bütün bu konuları değerlendirerek size önerilerde bulunacağım.

Satın aldığımız hosting hizmetinin bulunduğu sunucudaki diğer sitelerin türü bizi etkileyecektir. Hosting hizmetinin en kötü yönü paylaşımlı ip adresleridir. Yani sitenizde kullanacağınız ip adresinde ne olduğunu bilmediğiniz web siteleri olacak. Bu sorunun önüne ücret karşılığında sadece kendinize ait ip adresi alarak geçebiliriz. hosting paketlerine ip satayan firmalar olabilir. Bu durumda SSL sertifikası alın ama kurulum yaptırmayın. SSL sertifikası için size özel ip adresi tanımlamaları şart. SSL ne dir? Bizimle alakası olan bir uygulama değil. Genelde alışveriş sitelerinin kullandığı sunucuyla kullanıcı arasındaki verileri şifreleyen en bir uygulamadır.

Lokasyon ve seo: Kullanacağımız sunucunun bulunduğu ülkenin bence çok büyük önemi var. türkçe içerikte bir sitemiz olacaksa Türkiye’de bulunan bir sunucu kullanmalıyız. Ziyaretçilerimiz, takipçilerimiz Türkiye’de olacağı için sitele erişimi daha hızlı olacaktır.

Bu kadar ayrıntıya nasıl dikkat edeceğim diye bu işten soğutmayın kendinizi. Bu konularda tecrübeniz olmadığını düşünürsek benim önerilerimi uygulamanız en doğru tercih olacaktır. Bu konularda çok titiz biri olduğumu bilmenizi isterim. Ayrıca ilk tecrübenizin hayal kırıklığıyla bitmesini istemem.

Dikkat! Sıradaki konu çok önemli:)

“İçerik ve Seo”

Şimdiye kadar olan bütün seo uygulamalarını, projemize karar verirken ve web sitemizin kurulumunu yaparken işleme alacağız ve bir daha uğraşmayacağız.  “içerik ve seo” konusu her zaman var olacak ve dikkat etmemiz gerekecek. Sitemizin gelişmesi ve kazancı “içerik ve seo” kalitesine bağlıdır. Bana göre en büyük seo yöntemi en kaliteli içeriği oluşturmaktır. Konumuz kalemse, kalemle ilgili en detaylı ve en doğru bilgileri sitemizde bulundurmalıyız.

Proje ve seo: İçeriğimizi arama motorlarında ön planda tutmak için projemizin içeriğinin tek bir konuya yoğunlaştırmaktan daha önce bahsetmiştim. İçerik ve Seo konusunda ilk ve en önemli nokta olduğu için hatırlatıyorum.

Konu başlığı ve seo: Sitemizde yayınlayacağımız içeriğin başlığı, konuyla ilgili arama yapılan kelimelere yakın olmalıdır. Örneğin güzel bir pizza tarifini “parmaklarınızı yiyeceksiniz” bağlığıyla doğru kişilere ulaştıramazsınız. “pizza tarifi” bağlığıylada ziyaretçi edinmeniz zor olur. Çünkü onlarca aynı başlıkla açılan konular var. İçerik konusunda başlığımız çok önemlidir. Bu tarz bir tarifte size önerim “en güzel pizza tarifleri” şeklinde bir başlık olabilir. Veya kitleyi biraz daha düşürüp sonuç alma oranını yükseltmek isterseniz “çok kolay yapılan pizza tarifi” gibi başlıklar kullanabilirsiniz. Siz mantığı anladınız. Daha fazla uzatmıyorum.

Özgün içerik: Yine daha önce bahsettiğim bir konu. İçeriğimiz tamamen bize özgün olmalıdır. Benzersiz içerik olmadan belli bir kitleye hitap etmemiz imkansız gibi bir şey. Kopya içeriğin google gözünde ne kadar değersiz olduğu yazmıştım. Taviz veremiyeceğimiz en önemli konulardan biridir “Özgün içerik”

Yorumlar: Ziyaretçilerin konulara yorum yapması çok önemlidir. Arama motorları bunu takip edebiliyor ve yorum alan içerik kalitelidir mantığını yürütüyor. Özgün olsun detaylı olsun diye boş boş yazmayalım. Kullanıcıya bilgiyi aktaralım ve oda aklına takılanları sorsun veya teşekkür etsin. İlk başlarda dediğim gibi uzmanı olduğumuz alanda proje geliştirmemizin avantajlarından biride bu tarz içerikleri sağlamaktır.

Ziyaretçilerin sitede geçirdiği süre: Bir önceki başlıkta anlatmak istediğim kaliteli içerik bu noktadada işimize yarayacak. Ziyaretçilerimizin sitemizde geçirdiği zamanı, arama motorları içeriğimizin kalitesini tespit etmek için kullanıyor. Eğer ziyaretçiler x sayfada uzun süreler kalıyorsa o sayfada bulunan içerik kalitelidir. O içeriğin konusuyla ilgili aramalarda sitemiz üst sıralarda yer alacaktır. Bunu sağlamamız için yine alanında uzman olduğumuz projelerin önemi ortaya çıkıyor.

Güncelleme: Bu konuya yer vermeyecektim ama bu işe giriyorsanız eminim bir çok yerde sitenizi güncel tutmalısınız önerilerine rastlayacaksınız. Yo günde 1 konu ekleyin 10 konu ekleyin gibisinden her kafadan ayrı ses çıkıyor. Sakın dikkate almayın, bu durum sitenize zarar verebilir. Bu konuda emek harcayan arkadaşlar, güncel kalmak adına ziyaretçisini sitede tutmaya yeterli olmayan konularla sitesini çöplük haline getiriyor. Eğer sağlam bir içeriğiniz yoksa bırakın güncel olmasın.

Görsel kullanım: Konuyla ilgili ismi düzenlenmiş resimlerle konuyu süslemek önemlidir. Resimlerle ziyaretçinin dikkatini çeker konuya yoğunlaşmasını sağlayabilirsiniz.  Resimlerin sayfa yükleme hızını arttırmaması için kaliteyi bozmayacak ekilde boyutlarını düşürmelisiniz. Çok fazla kullanılmasıda zararlıdır. Resimleri uygun hale getirmek için bu konuyu inceleyin lütfen. Online resim sıkıştırma

Web sitesi nasıl kurulur

İşin en zor kısmını atlattık. Bundan sonrası çok kolay. Artık elimizde sağlam bir proje var ve yapmamız gereken bu projeyi bir web sitesiyle hayata geçirmek. Bu başlıkta bir web sitesi için gereken hizmetleri temin edeceğiz ve sitemizi hayata geçireceğiz. Forum veya blog hiç farketmez, her web sitesi için ihtiyac olan alan adı ve barındırma hizmeti gerekmektedir. Sırada kurulum başlıkları olduğu için mantığı biraz anlayalım.

Web tabanlı uygulamalar nasıl çalışıyor

Bir web sitesi nasıl çalışır mantığını alan adı ve sunucu kavramlarını ele alarak kaba taslak anlamaya çalıştık. Şimdi hazır web tabanlı uygulamaların sunucu üzerinde nasıl çalıştığını anlamaya çalışalım.

Dosyalarımızı sunucuya yükleriz ve bir veritabanı oluştururuz. Sonra dosyalarımızın veri tabanıyla bağlantısı için kurulum aşlamasına geçeriz. Kurulum bittikten sonra alan adımızı kullanarak sitemize ve uygulamamızın yönetim paneline erişebiliriz. Eklediğimiz konuların içeriği veritabanına kaydolur. Konuya eklediğimiz resimlerse doslayalarımızın bulunduğu dizine yüklenir. Örneğin page (.) php diye bir dosyamız var ve biz bu dosyayı alanadimiz (.) com / page (.) php şeklinde tarayıcıya girdik ve çalıştırdık. Tarayıcımıza o dosyada bulunan veriler yüklenecektir. Eğer o dosyada veritabanından çekilen veriler varsa onlarda yüklenecektir. Yani veritabanını kontrol eden sunucumuzdaki dosyalardır. Veri tabanı bizim ayarlarımızı, içeriklerimizi vb. bilgileri depolayan sistemdir.

 • Ftp bağlantısıyla dosyalarımızı kontrol edebileceğimiz sunucu bağlantısını sağlayacağız.
 • cPanel ile mysql veritabanı yönetimini yapacağız.

Ftp bağlantısını bilgisayarımıza yükleyeceğimiz bir programla sunucuya bağlantı kurarak yapmış olacağız.

cPanel hosting veya sunucumuzun yönetim panelidir. Bütün ayarları oradan yapabiliriz. Veritabanımız mysql’dir ve veritabanı oluşturma silme gibi işlemleri cPanel yönetimi ile yapabiliyoruz.

Örnek Projelerle Blog ve forum kurulumu

Şimdi örnek projeler geliştirip, uygun hizmetleri satın aldıktan sonra, uygun yazılımın kurulumunu yaparak projeminiz hayata geçireceğiz. Örnek projelere ve kurulumlara başlamadan önce sunucu veya hosting üzerine site kurulumu için öğrenmemiz gereken iki konuyu ele alacağız. Bu iki konuyu barındırma hizmeti aldıktan sonra uygulayabiliriz. Örnek projelerde size uygun olanı seçip ona göre barındırma hizmeti alacaksınız ve bu iki işlemi uygulayabileceksiniz.

FTP dosya yönetimi

Barındırma hizmetimizi satın alınca mail adresimize aldığımız hosting veya sunucunun bütün bilgileri gelecektir. Alan adıyla barındırma hizmetini aynı firmadan aldığımızı farzedelim, farklı firmalar tercih ettiysek de domain ns yönlendirme işlemini yaptık diyelim. Bilgilerimiz bu şekilde olsun

 • alan adı: website (.) com
 • İp: 93.93.93.93
 • Kullanıcı adı: strr
 • Şifre: 12345

Ftp bağlantısı için buradan FileZilla programını bilgisayarımıza indirip yükleme işlemini yapıyoruz.

Resimde FileZilla ftp bağlantı programımızın görüntüsü var. Kırmızı renkle numaralandırdığım alanları bu şekilde dolduruyoruz.

 1. ftp.website (.) com
 2. strr
 3. 12345
 4. Butona tıklıyoruz ve bağlantıyı yapılıyor.
 5. Gösterilen klasöre giriyoruz. Siteye yüklemek istediğimiz bütün dosyaları “public_html” klasörüne yükleyeceğiz.

Bu şekilde site kurmak adına en temel adımı atmış bulunuyoruz. Kurulum için hazır blog veya forum uygulamalarının dosyalarını bu program sayesinde sunucumuza yükleyeceğiz.

cPanel ve Mysql

Bahsettiğim gibi cPanel sunucumuzun yönetim panelimiz, mysql ise veritabanımızdır. Veritabanı oluşturabilmemiz için cPanel bağlantısı yapmamız gerekiyor.

Cpanel bağlantısı nasıl yapılır: Çok kolay, bir önceki bağlıkta örnek olarak kullandığımız sunucu bilgilerini kullanarak giriş yapalım.

Tarayıcı olarak chrome öneririm çok hızlıdır. Tarayıcımız açıp adres satırına aşağıdaki cPanel giriş yöntemlerini deneyin. Genelde sunucu bilgilerinizin geldiği mailde direk bağlantı vardır ama olmadığını farzedelim.

 • cpanel . website (.) com
 • website (.) com/cpanel
 • website (.) com:2083

Biri mutlaka cPanel giriş ekranını açacaktır. Açılan sayfada kullanıcı adına “strr” şifre alanına “12345” yazıp giriş yapıyoruz.

Mysq veritabanı oluşturmak: cPanel bağlantısı yaptık şimdi veritabanı oluşturalım. “veritabanı” bölümünden “Mysql veritabanı sihirbazı” sayfasına gidelim ve ilk çıkan sayfada iki üç haneli bir veritabanı oluşturalım. Örneğin “st” olsun. Bir sonraki sayfada veritabanı adı olarak “stus” olarak belirleyelim ve “şifre oluşturucu”yu kullanarak şifremizi belirleyelim. Şifreyi kopyalayıp saklamayı unutmayın. Bir sonraki sayfada “tüm ayrıcalıklar” kutucuğunu kullanarak bütün seçenekleri seçiyoruz ve işlemi sonlandırıyoruz.

Artık sorunsuz oluşturduğumuz bir veritabanımız var. Bu işlem sonucunda elimizde bu bilgilerin olması gerekiyor. Örneğin hazır bir blog yazılımı olan wordpress dosyalarını ftp bağlantısı yaparak sunucuya yükledikten sonra kurulum yaparken bizden veritabanı bilgileri istenecek.

 • Kullanıcı: strr_stus
 • Veritabanı: strr_st
 • Şifre: kopyalayıp saklamıştık.

Kurulumda bu bilgileri kullanarak sitemizin veritabanı bağlantısını sağlamış olacağız.

