İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

İnternet ve Para Blogu
≡ Menu

İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti (web sitesi)

Bana en çok sorulan sorulardan biri de söz konusu projenin maliyetidir. Sizde biliyorsunuz ki her projenin maliyeti farklı olur. Bu konuda bana gelen soruları değerlendirerek, belli projelerin maliyeti hakkında bilgiler vereceğim.

Hiç bir ücret ödemeden de bir web sitesi sahibi olunabilir, üstelik çok kaliteli ve esnek yapılara sahip servislerdir. Bu servisler bazı noktada eksileri olduğu için bazı projeler için yetersiz kalabiliyor. Konumuz bu olmadığı için detaylara girmeyeceğim.

İlk önce maliyetimizi oluşturan temel ihtiyaçları değerlendirelim. Bir web sitesi için satın almamız gereken iki temel servis var.

 • Domain (alan adı)
 • Hosting (sunucu)

Domain, web sitemiz için ilk adımdır. Alan adlarında, “.com, .net, .ogr” alan en çok tercih edilen uzantılardır. İlk tercihimiz .com olmalıdır. Bazı alan adlarına .net daha çok yakışıyor, fakat akılda kalıcılık açısından eğer aynı alan adının .com’u da bizde değilse, akılda kalıcılık açısından .net sorun yaratabilir. Yinede .net çok yaygın kullanılan prestijli bir alan adı uzantısıdır.

Eğer projenize çok güveniyorsanız ve masraftan kaçmıyorsanız, prestiji yüksel olan bütün alan adı uzantılarını almanızda fayda var.

Buradaki en büyük sıkıntı boşta bir alan adı bulmaktır. Sektör çok hızlı geliştiği için boşta alan adı bulma işi gittikçe zorlaşıyor.

Konumuz olan maliyete geçelim.

Domain – Alan Adı Maliyeti

Alan adlarını en az bir yıllık, en fazla on yıllık satın alabiliyoruz. com, net, org gibi alan adları her zaman ilk satın alanındır. Çok büyük marka davaları olmadan elinizden alınması imkansız.

Alan adı firmalara göre çok büyük fiyat farklılıkları gösterebiliyor. Üç büyük firmanın alan adı fiyatlarını araştırdım, inceleyelim. Örnek olarak “kerem-sari” alan adını kullandım.

Google Domain

Güvenilirlik konusunda örnek olarak incelediğimiz diğer iki firmanın da google’den eksik bir yanı yok. Bir kaç konu yüzünden ilk tercihim her zaman “Google Domains”  olmuştur. Konumuz maliyet olduğu için bu artılara girmeye gerek yok.

google-domain-fiyatlari

Google domain’de .com .net ve .ogr fiyatları aynı. Yıllık 12 dolar.

Godaddy Domain

Belki de dünya çapında en çok kullanılan firmadır. Alan adlarını en düşük fiyata alabileceğiniz firma olduğunu söyleyebilirim. Nette birçok indirim kuponu bulunuyor. Bu indirim kuponlarıyla, yaklaşık yirmi alan adının her birini ortalama 2-3 TL ödeyerek satın aldım.

godaddy-domain-fiyatlari

Üye girişi yapmadan sorguladığımda 8,99 TL gibi düşük bir fiyat sundular. İndirim kuponlarıyla bu fiyatı 2 TL’ye bile indirebiliriniz. Burada dikkat etmemiz gereken konu; Godaddy ilk alımlarda ucuz, uzatma işlemlerinde de oldukça pahalıdır. Bir yıl dolmadan farklı firmalara transfer edebiliriz. Alan adlarını bünyesine katmak isteyen firmalar olduğu için, transfer işlemiyle hem bir yıl uzatmış olacaksınız, hemde oldukça ucuza getirmiş olacaksınız.

İHS TELEKOM

Nedense bu firmayı çok seviyorum. Destek konusunda inanılmazlar. Alan adı fiyat araştırması yaparken yerli bir firmaya yer vermek istedim.

ihs-domain-fiyatlari

Tabii hosting alana alan adı hediye eden firmalar da var. Konunun sonunda bunlarada yer vereceğim.

Alan adının maliyetini bu şekilde öğrenmiş olduk.

