İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

Kerem’in Kişisel Blogu
≡ Menu

İnsan ve Davranışı kitabını okuyup yorumluyorum

Sakın kendinize ilginiz olmayan kitapların reklamını yapmayın. Twitter’da takip ettiğim güzeller güzeli Arzum Uzun’nun “Bitli Pileyboy” kitabını kendime ücretsiz reklam edip aldırttım. Kitabı almadan önce kendisinden istemiştim göndermemişti! Hatta param yok sonra veririm bile demiştim. Kitabı göndermek yerine benimle makara yaptı.

Buradan kendisine sevgilerimi gönderiyorum. İyiki göndermemişsin kitabı, hediye diye okumak zorunda kalabilirdim.

İnş bu yazıyı okumaz…

Demek istediğim benim gibi ne istediğini bilmeyen, kitap olsun da okuyup “yazı yazabilme” yeteneğimi geliştireyim düşüncesiyle gidip ilginiz alakanız olmayan kitaplar almayın. Yazık günah bak ben Arzum Hanım’ın kitabını ziyan olmasın diye iş yerimdeki bir bayana verdim. Okunsuz, para verdik boşa gitmesin dedik. Ne oldu? rezil olduk! Kitapta “detaylı” argo cümleler, o ona kaymış bu buna atlamış tarzında hikayeler varmış.

Yanlış anlaşılmasın kitabın seveni çok sadece bana ve çevreme ters..

Gelelim konu başlığındaki yeni kitabımıza. Kitap baya bi’ kalın, çok zamanı olan biri de değilim. Bu yüzden okudukça yorumlarımı bu konuyu güncelleyerek paylaşacağım.

insan-ve-davranisi

Kitabın herkes için faydalı bir kaynak olduğuna inanıyorum. Daha çok ülkemiz için güzel bir adım. İçerik bakımından Türk bilim adamları ve yazarlarının katkısıyla hazırlanan ilk kitap. Yazar bu kitabın bir başlangıç olacağı ümidinde. Bu yüzden hani olurda bu yazımı okursa teşekkür etmek isterim Adamın dibisin Doğan Bey!  Kitap çok ilgimi çekti. Pskolojinin temel kavramlarını bilirsen karşındakini daha iyi anlarsın. İletişim yeteneğin daha güçlü olur. Sonuç olarak biz bu kitabı okursak daha rahat kız tavlayabiliriz. Bunlar önemli şeyler : )

Kitabın adı: İnsan ve Davranışı
İçerik: Psikolojinin temel kavramları
Yazar: Doğan CÜCELOĞLU

İnsan ve Davranışı kitabına tam 40,00TL verdim. Maltepe’de dolanırken kitap evine girdim. Kitap aklımdaydı zaten bakmak istedim. Bütün rafları dolandım, bulamayınca da gerildim. Sonra çalışan bir bayana sordum bu kitap var mı diye? Sisteme girdi baktı sonra gitti 2-3 dakika sonra geldi bekletiyorum kusura bakmayın dedi merdiven aldı götürdü geldi tekrar sisteme baktı tekrar gitti falan filan derken bi baktım kitapla beraber geliyor. Nasıl almadan çıkabilirimki oradan? mecbur aldım. Netten ikinci elini 12,00 liraya almak varken gidip 40,00TL verdim! Hazır fiyatlardan bahsetmeye başlamışken bir kaç soru cevap yapalım.

İnsan ve Davranışı kitabı ne kadar?
En ucuz insan ve davranışı kitabını nereden alabiliriz?

 • Kitap evlerinde: 40,00TL
 • Alış veriş sitelerinde: 25,00 – 30,00TL (kargo ücreti hariç)
 • Alışveriş sitelerinde ikinci el: 12,00TL (kargo ücreti hariç)

En mantıklısı ikinci el almak. Kargo ücretiyle en fazla 18,00TL olur. Bu durumda ben 22,00TL zarardayım! neyse olan olmuş.