Artık bu bilgiler sayesinde projemize göre sunucu veya hosting paketi satın alarak kurulum işlemlerine geçebiliriz.

Örnek proje Kişisel Blog: Bu proje için haliyle blog yazılımı kullanacağız. Daha önce dediğim gibi projemiz blog uygulaması üzerinde olacaksa şanslıyız çünkü blog uygulamasında en kaliteli yazılımlar ücretsizdir. Detaylı bir blog olsun ilerde geliştireceğim derseniz “wordpress” kullanın. Çok sade olmalı, içerik ön planda olsun derseniz “ghost blog” öneririm. Bu ikili web tabanlı uygulamada ücretsizdir. En popüler olanı wordpress. Çok yaygın bir şekilde kullanılan, eklentileri ve tema seçenekleri neredeyse sınırsız olan bir yazılımdır. Buna rağmen bana göre çok gereksiz çünkü projemi kişisel blog sitesidir. Bir blog için içerikten önemli ne olabilir? Hız için sadelik çok önemlidir. Ayrıca sadelir reklamlarımızı ön planda tutar ve tıklama oranını arttırır. Sadece görüntüde sadelikten bahsetmiyorum. Yapısal olarakta wordpress çok kapsamlı, geniş bir uygulamadır. Sade bir tema kullansak bile alt yapısı sade kodlanmış bir blog uygulaması kadar hızlı olmayacaktır. Bu yüzden blog konusunda Ghost önerimdir.

Ghost blog sadece yaz yayınla mantığıyla tasarlanmış ve nodeJs teknolojisiyle kodlanmış çok sade ve hızlı bir yazılımdır. Kişisel blog projemizde ghost kurulumundan bahsedeceğim. İkinci örnekte wordpress kurulumunu anlatırım. Tercihinize göre kişisel blog projenizde wordpress kullanabilirsiniz.

Ghost Blog kurlumu: Sanırım biraz kafanız karışacak. Standart kurulum ve yazılımlardan çok ama çok farklı bir uygulamadır. NodeJs ile kodlandığı için sıradan bir kurulumu yok. Fakat bu işi çok basitleştiren güçlü bir firma var. Üstelik sadece bize ait olan ip adresimiz olacak. Kurulumdan detaylı bir şekilde bahsettiğim Ghost Blog kurulumu sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede konuyu dahada uzatmaktan kurtulmuş olduk.

Örnek proje Yemek Tarifleri:Yemek tarifleri için bir forum alt yapısı kullanmamız saçma olacaktır. Bu yüzden yine blog sitesi kurulumu yapacağız. Bu sefer Türkiye’de bulunan sunucuları ve standart hazır yazılım kurma işlemini yapacağız. Ghost blog ve kurulumunu unutun. Şimdi hazır uygulamaların %90’ı nasıl kurulur wordpress’le onu öğreneceğiz. Hazır web tabanlı uygulamaların nasıl çalışır başlığı altında ftp, cPanel ve mysq’den bahsetmiştim. Şimdi hepsini kullanacağız.

Buradan alan adını ve hosting paketimizi alıyoruz. WordPress için ilk etapta $19’lık bireysel hostin paketi yeterlidir. Menüden cloud hosting > Bireysel Hosting bağlantılarını takip ederek 19 dolarlık paketi satın alın. İlk alan adımızı alalım. Hosting paketini alırken alan ilk önce alan adımızı seçeceğiz. Alan adını ve hosting paketini aldıktan sonra mail adresimize bilgilerimiz gelecek.

Bilgilerimiz geldikten sonra Filezilla programını açıp sunucumuza bağlanıyoruz. Buradan ücretsiz wordpress blog uygulamasını indiriyoruz. .zip uzantılı dosyayı açıyoruz. “wordpress” klasörü içerisindeki dosyaları sunucumuzda bulunan “public_html” klasörüne yüklüyoruz.

Bize gelen sunucu bilgileriyle cPanel’imize giriş yapıyoruz ve yukarıda bahsettiğim şekilde veritabanı oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini kaydetmeyi unutmayın.

wordpress kurulumuna geçiyoruz. Kurulumu başlatabilmek için sitemize giriş yapmalıyız. Tarayıcıyı açarak alan adımıza girelim. Sitemizde wordpress dosyaları yüklü olduğu için otomatik olarak kurulum sayfasına yönelecektir. Kurulum sayfasında herşey Türkçe. Sadece veritabanı bilgilerinin olduğu sayfada sizi yönlendireceğim.

 • Kullanıcı: strr_stus
 • Veritabanı: strr_st
 • Şifre: kopyalayıp saklamıştık.

Veritabanı bilgilerimizin yukarıdaki gibi olduğunu farz edersek resimdeki sayfaya aşağıdaki bilgileri giriyoruz.

 • Veritabanı adı: strr_st
 • Kullanıcı adı: strr_stus
 • Parola: kopyalayıp saklamıştık.
 • Tablo Ön Eki: Aynısı gibi kalsın
 • Veritabanı sunucusu: localhost olarak kalsın

Kurulum aşamasında kullanıcı adı ve şifre belirleyeceğiz ve kurulum sonunda bizi wordpress yönetim paneline yönlendirecektir. Belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifreyle yönetim paneline giriş yapıyoruz. İlk olarak sol alt köşede bulunan “ayarlar” menüsünü inceleyin ve düzenleyin.

wordpress blog sitemiz hazır. Güle güle kullanabilirisiniz. wordpress blog’ta yapmak istediğniz her şeyi kolaylıkla yapabilmeniz mümkün. Sadece araştırmanız yeterlidir.

En iyi wordpress teması

Örnek proje Mac os destek sitesi: Destek sitesinde ziyaretçilerin sorular sorabilmesi gerekir. Bu sorular sayesinde kendi kendine gelişen bir sitemiz olacak. Tabi soru soracak bir kitleye erişene kadar ziyaretçi çekecek konular paylaşmamız gerekecek. Bu yüzden forum alt yapısı projemiz için daha uygun olacaktır. Bu konuda hazır blog uygulamaları gibi en iyi iki ücretsiz yazılımı değerlendirmeye alamıyoruz. Çok gelişmiş ücretsiz forum uygulamaları var fakat ben şimdiye kadar hiç birine ısınamadım. Bu yüzden size de önermeyeceğim.

Deneme amaçlı kurup kurcalamak isterseniz ücretsiz olan “smf” ve “mybb” forum uygulamalarını deneyebilirsiniz. wordpress kurulumundan hiç bir farklı yok. Yine veritabanı açıyoruz yine dosyaları sunucuya yüklüyoruz. Bu başlık daha çok hazır forum uygulamaları hakkında bilgi edinmeniz için faydalı olacaktır.

Önerebileceğim en güçlü forum uygulamaları.

 • İpb güçlü projeler için güçlü bir altyapı sağlar. Son bir senedir kendini yeniliyor. Bir iki ay sonra yeni sürümü satışa çıkacak diye düşünüyorum.
 • XenForo çok güçlü ve hızlı gelişen bir sistemdir. Son dönemlerde en büyük forum siteleri altyapılarını XenForo olarak değiştirmiştir.
 • Burning Board pek bilinmez, bende yeni tanıştım satın aldım ve kullanıyorum. Tek kelimeyle süper. En büyük avantajı yönetim panelinin sadeliğidir. Tamamiyle hakim olabileceğiniz güzel bir forum uygulamasıdır.

Forum sitesi için en uygun seçeneklerimiz bu üç uygulamadır. Bunların dışında vbulletin gibi çok eski yazılımlarda var. Hiç kurcalamayın, bu üçlü arasında seçim yapabilirisiniz. Hepsinin Türkçe dil dosyaları ve Türkçe desteği var.

Reklam yayını – Adsense

Yoruldum artık, yaz yaz bitmiyor. Kısa ve öz olmaya çalışacağım. Sitemizin kurulumunu yaptık ve bir çok konu ekledik. Günde 50-100 ziyaretçimiz var. Şimdi bu ziyaretçilerden para kazanmaya başlıyacağız.

Ülkemizde ve dünyada bir çok reklam firması var. Tıklama oranına göre veya gösterim oranına göre ödeme yapan firmaları tercih edeceğiz. Dediğim gibi bir çok firma var lakin tek bir öneride bulunacağım.Belki en zoru ama “Adsense” en iyisi. Adsense, google reklamlarıdır. Bir nevi google’la çalışmış olacağız.

Normalde reklam firmasının sitesine girip üye oluruz, sonra reklam kodumuzu alıp sitemize ekler para kazanmaya başlarız. Adsense’de durum bu kadar basit değil. Adsense başvurusu yapmamız gerekiyor. Başvurudan sonra uzun bir süre bekleyebiliriz.

Adsense Başvurusu için ipucular: Gmail hesabımız onaylı olsun. Sitemiz çok yeniyse başvuru yapmayın. Biraz ziyaretçisi olan en az 3-5 aylık site olsun.

İncelemek isterseniz bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: Adsense

Zaten sitemizi açar açmaz reklam eklememizin hiç bir anlamı yok. Bir kaç ay sitemizde çalışmalar yapalım, ziyaretçi sayımızı arttıralım. Sonra başvurumuzu yapar reklamımızı alırız. Sonrada “reklam yerleşimi” konularında araştırmalar yapar en doğru şekilde sitemize uygulayarak geririmizi arttırmaya çalışırız.

Zamanımda olmadığı için arkama bakmadan hızlıca yazdım. Varsa hatam görmezden gelin lütfen. İdare edin artık, başka işlerimiz de var 🙂

Konuyu uzun bulanlar için söylemek isterim. Bu konuda kullandığım başlıkların her biri binlerce sayfalık kitap olur.

Aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz. Bol kazançlar..

Lütfen bu konuyu kaynak göstermeden yayınlamayın. Teşekkürler.

Güncelleme: 16.10.2016 Pazar

Uzun bir aradan sonra konuya bir teşekkür yazısı eklemek istedim.

Bildiğiniz gibi “adım adım site kurma” konusunu; oldukça basit bir şekilde, en ince noktalarına kadar sizlere aktarmaya çalıştım. Verilere ve geri dönüşlere göre fazlasıyla ilgi gördüğünü söyleyebilirim.

Dün ufak bir inceleme yaptım;

Gelen mail ve yorumlara istinadan söyleyebilirim ki, 400+ kişi bu konu aracılığıyla veya bu konudan destek alarak site sahibi oldu. Hiçbir şekilde iletişime geçmeden bu konudan faydalanarak site sahibi olan kişilerin 400’den çok çok daha fazla olduğuna eminim. Konu yayınlandığı tarihten bu güne kadar 2.800.000 kez görüntülendi. En önemlisi de, geri dönen ziyaretçi oranının oldukça yüksek olması. Bilmenizi isterim ki, tekliflere rağmen konuyu ticari amaçlara alet etmedim ve etmeyeceğim.

İlgilenen, yorum yapan, teşekkür eden, fikirlerime değer verip projesini yönlendiren herkese çok teşekkür ederim.

“Sıfırdan web sitesi kurmak ve para kazanmak” üzerine 301 yorum

 1. Kerem Bey, bu konuyla bu işe başladım ve ilerledim. Üzerinden 6 yıl geçmiş ve hala okuyup motive oluyorum. Eğer bu yazının güncelini bizlerle paylaşırsanız ne kadar mutlu olurum anlatamam. Teşekkürler her şey için.

  Cevapla
 2. Merhabalar öncelikle elinize sağlık. Teknoloji konulu bir site açsak Youtube ve Discorddan kazandığımız popülerliği bu siteye yansıtsak bu site ne kadar sürede ya da kaç para kazandırır? Biliyorum garip bir soru oldu sadece merak ettim. Para kazandırmasa bile internet sitesi bize yardımcı olur. Daha kaliteli bir kanal oluruz diye düşünüyorum.

  Cevapla
  • Mikail Bey, mevcut bir kitleyi ekstradan değerlendirmiş olacaksınız. Ayrıca teknoloji konularının büyük bir kısmı verilerden oluştuğu için metin içeriklere daha uygun. Akademik çalışmalarda gerektiğinde metniniz referans gösterilebilir vs. Sadece bir kaç örnekle olumlu tarafları sundum. Ne kadar kazandırır bilmiyorum ama yaptığınız işe kalite ve + gelir oluşturacağı ortada.

   Cevapla
 3. merhaba,
  yazılan içerik uzatılırsa bunun mutlaka karşılığı oluyor mu
  birde e ticaret sitelerinde mutlaka blog kısımları koyun diyorlar
  onun sizce bütüne etkisi nedir.

  Cevapla
  • İçerik ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur mantığı kesinlikle yanlıştır. Bazı konular tam aksine kısa olmalıdır. Bazı konular yeterince uzun olmalı. Önemli olan yazıyı gerektiğinde öz bir şekilde detaylandırmak. Dikkat edin; gerektiğinde ve öz bir şekilde dedim. Önemli olan içeriğin kalitesidir. Yazının uzun veya kısalığı, içeriğin türüne göre uygun olmalıdır çünkü kalitenin en önemli parçalarından biridir.

