Kaliteli içerik nasıl yazılır? seo uyumlu makaleler

Bu konuda güçlü bir makale yazarının önerileri ve fikirleri yer alıyor. Kaliteli içerik hakkında yazdığı makale için kendisine buradan teşekkür ediyorum. Yazarımızın makalesine geçmeden önce içeriğin etkileri hakkında bir kaç gözlem ve fikir paylaşarak bu konuyu biraz daha detaylandırmak istiyorum.

Çok güçlü haber kaynakları ve markalar kendilerini tanıtmaya ihtiyacı olmayan kuruluşlar içeriğini sadece amacına uygun bir şekilde sunmayı hedefler. Bizim camia da hedef, ziyaretçi ve ziyaretçi sayesinde para kazanmak olunca durum değişiyor. Arama motorlarının sitemizdeki konulara öncelik vermesi için yok en az 400 kelime olmalı, 2 resim bulunmalı, konuda hedef kelime bilmem kaç kez geçmeli vs. bir çok saçma sapan detaylarla konularımızı saçma sapan bir hale getiriyoruz. Konudaki amaç bambaşka bir noktaya geliyor.

Aslında durum çok farklıdır. Arama motorları için konumuzu gereksiz yere uzatmak, hedef kelimeleri gereksiz yere saçma sapan yerlerde kullanmak, bilindiği gibi sitemize fayda sağlamayacaktır, aksine sitemiz için çok zararlı olacaktır.

Konularımız içeriğine odaklanarak yazılmalıdır. Konumuz neyse en detaylı bilgilere yer verelim. Hedef kelimelerle ve karakter sayısına hiç takılmayalım. Akıcı ve anlaşılır bir konu olsun. Bu şekilde daha çok ziyaretçi, daha çok para kazanacağız.

Konumuz içeriğine uygun akıcı bir şekilde yazılırsa ve içeriği hakkında detaylı bilgiler içerirse ne olur?

 • Ziyaretçiler sitede daha fazla kalır.
 • Yazınız daha çok paylaşılır. (sosyal ağ vs.)
 • Yazınız daha çok yorum alır.
 • Daha çok önerilir.
 • Web siteniz daha çok takibe alınır.
 • Diğer konularınıza göz atılır.
 • Sitenize daha çok abone olurlar.
 • Ziyaretçi istediği bilgiyi alır ve aynı içerikteki farklı bir siteye yönelmez.
 • Markalaşma yolunda akılda kalıcılığınız daha fazla olur.

Bu vb. bir çok konuda faydalı olacaktır. Peki bunların faydaları nedir? Bana göre en önemli maddeleri özetleyerek anlatmaya çalışayım.

Ziyaretçiler sayfada daha fazla kalırsa ne olur?
Çok ama çok güzel şeyler olur. Bil hassa google abimiz buna çok önem veriyor. Bir konuyu üst sıralarda çıkartmak için değerlendirmeye aldığı yüz nokta varsa emin olun en önemlisinin sayfada kalma süresi olduğunu söyleyebiliriz. Bu tespit bir çok kişi tarafından test edilerek onay görmüştür. Bende bu noktada sayfada kalma süresinin sıralamaya etkisi olduğunu net olarak söyleyebilirim.

Yazılarımız paylaşılırsa ne olur?
Sayfaya aldığımız linkler çoğalır. Bağlantılar aracılığıyla sitemize gelen ziyaretçiler artar. Bu ziyaretçilerin sayfada kalma süresi, yorum veya paylaşımları zincirleme bir şekilde büyümeye sebep olur ve her geçen gün daha üst sıralara çıkarak daha güçlü bir konumuzun olmasını sağlar.

Yazılarımız yorum alırsa ne olur?
Konu patlar gider. Yorumların çok ciddi bir etkisi vardır. Sayfanın güncel kalmasına ve içeriğin etkisi hakkında kanıt niteliğinde değerleri arama motorlarına sunar. Yorumlar ciddi anlamda arama motorları tarafından dikkate alınır ve sıralamada güçlü rol oynarlar.

Ziyaretçi sitemizdeki konuları dolaşırsa ne olur?
Daha önceki konuda bahsettiğim gibi sitede kalma süreleri artar. Sitenizde bulunan konuların kaliteli oldukları anlamında arama motorlarına veri sunar.

Ayrıca makale yazarlığı hakkındaki konumu inceleyebilirsiniz.

