Saçlarınız dökülmesin artık, önlem için 10 öneri

Saç dökülmesi, çağımızda gerek stres kaynaklı olarak gerekse farklı nedenlerden dolayı, insanların sıklıkla karşılaştıkları bir saç hastalığıdır. Her insan hayatının belli dönemlerinde bu saç kaybı sorunu ile karşı karşıya kalır. Çoğu zaman da kullandığımız şampuanı ya da saç kremini değişmek, bu dökülmelerin önüne geçme konusunda yeterli gelmeyebilmektedir. Böyle durumlarda evde kendi çabanızla rahatlıkla yapabileceğiniz farklı çözümlere yönelmenizde fayda bulunmaktadır. Bu çözümler için öncelikle saçta ki dökülme miktarını tespit etmelisiniz. Çünkü her gün 100 – 150 tel saçınızın dökülmesinin gayet normal bir fizyolojik olaydır. Sayı bunun çok üstündeyse ve her gün aynı şekilde dökülme gerçekleşiyorsa o zaman hemen müdahale etmeniz gerekmektedir. Bizde bu yazımızda tam bu nokta saçınıza ne tip müdahalelerde bulunabilirsiniz, konusunda sizleri aydınlatmak istiyoruz.

Saç dökülmesini önlemek için 10 altın kural

Bu problemi yaşayan insanların öncelikle kan dolaşımını hızlandıracak bazı bakımlar uygulamaları gerekmektedir. Kan dolaşımı hızlandığı zaman saç kökleri çok daha iyi beslenecektir ve güçlenen saç kökleri çok daha zor dökülecektir. Hindistan cevizi yağı ve Zeytinyağı ile hazırlamış olduğunuz karışımı saç köklerinize masaj yaparak sürünüz. Bu yağlar kan dolaşımınızı hızlandıracağı gibi saç köklerinizi de besleyecektir. Bir süre bekledikten sonra ılık su ile yine saç köklerinize masaj yaparak karışımı saçınızdan arındırınız. Bu bakımı haftada 1 kere mutlaka uygulayınız. 1 Ay sonunda sonuç aldığınızı göreceksiniz.

Saç dökülmeleri sebeplerinden bir tanesi de saç köklerinin kaşınmasıdır. Bu kaşınmaları önlemek için bizim size tavsiyemiz alma yağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırmanız, sonrada kaşınan saç köklerinize uygulamanızdır. Saç derisi tedavisinde uygulanabilecek en etkili yöntem alma yağı bakımıdır. Saçınızı güçlendirmek için ise alma yağı ve limon suyunu karıştırın. Bunu her gece yatmadan önce saçınıza sürün ve bir bone yardımıyla sabaha kadar yıkamadan saçınızda bırakınız. Sabah kalkınca da ılık su ve bitkisel bir şampuan yardımıyla saçınızdan arındırınız. Kısa bir zaman sonra saçlarınızda ki güçlenme ve canlılık sizi bile şaşırtacaktır.

Kokulu sardunya kürü: Aktarlardan temin edebileceğiniz kokulu sardunyaları, yapraklarından ayırın. Yapraklarını bir suyun içine atın ve sardunya yaprakları beyazlayana kadar kaynatın. Muhtemelen 20 dakika sürecektir. Sonra bu suyu süzün ve yapraklardan arındırın. Saçınızı yıkadıktan sonra bu suyu saçınıza sürün ve öylece bırakın. Bu bakımı haftada 2 defa saçlarınıza uygulamalısınız. Kısa bir zaman sonra bu bakımın faydalarını saçınızda göreceksiniz.

Kürler kadar saç maskeleri de dökülmelerin tedavisinde tercih edilen yöntemlerdendir. Marul yaprakları ve ıspanak yapraklarını püre haline geldikten sonra suyuyla birlikte saçınıza sürünüz. Bu maskeyi haftada 1 defa saçınıza uygulayınız. Saç kayıplarının sonlanmasında çok etkili bir maskedir.

Aktardan alabileceğiniz biberiye yapraklarını 20 dakika oldukça kısık bir ateşte kaynatınız. Elde ettiğiniz biberiyeli suyu süzdürün ve suyunu saç durulama için kullanınız. Bir kaynatma esnasında elde ettiğiniz suyu 3 defa kullanabilirsiniz. 3 Gün boyunca buzdolabında bu suyu özelliğini kaybetmeden saklamanız mümkün. Doğal bir saç kremi olan biberiye suyu, aynı zaman da dökülen saçların yeniden çıkması konusunda da oldukça etkilidir.

Halk arasında yabani kadife olarak bilinen horozibiği çiçeği suyu, saç tellerinin güçlenmesinde çok etkili bir bitkidir. Bu bitkinin size öz suyu lazım olduğu için bir blendir ya da mikserden yardım alarak özsuyunu çıkartabilirsiniz. Her gün taze olarak hazırlayacağınız öz suyunu saçınıza sürün, bir miktar bekledikten sonra da ılık su ile akıtınız. Bu öz suyu saçınıza uygularken saç köklerinize masaj yaparak sürmelisiniz. En az bir saat de saçta bekletmeniz gerekmektedir. Horozibiği çiçeği suyu, saç kayıplarının önüne geçtiği gibi saçınıza yumuşaklık ve bir ışıltı katacaktır.

Hindistan da çok ünlü olan kına saç dökülmelerinin ilaçları arasındadır. Saçınıza bu güzel renk verici bitkinin tozunu sürerseniz saçlarınızın beslendiğini ve dökülmenin durduğunu göreceksiniz. Saçınıza kına sürmek istemiyorsanız, o zaman için de kına özleri bulunan şampuan ve saç bakım ürünlerini saçınıza uygulayabilirsiniz. Saçınızın kısa bir sürede nasıl toparlandığına siz bile inanamayacaksınız.

Yonca Suyu bakımı: Uzun yıllardır saça faydası bilinen bu suyu ister saçınıza sürerek uygularsınız, isterseniz de vitamin olarak faydalanmak için suyunu içebilirsiniz. Yonca suyu, saç dökülmesinden tutunda, dökülen saçların yeniden çıkmasına kadar birçok konuda etkili olan bir sıvıdır. Sağlıklı insanlar bile saçlarını güçlendirmek için bu sıvıdan faydalanabilirler.

Soğan suyu her ne kadar kokusu kötü bir besin maddesi olsa da dökülen saçların yeniden çıkartılması konusunda son derece etkilidir. Soğanı bilendir yardımıyla ezin. Çıkan bir miktar suyu saçınıza banyoya girmeden önce sürün. 10 – 15 Dakika bekledikten sonra da bu suyu saçınızdan arındırın. Sonucunu kısa bir zaman sonra alacaksınız.

Son olarak size tavsiyemiz saçlarınızı günlendirmek ve dökülmesini önlemek için Hindistan cevizi sütünden faydalanmanızdır. Bu sütü saçınıza masaj yaparak uygulayınız. Gece yatmadan önce yapın ve saçınıza bir bone takarak sabaha kadar saçınızda kalmasını sağlayınız. Sabah kalktığınız da saçınızı ılık su ile saç köklerine masaj yaparak durulayınız. Bu işlemden sonra saçlarınızın yumuşadığını ve parladığını da göreceksiniz.

Bu yöntemler önleyici tavsiyelerden oluşmaktadır. Bir çok kaynaktan esinlenerek yazılmıştır. Bu yöntemleri uygulamadan önce detaylı araştırma yapmalısınız. Sorumluluk tamamen size aittir.

“Saçlarınız dökülmesin artık, önlem için 10 öneri” üzerine bir yorum

Yorum yapın