   Şöyle düşünün; içerikteki kelime sayısı ortalama 15dk okuma süresine tekamül ediyor. Eğer içeriği kalitesiz bir şekilde, gereksiz ifadelerle şişirirseniz, kullanıcı 5dk içerisinde siteden çıkar ve bu içeriğinizin kalitesiz olduğunu kanıtlar. Kullanıcıyı sitede tutmanız çok daha önemlidir. Bu sadece bir örnek.

   E-ticaret sitelerindeki bloglar kullanıcı edinme, ürünü tanıtma gibi amaçlarla kullanılıyor. Eğer çok kaliteli içeriklerle mutlu bir kitle sahibi olabilirseniz, sitenin genel ortalamasını tabii ki yükseltecektir. Bu durum arama sonuçlarına ne denli yansır kimse bilemez.

   Cevapla
 4. Abi işitme engelliyim bana paraya ihtiyacım var ben ücretsiz olarak nasil kazanabilirim para vermeden kendime site kurup onlar reklam izleyip bende para kazansam nasıl oluyor mu acaba merak ettim bilgi bekliyorum

  Cevapla
 5. Merhabalar,

  Reklam yada diğer yöntemler olmadan, sadece siteye yapmış olduğumuz içerikler tıklanıp okunarak kazanç sağlanan yöntem var mı? Bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz. kolay gelsin. Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Eğer içeriğinizde bir firmayı öven bir metin bulundurursanız o firmayla yaptığınız anlaşmaya göre kazanç sağlayabilirsiniz.

   Cevapla
 6. hocam gerçekten mükemmel ötesi bir yazı olmuş. belki bazı noktalar biraz eskide kalmış, ama gerçekten harika. tamamen ziyaretçi düşünülerek yazmışsın, google kriterlerinden çok ziyaretçi kriterlerine uygun olmuş ve bunu çok aşırı beğendim. genelde yorum yapan biri değilim, site çok kaliteli olmadıkça, ama bu site harbi harbi aşırı derecede kaliteli.
  diğer paylaşımlarına da bakınacağım, yazı için çok çok teşekkürler tekrardan.

  Cevapla
   • rica ederim hocam, ben yalnızca söylenmesi gerekeni söylemeden geçmek istemedim. hocam bir de kullandığınız tema harika. bu tema, yazı içerisinde bahsetmiş olduğunuz thesis teması mı? o kadar sade ve o kadar güzel ki.
    ve son olarak ister burada verdiğim mail yoluyla, isterseniz de yoruma cevap olarak başında olduğunuz web sitelerini paylaşabilir misiniz? sizin tarafınızdan yazılmış yazıları ve kurulmuş siteleri incelemek, kendime pay çıkartmak istiyorum da. 🙂
    bu arada hızlı geri dönüşünüz için bir teşekkür daha ederim, heheh.

    Cevapla
 7. O kadar fazla yorum var ki aşağı in in bitmiyor (yeni yorum yazma kısmı eski yorumların altında değil de üstünde olsa daha iyi olurdu )

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben bir web sitesi kurmak istiyorum ama ne tamamen forum olsun ne de tamamen blog. Forum kısmı olan bi blog gibi düşünebiliriz. Belirli bir kitleye hitap eden duyurular, özel haberler paylaşılsın. Kullanıcılar üye olup forumda soru sorabilsin. Soruları cevaplayabilsin.

  Forumu kendim oluşturmayı denedim ama çok basit oluyordu. Türk yapımı olan hazır forum buldum: phpkf

  Sizce bu uygulamayı geliştirerek mi devam etmeliyim yoksa kendim yaparak mı? Bir de farklı önerileriniz var mı?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Şu sıralar sitenin tasarımıyla ilgileniyorum, yorum alanıyla ilgili önerinizi dikkate alarak ilerleyeceğim.

   Projenizin forum kısmını tekrar gözden geçirin. Forum açınca birileri gelip soru sormuyor. Öncelikle o kitleye sahip olmak için bir yol haritası belirlemelisiniz. Eğer tek başınıza ilerleyecekseniz bunlardan birini seçmelisiniz. Emeğinizi ikiye bölmeyin. Projenizi bilmiyorum ama önerim blogdan yana olacaktır. Blog sitelerinde içeriğinizi daha iyi sunup, daha çok kişiye ulaşma şansınız var. Forum yazılımları bu yönden daha geride. İlerde belli bir kitleye ulaştığınızda bunu soru-cevap veya forum uygulamasıyla dallandırabilirsiniz. Forum yazılımıyla ilgili önerim yeni nesil uygulamalardan yanadır. Alışılmış forum düzeninin dışına çıkan, aynı ortamı-özellikleri daha kullanışlı bir şekilde sunan yazılımlar var. Discourse gibi. Alışılmışın dışına çıkmak istemezseniz XenForo öneririm. Ücretli yazılımlardır. Blog sitesiyle başlayayım derseniz (bence blogla başlayın) kesinlikle WordPress.

   Cevapla
 8. S.a kerem abi askerden yeni geldimde bende bir web sitesi kurmak istiyorum aslinda hic bi fikrim yok benim benim istedigim bi nevi yeni hazirlanacak bi site istiyorum uygun fiyata tabii birde kullanim bilgilerini ogrenmek istiyorum okadar site gezdim sizinki kadar acik net ve anlasilir anlatim sekli gormedim tsk edrrim simdiden

  Cevapla
  • Rica ederim Kardeşim. İstersen ön deneyim amacıyla ücretsiz WordPress sitesi açıp yönetim panelini kurcala. Bu şekilde kafandaki sorular şekillenmeye başlayacaktır.

   Cevapla
 9. merhaba benim bir proje fikrim var ve bunu sizinle değerlendirmek istiyorum tek birşey merak ediyorum bütün hosting web sitesi gibi işlemler sonucu bize maliyeti aylık en en fazla ne kadar olabilir çok büyük rakamlarla mı oluşur acaba ?

  Cevapla
 10. Slm makalenizi beğendim bende böyle para kazanma yöntemi arıyorum fakat uzun yıllar Web olaylarına yabancı kaldım tekrar yapmak istiyorum bana weble ilgili bir kitap veya veri öneriniz olurmu ** 2927 mesajla bildirirseniz sevinirim. Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba, ücretsiz WordPress sitesi açıp admin panelini incelemekle başlayabilirsiniz. Yeni yazılar, resimler, videolar ekleyip yönetim panelindeki bütün menüleri kurcalayarak anlamaya çalışın. Yada Gmail’inizle yine ücretsiz olan Blogger’dan yararlanabilirsiniz. Ücretsiz siteler açıp denemeler yaparsanız zamanla neler yapabileceğinizi görürsünüz. Sonrasında profesyonel bir site-blog için size destek veririm.

   Cevapla
 11. Merhaba ben bir öğretmenim. Yazınızı iki gündür inceliyorum. Ortaokul İngilizce müfredatla uyumlu etkinlik, test, boşluk doldurma, kelime öğretme çalışmalarının yer aldığı bir site açmak istiyorum. Alan adı icin verdiğiniz linke gittim sanırım başlangıç bireysel hosting fiyatı artış göstermiş normaldir kaç sene olmuş. Yazınız için çok teşekkür ederim bu İşlemler mobilde olabiliyor mu yoksa sadece pc uyumlu mu? Alan adı alıp wordpress kurmaktan başka sermayesi var mı? Şimdiden çok teşekkürler çok faydalı bilgiler paylaşmışsiniz

  Cevapla
  • Merhaba Ayşe Hanım, ihtiyacınız olan alan adı ve hosting maliyeti Turhost firmasında şuan 105TL. Dilerseniz farklı firmaların ücretlerini bu konuda bulabilirsiniz: İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti

   Kurulumu mobilde tamamlamanız zor olur. Ayrıca etkinlik, test, boşluk doldurma ihtiyaçlarınız için ek çalışmalar yapmak gerekiyor. Takıldığınız yerlerde bana ulaşabilirsiniz. Mail yoluyla numaramı göndereceğim.

   Cevapla
 12. Merhaba kerem bey,ben 5 senedir restaurantta kasa sorumlusu olarak çalışıyorum 1 senede mağaza giyim sektöründe kasiyer olarak çalıştım fakat ek iş yapabileceğim bir web sitesi kurmak,daha sonra instagram yoluyla da profil açıp para kazanmak istiyorum.Yurt dışından çok farklı telefon kılıf ve aksesuarlarını getirtip kendi sitemde satabiliyor muyum ? Yapabiliyor isem nasıl bir yol izlemem,ne kadar bütçe ayırmam gerekiyor? İnternette şahıs adına şirket ünvanı alınması ve her satılan ürün için fatura kesilmesi gerekiyor gibi bir yazı okudum ? Kısacası beni bu iş düşüncem konusunda bilgilendirirseniz çok sevinirim..

  Cevapla
  • Merhaba Neşe Hanım, az bir bütçeyle ve emekle şahıs şirketi kurabilirsin. Hatta yanlış hatırlamıyorsam başlangıç için daha masrafsız bir yolu var. Tamam bu işi yapmaya başladım ama kazanıp kazanamayacağımı bilmiyorum, kazanırsam kazancımı beyan eder şirket açarım diyebileceğiniz bir seçeceğiniz daha var ama hatırlayamadım şimdi. Araştırın isteseniz. Bu işin muhasebesinde değilde, teknik kısmında bir ihtiyacınız olursa yardımcı olurum. Şimdiden bol kazançlar.

   Cevapla
 13. Merhaba kerem bey uzun uğraşlar sonucunda akılda kalıcı konuyla alakalı bir alan adı buldum ve 10 yıllık satın aldım,isim tescilini ve com.tr. de satın alma aşamasına geçtim,alan adını bana ait olduğunu belirten bir evrak mı gerekiyor,birde sitenin kurulum aşamasında bize nasıl yardımcı olabilirsiniz.

  Cevapla
 14. merhaba kerem bey ben kendi adıma bir site kurdutturmak istiyorum öyle biri varsa bana yönlendirirmisiniz 05423121411

  Cevapla
  • Emine Hanım, ilk önce Google blogger ile ücretsiz bir site oluşturun. İlerde gerekirse alan adı alıp yönlendirme yaparız. İlk etapta 10 dakikada bir web sitesi kurup kullandıkça kendimizi geliştirmenizde fayda var.

   Cevapla
   • Ben de bu konuya çok yabancıyım. Açıkçası kurduğum siteden zaman içerisinde para da kazanmak istiyorum. Peki bu şekilde google blogger ile kurduğum siteden google adsense ile para kazanma gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

    Cevapla
    • Tabii ki söz konusu. İlerde belli bir noktaya geldikten sonra daha profesyonel bir blog altyapısına geçiş yapabilirsiniz.

     Cevapla
 15. kerem bey;
  sekiz yıllık bir haber sitemiz var.
  otuzun üzerinde yazarımız.
  çeşitli portalların haberlerini izin alarak linkli yayınlıyorum.
  ancak şu ana dek kazanca geçemedik.
  öneriniz ya da sizin yapacağınız ne olabilir?
  en önemlisi, bana ekonomik bedeli ne olur?
  sağlık dileklerimle…

  Cevapla
 16. Merhaba Kerem Bey,
  Yaklaşık bir yıldır bir blog sitesi açma fikrim vardı.Fakat bilgi eksikliğinden dolayı hep erteledim.Sonra bu konuya tesadüfen ulaştım ve tamamını okudum üşenmedim yorumları bile okudum. Ancak bu kadar samimiyetle yazılabilir bir yazı.Sayenizde kafam rahatladı.Şimdi şu noktada fikrinizi rica ediyorum.Ben Rus Dili Ed. öğrencisiyim, öncelikle örnek olarak ”ceyhunozdemir.com” a benzer kişisel bir blog sitesi açmak istiyorum. Bir yandan da tamamen ”Rusça dersleri-Rus Kültürü ve Rusya ” konulu farklı bir site düşünüyorum.
  Acaba ayrı iki sitemi yoksa ikisinin sentezinden oluşan ”Bilgi-Eğitim” tarzında bir site mi?Tavsiyenizi doğrudan hayata geçireğim.Müsait ânınızda cevaplarsanız çok memnun olurum.

  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Mehmet Bey,

   Bence iki siteye bölünmeyin. Bütün emeğinizi tek bir siteye vermeniz daha çabuk yol almanızı sağlayacak. Rus kültürü ve Rusça içeriğini kurumsal bir kimlikle değilde, kişisel bir kimlikle okuyucuya aktarmanız daha samimi olur. Kitlesi geniş bir alanda bilgi sahibisiniz. Bu alan kişisel bir kimlikle samimi bir şekilde okuyucuya sunulursa başarı kaçınılmazdır diyebilirim. Artık insanlar samimiyet, güven, doğallık arıyor. Şimdiden başarılar dilerim.