 

kitap-analiziKitapla ilgili ilk izlenimim. Kitabı aldım eve giderken uygun bir zamanda araladım ve resimdeki sayfayla karşılaştım. Resmin altındaki yazıya dikkat! Meme ucunu bulunca otomatik olarak emmeye başlar. Hemen sapıksı bir düşünceye kapılmayın. Tamamen bilimsel yaklaşın : ) Bebek emmesi gerektiğini nereden biliyor? İşte bu örneklemeyle anlatılan bir konu var ortada. Bu yüzden kitabın bana göre olduğunu düşünüyorum. Okumaya başlayınca kesinleşecek. Şimdilik her şey yolunda. E o kadar para verdik. Bu para konusunu çok dile getirdim bu yüzden beni cimrinin teki olarak bilmenizi istemem. Ufak bir not düşüyorum. Olayı 18 liraya kapatmak varken 40 lira verdiğim için isyanlardayım.

Şimdilik bu kadar. Okudukça konuyu güncelleyeceğim.

Güncelleme: 08.02.2015 – 14:21 Pazar günü

Fazla ara vermeden okumaya başladım. Sunuş kısmıda ufak bir siyasi mesaj sezdim ama hiç önemi yok. Sonuçta her kesin bir siyasi tarafı vardır. Yazarken “inandığın” bir görüşü ister istemez yazılarına yansıtırsın diye düşünüyorum. İlk 50 sayfayı okudum ve yazarın psikolojisini analiz ettim. Helal bana!

Sürükleyici bir kitap olduğunu düşündüğünüzü zannetmiyorum. Düşünmeyin zaten o kadar sürükleyici bir kitap değil ama emin olun içeriğine göre baya heyecanlı. Kitapta örnekleme yapmak için seçtiği gerçek bir olayın başrolü “Mehmetşah Demirtaş”tan bahsediliyor. Adamın yaptıkları “insan psikolojisi” açısından süper bir örnekleme.

Mehmetşah Demirtaş Kimdir?

Uyuşturu kaçakçısı. Yakalanıp sekiz yıl hapis cezası almış ve Sinop yarı açık cezaevine mahkum edilmiş. Hapis cezasının bitimine on dört ay kala hapishaneden kaçıyor ve eşiyle beraber iki çocuğunu öldürüyor. Sonrasında yetiştirme yurdunda bulunan iki ufak çocuğunu öldürmeye giderken polisler tarafından yakalanıyor. 42 yaşında ve bu katliamı eşinin kötü yola düştüğü düşündüğü için yaptığını söylüyor. Çocukları ise perişan olmasın diye öldürdüğünü yazmışlar. Bence böyle bir annenin çocuğu olarak yaşamalarını istemediği içindir. Buda benim düşüncem, adam deli sonuçta. 50 sayfa okudum boru değil : )

Böylesine kötü bir olayı ve psikolojiyi örnekleme yaparak, kitabı az da olsa sürükleyici bir hale getirmiş yazarımız. Bu hikaye beni sanırım 30. sayfaya kadar götürdü. Sonrada “Ali bey” çıkıyor zaten. Günde iki paket sigara içen, karısının sigara kokusundan nefret etmesine rağmen sabah kalkar kalkmaz sigara yakan, doktorların uyarılarına rağmen sabah kahvaltısında istediğini yiyip içen ayarsız bir adam. Ali bey ve psikolojisini anlamaya çalışmak…

İnsan ve Davranışı kitabının ilk elli sayfasında aldığım iki not.

 • Bilinç altı ve unutkanlıkla ilgili olan sayfa. Sayfa 31
 • Endüstriyel psikoloji. Sayfa 39

Bilinç altı ve unutkanlık olayı ilgimi çekti çünkü bilinç altına itilen olayların ilgili olaylara unutkanlık yaptığını yazıyor. Aynı zamanda dil sürçmesi ve hatalara sebep oluyormuş. Biz bu bilinç altına itilen olumsuz olayların farkında olamıyoruz. Ben hep unutkan olup olmadığımı düşünmüşümdür. Bazı şeyleri çok unutuyorum. Bazı şeyleride hiç unutmuyorum. E ne olmuş çok normal, herkes öyle diye düşünüp olayı yüzeyleştirmeyin. Tanışmadan önce inanmak istemediğim kadar kötü bir davranışını duyduğum bir kişinin uzun bir süre sık sık adını unutmuştum. Okuduğun kitabı kendi yaşadıklarınla ilişkilendirmek daha zevkli oluyor 🙂

ilk-elli-sayfa-notlarim

Endüstriyel psikoloji iş hayatımla alakalı olarak ilgimi çekti. Açılımı; “bir işe en uygun kişiyi veya bir kişiye en uygun işi seçmek.” Yeni gelişen bir psikoloji dalıymış. Bence geç bile kalındı. Bu tarz ayrıntılara dikkat ederek yaptığınız işi daha hatasız, verimli, kazançlı hale getirebilirsiniz.

ilk 50 sayfadan aldıklarımı gördünüz. Şu andan itibaren tavsiyemdir.

