İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

İnternet ve Para Blogu
≡ Menu

PageSpeed Insights hataları: googlesyndication

PageSpeed Insights testinde karşımıza çıkan google servislerinin hatalarını görmek eminim hiç birimizin hoşuna gitmiyordur. İnternet sektöründe rekabet arttıkça, bu vb. testlerde çıkan hataları gidererek daha iyi bir site olma çabası da artıyor. Gerek sunucu gerek alt yapı çalışmaları yaparak, neredeyse bütün testlerden başarılı bir şekilde sonuç almak mümkün.

Bu testlerde benim elimi kolumu bağlayan tek hata PageSpeed Insights sonuçlarındaki google servislerinin neden olduğu hatalardı. Aslında pek önemsenecek bir konu değil ama test sonuçları için yaptığım çalışmaların karşılığında temiz bir ekran görmek isterim.

Bu hataların bir kısmını listeledim:

pagead2.googlesyndication.com adsbygoogle.js (60 dakika)
pagead2.googlesyndication.com lidar.js (60 dakika)
pagead2.googlesyndication.com osd.js (60 dakika)
google-analytics.com/ga.js (2 saat)
pagead2.googlesyndication.com show_ads_impl.js kaynağının küçültülmesi, sıkıştırmadan sonra 634 B tasarruf (%1 azalma) sağlayabilir.
pagead2.googlesyndication.com expansion_embed.js kaynağının küçültülmesi, sıkıştırmadan sonra 609 B tasarruf (%2 azalma) sağlayabilir.

Gördüğünüz gibi sitemizle alakası olmayan hatalar yer alıyor ve bu hataları bizim gidermemiz mümkün değildir.

PageSpeed Insights testinde yukarıdaki hataları biz görüyoruz fakat google görmüyor, yani bu hataların sitemize hiç bir olumsuz etkisi yoktur. Bu aşamada bizim ihtiyacımız olan bu test sonuçlarını google gibi görebilmemizdir. Google gözüyle test sonuçlarını görmek için keremsari.com PageSpeed Insights testi bağlantıyı kullanabilirsiniz.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 6 yorum yapıldı… add one }
 • arda saraç 19 Eylül 2015

  Merhaba;

  böyle olabilir yazmışsın ama nasıl yapılır yazmamışsın. Analiz kodunu farklı bire yere mi taşımamız gerekiyor .

  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Kerem SARI 19 Eylül 2015

   Merhaba Arda Bey;
   Adsense gibi google servislerinin neden olduğu hataları, Pages Speed Insingts testinden eleyerek sitemizi analiz edebileceğimiz bir bağlantı paylaştım. Bağlantıyı kullanarak sitenizi analiz edebilirsiniz, konu sadece bu servisi tanıtmak amaçlıdır.

   Ben teşekkür ederim, size de iyi çalışmalar.

 • sina s. 25 Kasım 2015

  Google Adsense reklamlarının olmadığı bir test yapma imkanının olduğunu bilmiyordum. İnanın o kadar iyi olduki bu bilgi-bağlantı yorum yazmadan geçemedim.

  • Kerem SARI 24 Haziran 2016

   Teşekkürler Sina

 • Fatih N. 6 Aralık 2015

  Bağlantı iyi oldu gerçekten. Page speed puanı nasıl arttırılır konusuna detaylıca değinip güzel bir makale yazmanızı dilerdim. Nette hataları giderme adına pek bir kaynak bulunmamaktadır.

  • Kerem SARI 24 Haziran 2016

   Mümkün ama uzun bir konu olur. Bu önerinizi değerlendireceğim. Teşekkürler.

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.