   Cevapla
   • Hızlı dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Takibinizde olacağım…
    Huzur, mutluluk ve başarılarla dolu yeni bir yıl dilerim.

    Cevapla
    • Teşekkürler Mehmet Bey, sitenizi açtığınızda adresi paylaşın lütfen. Farklı kültürleri her zaman merak etmişimdir, seve seve takip ederim. Sizinde yeni yılınız bütün güzelliklerle dolu olsun.

     Cevapla
 17. Abi merhaba makaledi okudum cok iyi olmus cok acik bilgilendim zihnim acildi kafamdaki sorular gitti sitendeki site kurma reklamini gorunce daha bararili olacagini dsunuyorum gercekten ticaret kafasi 🙂

  Cevapla
 18. Herkesin düşüncesi bir web sitesi açıp oturarak para kazanmak olabilir ama unutmayalım ki oldukça rekabetçi bir pazar var ve googleda üstlerde çıkmak epey bi çaba gerektiriyor.

  Paylaşım için teşekkürler.

  Cevapla
 19. Kerem Hocam, konuyu güncelleyecektin? 2015 yılında yazdığın bu konu şuan geçerli bilgileri içeriyor mu? Şimdiden teşekkürler ve merakla yeni yazını bekliyorum.

  Cevapla
  • Sevilay Hanım, konuda şuan geçersiz hiçbir bilgi yok. Çok temel ve genel konuları ele aldığım bir yazıdır. Her açıdan kaliteli bir başlangıç yapmanız için yeterli bir konu.

   Cevapla
 20. Kimse gaza gelmesin bence, kolay değil bu işler. Öyle site kurup sıfırdan para kazanmak ancak rüyanızda görürsünüz. Hadi selametle.

  sonunu düzelt böyle yaparak insanların heveslerini kaçırıyorsun ilk başta bu işe başlamaları için heveslendirici bi yazı yazmışsın ama sonu kötü bitiyor

  Cevapla
 21. Merhabalar,

  Godaddy’den yakın zamanda alan adı alıp bir site açtım. Ancak ne varki siteye adsense reklamları ekleyemiyorum. Html kod tuşu yok şaka gibi. Yardımcı olabilirmisiniz?

  Cevapla
 22. Merhabalar.ben kaç aydır firmalarla görüşüyorum benim istediğim bisiness site için 3800 tl istiyorlar.Ben sürekli, çocuk oyun vidyolar filmler yükleye bileceğim bir site istiyorum.İzledikçe para kazanabileceğim. Youtube değili, bildiğimiz site sayfası.yani para kazanmak için. Bunu firmanın bana yaptığı sitesiyle sizin anlattığınız gibi kendimde yapabileceğim site aynı mı?
  Ve ikinci sorum: Ben kendim onu öyle kaydedebilecek miyim banka hesabı falan, yani paramı alabilmem için? TEŞEKKÜR EDERİM ÇOK

  Cevapla
  • Merhaba, sizi anladım. Eğer videoları farklı bir kaynağa yükleyip kendi sitenize çekerseniz ve Adsense yoluyla para kazanmayı hedeflerseniz wordpress ve birazcık araştırmayla kendiniz yapabilirsiniz.

   Cevapla
 23. Kerem bey şimdi benim bir kaç sorum var bunlara cevap verirseniz sevinirim.şimdi ben blog sitesi açsam ve paylaşımlar yapsam ama hiç para vermeden para kazanma imkanım varmıdır.çünkü en azından o ladar uğraş sonucunda para kaybetmek istemiyorum.bu arada şimdi aklımda bir fikir var ve ilk olucak galiba tutarsa çok büyük bir site olabilecek ve sürekli güncellik isteyen bir site olucağını düşünüyorum fakat şimdi bunu yaparsam fazla bilmediğim için başkaları tarafından fikrimin çalınmasından endişeliyim.ben onun yerine öğrenebilmek için işin mantığını daha farklı bir fikir bulup uğraşsam tecrübe bakımından sonra da yeterli derecede öğrenip o bana göre güzel fikrimi kullansam nasıl olur?dönerseniz detaylı olarak sevinirim.

  Cevapla
  • Eğer fikrinizi bir blog sitesinde gerçekleştirebiliyorsanız para harcamadan yapmanız mümkün. Google Blogger birçok açıdan ayrıcalıklı blog hizmeti sunuyor.

   Cevapla
 24. Selam. Öncelikle Yazınızı okudum çok beğendiğimi söyleyebilirim.Bir sitesi kurmak istiyorum bu sitede araba alım satımı gerçekleşecek ama ben sadece aracı olmak istiyorum herkes arabasını kuracağım siteye yükleyebilecek ilanı kendi verecek arabasını kendi satacak.Bunun için beni bilgilendirirseniz memnun kalırım bu konuyu ayrıntılı konuşmamız için size nasıl ulaşmalıyım

  Cevapla
  • Bilal Bey sorunuzu çok geç fark ettim. Kusura bakmayın. Araba alım-satım işleri için bir web sitesi açmak büyük bütçeler gerektiren bir sektör. Eğer ciddi yatırımlar yapacaksanız büyük bir ekibe ihtiyacınız var. Ekibiniz yoksa benden gelen yönlendirmeler ile sektörde yer edinme olasılığınız çok düşük. Yapabileceğim tek öneri, alanı daraltarak bölgesel bir pazara hitap etmektir. İyi çalışmalar diliyorum.

   Cevapla
 25. Elinize sağlık. Çok basitçe anlayabileceğimiz dilden anlattığınız için ayrıca tebrik ediyorum. Web site açma konusu zaten karışık üstüne birde para nasıl kazanırız mantığı ile harmanlayarak iyi bir web site açmanın nasıl olacağını öğrettiniz. Teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 26. Güzel makale.bende ilk başta site kurucam para kazanmcam zengin olucam dedim. Ama şunu anladım hiç de kolay değil özelikle rakipler çok. Köklü siteleri geçmek imkansız gibi. Çok farklı düşünmek gerek.eğer hedefiniz para kazanmak ise yatırım sitelerine bakın derim arkadaşlar.
  Yeni bir sektör olduğu anda o işle uğraşıp ziyaretçi çekmek önemli. Su sıralar para kazanma siteleri çok ziyaretçi çekiyo

  Cevapla
 27. kerem bey merabalar harika bi yazı olmuş anlaşılır ve gerçek bilgilerle dolu bi yazı teşekkürler . size yeni başladığımız bi projenin içeriğinden bahsetmek istedim daha doğrusu sizinde fikrinizi almak isterim proje modifiyeli araçlar üzerine kurulu fakat var olanlardan çok farklı yenilik ve içerik açısından proje 3 arkadaşa ait ben modifiye jantlar satan bi esnafım diğer arkadaşım profesyonel modifiye araç fotoğrafları çekiyo diğer arkadaş ise iyi konumda veb master veb master site yapacak fotoğrafcı çektiği resimleri içerik olarak siteye girecek kullanıcı hergün farklı ve gerçek modifiye araçlar görecek ayrıcalık ise kullanıcıların sitede yayınlanacak araçların bütün modifiye parçalarına aynı siteden ulaşa bilecekler ve ayrıca bu modifiye araçlar sitede satılacak sadece modifiye araçlar bu işin modifiye parçaları tedarik edecek firmalar bölümü işide benim görevim ve hazır sayılır şu an anlaşmalarım site buluşma sistemiyle ticaret yapacak e ticaret değil uzun vadede inandığımız ve çok iyi bildiğimiz bir iş sitenin iismi http://modifiyevitrini.com olacak sizce nasıl olur kerem bey ….?

  Cevapla
  • Eyüp Bey, alanında uzman kişilerle bir projeyi gerçekleştirme yolunda kaliteli bir planlamayla başarısız olmak çok zor. Kitleye hitap edecek üç noktayı ayrı kişiler geliştirecek ve yönetecek. Üç adım öndesiniz. Sitenizi görüntüleyemedim fakat alan adı güzel. Başarılar dilerim.

   Cevapla
 28. kerem bey saygılar sorum olacak stoksuz eticaret yapmak istiyorum işyerim yok siteyi de yeni kuracam vergi kaydı ve resmi işlem yapmam gerekiyormu saygılar

  Cevapla
  • Ara satıcı olacaksınız sanırım. Kar elde edilecekse tabii ki şirket gerekir. Şirket açmadan önce gelir beyanı gibi basit yöntemler veya geçici işletme gibi tam hakim olamadığım konular var. Yani iş yapıyorum ama devamlılığından emin değilim gibi durumlarda az veya hiç vergi ödemeden yararlanabileceğin resmi yöntemler var. Araştırmanız gerekiyor.

   Cevapla
 29. Helal olsun kardeşim. Allah Müstehakını versin. Bu yazında paylaştığın toplanmış derlenmiş veri bilgi kümelerinden istifade edeceğimden değil.!
  Öncelikle Şu ana kadar edinmiş olduğun bilgi birikimini elde etmek için harcamış olduğunu düşündüğüm tüm emek ve gayretlerin için Helal osun diyorum.
  Sonra da Diğer insanların senin bu bilgi birikiminden yaralanmaları için Sunman, sorulanlara cevap vermek için de ayrıyetten çabalaman. Teşekkürler.
  Ükemdeki yerleşik genel kabul görmüş yaşam felsefesinin odağına yerleşen…
  Neyse uzayacak. Kısaca B*k ile Gübre arasındaki farkın ayırdında olabilenler için söyliyeyim; Tonlarca b*kun arasından Yayılan Fosforunla aydınlandık diyelim.

  Cevapla
  • Yıllardır IPB kullanıyorum. Son zamanlar XenForo’ya sardım. IPB biraz detaylı bir yazılım. XenForo tercih edilen kullanışlı bir forum yazılımı. XenForo diyorum 🙂

   Cevapla
 30. Yaptığınız paylaşımı baştan sona okudum verdiğiniz bilgiler için ve bizim için zaman harcayıp yazdığınız içinde ayrıca çok teşekkür ederim; kendinize iyi bakın sağlıcakla :))

  Cevapla
 31. Hocam yazı için yüreğine sağlık kaç haftadır bir başlangıca adım atamıyordum düşünce bazında fikirler gel git yapıyordu bi çok yerden bilgi sahibi olmaya çalıştım ancak suyu bulandırmaktan öteye gidemedi bu yalın ve net anlatımdan sonra soru işaretleri gitti şimdi netim. üstünede bu şarkıyı Denorecords – Like A Bomba ft. Mc Xhedo & Tony T dinlerken sigaramı yaktım : )

  yakın zamanda fazla baş ağrıtmadan affına sığınarak rahatsız edeceğim seni öğrenecek çok şeyim var.
  saygılar.

  Cevapla
 32. arkadaşlar bunun için baya bir eğitim almalıyız internetten eğitim seti almanızı öneririm böylece size yardımcı olur ***reklam kaldırıldı*** güvencesiyle bulduğum bir site umarım yardımcı olmuşumdur bence bir deneyin zaten hemen büyük paralar kazanmak imkansız

  Cevapla
 33. Abi 22 yaşımdayım kendimi bildim bileli online oyun oynar onca blog , forum , chat , satış sitelerinde gezerim ben böyle birşey görmedim. Eline , emeğine , yüreğine , koluna zihnine herseyine ama herseyine saglık . Elektrik-Elektronik Mühendisliği son sınıfım ve ben daha bu kadar sade , bu kadar şık ve bu kadar öğretici bir yazı görmedim . Kitap yazsan yeridir abi uzandım çayımı aldım yudum yudum okudum. Evet bildigin yudum yudum çayımı değil de yazıyı içtim sanki. Ve yazının en çok mest eden tarafı ise kesinlikle ama kesinlikle en ufak bir menfaat arayışı içinde olmayışı. Bir insan hiç mi kendi karına yazmaz. İnşallah sponsorların bilmem nelerin vardır da yazdıgın her harf bası üstüne çuvalla para dökerler abi. Emegine saglık tekrardan teşekkür ediyorum . Allah razı olsun ne diyeyim film izlemekten daha sürükleyici : )

  Cevapla
  • Kardeşim şuana kadar aldığım en güzel yorum bu diyebilirim. Nasıl teşekkür etsem bilemedim. Emeğime karşılık olarak sadece senin yorumun bile yeter de artar :)))

   Cevapla
 34. Hocam bir konuda desteğe ihtiyacım var. mail gönderdim fakat dönüş gelmedi. tekrar gönderiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • Kerem bey reklam yorumunu onaylamışsınız. Farkında değilsiniz sanırım. Konu için de teşekkür ediyorum. Bu bilgileri sektörede olan kişiler kolay kolay başkalarıyla paylaşmaz.