Güncelleme: 15.02.2015 – 13:03 yine Pazar günü

Tam 7 gün sonra tekrar okuma fırsatı bulabildim. Sıkıcı ama şaşırtıcı bilgilerin olduğu 46 sayfa daha okuyabildim. Aslında zamanım vardı dahada okuyabilirdim ama konuyu güncellemek için okumayı bıraktım. Kitap birinci, ikinci, üçüncü bölüm şeklinde ilerliyor. Bende bölüm bölüm okuyup konuyu güncelliyorum. Yazar her bölüme “bu bölümü okudukta sonra şu soruların cevaplarını verebilmelisiniz” başlığı altında bölümde bulunan bilgilerin sorularını madde madde sıralıyor.

İkinci bölüm: Davranışın Biyolojik Temelleri

Dediğim gibi bu bölüm çok sıkıcı bir o kadarda ilginç bilgilerin yer aldığı 46 sayfa. Bu bölümü okuduktan sonra cevap verebileceğimiz bir kaç soruyu paylaşayım.Sinir hücresinin temel yapısı hangi bölümlerden oluşur?

 • Beyin kaç bölümden oluşur ve beyin araştırmalarında hangi yöntemler kullanılır? (bu sorunun cevapları çok şaşırtıcı)
 • Kaç tür iç salgı bezi vardır ve ne gibi işlevleri yerine getirirler?
 • Gen nedir ve insan davranışlarıyla ne gibi ilgisi vardır? Kaç tür gen vardır? (bu bölümde çok ilginç bilgiler var)
 • İkizler üzerinde yapılan çalışmaların psikolojik önemi nedir?

Toplamda 8 soru var ben bir kaçını paylaştım.

Konu insan psikolojisine bilimsel cevaplar olunca haliyle çok karışık ve anlaşılması zor oluyor. Bölümün büyük bir kısmıda “beyin”. Beyin, beyni anlamaya çalışıyor. Bu bölümde fareler üzerinde yapılan testler çok şaşırtıcı. Beynin belli bölümleri kullanılmaz hale getirilip davranış değişiklikleri gözlemleniyor. Çok ilginç testler var.

Bir farenin beyninin iç kısımlarına zarar vermeden bir iğneyle ulaşıp akım veya kimyasallarla o kısmı etkisiz hale getirmişler. Fare bilinçsiz bir şekilde sürekli bir şeyler yemeye başlamış ve anormal bir şekilde büyüme görülmüş. Bu testte etkisiz hale getirilen beynin kısmı, yemek yeme ihtiyaçları gibi özelliklerin dengelendiği kısım olduğunu kanıtlıyor. Farklı bir farede o kısmın yakınında bir kısım etkisiz hale getirildiğinde fare ölene kadar hiç bir şey yememiş.

kromozom

Bu bölümde genlerde dikkatinizi çekecektir. Daha çok kromozomların çeşitleri. Örneğin bazı kromozomlarda erkeksi hisler daha yoğunmuş ve bu saç dökülmesine sebep oluyormuş. Bazılarında tam tersi. Bu kromozomları resimlerle göstermiş yazarımız, bu yüzden çok anlaşılır ve şaşırtıcı olmuş. İnsanların yapısını 24 kromozomla çok basit bir şekilde analiz ettiklerini göreceksiniz.

Yüne bu bölümde “sakıncalı araştırma alanları” olduğunu öğrendim. “Üstün ırk” ve “aşağı ırk” kavramlarının oluşmaması için bazı testler sakıncalı araştırma alanlarına giriyor. Ben burdan üstün ırkların olduğu anlıyorum. Daha gelişmiş yapıya sahip insanlar. Bu tarz tespitler olmasaydı sakıncalı araştırma alanlarıda olmazdı. Bu durum insanları bir birinden ayırır. Çalışanlar bazı testlere tutulur vs. Dünyanın geleceğini değiştirebilecek bir konu olduğu için kısıtlama getirmişler. İlginç..

