≡ Menu

Sadelik, karmaşık düşünceleri süsler.

Online resim sıkıştırmak – img optimizasyon

Bir web siteniz varsa resimlerle de işiniz vardır. Görselliğin çok önemli olduğu bir çağdayız ve reklam gösterim teknikleri o kadar geliştiki, artık dikkat çekmeniz gereken konuları en ilginç, en kaliteli resimlerle süslemeniz gerekiyor.

Bir web sitesinin dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerinden biride hızdır. Hız kalitemizin büyük bir kısmını tek başına belirler. Arama motorları buna göre sınıflandırma yaparak sitemizin geleceğini belirliyor. Konumuz hızsa, resimlerimizin kalitesine dikkat ettiğimiz kadar, boyutlarına da dikkat etmemiz gerekiyor.

Eklenti desteği olan hazır web tabanlı uygulamaların bir çoğunun “resim sıkıştırma” yaması vardır. Eğer benim gibi eklentilerden nefret eden biriyseniz işiniz zorlaşıyor. Konularımızda kullanacağımız resimleri kalitesini bozmadan sıkıştırmalıyız. Bu işlemler bazen işkence haline gelebilir. Bu yüzden size kullandığım “online resim sıkıştırma” sitesini tanıtıyorum.

İlk önce resim optimizasyonu yapılmamış resimlerin bulunduğu sayfaları test edelim. Test işlemi için google servisi olan PageSpeed Insights sayfasını ziyaret edelim. Test etmek istediğimiz sayfanın adresini (url) test sayfasına kopyalayıp taramayı başlatalım.

Eğer test ettiğimiz sayfada aşağıdaki uyarıyı alırsak sorun var demektir. Resimlerimiz uygun değil.

Resimleri optimize edin
Resimleri doğru şekilde biçimlendirmek ve sıkıştırmak, baytlarca veriden tasarruf edilmesini sağlayabilir.

Not: Arkadaşlar yazıda bahsettiğim ve bağlantı verdiğim sitenin adresini değiştirdim. Toplu resim sıkıştırma imkanı sunan ve resimlerin isimlerini değiştirmeden bilgisayara indirebildiğimiz bir sitenin bağlantısını ekledim.

Uyarıda hangi resimlerin “sayfa yükleme hızını” olumsuz etkilediğini gösteriyor. Yapmamız gereken bu resimleri FTP bağlantısı yaparak bilgisayarımıza indiriyoruz ve bu bağlantıyı kullanarak online resim sıkıştırma sitemizi açıyoruz. “TRY IT!” yani deneyin butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfadaki “SELECT FILE” yani dosya seç butonuna tıklayarak bilgisayarıma indirdiğimiz resimleri seçiyoruz. “img optimize” işlemi kısa bir sürede gerçekleşecek ve sayfa yenilecektir. Yenilenen sayfadaki “DOWNLOAD YOUR FILE” butonuyla sıkıştırılan resmimizi bilgisayarımıza indirip resim adını tekrar düzenleyerek eskisiyle değiştiriyoruz.

Aynı sayfayı tekrar test ettiğimizde “Resimleri optimize edin” uyarısını göremeyeceksiniz. Bahsettiğim şekilde eski konularınızdaki resimleri düzenleyebilirsiniz. Yeni konularınıza ekleyeceğiniz resimleri unutmayın.

Bağlantısını verdiğim online resim sıkıştırma servisi bence en iyisidir. İşini resim kalitesini bozmadan, profesyonel bir şekilde yapıyor. Arama motorları, ziyaretçiler ve sitemizin hızı için en ideal optimizasyon.

Arama motoru uyumluluğu için en önemli noktalardan biri hızdır. Hızımızı en çok etkileyen konulardan biride kullandığımız görsellerdir. Bu işlemi ihmal etmeden bütün görsellere uygulamanızı tavsiye ederim. Bu işlem için eklenti kullanmanızı hiç tavsiye etmiyorum. Eklentiler ek sorgu demektir. Ek sorguda hız kaybına neden olur.

İyi çalışmalar.