   Cevapla
    • Halil Bey;
     Konuyla ilgili bana ulaştınız mı ? Nasıl böyle bir açıklamada cesurca hakkımda bilgi verebildiniz şaşkınlık içerisindeyim. Sektör içinde olmam bir başkasına öğretmeyeceğim anlamına gelmez. Önce öğrenip sonra yorum yapmanızı tavsiye etmekle beraber herhangi bir şey merak etmeniz durumunda tarafıma ulaşabilirsiniz serkanfatihyildiz@toromedya.com mail adresimdir. İyi günler dilerim

     Cevapla
     • Serkan Bey, bazen yorumları hızlıca okuyup anlamadan onaylıyorum, teşekkür ediyorum vs. Silmemi istediğiniz bir yorum-ifade varsa bildirin lütfen.

  • Serkan bey ilerde hava çekimleriyle ilgili bir desteğe ihtiyacımız olabilir. Sayfanızı sık kullanılanlara ekledim. Görüşmek üzere.

   Cevapla
  • Yorum yapma inceliği gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Bu yorumlarınız emeğimin karşılığı oluyor : )

   Cevapla
 35. Hocam web sitelerinde SSL önemli midir? Blog siteme SSL almayı düşünüyorum. Acaba etkisi olur mu? Google SSL kullanmayı öneriyor bildiğim kadarıyla. Web siteden elde ettiğim kazancı arttıracaksa zaman kaybetmeden geçmeyi düşünüyorum.

  Cevapla
  • Google kullanıcı güvenliğini sağlamanızı öneriyor! Çoğumuz bunu yanlış yorumluyor. Eğer kullanıcılar güvenliği sağlanması gereken verileri sitenize girmiyorsa hiçbir anlamı yok. Blogunu bilmiyorum ama eğer kullanıcılarına sadece içerik sunuyorsan SSL’e geçiş yapmana gerek yok. Hatta gereksiz yere SSL’e geçiş yapmanın web sitene eksileri olacaktır. Masraf, URL yönlendirme, alınan linklerin geçersizliği, sunucu kaynak tüketiminin artması ve devamında sitende yavaşlama gibi birçok zorluğu vardır.

   Cevapla
 36. Kerem bey web sitesini kurdum. İnternet sitem için ücretli bir yazılım satın aldım. Herşey yolunda giderken birden bire sizinde önerdiğiniz gibi google webmasters tools dan takip ettiğim ziyaretçi sayılarım yaklaşık %80 düştü.

  Nerede hata yaptığımı bulamadım. Web sitemi inceleme durumunuz olabilir mi acaba? Yardımlarınızı bekliyorum.

  Cevapla
   • İlginize, emeğinize ne kadar teşekkür etsem azdır. Kendi web sitenizmiş gibi ilgilendiniz ve en ince ayrıntısına kadar bilgilendirdiniz. Başarılarınızın her zaman artmasını temenni ediyorum. Buradan da teşekkür etmek istedim. İyi bayramlar.

    Cevapla
 37. merhaba
  bir sorum olacak. internet sitem için google’a reklam verdim diyelim yada reklamsız. hangi sitelerden benim sitemin reklamına tıklanmış veya hangi sitelerden benim siteme intikal edilmiş bunu nasıl öğrenebilirim acaba?
  bilginiz var mı?
  selam ve dua ile..

  Cevapla
  • Ahmed Bey, gmail hesabınızla ücretsiz Google AdWords hesabı oluşturabilirsiniz. Hesabı oluşturduktan sonra paneli inceleyin lütfen. Reklam kampanyasını oluştururken detaylı seçenekler var. Detaylı raporlamalar da oluşturabiliyorsunuz.

   Cevapla
 38. Bu konuya ilk yorum yapan kişi olarak uzun bir süre sonra tekrar merhaba. Görüyorum ki geçen sene düzeltme yapacağım dediğiniz halde yapmamışsınız. Sizi yakaladım Kerem Bey 🙂 Şaka bir yana, uzun süre geçmesine rağmen sayenizde sitem oldukça değişti ve gelişti. Bugün geçmişe dönük ziyaretçi tablolarını karşılaştırınca aklıma geldiniz. Tekrar teşekkür etmek istedim. Web sitem sizin sayenizde daha iyi ve daha kazançlı.

  Cevapla
  • Unutmadığınız için inanın çok mutlu oldum 🙂 böyle yorumlar beni mutlu ediyor. Asıl ben teşekkür ederim. Umarım başarınız daim olur.

   Cevapla
 39. Kerem bey; Benim site aidatlı üyeliğe dayanıyor. Sitem henüz aktif değil ama, acaba alacağım(tabi alabilrsek 🙂 ) aidatlar için şirket kurmalımıyım.? Yoksa mart aylarında beyanname vermem yeterlimi.?
  Şirket kurarım, bir sürü giderim olur ama siteden gelir elde edemem, böyle bir durum var.

  Cevapla
   • Siteye üye olacak olanlar hizmet karşılığı bana yılda bir kez üyelik ücreti ödeyecekler.
    Üyelik ücreti karşılığı yılda bir miktar gelirim olacak.
    Reklam tıkı karşılığı google dan alınan ücrete vergi ödenmiyor denmiş. Ben ise reklam yayınlamayacağım, üyelik ücreti alacağım.
    Bunun vergisi ödenmeli diye düşünüyorum. Bunun için şirket kurmalımıyım onu bilmiyorum. Yoksa dairesinden kira geliri alanlar gibi yılda bir kez beyannamemi vermeliyim acaba. Umarım anlaşılır olmuştur.

    Cevapla
 40. Kerem Bey bu iş gerçekten risk almaya değecek bir iş mi?
  Sizin ve diğer Türk forum/blog sitelerinin ortalama kazancı nedir?

  Cevapla
  • Ortalama kazançlarını tahmin etmek doğru olmaz ama bilmelisiniz ki, eğer bu işi gerçekten kaliteli bir şekilde sürdürürseniz ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

   Cevapla
 41. Kerem abi sorum olacak. Tam 3 aydır sıfırdan bir web sitesi hazırladım. 3 ay sürdü ama iyice öğrenebildim. Artık işin para kazanma aşamasına geldim. Ziyaretçilerim her geçen gün artıyor fakat bunları net bir şekilde analiz edebileceğim bir ziyaretçi takip sistemi bulamadım. Önerebildiğin bir sistem varmıdır acaba?

  Cevapla
  • Google bu imkanı webmaster tools ve analytics ile sunuyor zaten. Bunların dışında wordpress eklentisi olan jetpack’i kullanabilirsin.

   Cevapla
 42. Kerem bey çok teşekkür ederim. Web sitesi yapmak için gerekli olan bütün bilgileri sunmuşsunuz. Adım adım uyguladığım bir sitem var. Zaman içerisinde verileri sizinle paylaşsam beraber yorumlayabiliriz sanırım?

  Cevapla
 43. Makaleniz oldukça ilk başlayanlar için verimli ama benim sorum şu siteyi yaptık ettik faliyete geçirdik google’a sitemin tanıtımı için hemen reklam vermek mantıklı mı sizce? Tabii içerik vs. Girdileri olduktan sonra Google’ın kapısını çalmak ne dersiniz faydası olurmu hemen?

  Cevapla
 44. Merhaba Kerem Bey;

  Yazınızı incelerken şunu farkettim. Site kurmayı bir yana bıraktım hayatın gerçeklerini anlatan bir yazı olmuş.

  1. Taklitçi olmamaktan bahsetmişsiniz. % 80 imiz taklitçi olduğu için tam anlamıyla sağlam gelirler elde edememektedir. Bu tüm ticarethanelerde böyledir. Yenilikçi ruh her zaman daha çok kazandırır. Hiç birşey bulamıyorsanız yurtdışı sitelerinde olup Türkiyede olmayan bir konuyu araştırın sonuna kadar detaylı bilgiye sahip olup kendinizi hazır hissettiğinizde de uygulayın.

  2. daldan dala atlamamak gerektiğini vurgulamışsınız. örneğin beyaz eşya mağazası açıp 3 ay sonra olmadı mobilyaya o da olmadı 2 ay sonra inşaat sektörüne atılıp en sonunda bir tekelde kendinizi bulup o da günde 4 saat çok vaktimi alıyor ama doğru dürüst iş yok deyip kapatmak gibi birşey 🙂

  3. Etiklik ilkesini de dile getirmişsiniz. Yalanlarla Kısa vadede bir miktar kazanıp sonra bile bile iflasa atlamak mı? sürekliliği olan yavaş yavaş büyüyen bir işe mi sahip olmak? ( Burası sanal ortam milyonlarca insan girip çıkıyor diyenleri şimdiden duyabiliyorum ticaret her yerde ticarettir! ( Size sonuna kadar katılıyorum.)

  4. Sanal ve gerçek ortamın birleşimi bir ticaretin en kazançlı olduğunu belirtmişsiniz. (e-ticaret + reklam kazancı) Çifte kazanç en güzeli ve zevklisi de bu.

  5. Yorumların ufak bir kısmında konuyu okumayı bırakın aynı şeyleri tekrar etmenize rağmen anlamamakta ısrar edenleri gördüm. Benim büyük firmalarda ve ticarette yıllarım geçti. insanlara bir şeyler aktarmak için canımı dişime taktım. sonuçlarını söylememe rağmen benzer hataları tekrar tekrar yapmaya devam eden binlerce insan tanıdım. Şu bir gerçek ki ben hep kazandım. İnsan kazandım. Dost kazandım. Bu da beni nereye gidersem gideyim hangi firmada çalışırsam ne iş yaparsam yapayım hep Türkiye de dereceye yerleştirdi. Piyasanın çok durgun olduğu anlarda sıfır başlanılan esnaflıkta bile günümü bir şekilde geçindirdi. Bunu ne üniversite ne ailem ne de akrabalarım yaptı. Bunu sizin üzerinizde durduğunuz ana hatlarla kendim başardım. Bunu neden mi söylüyorum? Örnek temsil etmesi için gerçekten isteyip burada yazdıklarınızın ana hatlarını alıp uygulamaya koyan kim olursa olsun her sektörde başarıya ulaşır. İster işçi olsun ister esnaf farketmez. ( Etiklik + Kararlılık + Azim + Risk = Başarı (Maddi, Manevi veya Her İkisi de) )

  Bu konu yazmakla bitmez…
  Çok Güzel bir yazı olmuş.
  Başarılarınızın devamını dilerim.
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Okan Bey, konuyu çok güzel bir dile özetlemişsiniz. Eminim sizin bakış açınızı yakalayan herkes bu işte başarılı olur. Yazınızı dikkat çekmesi için renklendirmek istedim, elinize sağlık.

   Cevapla
  • Okan Bey’in ifade ettiği gibi konuyu genel anlamda ele alırsak dürüstlük ifadesi ön plana çıkıyor. Buradaki dürüstlük bir sitenin ziyaretçilerine doğruluk ve faydalık olarak yansıyor. Eğer faydalı olabiliyorsan kesinlikle kazanırsın.

   Okan Bey kazanan taraf. Kerem Bey’de kazanan tarafa benziyor. İkisi de aynı noktalara vurgu yapıyorsa tartışacak pek bir konu kalmamıştır.

   Bu uzun yazının özeti dürüstlüktür!

   Cevapla
 45. Sayın Kerem SARI; ben sahibinden com, arabam com vb. ikinci el ürünlerin satımına aracı olan bir web sitesi yapmak istiyorum. Web siteleri hakkında pek bilgi sahibi olmasam da bilgisayarcı arkadaşlarım var. Ve oto galeriyle uğraşan biraz çevrem var. Uzun süredir düşündüğüm bir proje. Siteye insan çekebileceğimi düşünüyorum. Bilmiyorum neye mal olur ve nasıl bir sonuç elde ederim. Yazınızı okudum, bu konularda epey birikime sahip olduğunuzu gördüm. Tecrübeniz ne diyor bu işe acaba merak ediyorum. Yol gösterirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Merhaba Mehmet Bey, pazar payı almak istediğiniz alanda çok büyük rekabet var. Oldukça güçlü firmaların yer aldığı büyük bir pazar. Bu alanda yer almak ciddi anlamda bütçe ister. En büyük oto galeriler bile sahibinden.com’da mağaza açıp kartlarına linklerini ekliyor. Kısacası bu alanda letgo gibi farklı ve kullanımı çok kolay olan bir fikir-proje geliştirirseniz belki bir şeyler yapabilirsiniz. Öneri olarak; örnek veriyorum Rize bölgesine ait bir ikinci el alım satım sitesi açıp, yöresel sitelere reklama çıkarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

   Cevapla
   • Bölge bazlı mı başlamam lazım? Bu konularda pek bilgi sahibi olmadığım için pek anlayamadım. Diyelim bir site açtım ve insanlar gelip ilan vermeye başladılar. Tıklamayla da gelir sağlayamam mı?

    Cevapla
    • Ben insanları siteye getirme aşamasından bahsettim. Eğer bunu başarabilirseniz gelir elde edebileceğiniz bir çok alan var. En ciddi geliri de satışlardan yüzde alarak elde edebilirsiniz. Fakat ilk önce kullanıcıların sitenizde ürün eklemesini sağlamalısınız. Önemli olanda bu zaten. Bu aşama ciddi bütçe ister. Eğer bölgesel hedefleriniz olursa işiniz daha kolay, rekabet oranı ve rakiplerin potansiyeli düşüyor.

