İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

Kerem’in Kişisel Blogu
≡ Menu

Mac Os x SSH Bağlantısı

SSH linux sunucularımızı sadece komutlarla yönetebileceğimiz bağlantı yöntemidir. SSH, “Secure Shell” Tükçe’si Güvenli Kabuk kısaltılmışıdır. Windows işletim sistemlerinde ssh bağlantısı için ücretsiz olan Putty programını kullanırız.

En yaygın kullanılan ssh bağlantı programı olmasına rağmen mac os x işletim sistemleri için kullanılabilir sürümü yok, çünkü mac kullanıcıları “ssh” bağlantısı için mac os işletim sistemi içerisinde bulunan “terminal” uygulamasını kullanabilme lüksüne sahiptir.

SSH bağlantısı için Terminal uygulamasını başlatmak ve aşağıdaki komutları uygulamamız yeterlidir.

ssh root@sunucu ip adresiniz

devamında sunucu şifrenizi isteyecektir. Şifremizi girerken güvenlik nedeniyle terminal ekranında hiç bir değişiklik olmayacak, siz şifrenizi yazıp giriş yapın. Videodan anlaşışacaktır zaten.

Mac Os x SSH Bağlantı Hatası

“REMOTE HOST IDENTIFICATION HAS CHANGED”
Eğer sunucu şifremizi değiştirdiysek, ilk ssh bağlantımızda bu hatayı alacağız. Yaptığımız ssh bağlantılarında terminal uygulaması sunucu ip adresini ve şifresini güvenli bir şekilde kayıt altına alır. Şifre değişikliği durumunda tekrar ssh bağlantısı yapmaya çalıştığımızda terminal uygulaması bu durumu güvenlik açığı olarak kimliklendirecek ve bağlantı yapmanızı engelleyecektir.

Hatanın çözümü için aşağıdaki komutu uygulamanız yeterlidir. Bu komutla terminal uygulamasının kaydettiği şifre bilgisini sıfırlamış olacağız.

ssh-keygen -R ip adresi

Komutu uyguladıktan sonra sunucunuza ssh bağlantısı yapabilirsiniz.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 0 yorum yapıldı… add one }

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.