Yazar Hakkında: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konular bir fikre hayat veriyor.


{ 22 comments… add one }
 • Hasan

  Roket gibi mübarek. Süper oldu teşekkürler.

  • Kerem SARI

   Rica ederim 🙂

 • Dlyan

  Benzeri bir çok site resim sıkıştırma hizmeti sunmaktadır. Bu siteyi de arşivime ekledim. Güzel kaynak.

  • Kerem SARI

   Evet çok var ama ben bunu tanıtmayı tercih ettim. Diğerlerine göre daha hızlı sanki.

 • Delenes

  Doğru tercih, bende bunu kullanıyorum, başka bakarken bu sayfaya girdim ve bakmaktan vazgeçtim 🙂

  • Kerem SARI

   Fark etmez ki hocam, hepsi aynı işi görüyor.

 • Derin

  Çok güzel de bazı formatlarda sanırım takılma yapıyor. Beyaz sayfa sorunu yaşıyorum. Resimden ve formatından kaynaklanıyor olabilir. Yoksa çoğu resmi güzelce sıkıştıran bir sitedir.

  • Kerem SARI

   Bende benzeri bir sorun yaşadım. Resim adını da değiştirdiği için tekrar düzenleme gerekiyor. Yeni bir servis araştırmanın zamanı geldi sanırım.

 • bomoyun

  toplu resım sıkıştırma sıtesı yok mu ?

  • Kerem SARI

   Bana da lazım aslında, uygun bir zamanda araştıracağım.

  • Kerem SARI

   Toplu halde sık sık sıkıştırma işlemi yapacaksanız program kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Nette bulunan öneriler.

   FastStone Photo Resizer
   Ashampoo İmage Optimizer
   JPEGmini
   Tuner 5.0

   Bunları deneyebilirsiniz. Hatta kullanışlı olanı bize de söylerseniz iyi olur.

 • Halime

  Bu programların hiç biri kulanışlı değil. Çoklu resim sıkıştırmak için online hizmet veren bir site olsa güzel olurdu. Resim isimlerini değiştirerek sıkıştırmasıda ayrıca bir sıkıntı.

  • Kerem SARI

   Tam istediğiniz gibi bir site buldum: tinypng.com Birden fazla resim seçip hızlı bir şekilde sıkıştırma işlemini aynı anda yapabiliyorsunuz. Resimlerin isimlerini değiştirmiyor ve sonuna ekleme yapmadan seri bir şekilde indirme imkanı sunuyor. Bende artık bu siteyi kullanıyorum.

 • Sohbet

  Arkadaş çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi ile sitemdeki resimleri sıkıştırdım 🙂 sohbetkat.com

  • Kerem SARI

   Rica ederim. Mirc muhabbeti bitti sanıyordum 🙂

 • Slip

  Yorumdaki bağlantıyı konuya eklemelisiniz gerçekten süper bir siteymiş. Birde sürükle bırak yoluyla resim eklenebilse tadına doyum olmaz. Konuyu aylar önce gördüm be bu siteyi kullanarak resimleri sıkıştırmaya başladım. Şuana kadar belkide yüz bin resim sıkıştırdım. Her zaman aklıma geliyordun, sonunda siteyi zorda olsa bulup size teşekkür etme imkanını yakaladım. Teşekkür ederim.

  • Kerem SARI

   Rica ederim Slip.

 • Sevilay

  İnanılamaz bir site. Çok teşekkür ederim. Bir çok resmi seçip hızlıca küçültebiliyoruz. Gerçekten çok hızlı ve hiç takılma olmadan. Bu kadar basit bir şekilde resimleri sıkıştırma işlemi yapmayı hiç ummuyordum üstelik online.

  • Kerem SARI

   Evet Sevilay Hanım, araştırmalarım sonucunda birçok yönden daha iyisini bulamadım.

 • Anonim

  Yazılarınız çok faydalı oldu neden bey. Teşekkür ederim.

  • Kerem SARI

   Rica ederim, böyle yorumlar beni Mutlu ediyor.

Leave a Comment