     Cevapla
 46. yeni gelişmekte olan yeni teknolojiler başka sebeb ten dolayısıile kazanç kapıları aralıyor herkes göremiyor görsede belirt diğiniz gibi yapamıyor çünkü bir biri içine bir çok unsuru bir arada taşıyor burada nispeten insanlara yardımı olmak adına faydalı bir dayanışma görüyorum çalışılmış ve çalışılacak proje lerde diyalok ta olamak isterim yeni proje geliştirmek için kırk adet domain var örnek link kaldırıldı site olarak yayınlanmadı sitesi yazılmadı 0 532 381 87 87

  Cevapla
 47. KEREM BEY ELİNE EMEĞİNE SAĞLIK BENDE BU İŞE YENİ BAŞLAMAYI DÜŞÜNÜYORUM AMA YARDIMA İHTİYACIM VAR DAHA ÖNCE NETTEN PARA KAZANMAK ADINA HİÇ BİR SEY BİLMİYORDUM TAKİ YAZINIZI OKUYANA KADAR… BU İŞİ HOBİ OLARAK YAPIYORDUM FACEDE 35BİN KİŞİLİK AKTİF BİR FENERBAHÇE SAYFAM VAR SİTE KURUP ORAYA LİNKİNİ ATSAM SİZCE NASIL OLUR

  Cevapla
 48. Harika bir kaynak olmuş, Sormayı beceremediğim sorulara cevap oldunuz kerem bey daha önce iletişime geçmiştik. O zaman sizin bu yönlerini bilmiyordum 😀 Başarılarınızın devamını dilerim

  Cevapla
 49. ben tam 6 senedir internet üzerinden parakazanmak için uraştım kitaplar aldım bir veb sitesite kurabilirim ama benim gibi bir çok insan var ben türkiye ye bir ayrıcalık yaşatacak bir site kurmak istiyorum para yatırmadan para kazanabilecekleri bir sistem olsun istiyorum bunun için bana ne önerir siniz benimle irtibata geçerseniz sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba Hatice Hanım,

   Anladığım kadarıyla ayrıcalık yaratacak bir proje arıyorsunuz. Sektör ne olursa olsun sizi rakiplerinizden ayıran bir özelliğiniz olursa para kazanmamak mümkün değildir. Bunun için hangi konuda iyi olduğunuzu belirleyip rakip analizleriyle fark yaratacak o ince ayrıntıyı bulup güzel bir şekilde projelendirmeniz lazım. Bu etapta sizin yaratıcılığınız devreye giriyor. Siz kafanızda birşeyleri oturtun, ben o aşamada size yardımcı olmaya çalışayım. Ortada birşeyler yokken size yardımcı olabilmem çok zor.

   Cevapla
 50. Merhaba sitemi aylik yaklasik 2500 kisi giriyor. Konuya tamamen hakimim. Icerik sayisi biraz az sanirim. Eksikleri var. Sitemi inceleyebilirsiniz sevinirim. Soru sorma – cevap bolumunu forum mu yapsam iyi olur. Saygilar, elinize sağlık.

  Cevapla
 51. Merhaba valla ne diyim baya emek vermissiniz gozlerim kor oldu ya bitene kadar ki siz yazmissiniz.size bir soru sorcam nerdeyse 2 senedir bir konu uzerinde bir web sayfasi acmak istiyorum ama yabanci bir ulkede yasadigim icin biraz sikintiki guvenilmez bir toplum diyelim.dusundugum uzerinde yillarca arastirma yaptigim ve dunyada ilk 100e girecek bir site olacagindan kuskum yok ama bir sikinti var yazilimci ve sifirdan istedigim gibi yapilmasi lazim ama maleseg kimseye guvenemiyorum.burda bir yazilimci arkadasa soylemistim cok iyisin yazilimda neden kendi siteni yapmiyorsun oda site yapmak benim isim ama tutmasi icinde hayal gucu sinirsiz olan lazim.simdi ben siniri olmaya hatta burda doktordan ilac bile aldim cunku bazen limiti asiyorum ve buda beni šursuz yapiuor.neyse konuya gelmek istiyorum ben dusundugum web sayfasini yapilmadan patent veya koruyabilecegim bir yontem yokmu.lutfen bu konuda bilgi sahibiseniz yardimci olun.3 sayfa dusundum ve ha bulim ha baslim derken birini twitter yapti.ikincisini http://www.alibaba.com yapti.asil olan cok zor ama sansa birakmak istemiyorum.eyerki noterli veya patent yani fikre inan islem bittikten sonra hemen yazilimci bir sirkete yaptirmak istiyorum.simdiden tesekkurler

  Cevapla
  • Merhaba Erhan Bey,
   Bu sektörde ilk olan her zaman kazanır, sanırım sizin kuşkunuz yazılım aşamasında projenizin çalınması. Bu tarz projelerin sahiplenme aşamaları oldukça karışık ama bu konuda size yardımcı olabilecek olan kişiyi tanıyorum. Web sitesi: http://www.bykanber.com.tr Mail adresinize Kamber Bey’in telefon numarasını gönderiyorum.

   Cevapla
 52. Mrb bende uzun zamandır düşünüyorum sahibinden vb internet alışveriş sitesi kurmak istiyorum. Sizce sahibinden den sonra bizim kurduğumuz site iş yapar mi

  Cevapla
  • İlk etapta tek bir ürüne yoğunlaşmak avantaj sağlayacaktır. Genel anlamda alışveriş siteleri biraz bütçe ister. İşin zor yani 🙂

   Cevapla
 53. Hocam bayağı bilgilisin bu konuda mesajımı onaylarsan sevinirim.

  Bende bir web sitesi kurmak istiyorum fakat yazılım dillerinde pek bilgim yok insanların rahat rahat soru soracağı küfürsüz bir sohbet sitesi kurmak istiyorum. Sorun şu; sitem ön plana nasıl çıkacak yani daha önceden bu konuda markalaşmış isimler varken nasıl one çıkacağım birde kazanç seviyesi belli bir raddeyi geçince devlet vergisi oluyor ben ne diye bildirim yapacağım vergi dairesine? Yani kişisel ofis mi bireysel mi ne diye geçiyor bu işler? Bir de host firmalara güvenmiyorum ben kendi bilgisayarımdan akışı sağlayabilir miyim? Gerekirse jeneratör alırım yani.

  Teşekkürler tekrardan umarım onaylarsın.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Sohbet siteleri için ön plana çıkmak biraz zor, soruların uçup gideceği bir alt yapısı var. Bu yönde önerim forum yazılımı kullanmandır, sorulan soruların sayfası oluşur ve aynı soruya cevap arayan farklı kişiler ziyaretçin olur. Yinede bu karar için içeriğin analiz edilmesi gerekir.

   Hemen hemen her konuda markalaşmış siteler ve alternatifleri var, bu onlardan daha iyi olamayacağın anlamına gelmez. En kötü ana site on kazanır, sen bir.

   Vergi kısmına gelince mesela Google’nin reklam ağı olan Adsense gelirleri için vergi ödemene gerek yok(tık başına kazanç modeli). Eğer içeriğine göre ürün satışı yapacaksan şahıs şirketi açman gerekebilir.

   Çok detay isteyen konularla ilgili sorular sormuşsunuz, özetle cevaplamaya çalıştım. Projenin içeriğine göre her biri hakkında uzun uzun düşünmek gerekir.

   Cevapla
   • Anladım hocam bu tık başına kazanç dediğin siteye giriş tıkı mevzusu mu ? Youtube işleriylede uğraşıyorum aynı mantıkta mı çalışıyor adsense ?

    Cevapla
    • Evet Hocam, aynı mantık. Bir çok kişi vergilendirmek için ilgili kurumlara başvuruda bulunmuş fakat vergi alınmamıştır.

     Cevapla
 54. Hocam domaini ve host aldım. Host firması bana wordpress kurulumunu yaptı ve güzel bir blog sitem oldu. Ben azimle konular eklemeye başladım. Bir ay içerisinde 60 konu ekledim ve bana özel güzel bir web sitem oldu. Artık iş ziyaretçilerimi takip etmek için sayaç işlerine gelmiştiki siteye giremez oldum. Hosting yetkilileriye iletişime geçtiğim ve hiç bir sonuç alamadım. Yedek almam gerekiyormuş. Lütfen bu konuya yedek nasıl alınır ve önemini ekleyin.

  Cevapla
  • Geçmiş olsun, üzüldüm. Konu çok uzun olduğu için bir yerde durmam gerekiyordu, yoksa yedek alma gibi eklenecek o kadar çok konu varki sonu gelmez.

   Cevapla
   • Haklısınız. Arkadaşlar sakın ucun hosting firmalarıyla çalışmayın. Yedek konusunda da hiç bir firmaya güvenmeyin. Kendi yedeğinizi kendiniz alın. Ben araştırdım ve nasıl alınacağını öğrendim çok zor değil. Benim başıma gelenin kimsenin başına gelsin istemem. Bir aylık emeğim boşuna gitti, sıfırdan kurduğum web sitem yok oldu resmen.

    Cevapla
    • Kötü bir tecrübe olmuş blog adam. Benimde yemek tarifleri sitem vardı, aynı şekilde yok olmuştu, seni çok iyi anlıyorum. Geçmiş olsun.

     Cevapla
 55. Tad üzerine birikimlerimi paylaştığım bir blog sitem bulunmaktadır. Blogumda ortamala altı yüz konu bulunuyor ve ben heniz siteme gelen ziyaretçi sayısını bilmiyorum. Hiç bir zaman web sitemden para kazanmak amacıyla bir adım atmadım çünkü bu aklıma bile gelmedi. Sanırım sayenizde ziyaretçi sayımı öğrenip bu ziyaretçilerimden hiç yoktan sitemin masraflarını karşılayabileceğim. Benim için yararlı bir konu oldu, sayenizde altı yüz makalemi seo kurallarına uygun bir şekilde sunarak ve önerilerinize göre yapılandırmaya giderek mevcut ziyaretçilerimi arttırıp sitemden para kazanabileceğim. Çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 56. Adım adım bütün dediklerinizi uyguladım ve tam 5 aydır sıklıkla ilgilendiğim bir sitem var. Sayenizde kısa sürede bir çok tecrübeyi hasarsız atlattım ve iyi bir şekilde ilerledim, yada ben öyle düşünüyorum. Sizden bir konuda yardım istiyorum, günlük bin, bin beş yüz ziyaretçiye sahibim ve bu sayıyı 2 aydır hiç bir şekilde yükseltemedim. Zamanınız varsa sitemi inceler misiniz?

  Cevapla
 57. Teşekkür ederim hocam. Oldukça detaylı güzel bilgiler. Ben daha çok seo konusunda zihin kirliliğinden kurtuldum. Ayrıca web sitesi seo olmadan para kazandıracak duruma gelmeyeceğini de güzel bir şekilde aktarmışsınız.

  Cevapla
  • Ben teşekkür ederim Görkem. Maalesef seo adına kirlilik yaratacak bilgiler oldukça yoğun. Yararım olduysa ne mutlu bana.

   Cevapla
 58. Hocam zamanınıza sağlık, çok güzel bir makale sunmuşsunuz. İnce seo kuralları çok dikkatimi çekti. Doğal seo taraftarı olmanız ve bu yönde bir alt yapıya yönlendirmeniz çok güzel. Site açıp para kazanma konusunda önemli bir kaynaksınız. Saygılarımla.

  Cevapla
 59. UYARI: Site açma, para kazanmak, internet ve para gibi benzer içerikli siteleri yorum yoluyla reklam yapmaya çalışmayın lütfen. Benzer içerikteki link paylaşımı olan yorumları onaylamıyorum. Bilginize!

  Cevapla
 60. Mükemmel bir yönlendirmede bulunmuşsunuz. Dikkate alınması gereken çok ince noktaları vurgulayarak doğru yolda ilerleme imkanı sunmuşsunuz. İnternet uçsuz bucaksız büyük bir çöz gibidir. İnternet sitesi açıp para kazanmak ne kadar zorsa, doğru bilgiyi bulup doğru adımlar atmak da bir o kadar zordur. Bu bağlamda işinizi minimize edecek olan bu konuyu okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

  Cevapla
 61. yazılarınızı okuyorum yazılımcımısınız şuan açık akademiten html dersleri çalışıyorum çok yakında bir wep sitesi yapıcam ben html de hazırlamış olduğum siteyi aldığım alan adı sunuculara nasıl yüklüyorum bu kafamı çok karıştırıyor

  Cevapla
  • O aşamaya geldiğinizde size her konuda yardımcı olmaya çalışırım. Aslında çok basit bir mantığa sahip, mantığı anladığınız an kafanızdaki karışıklık gidecektir.

