≡ Menu

Sadelik, karmaşık düşünceleri süsler.

Muhteşem Kitap: Satranç – Stefan Zweig

Kesinlikle muhteşem bir kitap. İlk 15 sayfasından sonra, gemideki gizemli adam geçmişini anlatmaya başladığı an; emin olun kitabı bir saniye bile bırakamayacaksınız.

İnsan davranışlarını, bu kadar şiddetli bir şekilde, okuruna yansıtan kaç yazar olabilir diye oturup düşündüm. Artık Stefan Zweig, bütün kitaplarını alıp okuyacağım yazarlar listesinde.

Kitap adı: SATRANÇ
Yazar: Stefan Zweig
Yayıncı: TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI
Çeviri: AHMET CEMAL

Stefan Zweig, eşi ile birlikte ölümü seçerek, savaşın en acı temsilcileri olarak tarihe isimlerini yazdırdılar. Hitler’in sahip olduğu gücün devamlılığına inandı, eski dünyasının hiçbir zaman varolmayacağını düşündü. Böylesine insan düşüncelerine, davranışlarına hakim biri, bir aydın, nasıl oluyorda kendi yaşamına son veriyor? Stefan Zweig tanıdıktan sonra, savaşların ne kadar ağır izler bırakabileceğini anladım.

Satranç; akıcı, sürükleyici, merak uyandıran, sabırsızlandıran, düşündüren, şaşırtan, süper bir kitap.

İkinci kez bir kitaba konu açıyorum ve iki kitabın çevirisi de Ahmet Cemal’e ait. Kesinlikle Ahmet Cemal çevirisi olmasına dikkat etin.

Yazar Hakkında: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konular bir fikre hayat veriyor.


{ 3 comments… add one }
  • Sibel

    Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Çok akıcı. Bitmeden bırakamazsınız!

  • Süper bir öykü. Yazarın intihar etmiş olması ise acı bir durum.

    • Kerem SARI

      Evet, yazarın hayatı da ayrı bir hikaye.

Leave a Comment