Diğer maddelerde bu maddeler gibi değerlidir ve ciddi anlamda sitenizi etkiler. Peki bunların hepsi kelime sayısıyla veya hedef kelimelerin yoğunluğuyla elde edilecek konular mı? tabiki hayır.

Tekrar söylüyorum, bu değerlere sadece kaliteli içerikle sahip olabiliriz. Bu yüzden kaliteli içerikle, seo uyumlu makalelerle ilgili bildiklerinizi unutun ve konu neyse ona odaklanın. Kazanmak istiyorsanız konuyu en iyi şekilde ziyaretçinize servis edin.

İçerikle ilgili şaşırtıcı bir durumdan bahsedeceğim: Bir gün çok alakasız bir kelimeden anlamsızca ziyaretçi aldığımı fark ettim. Kelime bir yazar adı ve soy adıydı ve yazarla ilgili hiç bir konuda hiç bir bilgiye yer vermediğimi biliyordum. Hemen yazarına adı soy adı aramalarında ziyaretçi alan sayfaya gidip detaylıca konuyu inceledim. Konuda ve yorumlarında hiç bir iz yok zaten çok kısa bir konuydu. Uzun bir süre sonra konuda yer resimde yan bir şekilde duran adamın o yazar olduğunu ve o resimden ziyaretçi aldığımı fark ettim. Artık Google nasıl bir değerlendirme yapıyor siz düşünün!. Bu yüzden hiç kandırmaya çalışmayalım.

Bunların dışında yazım kuralları sayfasını incelemenizi tavsiye ederim.

Yazarımızın kaliteli içerik hakkında yazdığı makaleye geçiyoruz.

***

Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır? Seo Uyumlu Makaleler

Sosyal medya üzerinden yapılan işlerin en popüleri olan içerik üretimi, son yıllarda evde çok zamanı olan emekli, ev hanımı ve öğrencilerin en çok rağbet gösterdiği işlerin başında gelmektedir. Yazı yazmayı seven insanlar için son derece keyifli bir iş olan içerik üreticiliği, sosyal medyanın fenomen işlerinden

biri olmayı çoktan başarmış durumdadır. Ayrıca gelir olarak da hiçte azımsanmayacak bir maddi gelir sağlamaktadır.

Sadece bu işi yapan bir kişi günlük 8 saatini bu işe ayırarak aylık en az 2000 TL’yi rahatlıkla kazanabilir.

Asgari ücretin iki katından bile fazla olan bu rakamı kazanmak için tek yapmanız gereken yazı yazmak.

Yazı yazmak diye nitelendirdiğimiz içerik yazarlığını başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için öncelikle okurların karşısına kaliteli içeriklerle çıkabilmeyi başarmalısınız. Lise veya ortaokul seviyesinde bir yazımla okurların karşısına çıkmanız durumunda, yazılarınız okunmayacaktır ve Google tarafından da beğeni görmeyecektir. Bunu yaşamamak için kendinizi bu konuda en iyi şekilde geliştirmeniz gerekmektedir.

Kaliteli içerik nasıl yazılır? İyi bir içerik yazarının ilk önce bir konu hakkında güzel bir yazı çıkartabilmesi için konu hakkında derin bir bilgiye sahip olması gerekmektedir. Buda araştırmadan geçer. Hangi konu hakkında içerik üretecekseniz, o konu hakkında derin bir araştırma yapmalısınız. Ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, makalenizde o kadar güçlü olur. Yani düşünceleri kağıda dökmeden önce okumak ve bilgi edinmek zorundasınız. Ayrıca konu hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, kelime üretme şansınız da o kadar çok artar. Uzun ve keyifli makaleleri hem okur beğenir, hem de Google beğenir.