   Cevapla
 62. Çok detaylı bir konu olmuş, çok teşekkür ederim. Eleştiri yapmanın yapıcılığa neden olduğunu düşünerek ten diyorum ki: Kerem bey keşke yazım kurallarına önem verseydiniz. Sayenizde hiç bir destek almadan sıfırdan bir web sitesi kurabildim ve Adsense başvurumun kabulünü bekler durumdayım. Bu sizin bu özensiz yazınız sayesinde başardım.

  Cevapla
  • Bir eleştiri ancak bu kadar yumuşatılabilirdi, resmen teşekkür kıvamında eleştirmişsiniz 🙂 Yazıyı yazdıktan 2 gün sonra yayınladım çünkü baştan sona tarayıp düzeltecektim. Zaman bulamayınca ne olacak amaç bilgiyi aktarmak diye düşündüm ve yayınladım. Diğer yorumları okuduysanız bir kaç kişi daha yazım kurallarına dikkat çekti. Çok haklısınız, dikkat etmek gerekiyor. Bir gün baştan sonra okuyup hataları düzelteceğim.

   Cevapla
 63. Ellerinize ve bu bilgileri aktarmak için zamandan fedakarlık eden gönlünüze saglik olsun. Azerbaycan’dan Sevgilerimle.

  Cevapla
 64. Merhabalar arkadaşlar; bol bol zamanı olan biriyim. Uzun zamandır bu konu üzerinde analizler yapmaktayım. Sizlerin fikirleriyle bir karar vermek istiyorum. Bu yönlendirmelerle sıfırdan web sitesi kurup sıfırdan para kazanmaya başlayan arkadaşların varlığını öğrenmek istiyorum. Ona göre bende boş zamanlarımı web site işine ayırmayı düşünüyorum. Takipteyim arkadaşlar.

  Cevapla
  • Bir kaç gün başkaları yazar diye yazmak istemedim ama kimseden ses çıkmadı. Bol bol zamanınızda varmış, hiç yoktan deneyiminiz olur.

   Cevapla
 65. Yazınızın bir kısımda:

  “Güncelleme: Bu konuya yer vermeyecektim ama bu işe giriyorsanız eminim bir çok yerde sitenizi güncel tutmalısınız önerilerine rastlayacaksınız. Yo günde 1 konu ekleyin 10 konu ekleyin gibisinden her kafadan ayrı ses çıkıyor. Sakın dikkate almayın, bu durum sitenize zarar verebilir. Bu konuda emek harcayan arkadaşlar, güncel kalmak adına ziyaretçisini sitede tutmaya yeterli olmayan konularla sitesini çöplük haline getiriyor. Eğer sağlam bir içeriğiniz yoksa bırakın güncel olmasın.”

  demişsiniz…

  Hocam bu öneriniz beni o kadar rahatlattı ki anlatamam!!! Çok mantıklı bir açıklama yapmışsınız, hak vermemek ne mümkün. Bunca zaman güncel kalmak için nasıl bir stres yaşadığımı anlatmama gelerek yoktur sanırım. Bu işin içerisinde olan herkes bilir diye düşünüyorum.

  Bu yazınızdan sonra sitemin genel anlamda 200-300 kelimelik konulardan oluştuğunu hatta ve hatta 100-150 kelimelik konularında yoğunluğun fakr ettim. Üstelik karakter sayısına çok ama çok önem veren biri olarak bu rakamlara sahip bir blog sitem var. Benim gibi kelime sayısına önem vermeyenlerin sitesi güncel kalmak adına kim bilir ne hale gelmiştir.

  Özetle; güncel kalmak için değil, kaliteli içerik için emek harcamalıyız. Çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Az ama öz mantığı ile hem daha az zaman harcıyorsun hem daha kaliteli konular çıkartıyorsun. Zaten çöp konuların yoğunluğuna bakarsanız kalitesi olmayan konuların hiç bir işe yaramayacağını görürsünüz. İlerde bu değişimin artılarını, olursa eksilerini paylaşırsanız sevinirim.

   Cevapla
 66. Ellerin dert görmesin Kerem. Hiç sıkılmadan baştan sona okudum, dikkatlice okudum. Tek seferde yazdığın çok belli olmuş ama konuda kopma olmadığı için hiç sorun değil.

  Bu yazıyı güzel bir çalışmayla derlesek, daha akıcı ve vurguladığın konuları daha detaylı bir hale getirirsek çok güzel bir para kazanma kaynağı olur ve aynı zamanda web site kurma rehberi olur.

  Belliki uğraşmışsın, belkide geri dönüşü oluyordur ki buna şüphem yok sıfırdan para kazanmak, web sitesi kurulumu gibi, çok güçlü hedeflerde çok güzel yerdesin.

  Bu uğraşına biraz daha uğraş ekleyerek güzel bir çalışma yapalım dersen eğer her konuda destekçin olurum. Başarılar Kerem kardeşim.

  Cevapla
  • İlgine alakana teşekkürler Gürkan kardeşim. Biliyorum her konuda yardımcı olursun bana. Mail gönderdim, önerini konuşalım.

   Cevapla
 67. İlk önce konuya verdiğiniz emek ve özen için çok teşekkür ederim. Güzelce inceledim, konuda kazanç elde debileceğiniz bağlantılar mevcut. Ben bu konunuzdan sıfırdan para kazanmak için veya sıfırdan bir web sitesi kurmak için değilde; “faydalı, kaliteli içerikle para kazanmak” için güzel bir örnekle artısını net bir şekilde öğrendim.

  Ellerine sağlık, bundan sonra konularımın sayısı beşki azalacak ama her biri çok çok daha detaylı ve kullanıcıya faydalı olacak. Siz benim nasıl bir noktayı yakaladığımı anlamışsınızdır.

  Bu durumda size sormak istediğim bir konu var. Konularımın sayısı azalacağı için sitemin güncelleşme durumu değişecektir. Bu durumun siteme etkisi nasıl olur?

  Cevapla
  • Didem hanım çok doğru bir karar aldınız, etkilerini yakın zamanda göreceksiniz.

   Önemli olan kaliteli konu sayısıdır, bazen kaliteli bir konu sıradan on konudan daha verimli olabiliyor.

   Yok günde üç konu ekleyin güncel kalmalısınız falan bunlara kulak asmayın. İçerik kalitesi çok çok daha önemlidir. Her gün sıradan beş konu yazıp ekleyeceğinize her ay çok kaliteli bir konu ekleyin daha iyi.

   Cevapla
   • Aslında sizin dediğiniz mantıklı. Boş boş her gün içerik ekleyerek güncel kalmanın ne faydası var dimi? Ayrıca; kaliteli bir içerik ekledik diyelim, sitemiz güncel değil diye bu içeriğe google önem vermeyecek mi?

    Kusura bakmayın ama hemen hemen her yerde ilk seo maddesi güncel kalınmasıdır. Bende hiç düşünmedim, sorgulamadım, neden demedim. Gerçekten çok teşekkür ederim. Büyük bir stresten kurtulmuş oldum. Güncel kalma adına kendimi kasmayacağım ve keyfime göre az ve öz konularla daha iyi verimler alacağıma inanıyorum. Saygılarımla.

    Cevapla
 68. Hocam ne yaptınız böyle elleriniz dert görmesin 🙂 Bütün konularınızı tek tek inceledim, sanırım siteniz yeni pek fazla konu yok. Bence samimiyetiniz en büyük özelliğiniz. Sitenizi sık kullanılanlara ekledim ve abone oldum. yeni konularınızı bekleriz.

  Cevapla
 69. Hocam ellerine sağlık. Üşenmeden bu bilgileri herkesle paylaşmış sın. Çok kritik seo teknikleri de var konu içerisinde, çok değerli ipucu bunlar. En azından normal vatandaşlar yani bu sektörde olmayan kişiler internet sitesinden yani web sitesinden nasıl para kazanılır sorusuna/merakına cevap bulabilir.

  Cevapla
 70. Hocam sonuna kadar okdum. Konu daha çok mantık işine benziyor. Bana mantıksız gelen bir konu olmadı, bence bu bilgiler çok değerli. Paylaştığınız için ayrıca tebriki hakettiğinizi düşünüyorum. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 71. Merhaba, forum sitesinden para kazanmak hakkında bir yazınızın olmasını isterdim. Sadece forum ve para kazanma yöntemleri hakkında detaylı bir yazınızı beklerim Kerem bey. Çok ince konulara değinmişsiniz, bir çok konuda ufkumuzu açtınız. Böyle bir yazınız olursa çok farklı yöntemleri öğrenmiş oluruz.

  Cevapla
  • Merhaba Leon, düşünüyorum fırsat bulunca neden olmasın. Pek farklı yöntemlerin olduğunu söyleyemem ama hiç bilmeyenler için iyi olur. Teşekkürler.

   Cevapla
 72. Dostum bu mesajı onaylayacağını düşünmüyorum ama şansımı deneyeyim.

  1- Bu işler için markum gibi pahalı hosting firmalarına gerek yok. Godaddy firmasının en ucuz hostingi yeterli.

  2- Hiç bir şey bilmeyecen bu işlere girecen sonrada para kazanacaksın. Sıkar biraz kolay değil bu işler. Ben senelerdin bu işlerin içerisindeyim daha doğru düzgün kazanamadım.

  3- Bilgi sahibi olduğumuz konulara ne gerek var aklına ne gelirse o konuyla ilgili site açılabilir. Önemli olan içeriği bulabilmek. Yazıları biraz değiştir paylaş

  Kimse gaza gelmesin bence, kolay değil bu işler. Öyle site kurup sıfırdan para kazanmak ancak rüyanızda görürsünüz. Hadi selametle.

  Cevapla
  • Onaylarım tabii ki, yeter ki eleştiri gelsin bir şeyler öğrenelim. Fakat sizin eleştirilerinizde yapıcı bir bilgi yok. Üç konunun da cevabı bu yazıda var, yazıyı okumamışsınız. Senelerdir kazanamadığınızı söylemişsiniz, godaddy kullanacaksınız, yazıları değiştirip sitenize ekleyeceksiniz ve para kazanacaksınız. Ne kolaymış 🙂 Bu düşüncelerinizle kazanmanız zaten mucize olur.

   Cevapla
  • Selim bey, senelerce kazanamayan biri olarak önerilerde bulunmanızı ilginç buldum. Konu uzun olunca yorumlara baktıktan sonra okumaya değip değmeyeceğini görmek istedim. Sizin yorumunuzu görünce konuyu baştan sona okudum. Sizin aksinize konuda yer alan her nokta gayet alışa gelmiş düzenin dışında gerçek bilgilerdir. Ben ilk etapta ihtiyaç olandan daha fazla bilginin olduğunu düşünüyorum. Sizde bu konuda yer alan “dürüstlük” ilkesini benimseyerek çalışmalarınızı sürdürürseniz kazanabilme ihtimalinizin artacağına inanıyorum. Bilhassa içerik konusundaki fikrinizi çok amatörce buldum. Kerem beyin bahsettiği gibi bilginiz olan içeriğe daha çok hakim olursunuz. Sizin söylediğiniz gibi başkasının emeklerini kopyalayıp değiştirdikten sonra kullanmak hiçte etik değil. Üstelik konuda yer alan “google ve kopya içerik” bölümünüde atlamışsın okumanı tavsiye ederim.

   Cevapla
  • Selim bence yazılanlardan bir şeyler öğrenmeye çalışmalısın. En kötü emek var ortada biraz saygı lütfen. Söylediklerin tamamen yanlış, ben tasarımcıyım bu işlerden anlamam ama az çok mantığını biliyorum. Yanlış yolda olduğunu belirtmek isterim.

   Cevapla
  • Selim’le ilgili gelen yorumlara onay vermeyeceğim bilginize. Gereken bilgi alışverişinin yapıldığını düşünüyorum.

   Cevapla
 73. Adımdan da belli olduğu gibi para denince akla ben gelirim ve bir yerde para kazanmak varsa o iş benimdir. Web site kurarım silerim bu parayı kazanırım. Sonuna kadar okudum ve kendimce önemli noktaları kopyalayıp aldım. Sistemi kuruyorum şimdi paralar gelsin.

  Cevapla
 74. Merhaba Kerem. Sayende web sitesi kurmayı öğrendim. Sıfırdan bir web sitesi açabiliyorum. Öğrenmem gerekn bir çok şey var hızla kendimi geliştireceğim. Para kazanmak sonraki hedefim. Teşekkür etmek istedim.

  Cevapla
 75. Kerem bey web site mantığını en anlaşılır şekilde yazıya dökmüşsünüz. Yazınızı arşivime ekledim. Bu şekilde a’dan z’ye bu bilgileri bir makalede toplamanız eminim bir çok kişinin işine yaramıştır. Yaratıcılık çağımızın en çok aranan yeteneğidir. Bu bağlamda proje geliştirmek ilk olma ayrıcalığını yakalanmasına olanak tanıyacaktır. Yazınızda değinmediğiniz tek konunun yaratıcılık olduğunu farkettim. Bunuda yorumda belitmenin faydalı olacağını düşündüm. Herkeze başarılar, bol kazançlar diliyorum.

