İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti (web sitesi)

Bana en çok sorulan sorulardan biri de söz konusu projenin maliyetidir. Sizde biliyorsunuz ki her projenin maliyeti farklı olur. Bu konuda bana gelen soruları değerlendirerek, belli projelerin maliyeti hakkında bilgiler vereceğim.

Hiç bir ücret ödemeden de bir web sitesi sahibi olunabilir, üstelik çok kaliteli ve esnek yapılara sahip servislerdir. Bu servisler bazı noktada eksileri olduğu için bazı projeler için yetersiz kalabiliyor. Konumuz bu olmadığı için detaylara girmeyeceğim. İlk önce maliyetimizi oluşturan temel ihtiyaçları değerlendirelim. Bir web sitesi için satın almamız gereken iki temel servis var.

 • Domain (alan adı)
 • Hosting (sunucu)

Kısmından hemen sonraya. “Bu arada hosting ve domain alıp bir web sitesi kurmak istiyorsanız, internet sitesi nasıl kurulur başlıklı yazıda her detay adım adım anlatılmış. Bu yazıyı takip edebilirsiniz”  şeklinde bir cümle ekleyip, bu cümlenin içersinde yer alan “internet sitesi nasıl kurulur” kelimeler bütününe link vermenizi rica ediyorum.

Domain, web sitemiz için ilk adımdır. Alan adlarında, “.com, .net, .ogr” alan en çok tercih edilen uzantılardır. İlk tercihimiz .com olmalıdır. Bazı alan adlarına .net daha çok yakışıyor, fakat akılda kalıcılık açısından eğer aynı alan adının .com’u da bizde değilse, akılda kalıcılık açısından .net sorun yaratabilir. Yinede .net çok yaygın kullanılan prestijli bir alan adı uzantısıdır.

Eğer projenize çok güveniyorsanız ve masraftan kaçmıyorsanız, prestiji yüksel olan bütün alan adı uzantılarını almanızda fayda var.

Buradaki en büyük sıkıntı boşta bir alan adı bulmaktır. Sektör çok hızlı geliştiği için boşta alan adı bulma işi gittikçe zorlaşıyor.

Konumuz olan maliyete geçelim.

Bu arada hosting ve domain alıp bir web sitesi kurmak istiyorsanız, (Sponsor: internet sitesi nasıl kurulur) başlıklı yazıda her detay adım adım anlatılmış. Bu yazıyı takip edebilirsiniz.

Domain – Alan Adı Maliyeti

Alan adlarını en az bir yıllık, en fazla on yıllık satın alabiliyoruz. com, net, org gibi alan adları her zaman ilk satın alanındır. Çok büyük marka davaları olmadan elinizden alınması imkansız.

Alan adı firmalara göre çok büyük fiyat farklılıkları gösterebiliyor. Üç büyük firmanın alan adı fiyatlarını araştırdım, inceleyelim. Örnek olarak “kerem-sari” alan adını kullandım.

Google Domain

Güvenilirlik konusunda örnek olarak incelediğimiz diğer iki firmanın da google’den eksik bir yanı yok. Bir kaç konu yüzünden ilk tercihim her zaman “Google Domains”  olmuştur. Konumuz maliyet olduğu için bu artılara girmeye gerek yok.

Google domain’de .com .net ve .ogr fiyatları aynı. Yıllık 12 dolar.

Godaddy Domain

Belki de dünya çapında en çok kullanılan firmadır. Alan adlarını en düşük fiyata alabileceğiniz firma olduğunu söyleyebilirim. Nette birçok indirim kuponu bulunuyor. Bu indirim kuponlarıyla, yaklaşık yirmi alan adının her birini ortalama 2-3 TL ödeyerek satın aldım.

Üye girişi yapmadan sorguladığımda 8,99 TL gibi düşük bir fiyat sundular. İndirim kuponlarıyla bu fiyatı 2 TL’ye bile indirebiliriniz. Burada dikkat etmemiz gereken konu; Godaddy ilk alımlarda ucuz, uzatma işlemlerinde de oldukça pahalıdır. Bir yıl dolmadan farklı firmalara transfer edebiliriz. Alan adlarını bünyesine katmak isteyen firmalar olduğu için, transfer işlemiyle hem bir yıl uzatmış olacaksınız, hemde oldukça ucuza getirmiş olacaksınız.