Güncelleme: 19.05.2015 – 14:07 yine Pazar günü

Son güncellememden sonra 3 aydan fazla bir süre geçmiş. Bakmayın konuya ve gördüğü ilgiye, kitap okuma alışkanlığı olan biri değilim. Aklımda bir sürü kitap var, araştırıyorum bunu okumam lazım diyorum ama nerde, ben bir okur değilde okumak isteyenim sanırım. Baksanıza 4 ayda 500 küsür sayfalık kitabı 4 seferde 200 sayfasını ancak okuyabildim.

Bu güncellemede kitaptaki okuduğum üç bölümden bahsedeceğim.

 • Kitabın 3. bölümü: DUYUM VE ALGILAMA
 • Kitabın 4. bölümü: ÖĞRENME
 • Kitabın 5. bölümü: BELLEK

Güncellemede okuduğum ilk bölüm olan “duyum ve algılama” pek dikkatimi çekmedi, okurken bir kaç sayfasını atladım. Farelerin kontrolu için yapılan deneylere detaylı bir şekilde yer verilmiş. Fareyi bir kutuya koymuşlar ve hareketlerine göre fareye yiyecek vermişler. Fare zamanla yiyecek öncesi yaptığı son hareketi daha sık yapmaya başlamış falan filan. Aslında o kadarda sıkıcı değildi, ilginç bilgilerin deneylerin yer aldığı bir bölüm. Genel anlamda deneyler yer verildiği bir bölüm.

Güncellemede okuduğum ikinci bölüm “ÖĞRENME” bu bölümü severek okudum. Bir kaç sayfa atlasamda tamda benim bölümümdü diyebilirim. Bölümün başında, bu bölümü okuduktan sonra cevabını verebileceğiniz sorular başlığı altında 5 konuyu ele almış yazarımız. 5. konu olan “Bilgisayar kullanarak öğrenmek faydalı mıdır? Niçin?” konusu dikkatimi çekti ve o bölüme gitmek için hızla okumaya başladım.

İçinde bulunduğumuz uygarlığı yaratmamız, daha önceki insanlardan daha zeki, veya daha yetenekli olduğumuzdan değil, daha çok şey öğrenmiş olmamızdandır.

Bu yazı benim bir çok soruma cevap oldu, öğrenmenin ne demek olduğu daha güzel bir şekilde izah edilmezdi sanırım.

Öğrenme konusuyla ilgili çok detaylı “bilimsel” bilgilerin yer aldığı bir bölüm. Aslında bu bölümden size aktarmak istediğim o kadar çok şey varki şuan için buna zamanım olmadığı için hepsine yer veremiyeceğim.

Öğrenmede Cezanın Rolü

Başlığı altında hepimizin bildiği bir sözle örnekleme yapılmış. “Kızını dövmeyen dizini döver” var mı bize ait olan bu sözü bilmeyeniniz? Şimdi bir çoğunuz bu sadece bize özgün bir davranış biçimidir diye düşünenler var. Bende ilk etapta düşünmedim değil, lâkin sadece bize özgün bir ifade değilmiş. Aynı anlamı taşıyan Amerikan ingilizcesi’nde “Spare the rod and spoll the child” yani “Sopayı vurmazsan çocuğu şımartırsın” anlamında bir ifade vardır.

BELLEK

Bu bölümde aşırı bilimsel açıklamalar bulunmaktadır.  Kaç türlü bellek var, hangi aşamaları içeriyor. Kısa süreki bellek, uzun süreli bellek vs. vs. Bu bölümde gayet dikkat çekiciydi, bir çok şaşırtıcı bilgi yer alıyor.

Kısa süreli bellekte 7 bilgi barındırabiliyormuşuz, yani 7 rakam düşünün. Bu durumda 8 rakamı kısa süreli belleğimizde tutamıyor olmamız gerekiyor. Kısa süreli bellekte doğru bölümleme yapabilirsek örnek olarak söylüyorum 14 harfide tutabiliriz, yapmamız gereken her rakamı ikişerli guruplara ayırmak.