  Cevapla
  • Aslında “ilk olma” konusuna yer vermeyi düşündüm fakat konu o kadar uzadıki bir ok başlığı elemek zorunda kaldım. Biraza ipin ucunu kaçırdım aslında. Konuda kaymalar oldu, yoruldum vs.

   Haklısınız, yaratıcılık konusuna yer vermem proje tercihinde etkili olabilirdi.

   Cevapla
 76. Hocam sıfırdan para kazanmak bu kadar kolay olsaydı fakir kalmazdı. Bu konuyu 3 hafta önce dikkatle okudum ve her ayrıntıya dikkat ederek adım adım ilerledim. Üç haftadır saatlerce uğraşmama rağmen günde 10-15 tıktan fazla tıklatamıyorum reklamlara. Reklam aldığım firmada bu tıklara fazla bir para vermiyor. Bu iş yaş bence.

  Cevapla
  • Refik bey üç haftada günde 10-15 tık alabilmenin bu sektörde nasıl bir başarı olduğunun farkında değilsiniz. Üç haftada bu başarıyı yakaladıysanız ilerde neler olacağını merak ettim doğrusu.

   Yorumunuzu gülerek okudum, “sıfırdan para kazanmak” bu kadar kolay olsaydı fakir kalmazdı demişsiniz. Para kazanmak genel anlamda zor bir iştir. Önemli olan bu zorluğu aşabilmek ve siz bunu aştınız bence. 10-15 tıkı değerlendirdiğiniz reklam şirketi de önemlidir.

   Genel anlamda siz sıfırdan bir işe başladınız ve üç hafta içerisinde azda olsa para kazanmaya başladınız. Konuda kullandığım başlık tam olarak anlamını icra etmiş oldu.

   Başarılar dilerim Refik bey.

   Cevapla
 77. Hocam eline, beynine, yardım severliğine sağlık. İlaç gibi geldi, en azından istek oldu. Üşengeçliğim yerini azme bıraktı. süpersin

  Cevapla
 78. Kerem bey bu işlemleri uygulayabileceğimiz ücretsiz servislerin olabileceğini düşünüyorum. Para kazanmak adına sıfırdan web sitesi kurmak için para harcamak bana mantıksız geliyor doğrusu. Yönlendirmeleriniz güzel, hiç yoktan mantığını anlamış bulunuyorum. Bizde para mevzusunu çözerseniz bir web sitesi kuracağım.

  Cevapla
  • Ücretsiz web sitesi kurabilirisin ama para kazanmak kolay olmaz. Amaç para kazanmaksa hiç boşuna arayışlara girme derim.

   Cevapla
    • Blogspot vb. servislerle belli bir seviyeye kadar büyüyebilirsiniz. Emek harcayacaksınız, ilerde pişman olmamak için hiç yoktan alan adınızın size özel olmasını sağlamalısınız.

     Cevapla
 79. Hocam adım adım uyguladım ve üstünde durmadığınız konuları detaylıca araştırdım ve en iyi şekilde yaptım. Sayaç yardımıyla ziyaretçilerimi takip ediyorum. ilk 10 gün içerisinde günde ortalama 10-15 ziyaretçi gelmeye başladı ve o şekilde kaldı. Bir sürü konu ekledim yeniledim ne yazıkki hiç bir değişiklik olmadı. Sizden ricam biraz zaman ayırıp sitemi incelemeniz. Çok emeğim var boşa gitsin istemiyorum. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Konuyu açtığım tarihi baz alarak sitenizin 1 aylık bile olmadığını görüyorum. Bu bir site için çok kısa bir süre. Bu süre zarfında ziyaretçi almanız bile doğru yolda olduğunuzu gösteriyor. Aynı özenle devam edin, kolay gelsin.

   Cevapla
 80. Merhaba, konu için teşekkürler. Ben yeni başlayan biri değilim yinede faydalandım. Bir çok konuda karamsar olduğum konulara cevap vermişsiniz. Para kazanmak bu kadar kolay işte, yeter ki bu başlıklara harfiyen uyun.

  Cevapla
  • Bir çok detay isteyen konu var. Gereken detayların ne olduğunu bu konu sayesinde rahatça, kurcalaya kurcalaya anlayabiliyoruz. Bu kadar geniş bir konuyu bir makaleyle kimse anladım demesin. Bir makaleyle ne yapmamız gerektiğini tam olarak anlatan bir yazı. Çok faydalı buldum teşekkür ederim.

   Cevapla
 81. Sıfırdan para kazanmak kolay değildir. Web sitesi kurarak sıfırdan para kazanmak dahada zordur. Bence bir işe girin her ay biraz para koyun kenara her zaman kazanmış olursunuz.

  Cevapla
 82. çok teşekkür ederim üstat, sonuna kadar okudum ve müthiş bir enerjiyle proje düşünmeye başladım. konu çok ilham verici, insana azim veriyorsunuz. konuda yeni başlayanların ayları yılları nasıl boşa gittiğini yazmışsınız biraz düşündüm gerçektende öyle çünkü basit bir konu değilki nasıl öğreneceksin. bütün herşeyi tek tek ele alan böyle bir konu daha yok. ben en az bir aydır araştırıyorum ve mantığıma yatan tamam olay bu dediğim bir noktaya gelemedim. bu konu benim için o kadar iyi olduki tarif edemem. yeni başlayanlar için servet değerinde bir yazı bence. ben mantığıma yatmayan hiç bir konuyu uygulamaya geçemem isteğim olmaz çünkü inanmak önemli. sizin yazınızda a’dan z’ye her şey o kadar mantıklıki cevabını bulamayacağım bir çok konuya cevap var. projeme başlar başlamaz adresi size mail atacağım ve adım adım gelişmelerden haberdar edeceğim. böyle bir yazı yazdıysanız amacınız faydalı olmaktır ve buna karşılık ben size uyguladığım ve meyvesini aldığım her adımımı anlatacağım. tekrar teşekkürler. süpersiniz

  Cevapla
  • Ne mutlu bana, ben teşekkür ederim. Gelişmeleri bildirmen iyi olur hatta yeni bir konuya kaynak bile olabilir.

   Cevapla
  • WEB SİTE KURMAK İÇİN ZAMANINIZI VE PARANIZI KAYBETMEYİN WEB SİTE KURMANIN SEO VE TRAFİK SAĞLAMANIN ETKİLİ VE PRATİK YOLU

   Cevapla
 83. Sıfırdan para kazanmanın en ucuz yoludur belkide sıfırdan bir web sitesi kurmak. Yeterki sabır, özen ve azim olsun. Konuda eklemek istediğim tek bir bölüm oldu oda proje seçimindeki kitle meselesi. Bence bu konuya fazla takılmamak lazım. Sadece ve sadece masa örtüleriyle ilgili bir proje gerçekleştirseniz bile büyük paralar kazanmanız mümkün olabilir. Her sektörün aklımızın almayacağı kadar kitlesi vardır. Bu hiç belli olmuyor. Bu gün yoksa bile yarın olma ihtimali çok yüksek. Kerem beyin dediği gibi önemli olan yaptığımız işin en iyisini yapmaktır. Kolay gelsin.

  Cevapla
 84. Hocam ellerinden öperim. Eline sağlık. Bir makaleyle bu sektörün mantığını başarılı bir şekilde anlattın ve dahada önemlisi anlamamızı sağladın. Her makale bir şeyler öğretmez. Artık sıfırdan para kazanmak için ucuz bir yolumuz var. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 85. Merhabalar. Yazınızın tamamını okudum. Para kazanmanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Sadece zamana ihtiyacı olan bu sıfırdan para kazanma yöntemi gerçektende çok detaylı ve derin bir konu. Buna rağmen bence çok kısaca ele almışsınız. Ön bilgi için çok faydalı bir kaynak oldu. Sadece para kazanmak için ve bu amaçı bir web sitesi kurarak yapabilmek için güzel bir fikrim var. Konuyla ilgili detylı uzun bir mail gönderdim size. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Cevapla
 86. İyiymiş ama “site kur para kazan” oh ne güzel ama dimi. Bu hevesle okudum bu konuyu aynı hevesle bu yorumu yazıp çıkacağım 🙂 ne zor işmiş kafa dayanmaz bu işe.

  Cevapla
 87. Keşke sizin gibi oturup yazabilsem. Bence başarının sırrı sizin yaptığınız gibi başlığın hakkını veren içeriği yazabilmektir. Eline sağlık.

  Cevapla
 88. Kerem bey önerilerinize göre 2 gündür düşünüyorum. Bilgi sahibi olduğunuz içeriklere yönelin demişsiniz fakat ben o konuda pek ayrıcalıklı olabileceğimi düşünmüyorum. Bilgi sahibi olduğum konular için bir çok araştırma yaptım. Pek kitlesi olabilecek konular değil. Ben ilk web sitemden para kazanmak istiyorum, bu yüzden bana tam olarak hangi sektörü önerebilirsiniz?

  Cevapla
  • Hocam yazımda vurguladığım gibi en zor ve en önemli aşama buna karar vermektir zaten. Ben neler yapabileceğinizi bilemediğim için yanlış yönlendirebilirim. Tek önerim bilgi sahibi olmadığınız bir içerik olacağı için rekabeti düşük sektörleri seçmeniz olur.

   Cevapla
   • Boşa zaman kaybetmek istemiyorum. Hiç yoktan hangi dalda şansım olup olmadığını benden iyi analiz edebilirsiniz. Biraz ısrar gibi oluyor farkındayım ama ilgilenin lütfen.

    Cevapla
    • Tamam o zaman siz yapabileceğiniz sektörleri belirleyin, ben belirlediğiniz sektörler arasından seçim yapmanıza yardımcı olurum.

     Cevapla
 89. Kardeşim baya uğraşmışsın. Başkası olsa 10 ayrı konu yapardı. Örneklerinle bir sürü fikir uyandırdın. okuduktan sonra daha bi istekli oldum. Teşekkürler. Bide burning board forum scriptine takıldım kaldım. Forumlarla iç içe olan biri olduğum halde varlığından haberim yoktu. İnceledim bayada sağlam bişeye benziyor. Makalenin bazı yerlerinde kopmalar var bilgine. Tekrar teşekkürler.

  Cevapla
  • Haklısınız, başlıkların sıralamasını değiştirip, bir kaç başlığı da kafa karıştırmasın diye kaldırınca biraz karıştı. Bu sıralar çok yoğun olduğum için düzeltemiyorum. Fırsat bulur bulmaz düzenleyeceğim. Yorumun için teşekkürler.

   Cevapla
  • Her başlık birbiriyle bağlantılı, her birini anlatabilmek için bir diğerinden özet geçmek lazım falan filan. Okudukça bir önceki okuduklarımı daha iyi anladım. Böyle bir konuyu izah etmek hiçte kolay olmasa gerek. Bu yüzden bu kopmalar bence çok sıradan ve az bile. Bana hitap eden bir konu değildi ama yinede merak edip tamamını okudum. Çok detaylı bir sektörmüş.

   Cevapla
 90. Siz ne yaptınız böyle? Seo adına; sunulan hizmetler olsun, makaleler olsun, söyleşiler olsun, yüzlerce bilgiyi ve hizmeti süzüp en doğrularını sunmuşsunuz. Büyük bir bilgi çöplüğünü ter temiz bir hale getirmişsiniz resmen. 3-5 yılda 3-5 siteyle edilecek tecrübe değil bu. Kafamı karıştıran bir çok konuya cevap oldunuz. Çok teşekkür ederim.

  ilk fırsatta yazınızı okuyup düzenlemeler yapmanızı rica ederim. Böylesine bir kaynağın kusursuz olması gerektiğini düşünüyorum. Bir yerden sonra cümleler çok karışık bir hale geliyor.

  Cevapla
   • kardeş benim çevrem çok geniş ben bunu iyi değerlendirmek istiyorum
    yani o arkadaşlarımada site reklamlarına tıklayın diyeceğim ama siteyi adsenseye bağlarsam
    aynı kişiler tıkladığı için ban yerim ya da para alamam o yüzden sitemi ne kadar reklamlara tıklanırsa tıklansın ban yemeyecek bir reklam şirketiyle bağlamak istiyorum bana ban atmayacak paramı vercek reklam şirketi varmı ? varsa adı . lütfen lütfen *** e postama atarsan çok seinirim

    Cevapla
   • Merhaba Kerem hocam ben web sitesi kurdurup aylık para verebilecegim ek gelir elde etmek isteyen birini arıyorum varsa böyle biri lütfen bana ulaşsın 0532 062 83 40 saygılar

    Cevapla
   • Esc Leyla. Arayın konuşalım… Tek seans, saatlik ve gecelik ücretlerim var. Her daim sizinleyim…
    05**
    05**

    Cevapla

Yorum yapın