İHS TELEKOM

Nedense bu firmayı çok seviyorum. Destek konusunda inanılmazlar. Alan adı fiyat araştırması yaparken yerli bir firmaya yer vermek istedim.

Tabii hosting alana alan adı hediye eden firmalar da var. Konunun sonunda bunlarada yer vereceğim.

Alan adının maliyetini bu şekilde öğrenmiş olduk.

Şuan ki giderimiz 8.99TL

Hosting – Sunucu Maliyeti

Hosting konusunda piyasa çok karmaşık. İşin içine anlaşmasız rekabet girince, ortaya saçma sapan fiyatlar çıkıyor. Tabii bu fiyatlarda hizmetin kalitesine yansıyor. Sınırsız hosting başlığı adı altında satılan hostingleri iyice incelemek gerekiyor. Bu işete tecrübe ve bilgi sahibi olmayan insanların, sınırsız hosting başlığı adı altında hosting satan firmalar tarafından alenen dolandırıldığını düşünüyorum. Bilgi sahibi olan biri CPU kullanımını vs. sorabilir ve ona göre satın alır. Bilgi sahibi olmayan bir insana üç liraya ne bekliyordun diyemezsiniz! Yani bu aldatmaca başlıklarla aldığınız hosting’ler, elli ziyaretçiye ulaştığınızda servis dışı kalabiliyor.

Bu konuda ki hosting fiyat araştırmamızı, projeye göre gerekli ve kullanılabilir hosting paketleriyle araştıracağız.

Öncelikle yıllık beş-on liraya satılan hosting paketlerini es geçtiğimi bilmelisiniz.

Hosting’ler de genelde domain gibi yıllık satın alınabiliyor. Nadir de olsa üç-altı aylık satan firmalarda yok değil.

Aslında bu konu çok detaylı. Satın almadan önce projenizin geleceğini etkileyen bir çok nokta da araştırılması gerekiyor. Yine tekrarlamak durumundayım ki, konumuz olmadığı için üstünde durmayacağım.

İHS TELEKOM HOSTİNG

Sınırsız destek alabileceğiniz bir firmadır. fiyatları resimdeki gibidir. Firma aylık değerlendirsede, biz yıllık olarak incelememizi yapalım.

Projenize göre buradaki paketleri seçebilirsiniz. Bana göre en uygunu Bulut Sunucu paketidir.

Turhost Hosting

Eğer wordpress kullanacaksanız, Turhost sizin için çok uygun bir firma. Bunu wordpress ile olan bağlantısına dayanarak söylüyorum. Bu bağlantıyı kullanarak inceleyebilirsiniz: WordPress Türkiye Hosting Önerileri Ayrıca otomatik wordpress kurulumu gibi imkanlar sunmaktadır.

Fiyatlar tabloda gördüğünüz gibi aylık olarak hesaplanmış. Bireysel Mini ve Bireysel Başlangıç paketleri hariç, projenizin çapına göre seçim yapabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz alan adı hediyesi de bulunmaktadır.

Alastyr Hosting

Maksat fiyat araştırması olduğu için Alastyr Hosting’e yer vermek istedim.

Gördüğünüz gibi çok düşük fiyatlara yıllık hosting satışları yapan bir firma. Daha önce hiç çalışmadım, fakat fiyatlar bana pek güven vermiyor.

Digitalocean Sunucuları

Ben çok iyi bir web sitesi hazırlayacağım, herşey dört dörtlük olsun diyorsanız; tek kelimeyle Digitalocean diyebilirim. Özel IP, SSD depolama gibi birçok atrısı olan kaliteli bir firmadır. Bulunduğunuz blog, digitalocean sunucularında barınmaktadır.

Digitalocean’da kullandıkça aylık ödeme yaparsınız. beş dolar’dan başlayan fiyatlarla en kaliteli sunucu hizmetini alabiliyorsunuz. Tabii sunucu olduğu için kurulum aşamaları biraz uzmanlık ister, aşağıdaki hazır yazılımlar hariç. Her biri digitalocean tarafından sunucunuza otomatik yüklenebiliyor. Sunucu kaynaklarını tamamen yazılımınız kullandığı için, süper bir hız elde ediyorsunuz.

