Kerem’in Kütüphanesi

Okuyor olduğum, okuduğum, okuyacağım, kitapların konusu; Kerem’in kütüphanesine hoş geldiniz. Çok kitap okuyan bir insan değilim ama çok kitap okuyacağıma inanan biriyim. Benim gibi okuma alışkanlığını geliştirmek isteyenlere, örnek olmasını ümit ederek açtım bu konuyu.

Konuyu sürekli güncelleyeceğim, zamanla çok zengin bir kaynak olacağına inanıyorum.

Hangi kitaplarla okuma alışkanlığımı geliştirmeye çalıştım; hangi kitaplarla işimi zorlaştırdım, hangi kitaplar bana iyi geldi?

İnsan ve Davranışı: Bu kitap hakkında konum var ve çok ilgi gördü. Kitabı bitirdim mi, hayır! Arkadaşta şuan getirirse ara sıra 10’ar sayfa okuyarak bitirmeyi planlıyorum. Ders kitabı gibi, sıkılmadan kesintisiz okumak benim için pek mümkün değil.

Beş Küçük Domuz: Böyle kitap olmaz olsun, 40. sayfada koptum ve bir daha da toparlayamadım. Kitapta belkide 15 karakter var, hepsinin adını akılımda tutacağım ve karmaşık bir cinayeti çözmeye çalışan dedektifin ayrıntılarla olan ilişkisine hayret edeceğim! yok abi bana ağır gelir. Filmini bile zor anladım! (Okumayı bıraktım)

Her Şey Seninle Başlar: Sürekli aynı konulardan bahsetmiş, kendinide çok övüyor. Zaten genel yorumlara bakıncada bunu net bir şekilde göreceksiniz. Bence akıl alınacak biri değil, akıl verilecek biri.

18 Ekim 2015 ek olarak: Yazar MS, facebook sayfasında bir yazı paylaşmış. Artık Türkiye’nin yaşanacak bir ülke olmadığından yurtdışında yaşama kararı aldığını anlatmış. Bende ülkeyi terk etmene sevindim, bize ülkesini sevenler akıl versin. Zaten kitaplarında aynı konuyu defalarca tekrarlayıp, sürekli kendini övmekten başka bir şey yapmıyorusun diye yorum yaptım. Anında yorumu sildi. Artık böyle akıl hocaları gibi davranıp, bu tarz ülke düşmanlıklarını dile getirmesi beni üzüyor.

Karar Odası: İlk başlarda inanılmaz sürükleyiciydi, birden bire 2003 yılından Cumhuriyet öncesine geçiş yapınca bocaladım. Biraz dağınık olsada güzel kitap. 20 Eylül 2015: Son yüz sayfasını kesinlikle okumalısınız. Bosna hakkında bilmeniz gereken çok ama çok şey var. Çok etkilendiğimi söylemeliyim!

Eyvallah: Bitirdim ama nasıl bitirdim bende bilmiyorum. Benlik bir kitap değil, camdan süzülen güneşin çiçeğe verdiği hayat vs. vs. şiirsel bir kitap. Güzel, çok beğenilen bir kitap, inancına hayran kaldım ve özendim ama yinede zor bitirdim.

Geri Gel Ey Osmanlı: Kesinlikle okumalısınız. Muhteşem bilgiler var.

Dönüşüm: Kafka’yı bu kitapla tanıdım. Tek seferde okuyup bitirdiğim muhteşem bir roman. Ne zaman bittiğini bile anlamayacaksınız. Çevirmen: Ahmet Cemal

Yabancı: Tek seferde okuduğum kitaplardan biri. Çok çok iyi bir roman diyemem ama okumanızı tavsiye ederim.

1.Sırça Köşk 2.Değirmen: Öykülerin birinde, bir müslümanın hırsılığını konu yapmış. Aşalıkça hakaretler edip müslümanlığa karşı iğrenç bir algı yaratmaya çalışmış. Bir çok kitabında bu tarz aşalık saldırılarda bulunan biri. Bir daha asla Sebahattin Ali’nin kitaplarına para vermeyeceğim.

