Günümüzde “makale yazarlığı” önemi ve etkileri

Ben bu konuda sadece gözlemlerimi ve tecrübelerimi paylaşabilirim. Malum iyi bir yazar değilim, bu yüzden makale yazarlığı hakkında profesyonel bir makale yazarının kısa bir yazısıyla başlayalım..

Geçmişte makale denildiği zaman ilk akla gelen gazetelerin köşe yazılarıydı. Tabi bu köşe yazılarını hazırlayan kişilerde ülkemizin duayen gazeteci ve yazarlarıydı. Sosyal medyanın gelişmesi ve internet sitelerinin popülerliğinin artması makale sektörünün yelpazesini de genişletmiştir. Hiç azımsanmayacak sayıda internet üzerinden sesini duyuran irili ufaklı siteler bulunmaktadır. Bu sitelerinde sesini duyurabilmesi içinde her zaman makale ihtiyacı bulunmaktadır. Bu insanlar için yeni bir ekmek kapısı olurken aynı zamanda da yeni bir sektörün doğmasına neden olmuştur.

Makale yazarlığı bugün sosyal medya üzerinden en iyi para kazandıran işlerin başında gelmektedir. İçerik üretimi insanın hayal dünyası ile ilintili bir iştir. Tabi bunun yanında düzgün bir Türkçe ve zengin bir kelime haznesi de bu iş için gerekli olan diğer faktörlerdir. Fakat bu işi yaparak para kazanmayı düşünen insanlara şöyle bir tavsiyem olacak. Bu yeteneğinizi paraya dökmeden önce evde farklı konular üzerinde makaleler yazarak kendinizi deneyiniz. Çünkü insan ne kadar çok araştırıp, araştırdıklarını yazıya dökerse o kadar çok yazı yazma yeteneği gelişir. Yani bir editör yazdıkça açılır ve yazı yazma yeteneğini çok daha iyi noktalara taşıyabilir.

Bu sektörde bende varım diyebilmek adına size bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Bugün internet üzerinden birçok site de makale alımı yapılmaktadır. Bu sitelere üye olarak sektöre ilk adımınızı atabilirsiniz. Siteler üzerinden mutlaka size farklı iş teklifleri gelecektir. Asla kendinizi kısıtlamayın. Ben oyun makalesi yazamam, sağlık makalesinden başkasını yazamam vs gibi kalıplara kendinizi sokarsanız, ciddi iş tekliflerini alamazsınız. Çevre edinmeniz zorlaşır. Eğer bu konuda biraz olsun yetenek sahibi iseniz her konuda rahatlıkla makale yazabilirsiniz. Sadece biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Her konuda makale yazabilirim cümle ile işe adım atarsanız, kısa sürede bu alanda hizmet alan pek çok kişi ile tanışmış olursunuz ve iş portföyünüz genişler.

İşverenlerin sizden memnun kalmasının da bazı şartları vardır. Şöyle ki site sahipleri size iş verirken tam olarak ne istediklerini çok iyi anlamalısınız. Çünkü hiçbir site sahibi sizden sadece düz bir makale istemez. Mutlaka size anahtar kelimeler vereceklerdir. Bu kelimeleri en doğru şekli ile doğru yerlerde kullanmanız durumunda sizin yazarlığınız dan memnun kalacaklardır. İnternet yazarlığında kelime kullanımı en az içerik üretimi kadar önemlidir. Tam anlamıyla başarılı bir içerik üretici olmak istiyorsanız kendinizi her konuda geliştirmelisiniz.