Buraya kadar iki temek ihtiyacı giderdik. Eğer bir blog, kurumsal bir tanıtım sitesi, forum veya alışveriş sitesi kuracaksak; wordpress gibi güçlü ve ücretsiz bir hazır web tabanlı yazılımdan faydalanabiliriz. Bu şekilde ek bir maliyetimiz olmayacaktır. İsteğe göre ücretli yazılımlar tercih edilirse ki buda projenin türüne göre değişir, maliyetimiz tahmin edilemeyecek oranlarda değişebilir.

 • Godaddy domain 8.99 TL
 • Turhost hosting (Bireysel Limitsiz 2) 138.18 TL

İlk yıl maliyetimiz 147,17 TL

Bu maliyeti, Alastyr hosting ile 30 TL’ye de düşürebiliyoruz. Ben kaliteden ödün vermeden olabilecek en uygun fiyatı sundum.

Ortalama “website kurma maliyetini” öğrenmiş olduk.

Ek olarak: İnternet sitesi kurma konusu oldukça popüler. İsterseniz çıkmadan bir göz atın.

Maliyetinizden çok kazancınızın olmasını diliyorum.

“İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti (web sitesi)” üzerine 62 yorum

 1. Merhaba ben websitesi yaptırmak istiyorum maliyetlerle ilgili bilgi verebilirmisinix
  Bir de seçeneklerimiz neler bakabilirmiyiz teşekkürler

  Cevapla
 2. Merhaba ben bir web site actirmak istiyorumda bu konularda baya acemiyim bilgim hic yok.. Simdi ortalama aylik 150-200 tlye siteniz hazir diyorsunuz da nette kiralanan sunucularin en dusuk aylik fiyati 40 dolardan basliyor.. Bu kiralanan sunuculari almamiz sartmi? ne ise yararlar ?

  Cevapla
 3. Kerem bey merhaba,
  web sitemize senelik 350 tl ödeme yapıyoruz , sizde normalmi pahalımı , bilgi verirseniz memnun olurum.İyi çalışmalar..

  Cevapla
  • Merhaba Emre Bey, web sitenizin trafiği vs. birçok konuyu değerlendirmek lazım. Yıllık ücretinizi 100TL’ye kadar indirebilirsiniz. Orta halli bir sunucu olsun isterseniz 200-250TL’yi bulacaktır.

   Cevapla
 4. Merhaba hocam. Benim merak ettiğim Alkışlarlayaşıyorum, Uzmantv benzeri video bazlı site kurmanın yıllık maliyeti ne kadardır ? Video temelli sitelerin blog sitelerinden 15-20 kat daha pahalı olacağını tahmin ediyorum, doğru mudur ? Ayrıca sitede hangi video playerı kullanacağımızı nasıl belirliyoruz, player seçeneğine göre maliyet değişiyor mu ?

  Cevapla
  • Videoları kendi sunucunuzda barındıracaksanız kaynak tüketimi tahmin ettiğiniz gibi çok daha fazla olacaktır. Video player dahil birçok konuda seçimleriniz maliyetinizi etkiler. Bu konuda genel bir değerlendirmede bulunmak doğru olmaz.

   Cevapla
 5. Merhabalar web tasarım ve programlama Ceo eğitimi bir kurum tarafından alacağım. Web üzerinden satış planlıyoruz. Satış kısmı diğer bir arkadaş yapacak site yönetimini ve kurulumunu (eğer yapabilirsem) ben yapmayı planlıyorum. Aklımda hepsini birden yapabilirmiyim endişesi var birde sunucu olayını nas server ile halledilebiliyor mu ? Deneyinimizi paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar

  Cevapla
  • Merhaba, şimdiden başarılar dilerim. Sadece server tipiyle sorunuza cevap veremem. Birçok noktadan oluşan detaylı bir konu. İyi bir firmayla çalışmanızı öneririm.

