≡ Menu

Sadelik, karmaşık düşünceleri süsler.

Mysql yedek dosya yükleme limitini yükseltmek

Başlıkı bir çok arama sonucuna karşılık vermesi için biraz uzattım sanırım. Burada amaç phpmyadmin’de veritabanı yedeği yüklerken bize verilen .sql dosya yükleme limitini yükseltmektir.

Sunucuya erişim yetkisine sahip olmamız gerekiyor. Siz hala hosting kullanıyorsanız lütfen digitalocean içerikli konularıma göz atınız, aylık 5 dolar gibi uygun fiyatlara yetkinin tamamen sizde olduğu sunuculara sahip olabilirsiniz. A’dan Z’ye bütün yetki sizde oluyor.

Sql yükleme boyutu

Büyük boyutlu .sql yedeğini içeri aktarma sorunu

İşlemi sunucumuzdaki  php.ini dosyasıyla yapacağız. php.ini dosyamızın yolu aşağıdaki gibidir. Dosyaya erişim için yetki sahibi olmalısınız.

etc/php5/apache2/php.ini

php.ini dosyasını açtıktan sonra aşağıdaki komutları düzenleyerek maksimum dosya yükleme boyutunu değiştirebilirsiniz.

upload_max_filesize = 2M
post_max_size = 8M

Bu şekilde sql yedek yükleme aşamasında bize engel yaratan bir sorunu gidermiş olduk. Daha önce yani hosting kullandığım dönemler her site taşıma işleminde sql yedeğimi parçalara böler 5 bazen 10 dosya halinde yüklerdim. Buda ek zaman ve uğraşa sebep olurdu.

Bu düzenlemenin aktif olması için SSH bağlantısı yaparak aşağıdaki komutu çalıştırın. Ben bu işlemi hep unutur, hata nerede diye düşünürüm 🙂

sudo /etc/init.d/apache2 restart

Daha önce belki bu kadar uygun fiyatlara bu kadar gelişmiş sunucu seçeneklerimiz yoktu, ama artık var! Bu yüzden hosting kullanımını hiç tavsiye etmiyorum, eğer emek harcayacaksanız ve planlarınız büyükse paylaşımlı sunucularda, paylaşımlı IP adresiyle emeğinize haksızlık etmeyin. Alın bir sunucu bir adım önde başlayın. Nasıl olacak bu iş derseniz benden destek alabilirsiniz, yada digitalocean konularımı inceleyebilirisiniz.

Yazar Hakkında: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konular bir fikre hayat veriyor.


{ 9 comments… add one }
 • Selim

  Ben bunca yıldır böyle bir olayın olabileceği hiç üşünmedim. Yıllardır sql yedeğimi parçalara bölüp yüklüyordum ve bu bir çok hataya sebep oluyor idi. İşimi o kadar rahatlattın anlatamam. 2-3 haftadır girmiyordum sitene, bu konu büyük bir süpriz oldu benim için. Çok teşekkür ederim. İnsanın 4 GB’lık bir yedeği olunca ister istemez taşıma problemi yaşıyordu. Sürekli site sattığım içinde arkadaşlar için taşıma işlemi yapıyordum. Phpmyadmin ile oynamanın mümkün olacağı da hiç aklıma gelmezdi. Tekrar tekrar teşekkür ederim.

  • Kerem SARI

   Aslında bende yeni keşfettim, senin gibi phpmyadmin sql yükleme limitini nasıl arttırabilirim diye hiç düşünmemiştim. Ayrıca güzel yorumun için asıl ben teşekkür ederim. Fazla ara verme lütfen 🙂

 • Kerim

  Mysql limitini 5 GB yaptım hocam 3 saattir yükleniyor 🙂

  • Kerem SARI

   Nasıl bir yedekmiş o, 5 GB. Kolay gelsin hocam 🙂

 • Abdullah

  Aha ha ha 🙂 Maaşallah yedeğe bak. Bende bir yedek var 1,5 Gb ben de fazla sanırdım :))))))))))))) Süpermiş. Şimdi o yedek 20 gb’ ı bulmuştur herhalde, 2 senedir :D:D:D Kolaylıklar ve sabırlar dilerim :)))))

  • Kerem SARI

   Benim 1GB bile değil 🙂

 • Abdullah

  Kerem Bey bu gidişle olur. Paylaşımlar çok iyi, site boş bir site değil.

  • Kerem SARI

   Teşekkür ederim.

   • Abdullah

    Kerem Bey Javanız nasıl? Hakimmisiniz birşey soracağım.

Leave a Comment