Seo uyumlu içerik üretimi, internet yazarlarının belki de en çok zorlandıkları içerik sorunu budur. Çünkü yazmış olduğunuz makaleyi okurdan önce Google’ye beğendirmelisiniz. Buda hiç kolay değildir. Aynı konudan Google de yüzlerce makale olabilmektedir. İyi bir makale yazarı, yazdığı makale ile o yüzlerce yazıyı sıralamada arkasında bırakıp en tepeye makalesini oturtabilmelidir. Bunu başarabilen bir içerik yazarının her şeyden önce çok iyi derece de Google’yi tanıması ve isteklerini göz önünde bulundurması gerekmektedir. Makalenizde Seo kelimelerini ne kadar doğru yerlerde ve anlam bütünlüğüne zarar vermeden kullanabilirseniz, Google için yazılarınızda o kadar çok önem taşır.

Yukarı da anlatmaya çalıştığımız makale yazarlarının ince noktaları okurken sizlere belki çok zor gelebilir. Fakat azcık yeteneğiniz var ise mutlaka bu alanda kendinizi deneyiniz. Çünkü işi yazıya döktüğünüz zaman sizde göreceksiniz ki kesinlikle bu ayrıntıların hiçbiri başarılamayacak zorlukta ayrıntılar değildir. Çok değil 10 makale de hepsinin ayrıntılarını öğrenebilirsiniz. Bu konuda tek yapmanız gereken bol bol yazmak ve okumak. Okudukça bilginiz artacak, yazdıkça da bu alanda başarınız artacaktır.

***

Sıra bende..

Makale yazarlığı hakkında en iyi bilgiyi yoğun bir şekilde makale yazarlığı yapan birinin verebileceğini düşünerek bir makale yazarından destek aldım. Okuduğunuz yazı profesyonel makale yazarlığı yapan çok sevdiğim bir arakadaşımın yazısıdır.

Yazarımızın daha önce yazdığı bir makalesinde aylık en az iki bin Türk lirası kazanmak için makale yazarlığının yapılabileceğini okumuştum. İnternet kullanımı arttıkça web siteler çoğalacak ve eş zamanlı olarak makale yazarlarına olan ihtiyaç çoğalacaktır. Gözlemlerime göre internet kullanımının artışına göre makale yazarlığının artışı daha düşük seviyelerde.

Bunu hızla yükselen kelime başı makale ücretlerinden anlayabilirsiniz. Yazar sayısı arttıkça düşmesi gereken ücretler gittikçe artıyor, bunun sebebi müşteri sayısının yazar sayısından daha hızlı artmasıdır.

Makale yazarlığı piyasası

İlk başlarda webmaster forumlarında kopyala yapıştır yöntemleriyle çok düşük fiyatlara çok sayıda konu alınabiliyordu. Ben hiç bir zaman böyle bir hizmet almadım sadece makale yazarlığının ilk günlerdeki durumunu size aktarıyorum. Zamanla kopyala yapıştır konular değersizleşti ve özgün konulara yönelme oldu. Sonrada seo uyumlu makaleler piyasaya çıktı.

Şuan ki piyasa oldukça yoğun ve eskiye nazaran daha pahalı. Fiyatlar artınca azda olsa rekabet oluşmaya başladı ve bu işi gerçekten kaliteli bir şekilde yapan emektarlar ortaya çıktı.

Sadece makale yazarlığı için geliştirilen bir çok başarılı siteler hayattadır. Genelde üniversiteli öğrencilerin ek gelir olarak yazarlık yaptığı bu firmalarda veya sitelerde ciddi bir ticari kaynak oluşumu vardır. Bayan forum sitelerinde veya bayanlara özel blog sitelerinde reklamlarla elde edilen, düşük ücretler karşılığında makaleler yazdırılan öğrencilerimiz, size bir tavsiyem olacak.

Bir firmaya, kişiye bağlı olmadan bu işi yapabileceğiniz bir çok kaynak bulunmaktadır. İlk önce webmaster forumlarını araştırmanızı tavsiye ederim. Bu forumlarda hem kendinize uygun içerikler bulabilir hemde komisyon vermeden tek kazanan ve daha fazladan siz olursunuz.