   Cevapla
 6. Kerem Bey. Öncelikle yorum alanına tıklayınca hemen klavye açılmıyor. Konuya gelirsek. Bir internet sitesini maliyetlendirirken nelere dikkat ediyorsunuz? Yani demek istediğim bir iş aldınız ve müşterinize verdiğiniz fiyata Hosting ve alan adı dahil mi? Eğer değilse yada dahil olsa bile projeyi kurgularken ortalama bir maliyet mi belirliyorsunuz? Son olarak siz yapacağınız Web sitelere Hosting’i kendimiz mi sağlıyorsunuz yoksa müşteriye mi aldırıyorsunuz, hangisini tavsiye edersiniz? Ben şuana kadar dört internet sitesi kurma işi aldım ve her biri için Hosting ve domain ücretlerini müşteriye sunduğum fiyattan düştüm. Bu doğru değil sanırım. Bilgilendirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
  • Uzun vadeli işlerime, yani aylık sabit destek ücreti aldığım müşterilerime sunucu hizmeti sağlıyorum. Sunucu maliyetini tabii ki müşterime yansıtıyorum. Eğer yap devret bir iş ise, sunucu ve alan adını müşteriye aldırırım. Tabi müşteriyi detaylı bir şekilde yönlendiririm, yenileme işlemlerini vs anlatırım. Hatta ajandama ekler hatırlatma bile yaparım. Sonuçta üzerinden en az bir yıl geçmiş oluyor ve bu işlerden anlamayan müşterilerim anlatmış olduğum yenileme işlemini yapamayabilir. Yap devret olsa bile yenileme işlemleri için gerekirse yardımcı oluyorum.

   Cevapla
 7. Kerem Bey, kişisel blog sitem için sizin bahsettiğiniz firmalardan hosting ve alan adı satın aldım. Ortalama maliyetim 150 TL oldu. Yani vermiş olduğunuz maliyetle neredeyse birebir aynı. 2018’de maliyet değişmemiş demek.

  Cevapla
  • Bu bilgiyi paylaştığın için teşekkür ederim. Konuyu revize etmeyi düşünüyordum. Demek ki biraz daha erteleyebilirim.

   Cevapla
 8. Merhaba kolay gelsin uzun zamandir bakiniyorum internet sitesi kurabilcek bilgilendirebilcek gercekten isini bilen bir insan bulmak icin cabaliyorum siZin bana yardimci olabileceginizi düsündüm projemi cok begeneceginizi ve destekliceginizi düsünüyorum lütfen dönüs yaparmisiniz 0553*** jetkuzenler otomativ

  Cevapla
 9. kerem bey bir eğitim sitesi kurmayı planlıyorum.kendim öğretmenim. 5-6-7-8. sınıflara ayrılmış konu anlatım videoları olan ve z kitapları içeren bir site oluşturmak istiyorum. bunlar indirilebilir olacak. yaklaşık boyutu 100gb olması gerekiyor. her sınıf için 25gb. bunda beni düşündüren telif hakları. youtubede olan videoları yayınlasam veya ders kitaplarını yayınlasam sıkıntı olur mu? birde bu siteyi kendim hazır oluşturulanlarla yapabilirmiyim.

  Cevapla
  • Merhaba Ahmet Bey, videoların indirilebilir olması için kendi sunucunuza yüklemeniz lazım. Telif hakkı sizde değilse bunu yapamazsınız. Ancak ziyaretçilerinizin izleyebilmesi için Youtube üzerinden sitenize ekleyebilirsiniz. Kitaplar konusunda, eğer kitabın bir bedeli varsa sitenizden indirilebilir olması sorun yaratır. Bu durumlarda en güzeli kendinize özgün içerikler oluşturmanızdır. Özgürce istediğiniz gibi kullanabilmeniz için.

   Cevapla
 10. Kerem Bey, fiyatları 2018’e uyarlar mısınız? Belkide eklemek istediğiniz yeni firmalar olmuştur. Onlarıda dahil ederseniz sevinirim. Sizin önerilerinize göre hareket edince içim rahat oluyor. Bazı konularda çok titiz olduğunuzu biliyorum çünkü.