Şuan ki giderimiz 8.99TL

Hosting – Sunucu Maliyeti

Hosting konusunda piyasa çok karmaşık. İşin içine anlaşmasız rekabet girince, ortaya saçma sapan fiyatlar çıkıyor. Tabii bu fiyatlarda hizmetin kalitesine yansıyor. Sınırsız hosting başlığı adı altında satılan hostingleri iyice incelemek gerekiyor. Bu işete tecrübe ve bilgi sahibi olmayan insanların, sınırsız hosting başlığı adı altında hosting satan firmalar tarafından alenen dolandırıldığını düşünüyorum. Bilgi sahibi olan biri CPU kullanımını vs. sorabilir ve ona göre satın alır. Bilgi sahibi olmayan bir insana üç liraya ne bekliyordun diyemezsiniz! Yani bu aldatmaca başlıklarla aldığınız hosting’ler, elli ziyaretçiye ulaştığınızda servis dışı kalabiliyor.

Bu konuda ki hosting fiyat araştırmamızı, projeye göre gerekli ve kullanılabilir hosting paketleriyle araştıracağız.

Öncelikle yıllık beş-on liraya satılan hosting paketlerini es geçtiğimi bilmelisiniz.

Hosting’ler de genelde domain gibi yıllık satın alınabiliyor. Nadir de olsa üç-altı aylık satan firmalarda yok değil.

Aslında bu konu çok detaylı. Satın almadan önce projenizin geleceğini etkileyen bir çok nokta da araştırılması gerekiyor. Yine tekrarlamak durumundayım ki, konumuz olmadığı için üstünde durmayacağım.

İHS TELEKOM HOSTİNG

Sınırsız destek alabileceğiniz bir firmadır. fiyatları resimdeki gibidir. Firma aylık değerlendirsede, biz yıllık olarak incelememizi yapalım.

ihs-telekom-hosting

Projenize göre buradaki paketleri seçebilirsiniz. Bana göre en uygunu Bulut Sunucu paketidir.

Turhost Hosting

Eğer wordpress kullanacaksanız, Turhost sizin için çok uygun bir firma. Bunu wordpress ile olan bağlantısına dayanarak söylüyorum. Bu bağlantıyı kullanarak inceleyebilirsiniz: WordPress Türkiye Hosting Önerileri Ayrıca otomatik wordpress kurulumu gibi imkanlar sunmaktadır.

turhost-hosting-fiyatlari

Fiyatlar tabloda gördüğünüz gibi aylık olarak hesaplanmış. Bireysel Mini ve Bireysel Başlangıç paketleri hariç, projenizin çapına göre seçim yapabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz alan adı hediyesi de bulunmaktadır.

Alastyr Hosting

Maksat fiyat araştırması olduğu için Alastyr Hosting’e yer vermek istedim.

alastyr-hosting

Gördüğünüz gibi çok düşük fiyatlara yıllık hosting satışları yapan bir firma. Daha önce hiç çalışmadım, fakat fiyatlar bana pek güven vermiyor.

Digitalocean Sunucuları

Ben çok iyi bir web sitesi hazırlayacağım, herşey dört dörtlük olsun diyorsanız; tek kelimeyle Digitalocean diyebilirim. Özel IP, SSD depolama gibi birçok atrısı olan kaliteli bir firmadır. Bulunduğunuz blog, digitalocean sunucularında barınmaktadır.

digitalocean-sunucu-fiyatlari

Digitalocean’da kullandıkça aylık ödeme yaparsınız. beş dolar’dan başlayan fiyatlarla en kaliteli sunucu hizmetini alabiliyorsunuz. Tabii sunucu olduğu için kurulum aşamaları biraz uzmanlık ister, aşağıdaki hazır yazılımlar hariç. Her biri digitalocean tarafından sunucunuza otomatik yüklenebiliyor. Sunucu kaynaklarını tamamen yazılımınız kullandığı için, süper bir hız elde ediyorsunuz.

digitalocean-hazir-uygulamalar

Buraya kadar iki temek ihtiyacı giderdik. Eğer bir blog, kurumsal bir tanıtım sitesi, forum veya alışveriş sitesi kuracaksak; wordpress gibi güçlü ve ücretsiz bir hazır web tabanlı yazılımdan faydalanabiliriz. Bu şekilde ek bir maliyetimiz olmayacaktır. İsteğe göre ücretli yazılımlar tercih edilirse ki buda projenin türüne göre değişir, maliyetimiz tahmin edilemeyecek oranlarda değişebilir.

