İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

Kerem’in Kişisel Blogu
≡ Menu

İstanbul trafik sorununu güncel tutan köleler

İstanbul’da trafik sorunu, yıllardır kalitesini kaybetmeyen her zaman güncel kalabilen ve her zaman etkisi olan bir cümledir. Biri gelip günde on kez ne olacak bu trafik sorunu dese hepsine vallahi ya! ne olacak bu trafik sorunu diye karşılık verilir.

Ben bu sorunun varlığı kabul etmeyenlerdenim, çoğullama yaptım ama bilmiyorum benden başka trafik sorunu yoktur diyen var mı?

Nasıl trafik sorunu var?
Hafta sonu veya içi fark etmez, ben 20 dakikada gittiğim yere en yoğun saatlerde 30 dakikada gidebiliyorum. Hafta içi sabah ve akşam belli saatler arasında trafik oluyor. Buda günde en fazla 1.5-2 saat süren bir yoğunluktan kaynaklanıyor, yani hafta içi günde en fazla 4 saat trafik denilen zımbırtı var diyebiliriz. En çok cumartesi günleri olur, gezmeler vs.

istanbul-trafigi

Şimdi bu bir trafik sorunumudur?
Ben beni 10 dakika geciktirecek saatleri bildiğim için kendimi ona göre ayarlıyorum ve hiç bir işim aksamıyor. Sadece yolda geçirdiğim süre 10 dakika artıyor. Bu bana göre çok doğal, o saatlerde herkes işe gidiyor veya geliyor, ne olmasını bekliyorduk? bu bir trafik sorunu değildir!.

Neden İstanbul’da trafik sorununu kabul etmiyorum?
Ben o 10 dakikayı direksiyonundaki kölesiyle yollarda zaman geçiren arabaları izleyerek geçiriyorum. Burda insanları değilde arabaları muhattap aldım ve insanları köle olarak değerlendirdim. Kendimce haklıyım!

Trafik köleleri
Bence kölelik bitmedi. Artık insanları köleleştiren zenginler değil, motoru olan insan yapımı araçlar. Bu araçlar isanların kölesi olması için belkide yıllardır biriktirdikleri parayı alıyor ve kazandıkları üç kuruşun bir kısmını her ay her hafta ufak ufak depolarına indiriyor. Ek olarak 6 ayda bir toplu ödeme isterler, arasıra arıza verip ek ödeme alırlar, 1 veya 2 yılda bir resmi bakım ve test için para alırlar, kışın lastik parası alırlar da alırlar.

En traji komik durum ise..
Bunca sömürüye rağmen kendilerini gezdirirler. Evet evet, 2 liraya en yoğun trafikte 30 dakikada direksiyon sallamadan! gidebileceğiniz yere sizi bir amele gibi 1 saatte tek başınıza direksiyon başında götürürler. Üstüne birde benzin, mazot veya tüp parası alırlar. Dedim ya ben o 10 dakikamı bu tipleri izleyerek geçiriyorum. Yolun en sağından toplu taşıma araçlarıyla trafikte kalmadan geçerken bu tipleri izlemek gerçekten güzel oluyor. Koskoca araçta bir kişi, eksozdan çıkan pislikle güneşin altında bekleyen kölelerle dolu bir İstanbul trafiğidir bizim trafik sorunu dediğimiz olay.

Bu köleler..
Yıl sonu 100-200 zam almak için hayallerle yaşayan ama her gün işe koskoca arbalarla gelip giderek ayda 300-400 lira kölelik parası veren tipler. Acınası tiplerdir.

Sabah çıkın e-5’e izleyin. 10 aracın 9’u tek şöför 7’si bayan. Bence bunların 2-3 tanesi mecburi araçla işine gidiyordur, hani akşam annesinden çocuğunu alacaktır, şirket arabasıdır, astım hastasıdır vs.. Gerisi köle..

Şimdi İstanbul’da trafik sorunu var mı? tekrar değerlendirelim.
Şimdi sen 300-400 lira taksitle araç alıp 2 liraya hiç bir şey yapmadan gidebileceğin yere amelelik yaparak gidersen, en yoğun zamanlarda en fazla 10 dakika etkilenerek gidebileceğin bir seçeneğin varken amele gibi trafiğe çıkarsan İstanbul sana ne yapsın?

Söylenecek çok şey var ama neyse..Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 4 yorum yapıldı… add one }
 • Lenkolin 26 Mayıs 2015

  Ustam tespitin alasını yapmışsın, katılmamak ne mümkün!

  • Kerem SARI 3 Haziran 2015

   Teşekkürler 🙂

 • Fırat 29 Mayıs 2015

  Sıf hava olsun diye trafikte olanlar bile var.

  • Kerem SARI 3 Haziran 2015

   Aynen, iki turlayalım hesabı.

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.