  Cevapla
 11. Merhaba,
  Kafamdaki proje çok geniş fakat kısaca bahsetmek isterim. ülke genelinde boya alımı yapan firmalar var bunların elinin altında benim sitem olsun boya alamak istediklerinde teklif geçsinler tek teklif ile tüm firmalara benim üzerimden ulaşsınlar tabi çok detayı var, burda ilk olarak boya isteyen yani teklif gönderen firma ismi gözüksün istemiyorum ( belkide gözüke bilir tam netleşmedi kafamda ) sadece hangi ilden oldugu gözükecek ödeme şekli miktarı termin süresi vs. gibi detayları içerecek. buna karşılık üretici firma fiyat verecek.
  Normalde nasıl işliyor derseniz tüketici firma tek tek bu firmalara ulaşıyor fiyat alıyor. Tek bir tuş ile fiyat almış olacak. Ben nasıl para kazancam ilk aklıma gelen %5 komisyon istemek diye düşünüyorum ayrıca reklamlardan kazanırım düşüncem var. Fakat burdaki sıkıntı ikili arasında anlaşma olup olmadığını nasıl takip edeceğim. Hedefim orta ve küçük ölçekli tüketiciler olacak. Üretici firma olarak tüm işletmeler. Ülkemizde 24 adet boya üreten firma orta ve küçük ölçekli olarak da 2500 firma var bunların aylık toplam tüketimi 700 ton civarı bunun %10 sini ilk 6 ayda alabilsem %5 lik komisyonu yaklaşık 30 bin tl yapar. bu tarz bir alt yapıyı siteyi nasıl kurarız ve başlangıç sermayesi kurulum ve devam ettirmek için ne kadar tutar. çok geniş bir konu fakat iş tutar mı tutmaz mı karar veremedim alt yapısına her anlamda araştırıyorum. Bir fikriniz olur da cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla
  • Merhaba Niyazi Bey, yazılım veya komisyon aşamaları için her şekilde uygulanabilir yöntemler bulunabilir veya geliştirilebilir. Bence burada asıl sorun işleyişin yasal boyutu. Çok iyi araştırmanız lazım. Belirttiğiniz gibi üretim firmalarını parasal değerde çalışma yapan bir çatı altında toplamanız rekabet kurumunun dikkatini çekecektir. Çalışma amacı nedeniyle veri koruma kanununun şartlarını da yerine getirmeniz gerekecek, bunu da projenizin maliyetine dahil etmenizde fayda var.

   Cevapla
 12. Hocam, eline sağlık. Ucuz paketler arasında en güvenilirleri hangisi olduğu konusunda destek alacak birini ararken yazınıza rastladım. İnternet sitesi kurmak pekte maliyetli değilmiş. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 13. bir eleştiri sitesi açmayı düşünüyoruz dizi sektöründen ünlülerden haberler yapmayı planlıyoruz sizce ne kadar bir maaliyet çıkar ve sizce tutar mı ben web tasarım ve grafik mezunuyum da

  Cevapla
  • Vuslat Bey, başlangıçta konuda belirttiğim gibi ortalama 100TL civarı. Eleştiri sitesi için forum altyapısı daha uygun gibi. Tabi bu maliyeti değiştirir, daha fazla olur. Dizi Forum alanında sadece bir site bu işten büyük kazanç sağlıyor. Bu kitleden pay almak mümkün. Hatta ben bu proje için marka tescili yaptırıp diziforum.com.tr alan adını almıştım. Hala duruyor. Düşünürseniz görüşelim.

   Cevapla
 14. Abi çok teşekkürler bilgilendirme için.
  Ben bilgisayar mühendisliği 1. sınıf ögrencisiyim çeşitli projeler var aklımda ufak ufak yeşeren.
  Belki daha erken ufaktan girmek istiyorum bu işlere değerli bilgilerini paylaştığın için şahsım adına tekrar teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Hiç zaman kaybetme Muhammet. Ne kadar tecrübe o kadar başarı. Umarım projelerinde başarılı olursun. Güzel yorumun için teşekkür ederim.

   Cevapla
 15. Hocam eline sağlık. Kafamda çok güzel bir proje var. O kadar önemli ki benim için yaklaşık 20 gündür sadece altyapı için hem maddi açıdan uygun hem hızlı ve güvenilir bir sunucu arıyordum. Seçenek çok olduğu için yorumların haddi hesabı olmadığı için çıkmaza girmiştim. Sizin bu konulardaki hassasiyetinizi bildiğim için ve araştırma yaparken sizin konunuza denk geldiğim için çok mutlu oldum. Önerilerinizi gözüm kapalı değerlendirip bu çileye son vereceğim. Çok teşekkür ediyorum Kerem.

  Cevapla
 16. Kerem bey merhaba
  Ben forklift satisi ve servisi ve kiralama isi yapmaktayim.isimi gelustiemek vexdaha cok musteri ye ulasmak icin internet sitesi yaptirmak istiyorum. Bu konuda yardimci olabilirmisiniz lutfen

  Cevapla
  • Hocam böyle her şeye limitsiz yazan firmalara pek güvenemiyorum. Daha köklü firmaları tercih etmenizde fayda var.

