PageSpeed Insights hataları: googlesyndication

PageSpeed Insights testinde karşımıza çıkan google servislerinin hatalarını görmek eminim hiç birimizin hoşuna gitmiyordur. İnternet sektöründe rekabet arttıkça, bu vb. testlerde çıkan hataları gidererek daha iyi bir site olma çabası da artıyor. Gerek sunucu gerek alt yapı çalışmaları yaparak, neredeyse bütün testlerden başarılı bir şekilde sonuç almak mümkün.

Bu testlerde benim elimi kolumu bağlayan tek hata PageSpeed Insights sonuçlarındaki google servislerinin neden olduğu hatalardı. Aslında pek önemsenecek bir konu değil ama test sonuçları için yaptığım çalışmaların karşılığında temiz bir ekran görmek isterim.

Bu hataların bir kısmını listeledim:

pagead2.googlesyndication.com adsbygoogle.js (60 dakika)
pagead2.googlesyndication.com lidar.js (60 dakika)
pagead2.googlesyndication.com osd.js (60 dakika)
google-analytics.com/ga.js (2 saat)
pagead2.googlesyndication.com show_ads_impl.js kaynağının küçültülmesi, sıkıştırmadan sonra 634 B tasarruf (%1 azalma) sağlayabilir.
pagead2.googlesyndication.com expansion_embed.js kaynağının küçültülmesi, sıkıştırmadan sonra 609 B tasarruf (%2 azalma) sağlayabilir.

Gördüğünüz gibi sitemizle alakası olmayan hatalar yer alıyor ve bu hataları bizim gidermemiz mümkün değildir.

PageSpeed Insights testinde yukarıdaki hataları biz görüyoruz fakat google görmüyor, yani bu hataların sitemize hiç bir olumsuz etkisi yoktur. Bu aşamada bizim ihtiyacımız olan bu test sonuçlarını google gibi görebilmemizdir. Google gözüyle test sonuçlarını görmek için keremsari.com PageSpeed Insights testi bağlantıyı kullanabilirsiniz.

“PageSpeed Insights hataları: googlesyndication” üzerine 6 yorum

 1. Bağlantı iyi oldu gerçekten. Page speed puanı nasıl arttırılır konusuna detaylıca değinip güzel bir makale yazmanızı dilerdim. Nette hataları giderme adına pek bir kaynak bulunmamaktadır.

  Cevapla
 2. Google Adsense reklamlarının olmadığı bir test yapma imkanının olduğunu bilmiyordum. İnanın o kadar iyi olduki bu bilgi-bağlantı yorum yazmadan geçemedim.

  Cevapla
 3. Merhaba;

  böyle olabilir yazmışsın ama nasıl yapılır yazmamışsın. Analiz kodunu farklı bire yere mi taşımamız gerekiyor .

  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  Cevapla
  • Merhaba Arda Bey;
   Adsense gibi google servislerinin neden olduğu hataları, Pages Speed Insingts testinden eleyerek sitemizi analiz edebileceğimiz bir bağlantı paylaştım. Bağlantıyı kullanarak sitenizi analiz edebilirsiniz, konu sadece bu servisi tanıtmak amaçlıdır.

   Ben teşekkür ederim, size de iyi çalışmalar.

   Cevapla

Yorum yapın