İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

İnternet ve Para Blogu
≡ Menu

Profesyonel adsense reklam yerleşimi

Reklam yerleşimiyle ilgili ücretli destek sunan firmalar ve kişilere hayırlı işler diliyorum. Web site sahibi olan kişiler sırasıyla bir çok konu hakkında sorunlar yaşar ve çözüm için ücretli ücretsiz destek alma çabasına girerler. Bu dönemi atlatana kadar bazıları yüksek miktarda paralar harcayabiliyor. Site hızı, seo, reklam yerleşimi vb. bir çok konuda yanılgıya düşebiliyor.

Her zaman araştırmacı olmalısınız, reklam yerleşimiyle ilgili on kişi sağ gösterse bile emin olun bir yerlerde 4, 5 kişide solu gösteriyordur. Kaynakların yazarını araştırın, bu konuda bilgi sahibi olabilecek biri olup olmadığını inceleyin. Sadece reklam yerleşiminde değil, her konuda araştırmacı olmalısınız.

Adsense reklam yerleşimi için profesyonel destek gerektirecek hiç bir konu bulunmamaktadır. Bırakın ücret karşılığında profesyonel reklam yerleşimi yapıyorum diyenleri. Bu olayın mantığı çok ama çok basit. Daha önceki konularımda hatırlamıyorum ama Adsense reklam yerleşimiyle ilgili önerilerde bulunmuş olabilirim, hatta bu konuda dikkat etmemiz gereken noktalardan bahsetmişte olabilirim. Yani reklam yerleşimi yoktur diye bir şey demiyorum, sadece ücretli destek almayı gerektirecek bir durum yok.

WordPress’te konu içine reklam eklemek

İlk önce belirtmek isterim ki; wordpress sitelerinde adsense reklamlarını istediğimiz yere kolay bir şekilde ekleyebileceğimiz, google tarafından hazırlanan kaliteli bir eklenti seçeneğimiz var. WordPress adsense eklentisini, eklenti ekle panelinden basit bir şekilde sitemize ekleyebiliyoruz, yinede detaylı bilgi için WordPress Adsense Eklentisi yükleme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlk aşama olan “nasıl reklamları istediğim yere eklerim” sorusuna cevap vermiş olduk.

Reklam yerleşimi nedir?

Reklam yerleşimi dediğimiz olay tamamen ziyaretçilerin reklama tıklama oranını arttırmak için uygulanan adımlardır. Sadece reklam geliri olan bir sitenin durumunu, en çok etkileyen konu reklam yerleşimidir. Bu önemlilik bu hizmetin ücretli olacağı anlamına gelmez.

Reklam yerleşimi için tasarım

Reklam yerleşiminde bence en ektili olan etken, sitemizin tasarımıdır. Sitemizin her köşesi resimlerle doluysa, rengarenk yoğun bir tasarıma sahipse, adsense reklamlarımız sitemizde kaybolur. En iyi örnek sanırım bu yazıyı okuduğunuz kişisel blog sitemdir. Gördüğünüz gibi 2 renk ve tonlarından oluşan, anlaşılır ve sade bir tasarımdır. Konularda aşırıya kaçmadan resimler eklenmiş ve ana sayfada hiç resim kullanılmamış.

Bu tasarım sayesinde reklamlarımız tamamen ön planda tutuluyor, neredeyse ziyaretçilerin reklamları fark etmemesi imkansız halde.

Kısaca site tararımı, reklam yerleşimi başlığı altında dikkate alınabilecek en büyük etken.

Reklamları nereye eklemeliyim?

Yine benim blog sitemi örnek alabilirisiniz.

 1. Konu içi reklam
 2. Sağ veya sol reklam
 3. Üst reklam

Bu alanlara ekleyeceğimiz reklam kodlarının türü mümkünse esnek ve metin içerikli olsun. Esnek reklamlar mobil tasarımlar için uyumsuzluk yaratmaz ve bulunduğu alana göre en iyi boyutlarda reklam yayını sağlar.

reklam-yerlesimi

Üst ve sitemizin tasarımına göre sağ veya sol tarafa ekleyeceğimiz reklamlar büyük olmalıdır. Bu alanlara eklenecek reklamlar eğer sade bir tasarıma sahipsek dikkat çekecektir.

Konu içerisinde bulunacak reklam bence konunuya zarar verecek boyutlarda olmamalıdır. Yazının sağ üst köşesinde büyük kare bir reklam hiç hoş değil, reklamımı okusun ziyaretçi. Reklam yerleşimi yaparken sitemizi basitleştirmemeye dikkat etmeliyiz.

Dandik sitelerdeki reklamlar olumlu bir şekilde hangimizin dikkatini çekmiştir? hangisine tıkladık bir düşünün. Girdiğimiz sitenin ortasında dev gibi bir reklam varsa konuyu bulmakta zorlanıyorsak dikkatimiz zaten dağılmıştır ve o reklama tıklama olasılığımızın düşmesi çok normaldir.

Sitemizin tasarımını bozmadan, içeriği kaybetmeden belirttiğim yerlere reklamları yerleştirebiliriz. Bu  işlem için destek almaya gerek yok, her aşamayı mantıken cevaplayabiliriz.

En etkili reklam yerleşimi

Ayrıca incelemenizde fayda olan başlıklar:

Bol kazançlar dilerim.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 6 yorum yapıldı… add one }
 • Demir Y. 4 Ağustos 2015

  Bildim bileli reklam yerleşimi hakkında uzman kişilerden ücretli destek alanları anlamış değilim. Abi senin siten senin reklamın, istediğin yerede ekleyebiliyorsun, (wordpress adsense eklentisi) e daha ne lazım. Bir hafta sağa alır bakarsın bir hafta sola alır bakarsın. Veriler elinin altında, neredeyken tıklama artıyor göreceksin zaten. Bu şekilde yapılan bir çalışma mı yoksa temanın vereceği etkiyi test etmeden yapılan bir çalışmamı etkili olur. Tabiki test edilerek yapılan. Lütfen mantıklı olalım arkadaşlar, teşekkürler hocam.

  • Kerem SARI 4 Ağustos 2015

   Aynı fikirdeyiz Demir, konuda deneme yanılma yöntemine yer vermediğimide şimdi fark ettim.

 • Tatar 25 Kasım 2015

  Kesinlikle Adsense reklamları veya başka reklamların yerleştirilme aşamasında profesyonellik isteyen bir durum yok. Bak en güzel nerede gözüküyorsa oraya yerleştir işte. Bu işlemi parayla yaptıranlara hayret ediyorum.

  • Kerem SARI 11 Haziran 2016

   Ne yazık ki her fırsattan para kazanmak isteyenler hep var olacak.

   • Kerem 13 Temmuz 2016

    Açılır menü altına reklam koymuşsunuz yasak haberiniz olsun

    • Kerem SARI 13 Temmuz 2016

     Uyarı için teşekkürler. Araştırayım, uzun zamandır böyle çünkü.

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.