   Cevapla
 17. çok bilgilendirici güzel bir yazı olmuş Sizlerle paylaşmak istediğim bir şey var arkadaşlar Ecd plus tasarım motoru yani kendi sitenizi kendiniz kolay bir şekilde 1-2 saatte tasarlayanileceğiniz bir tasarım motoru ekonomi bakanından yılın inovasyon projesi ödülü almış olan ve 570 tane yazılımcı bunların 17 tanesi microsoftun yazılımcısı olmakla beraber geliştirilen bir ürün. İçeriğinden bahsediyim 1adet domain sınırsız hosting sınırsız e mail sınırsız trafik özelliği seo kurulumu mevcut içerisinde 300 tame hazır tema olmakla beraber her gin yenişeri ekleniyor mobil uyumlu ve mobil uygulama yapma özelliği mevcut. Ecd market ile ücretli ücretsiz resim müzik video makale vb alabilir yada satabilirsiniz. Güvenliği Network solisıns tarafından sağlanmakla beraber her hangi bir güvenlik sorununda güvenlik şirketinden yüklü tazminat alabilirsiniz. 1-2 saatlik eğitimden sonra kendi sitenizi kopyala sürükle yapıştır mantığı ile kolayca tasarlayanilirsiz. 14 günlük dememe süreci mevcuttur bu sürede ürün ve hizmetleri test edebilirsiniz. Memnun kaldığınız taktirde ürünü tavsiye edip kazançta elde edebilirsiniz. Dilerseniz küçük ücretlerle e-ticaret ve emlak proğramlarıda satın alınabilir. Ürünin tüm güncellemeleri kullanıcılara ücretsizdir. 3 boyutlu fotoğraf albümü arka plan video çeşitli uygulamalar google adsense uyumlu, facebook,instegram, youtubeden direk fotoğraf video makale aktarımı yapabileceğiniz gelişmiş aram ve donanıma sahip sitemiz
  2 yıllık kdv dahil sadece 840 $
  1 yıllık kdv dahil 480$ olmak üzere iki paket halinde sunulur.
  Ayrıca paketin içerisinde onlain ve birebir etimlerin yanında sınırsız destekte mevcuttur.
  İsterseniz aldığınız ürünün ticaretini yapıp burdan da para kazanabilirsiniz detaylı bilgi için 05444** nolu numarayı arayın.

  Cevapla
 18. Arkadaşlar, 350 müşterisi olan bir hosting firmasının sahibiyim. Kerem bey’den bu konuda firmama yer vermesi için ricada bulundum ve güzel bir ücret teklif ettim. keremsari.com’un kalitesine ve konuların birçok kişi tarafından dikkate alınmasından ötürü normalde sunacağım fiyatın çok çok üzerinde bir fiyat sunarak kendimce Kerem bey’in emeğine laik olmaya çalıştım.

  Teklifimin büyük bir teşekkürle birlikte kabul edilmesini beklerken neler oldu anlatayım.

  Kerem bey siteme üye oldu ve iki hosting paketi satın aldı. Biri en ucuzu diğeri ise en pahalısı. İki hosting paketinde de testler yaptı ve bana 4 konuda bu konudaki firmalardan eksik yönlerimi sunarak teklifimi kabul etmediğini bildirdi.

  Ufak bir alıntı:

  İlgilenip teklifte bulunmanız beni çok mutlu etti. Böyle bir teklife olumsuz cevap vereceğim için çok üzgünüm. Konularımdan yararlanan kişiler bu işte bilgi sahibi olmayan kişilerdir ve ben bu yüzden en uygun önerilerde bulunmaya çalışıyorum. Gelir amaçlı okuyucularıma önerilerde bulunmam etik olmaz. Lütfen beni anlayışla karşılayın.

  Velhasıl bu davranış biçimi beni çok etkiledi. Kerem bey’e buradan da çok teşekkür ediyorum.

  Siz okuyucuların bilmesini istedim.

  Sayesinde de verdiğim hizmetteki eksikleri öğrenmiş oldum. En yakın zamanda ilgili konular hakkında düzenlemelere gideceğiz.

  Cevapla
 19. Önerilerle sunmanız ve bize seçme imkanı tanımanız çok iyi olmuş. Böyle bir kaynak eminim birçok kişi için altın değerindedir. Çok iyi düşünmüşsünüz, teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın