≡ Menu

Sadelik, karmaşık düşünceleri süsler.

Mac Os x SSH Bağlantısı

SSH linux sunucularımızı sadece komutlarla yönetebileceğimiz bağlantı yöntemidir. SSH, “Secure Shell” Tükçe’si Güvenli Kabuk kısaltılmışıdır. Windows işletim sistemlerinde ssh bağlantısı için ücretsiz olan Putty programını kullanırız.

En yaygın kullanılan ssh bağlantı programı olmasına rağmen mac os x işletim sistemleri için kullanılabilir sürümü yok, çünkü mac kullanıcıları “ssh” bağlantısı için mac os işletim sistemi içerisinde bulunan “terminal” uygulamasını kullanabilme lüksüne sahiptir.

SSH bağlantısı için Terminal uygulamasını başlatmak ve aşağıdaki komutları uygulamamız yeterlidir.

ssh root@sunucu ip adresiniz

devamında sunucu şifrenizi isteyecektir. Şifremizi girerken güvenlik nedeniyle terminal ekranında hiç bir değişiklik olmayacak, siz şifrenizi yazıp giriş yapın. Videodan anlaşışacaktır zaten.

Mac Os x SSH Bağlantı Hatası

“REMOTE HOST IDENTIFICATION HAS CHANGED”
Eğer sunucu şifremizi değiştirdiysek, ilk ssh bağlantımızda bu hatayı alacağız. Yaptığımız ssh bağlantılarında terminal uygulaması sunucu ip adresini ve şifresini güvenli bir şekilde kayıt altına alır. Şifre değişikliği durumunda tekrar ssh bağlantısı yapmaya çalıştığımızda terminal uygulaması bu durumu güvenlik açığı olarak kimliklendirecek ve bağlantı yapmanızı engelleyecektir.

Hatanın çözümü için aşağıdaki komutu uygulamanız yeterlidir. Bu komutla terminal uygulamasının kaydettiği şifre bilgisini sıfırlamış olacağız.

ssh-keygen -R ip adresi

Komutu uyguladıktan sonra sunucunuza ssh bağlantısı yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konular bir fikre hayat veriyor.


{ 6 comments… add one }
 • Windows 10’da ssh’ı destekliyor, sadece aktif edilmesi gerekli, eğer bu bir lükse putty gibi yazılımlar şifreleri hafılarında tutup otomatik giriş imkanı sunduğu ve birçok şeyi yeni başlayanlara karmaşık gelmemesi için kolaştırışılmış ve görsel bir arayüz şeklinde sunulmuş olması bulunmaz hint kumaşı yapıyor olsa gerek. 🙂 Mac’in ssh’ı varsaylan olarak desteklediğini bilmiyordum, teşekkürler.

  • Kerem SARI

   Yorumun için asıl ben teşekkür ederim.

  • Kerem SARI

   Yorum yaptığın için ben teşekkür ederim.

 • ssh portu standart olarak 22 geliyor ama benim sunucumun portu 2222 “ssh root@sunucu ip adresiniz:2222” şeklinde yemedi. nasıl giriş yapabilirim ?

  • Kerem SARI

   Merhaba EUğur Bey, bu şekilde port değişikliği yapabilirsiniz;: ssh -p 2222 root@sunucu-ip

Leave a Comment