Kayıp Tarihimiz: Yazar, bir çok tarihçiyle yaptığı görüşmeleri kitap haline getirmiş. Kendinide orta seviyede bir tarihçi olarak kimliklendirmiş. Her açıdan tarihimizi bize sunan güzel bir kitap. Ben bu kitaptan, Cumhuriyet tarihimizi en iyi şekilde sadece Nutuk kitabından değil; Kazım Karabekir’in “İstiklal Harbimiz” adlı kitabı, İsmet İnönü’nün günlükleriyle beraber Nutuk’u okuyarak öğrenebileceğimi gördüm. Tarih merakım olduğu için bu bilgiler benim için çok faydalı oldu.

Kuyucaklı Yusuf: Yazarını sevmem. İçeriğinde dini algılar bulunuyor. Aile içi yaşanan iğrenç durumlardan oluşan bir roman.

Limit Sizsiniz: Daha önce böyle berbat bir kitap okumadım. Bir yazar bu kadar mı ukala olur. Sürekli aynı kelimeleri tekrarlayıp durmuş.

Büyük Osmanlı Projesi: Çok güzel bilgilerin yer aldığı, kesinlikle okunması gereken bir kitap. Sonlara doğru bazı eleştirilerin asılsız olduğunu kanıtlıyor. Üç dört sayfalık parça konulardan oluşuyor.

Notum: Kitapta Osmanlı’nın denizlerdeki gücü, dünya tarihinde Osmanlı gibi bir kaç kitap önerisi var. He birde Katip Çelebi hakkında, Osmanlı medreseleri içerikli güzel bir kitap ismi. İşin kötü yanı hiç biri işaretli değil, bulmak zor olacak.

Kütüphanem

 1. Geri Gel Ey Osmanlı – Okudum
 2. Satılık İmparatorluk
 3. Kayıp Tarihimiz – Okudum
 4. Allah De Ötesini Bırak – Kitabı kaybettim
 5. Operasyon
 6. Yazma Eğitimi – Okudum
 7. Kürk Mantolu Madonna – Okudum
 8. Eyvallah – Okudum
 9. Her Şey Seninle Başlar – Okudum
 10. Bilinçaltının Gücü
 11. Dönüşüm – Okudum (süper!)
 12. Aşka Şeytan Karışır – Okudum
 13. Yabancı – Okudum
 14. Uçurtma Avcısı – Okudum
 15. Limit Sizsiniz – Okudum
 16. Büyük İskender – Okudum
 17. İnsan ve Davranışı – arasıra 5-10 sayfa
 18. İçimizdeki Şeytan
 19. Değirmen – Okudum
 20. Kuyucaklı Yusuf – Okudum
 21. Sırça Köşk – Okudum
 22. Türklerin Tarihi
 23. Beş Küçük Domuz – Okumayı bıraktım
 24. Savruluş
 25. Büyük Osmanlı Projesi – Okudum
 26. S*ktir Et
 27. Cumhuriyet Efsaneleri – Okuyorum
 28. Karar Odası – Okudum
 29. Hafıza Teknikleri ile Beyin Gücünü Geliştirme – Okudum
 30. Her Şey Beyinde Başlar – Okudum (berbat!)
 31. Sözcük Sözcük İçinde
 32. Bitli Pileyboy – Okumayı bıraktım
 33. Sadece Aptallar 8 Saat Uyur
 34. Açlık Oyunları – Okudum
 35. Ateşi Yakalamak
 36. Alaycı Kuş
 37. Resmi Tarih Yalanları – Okudum
 38. Fısıltı – Okudum
 39. Çığlık – Okudum
 40. Sessizlik – Okuyorum
 41. Final
 42. Devlet (Platon) – Okuyorum
 43. Satranç – Okudum (süper!)
 44. Otomatik Portakal – Okudum (süper!)
 45. Kırmızı Pazartesi
 46. Hacı Murat
 47. Şeker Portakalı – Okudum
 48. Babalar ve Oğullar
 49. İki Şehrin Hikayesi
 50. Korku – Okudum (süper!)
 51. 1984 – Okuyorum
 52. Dava
 53. Heyet – Okuyorum
 54. Olağanüstü Bir Gece
 55. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Okudum

“Kerem’in Kütüphanesi” üzerine bir yorum

Yorum yapın