 • Godaddy domain 8.99 TL
 • Turhost hosting (Bireysel Limitsiz 2) 138.18 TL

İlk yıl maliyetimiz 147.17 TL

Bu maliyeti, Alastyr hosting ile 30 TL’ye de düşürebiliyoruz. Ben kaliteden ödün vermeden olabilecek en uygun fiyatı sundum.

Ortalama “website kurma maliyeti”ni öğrenmiş olduk.

Ek olarak: İnternet sitesi kurma konusu oldukça popüler. İsterseniz çıkmadan bir göz atın.

Site kurma maliyetleri hakkında genel bilgiye sahip olduk. Eğer isterseniz burada yer alan blog açma makalesine göz atabilir ve tüm detayları öğrenerek şahsi blogunuzu açabilirsiniz.

Maliyetinizden çok kazancınızın olmasını diliyorum.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 18 yorum yapıldı… add one }
 • Gürkan Molla 27 Kasım 2016

  Önerilerle sunmanız ve bize seçme imkanı tanımanız çok iyi olmuş. Böyle bir kaynak eminim birçok kişi için altın değerindedir. Çok iyi düşünmüşsünüz, teşekkürler.

  • Kerem SARI 27 Kasım 2016

   Güzel yorumunuz için ben teşekkür ediyorum.

 • Hosting 1 Aralık 2016

  Arkadaşlar, 350 müşterisi olan bir hosting firmasının sahibiyim. Kerem bey’den bu konuda firmama yer vermesi için ricada bulundum ve güzel bir ücret teklif ettim. keremsari.com’un kalitesine ve konuların birçok kişi tarafından dikkate alınmasından ötürü normalde sunacağım fiyatın çok çok üzerinde bir fiyat sunarak kendimce Kerem bey’in emeğine laik olmaya çalıştım.

  Teklifimin büyük bir teşekkürle birlikte kabul edilmesini beklerken neler oldu anlatayım.

  Kerem bey siteme üye oldu ve iki hosting paketi satın aldı. Biri en ucuzu diğeri ise en pahalısı. İki hosting paketinde de testler yaptı ve bana 4 konuda bu konudaki firmalardan eksik yönlerimi sunarak teklifimi kabul etmediğini bildirdi.

  Ufak bir alıntı:

  İlgilenip teklifte bulunmanız beni çok mutlu etti. Böyle bir teklife olumsuz cevap vereceğim için çok üzgünüm. Konularımdan yararlanan kişiler bu işte bilgi sahibi olmayan kişilerdir ve ben bu yüzden en uygun önerilerde bulunmaya çalışıyorum. Gelir amaçlı okuyucularıma önerilerde bulunmam etik olmaz. Lütfen beni anlayışla karşılayın.

  Velhasıl bu davranış biçimi beni çok etkiledi. Kerem bey’e buradan da çok teşekkür ediyorum.

  Siz okuyucuların bilmesini istedim.

  Sayesinde de verdiğim hizmetteki eksikleri öğrenmiş oldum. En yakın zamanda ilgili konular hakkında düzenlemelere gideceğiz.

  • Kerem SARI 1 Aralık 2016

   Ne diyeceğimi bilemedim. Beni anladığınız için teşekkür ederim.

  • Kerem SARI 1 Aralık 2016

   Sizden anlayış beklerken övgü aldım : ))

 • Gülşah yıldırım 4 Nisan 2017

  çok bilgilendirici güzel bir yazı olmuş 👏🏻 Sizlerle paylaşmak istediğim bir şey var arkadaşlar Ecd plus tasarım motoru yani kendi sitenizi kendiniz kolay bir şekilde 1-2 saatte tasarlayanileceğiniz bir tasarım motoru ekonomi bakanından yılın inovasyon projesi ödülü almış olan ve 570 tane yazılımcı bunların 17 tanesi microsoftun yazılımcısı olmakla beraber geliştirilen bir ürün. İçeriğinden bahsediyim 1adet domain sınırsız hosting sınırsız e mail sınırsız trafik özelliği seo kurulumu mevcut içerisinde 300 tame hazır tema olmakla beraber her gin yenişeri ekleniyor mobil uyumlu ve mobil uygulama yapma özelliği mevcut. Ecd market ile ücretli ücretsiz resim müzik video makale vb alabilir yada satabilirsiniz. Güvenliği Network solisıns tarafından sağlanmakla beraber her hangi bir güvenlik sorununda güvenlik şirketinden yüklü tazminat alabilirsiniz. 1-2 saatlik eğitimden sonra kendi sitenizi kopyala sürükle yapıştır mantığı ile kolayca tasarlayanilirsiz. 14 günlük dememe süreci mevcuttur bu sürede ürün ve hizmetleri test edebilirsiniz. Memnun kaldığınız taktirde ürünü tavsiye edip kazançta elde edebilirsiniz. Dilerseniz küçük ücretlerle e-ticaret ve emlak proğramlarıda satın alınabilir. Ürünin tüm güncellemeleri kullanıcılara ücretsizdir. 3 boyutlu fotoğraf albümü arka plan video çeşitli uygulamalar google adsense uyumlu, facebook,instegram, youtubeden direk fotoğraf video makale aktarımı yapabileceğiniz gelişmiş aram ve donanıma sahip sitemiz
  2 yıllık kdv dahil sadece 840 $
  1 yıllık kdv dahil 480$ olmak üzere iki paket halinde sunulur.
  Ayrıca paketin içerisinde onlain ve birebir etimlerin yanında sınırsız destekte mevcuttur.
  İsterseniz aldığınız ürünün ticaretini yapıp burdan da para kazanabilirsiniz detaylı bilgi için 05444335905 nolu numarayı arayın.

  • Kerem SARI 5 Nisan 2017

   Aşırı pahalı 🙂

 • Kadir 3 Mayıs 2017

  Iyi bir com sitesi açtırmak ne kadar maliyeti olur bu konuda dönmüş yaparsanız sevinirim

  • Kerem SARI 4 Mayıs 2017

   Kadir Bey, projeye göre değişir.

 • kadir demirel 4 Mayıs 2017

  kerem bey irtibat kurabilirmiyiz com sitesi kurmak adına 0530***

  • Kerem SARI 9 Eylül 2017

   Projenizi mail olarak gönderin lütfen.

 • mehmet 31 Mayıs 2017

  https://www.hosting.com.tr/web-hosting hocam urdaki hosting paketleri sizce nasıl bir blog veya forum sitesi için hangisini önerirsiniz

  • Kerem SARI 31 Mayıs 2017

   Hocam böyle her şeye limitsiz yazan firmalara pek güvenemiyorum. Daha köklü firmaları tercih etmenizde fayda var.

 • Serkan 28 Temmuz 2017

  Kerem bey merhaba
  Ben forklift satisi ve servisi ve kiralama isi yapmaktayim.isimi gelustiemek vexdaha cok musteri ye ulasmak icin internet sitesi yaptirmak istiyorum. Bu konuda yardimci olabilirmisiniz lutfen

 • Serkan 28 Temmuz 2017

  Serkan **
  DMR FORKLIFT
  0553 794 ** **

  • Kerem SARI 28 Temmuz 2017

   Serkan Bey, sizi uygun bir zamanda arayacağım.

 • Başkanım 1 Ağustos 2017

  Hocam eline sağlık. Kafamda çok güzel bir proje var. O kadar önemli ki benim için yaklaşık 20 gündür sadece altyapı için hem maddi açıdan uygun hem hızlı ve güvenilir bir sunucu arıyordum. Seçenek çok olduğu için yorumların haddi hesabı olmadığı için çıkmaza girmiştim. Sizin bu konulardaki hassasiyetinizi bildiğim için ve araştırma yaparken sizin konunuza denk geldiğim için çok mutlu oldum. Önerilerinizi gözüm kapalı değerlendirip bu çileye son vereceğim. Çok teşekkür ediyorum Kerem.

  • Kerem SARI 1 Ağustos 2017

   Teşekkürler Başkanım. Güzel düşüncelerin beni mutlu etti. Projende başarılar diliyorum.

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.