Kaliteli içerik üretimi için önemli olan ikinci kural, akıcı bir Türkçe ile yazıyı yazabilmektir. İçeriğiniz ne kadar akıcı olursa, okura o kadar çok doyumsuz bir keyif verecektir. Akıcı bir yazıda uzun cümlelerden, eş anlamlı kelimelerden ve sürekli olarak kendinizi tekrarlamadan uzak durmalısınız. Bunların hepsi makalenin akıcılığını önler. Akıcı makale yazarlığında insanın hayal dünyasının genişliği çok önemlidir. Kişi ne kadar zengin bir hayal dünyasına sahip olursa, konular arasında ki geçişi o kadar kolay sağlar ve okuru da sıkmaz. Bunun için benim sizlere naçizane tavsiyem roman, şiir türü edebi eserleri yoğun bir şekilde okumanızdır. Bu tip eserler size insanları sıkmadan nasıl yazı yazılır konusunda en iyi bilgiyi sunacak olan kaynaklardır. Ayrıca bu tip eserleri çok fazla okumanız hayal dünyanızı genişletecektir. Bu sayede de içerik üretirken sıkışmadan çok daha kolay şekilde yeni konular üretme şansını elde edebileceksiniz.

Zengin içerik üretimi için yapmanız gereken bir diğer şeyde bıkmadan, usanmadan sık sık yazı yazmaktır. Ne kadar çok yazı yazarsanız, yazdığınız içeriğe o kadar hakim bir yazar olursunuz. Emin olun her yazdığınız yazıdan sonra bir önce ki içeriğinizi beğenmeyeceksiniz. Çünkü her içerik üreticisinin yaşadığı bir olgu vardır. İlk yazılan yazılarla, son yazdığı yazılar arasında dağlar kadar fark vardır. Yazı yazdıkça kalite artar ve ilk yazılan yazılar beğenilmez. Buradan da şu sonucu çıkartabilirsiniz. Bu işe ilk başladığınız zaman çok kaliteli içerikler çıkartamaya bilirsiniz. Gün geçtikçe çok daha iyi olacaksınız. Sakın ola ben bu işte başarısızım diyip pes etmeyin. Hem çok güzel para kazanabileceğiniz bir iş, hem de insanın yazdıkça yazası gelen çok keyifli bir işi pes ederek kaybetmeyin. İlk anda kaliteyi yakalayamamak sizi yıldırmasın.

Eninde sonunda pes etmeden yazılarınızı yazmaya devam ederseniz aranan kalite standardını mutlaka yakalayacaksınız.

***

Umarım önerilerime uygun bir konu olmuştur. Konuda değerli bir yazarımızın kaliteli içerikle ilgili tecrubelerinide paylaşmış olduk.

Bu arada yazarımızın bahsettiği ayda en az gelirin tahmin veya atmasyon bir rakam olmadığının üstünü çiziyorum. Makaleyi yazan arkadaşımız profesyonel olarak bu işi yapmaktadır.

“Kaliteli içerik nasıl yazılır? seo uyumlu makaleler” üzerine 14 yorum

 1. Geri izleme: Seo Yöntemleri
  • Başlıkta ve konuda arama yapılan kelimeleri kullanmak istedim. Sitemizin içeriğini seo uyumlu makalelerle zenginleştirmek diyelim biz ona.

   Cevapla
 2. Makale yazarlığı bilindiği gibi ciddi bir artış gösteriyor son zamanlarda. Bu yoğunluğun sebebi seo kurallarının büyük ölçüde içeriğe odaklanmasından kaynaklandı. Şimdi makale yazmak değil seo uyumlu makale yazmak önemli olan.

  Cevapla
  • Haklısınız, şükürler olsun bu sayede üniversite masraflarımı rahatlıkla çıkartabiliyorum. Eminim gelecekte seo uyumlu makale yazarlığı dahada ciddi seviyelere ulaşacaktır.

   Cevapla
 3. Ah şu seo uyumlu makaleler. Yazıp yazıp bilgiyi aktarmaktan alı koyuyor aslında. Yazmak zaten zor, bir de seo işi girince daha da zorlaşıyor.

  Cevapla
 4. Çok güzel bir konu olmuş, ellerine sağlık hatta ellerinize sağlık. Eğer profesyonel bir içerik editörü, makale yazarı iseniz; kazanabileceğiniz en az tutar olarak konuda yer alan 2000 TL bana komik bir rakam olarak geldi. Ben ayda 6000 TL kazandığım günleri bilirim.

  Cevapla
 5. Bir kaç konuda fark ettim içerikle ilgili uzman kişilerden destek almışsın. Bu gerçekten taktir edilecek bir davranış. Bana bir çok konuda fikir uyandırdı. Eğer ilerde bu durum yaygınlaşırsa ilk yapanın sen olduğunu sıkı bir blog takipçisi olarak ben biliyor olacağım. İyi bloglamalar.

  Cevapla

Yorum yapın