Bu konuyla bir blog sitesi kurabilirsiniz: Ghost Blog
Bu konuyla web site mantığını anlayabilirisiniz: Web sitesi
WordPress kullanacaksanız bu konuyla sitenizi güçlendirebilirisiniz: Thesis

“Günümüzde “makale yazarlığı” önemi ve etkileri” üzerine 15 yorum

 1. Geri izleme: Seo Yöntemleri
 2. makale yazarlığı yapmak istiyorum bana bu konuda imkan verirseni sevinirim bu konuda tecrübem olduğunu bilmenizi isterim.

  Cevapla
  • R10’dan sürekli makale işi alabilirsiniz. R10 üyeliği alamazsanız ben size üyelik davetiyesi gönderirim. İlk olarak ben sizden 50TL’lik makale satın alayım. Mail yoluyla iletişime geçelim.

   Cevapla
 3. Bense seo uyumlu makale yazıyorum. Fakat bu ara işlerim biraz düşüşte iş paslamak isteyen olursa burdayım
  Ben sorun değilim ama ekibimi kaybetmek istemiyorum

  Cevapla
  • r10.net’te makale pazarı oldukça hareketlidir. Araştırmanı tavsiye ederim. Hatta üyelik için davetiye bile gönderebilirim.

   Cevapla
 4. Bu sektör yıllardır vardı fakat seo konusuyla birlikte ciddi anlamda artık gösterdi. Artık makale yazarlığı çok ciddi bir iş olarak değerlendirmeye alınıyor.

  Cevapla
 5. Diyeceksin ki bu ferit neyin peşinde. Yorum yaptığım üçüncü konun. Yorumun güzel bir şey olduğunu düşündüğümdendir. Makale yazarlığı günümüzün en güzel mesleklerinden biri olmuştur ve işini en iyi yapan en çok kazanandır.

  Cevapla
 6. Benden size küçük bir öneri; ilk etaplarda çok zorlanabilirsiniz. Zamanla, yazdıkça ve yazdıkça iş inanılmaz derecede hızla kolaylaşacak ve gittikçe daha az yorulmaya başlayacaksınız. Bu işe başlarsanız sakın pes etmeyin.

  Cevapla
 7. Sektör geliştikçe ekmek kapısı açılıyor. İş verenler piyasa, hizmet hakları gibi konuları düzene sokacak gerektiğinde koruyacak kişiler. Hep müşteriden iş alan makale yazarları olursa piyasa çok bozulur diye düşünüyorum.

  Cevapla
  • Hep müşteriden iş alan makale yazarlarının olması durumunda piyasa bozulur haklısınız. Yalnız bu piyasa var oldukça ve geliştikçe böyle bir şey mümkün değil. Makale yazarları müşteriden iş alımına ne kadar çok yönelirse iş verenlerin makale yazarlarına sunacağı kâr oranları yükselir. Bu vb. durumlar yine makale yazarının aleyhine olur.

   Cevapla
 8. Size de yazara da teşekkürlerimi sunarım. Yanlış anamayın çok güzel bir konu olmuş ama benim bir kaç noktaya müdahale etmem gerekiyor. Bence müşteriyle değilde iş vereniyle muhattap olan yazarlar daha çok “rahat bir makale yazarlığı” yapmak için bu yolu tercih ediyorlar. Tabiki aralarında belkide direk müşteriden makale siparişi alabileceklerini bilmeyenler vardır. Ben bir makale yazarı olarak, aynı zamanda 4 yazarı olan ve bu işten para kazanan biri olarak direk müşteriyle uğraşmaktansa iş verenle uğraşmanın daha kolay olduğunu düşünüyorum. Müşteriler gerçekten çok zor, makaleler değilde müşteri ilişkileri inanın daha zor.

  Cevapla
  • Merhaba Remzi bey, biri canınızı sıkmış gibi. 🙂 Hiç yoktan kazanırken yoruluyorsunuz, daha az yorularak daha çok kazançlar dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın