İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

İnternet ve Para Blogu
≡ Menu

Photoshop CS6: İlk Logo Çalışmam

Bir hız düşkünü olarak web sitelerimde oldukça az resim barındırırım. Bu yüzden şuana kadar bir logo kullanma gereğini hep inkar ettim ve css yardımıyla logolar oluşturmayı tercih ettim. Artık bu takıntıdan kurtulup bir logo sahibi olmak istediğimde önüme bir çok engel çıktı.

Lisanssız programlar kullanmayı sevmiyorum ve birşey alırken en iyisi olmasına dikkat ederim. Para verdiğim bir programın ileride kendi alanında bana eksiklik yaratmasını istemem, bu nedenle alanının en iyisi olan Adobe Photoshop almaya karar verdim. Bildiğiniz gibi oldukça pahalı olan bu programın eski versiyonu olan CS5’i Ankara’da bulunan bir dağıtıcı firmadan 380 liraya satın aldım ve 370 lira daha ödeyerek CS6’ya yükselttim. Yükseltme işlemini yapmama hiç gerek yoktu aslında. Yükseltme işlemini yaptıktan sonra araştırdım ki, CS3 kullananlar bile varmış ve bir CS6 yaptığın herşeyi CS3’te hatta daha eski sürümlerinde yapabiliyorsun. Neyse artık yükseltmiş bulundum bir kere. Yinede bir CS6 lisansına göre oldukça ucuza elde etttiğim için kendimi avutuyorum.

Bir MacBook Pro Retina ekran kullanıcısıyım ve hayatımda ilk kez photoshop kullanacağım için bazı sorunlar yaşadım hatta hala yaşıyorum. Bu ikilinin birbirine uyumu oldukça karmaşıkmış, daha doğrusu Photoshop’un retina ekranlara olan uyumu karmaşıkmış diyelim, sonuçta en iyi grafikerlerin bir mac kullanıcısı olduğunu biliyoruz. Retina ekranlarda yaptığınız ps çalışmasını web ortama yüklediğinizde, çalışmanın iki kat büyüdüğünü göreceksiniz. Bu sıkıntıyı hala aşmış değilim, zamanla çözeceğim sanırım.

İşte ilk logo çalışmam, 15 dakikamı bile almadı.

Kerem

Bu logoyu img koduyla ufaltarak sitemin sağ üst köşesinde kullanıyorum. Yukarıda gördüğünüz gibi orijinal boyutu gayet kaliteli duruyor fakat bilmediğimden olacak ki, bu çalışmayı küçük boyutlarda yaptığımda web ortamında bu kaliteyi yakalayamadım.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 2 yorum yapıldı… add one }
  • Fatma 15 Kasım 2015

    E birde özenseniz neler olacak Kerem Bey. İlk fırsatta bana bir logo hediye etmenizi bekliyorum…

    • Kerem SARI 15 Kasım 2015

      Tabii ki, ilk fırsatta.

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.