Panik atak için hangi doktora gidilir?

Panik atak doktoru arıyorsanız birkaç seçeneğiniz var:

  • İlaç tedavisi için bir psikiyatristle görüşebilirsiniz. Bunun için, hastanelerin psikiyatri bölümlerine başvurabilirsiniz. Hastane dışında, psikiyatri kliniklerine veya psikiyatristlerin muayenehanelerine gidebilirsiniz.
  • İlaç tedavisi görmek istemiyorsanız, yani, panik atak için psikoterapi görmek istiyorsanız, psikoterapi uygulayan uzmanlarla (psikolojik danışman, psikolog, psikiyatrist gibi) görüşebilirsiniz.

Hayatınızın herhangi bir döneminde, herhangi bir anda panik atak yaşayabilirsiniz. Panik atak yaşadığınızda ilk vereceğiniz tepki muhtemelen, “Ne oluyor bana?” şeklinde olacaktır. Psikolojik bozukluklara karşı özel bir merakınız yoksa, veya herhangi bir şekilde panik atak hakkında bilgi sahibi değilseniz, panik atağın kendi sıkıntısının yanında, yaşadığınız şeyin ne olduğunu bilememenin de huzursuzluğunu yaşayacaksınız.

Bakınız: Panik atak nedir?

Panik atak geçirenlerin önemli bir kısmı, öncelikle kardiyolojik bir sorundan şüphe ederler. “Acaba kalp krizi mi geçiriyorum?” diye endişelenirler, ve bir kardiyoloğa başvururlar. Bazıları da (birilerine sorarak, internete bakarak vb.) bir araştırma sürecine girerler. Araştırma sonucunda, yaşadıkları deneyimin panik atak olabileceğine kanaat getirirler. Panik atak yaşandığına dair kanaat hasıl olduktan sonra, yeni bir soru gündeme gelir: Peki, hangi doktora gidilmeli?

Panik atak için hangi doktora gidilir?

Öncelikle, yaşadığınız şeyin kalbinizle alakalı bir sorun olup olmadığını netleştirmek için, bir hastanenin kardiyoloji bölümüne veya bir kardiyoloğa (kalp doktoruna) gitmenizi tavsiye ederim. Kardiyolojik muayene sonucunda hekiminiz size muhtemelen, “Kalbinizde bir sorun yok. Yaşadıklarınız psikolojik olabilir. Bu yüzden psikiyatrik destek almanızı tavsiye ederim.” şeklinde bir cevap verecektir. Kalbinizde bir sorun varsa zaten müdahale edecektir. Bu durumda konu panik atak değildir.

Yaşadığınız deneyimin psikolojik bir müdahale gerektirdiği artık daha net ortaya çıktı. Peki bu durumdaki olasılıklarınız nelerdir?

Psikoloji açısından bakıldığında, panik atak için 3 temel müdahale yöntemi söz konusudur:

1- Farmakolojik müdahale (İlaç tedavisi)

İlaç tedavisini sadece ve sadece hekimler (tıp doktorları) uygulayabilir. Hekimler arasında da ruhsal bozukluklar için ihtisas gören (özel eğitim alan) psikiyatristler size yardımcı olabilecek kişilerdir. Peki bir psikiyatriste nasıl ulaşabilirsiniz?

Psikiyatristler öncelikle hastanelerde (devler hastaneleri veya özel hastaneler) çalışabilirler. Hastanelerde psikiyatristlerden randevu alabileceğiniz bölüm ise, psikiyatri klinikleridir. Bir hastaneye başvurmadan önce, hastanenin psikiyatri kliniğinin olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederim.

İkinci olarak psikiyatristler, özel psikiyatri kliniklerinde çalışabilirler. Klinikler, tam teşekküllü bir hastane kadar geniş bir alanda değil, belirili bir alanda hizmet veren sağlık kuruluşlarıdır. Bu tür yerlerde, birden çok psikiyatrist ve klinik psikolog birlikte çalışabilir.

Üçüncü olarak, psikiyatristlerin kendi muayenehaneleri (klinikleri) olabilir. Psikiyatristler kendi merkezlerinde çalışabilirler.

2- Psikoterapi

Psikoterapi, ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale olmadan psikolojik bozukluklara müdahale eden, konuşmayı merkeze alan bir yöntemdir. Her konuşma psikoterapi değildir. Psikoterapinin kendine özgü yöntem ve teknikleri söz konusudur. Panik atak için, ilaç tedavisi almadan sadece psikoterapi desteği de alabilirsiniz.

Peki, psikoterapiyi kimler uygulayabilir?

Psikoterapi özel yetkinlik gerektiren bir uygulamadır. Psikoterapi eğitimi alması kaydıyla, bir psikiyatrist (her psikiyatrist psikoterapi eğitimi almamış olabilir), psikolog, psikolojik danışman, sosyal hizmet uzmanı ve psikiyatrik hemşire, psikoterapi desteği uygulayabilir.

Psikoterapi, hastanelerde, özel psikiyatri kliniklerinde, psikoterapi ve psikolojik danışma merkezlerinde uygulanabilir.

Bakınız: Psikolojik Danışman Yusuf Bayalan

3- İlk iki yöntemin kombinasyonu (birlikte uygulanması)

Panik atak için, İlaç tedavisinin ve psikoterapinin birlikte uygulanması da söz konusu olabilir. Bu durumda da iki olasılıktan bahsedilebilir:

1- Size ilaç tedavisi uygulayan psikiyatrist aynı zamanda size psikoterapi desteği de sunabilir. Bu durumda psikiyatristiniz, ilacınızı takip ettiği gibi özel psikoterapi seansları da gerçekleştirebilir sizinle.

2- İlacınızı reçete eden hekim size psikoterapi desteği sunamaz veya sunmazsa, sizi psikoterapi için bir başka uzmana (genelde yanında çalışan psikologlara) yönlendirebilir. Bu durumda da, ilaç tedavinizle psikoterapi desteğinizi ayrı kişilerden almış olursunuz.

Panik atak için hangi yöntemi tercih etmeli?

Bu sorunun cevabını vermek çok kolay değil. Bazı durumlarda (panik atakla birlikte başka bozuklukların da görüldüğü durumlarda mesela), mutlaka ilaç tedavisi gerekebilir. Bu durumda “Ben ilaç kullanmak istemiyorum.” yaklaşımı çok işinize yaramayabilir. Bununla birlikte, psikoloji literatüründe, her uygulamanın da işlevsel olduğundan bahsedilebiliyor. Bu konuyu düşünürken “Her hasta özeldir.” prensibini göz önünde bulundurmalıyız.

İlaç tedavisinin en önemli avantajları, nispeten daha kısa sürede etkisini gösterebilmesi, ekonomik olarak ve zaman açısından da daha düşük maliyet olabilir. İlaç tedavisinin dezavantajları ise, kullanılacak ilaçların yan etkileri ve ilacı bıraktıktan sonra panik atağın nüksetme (tekrar ortaya çıkma) olasılığının yüksek olmasıdır. Bununla birlikte, sadece ilaç tedavisi size bir içgörü ve farkındalık yaratmaz. Yani, sadece ilaç tedavisi ile, panik atağı neden yaşadığınıza dair, tekrar yaşarsanız onunla nasıl başa çıkacağınıza dair bir pencere açamazsınız zihninizde

Umarım , “Panik atak için hangi doktora gitmeliyim?” sorusuna dair zihninizde bir cevap oluşmuştur. Konuyla ilgili sorularınızı yazının yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Muhabbetle.

Anasayfa » Sağlık » Panik atak için hangi doktora gidilir?

Yorum yapın