Konuyla ilgili gelen bir yorumu eklemek istedim, sanırım 7 değilmiş 😀

İsimsiz demişki;

kitabı doğru düzgün okumamış bile orada 7 +- yazıyo yani 5 de olabilir 9 da 8.yi aklımızda tutamayız gibi birşey söz konusu bile değildir

Konuyla iligili bir sporcu müthiş bir bölümleme tekniği kullanarak kısa süreli belleğinde inanılmaz verileri tutarak tarihe geçmiştir. Bu vb. hikayelerin olduğu güzel bir bölüm.

Ayrıca bu bölümde yer alan Türkçe “ara-bul-geriye getir” bellek işlevinin ingilizce karşılığı “retrieval”dır. Bu bilgiye gündemimizde Türkçe tartışması için güzel bir örnek olacağı için yer verdi.

Yorum yapan ve mail yoluyla ulaşan herkeze teşekkür ederim. Mail yoluyla bir çok kişiden gelen “kitap önerisinden para kazanıyor musunuz?” sorusu için; doğrudan kazanmıyorum, zaten blog sitelerinde reklama ihtiyacı olan bir kitap değildir. Bu sitede “satış ortağı” olduğum hizmetlerin tanıtımını yapıyorum ve satış olursa kazanıyorum. Bu kitap tanıtımı gibi konular sitenin kullanım yoğunluğunu etkileyerek dolaylı yoldan kazandırıyor.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 64 yorum yapıldı… add one }
 • siman 8 Şubat 2015

  “param yok sonra veririm” ne demek ya 🙂 çok güldüm size. Kitabı “kız tavlama” açısından faydalı bulmanızda apayrı bir yetenek doğrusu! Bu konuyu sık kullanılanlara ekledim ve kitabı bitirip konuyu tamamlamanızı bekliyorum.

  • Kerem SARI 8 Şubat 2015

   Takip etiğiniz için teşekkür ederim. Fırsat buldukça okuyup bitirmeye çalışacağım.

 • Melih Dündar 9 Şubat 2015

  Bunun gibi 10 kitap yutsak ne olur abi şeklin olacak ilk önce 😀 gerçi şekli bu kitapla daha iyi kullanabiliriz. evet evet katılıyorum ve ilk fırsatta bu kitabı alıp yutuyorum 🙂

  • Kerem SARI 9 Şubat 2015

   Şimdiden afiyet olsun kardeşim 😀

 • E.Yeşim 9 Şubat 2015

  Yazınızın tamamını tebessümle okudum. En kısa zamanda kitabı okuyup, yazıyı tamamlamanızı bekleyeceğim. Yazınıdaki samimiyetinize güvenerekten size bir abla tavsiyesinde (genç gözüküyorsunuz) bulunmak istiyorum; imla kurallarına dikkat etmeniz yazılarınıza daha kaliteli bir hava katacaktır. Affınıza sığınıyorum. Tanıtıcı yorum yazınız için teşekkür ederim.

  • Kerem SARI 9 Şubat 2015

   Asıl ben teşekkür ederim. Okuyup takibe almanız beni çok mutlu etti. Önerinizde çok yapıcı, düşündüğünüz için ayrıca teşekkür ederim. Lakin hiç bir kurala dikkat etmeden rahatça yazmayı seven biri olduğum için imla kurallarına uymak benim için biraz zor 🙂

 • sevila 9 Şubat 2015

  Böyle bitmez o kitap. hadi güncelleme gelsin:)

  • Kerem SARI 2 Mayıs 2015

   Zaman mı var sevila 🙂

 • Mcdol 10 Şubat 2015

  ilk 50 sayfadan baya yararlanmış sın hocam. Algı olayı çok önemli. Kitabı tekrar okuyasım geldi.. teşekkürler.

  • Kerem SARI 2 Mayıs 2015

   Okunacak o kadar kitap varken aynı kitabı okuma Mcdol 🙂

 • Samet 10 Şubat 2015

  Hocam sarı kutuyu nasıl yapıyorsunuz? kitap adı içerik yazar bilgilerinin olduğu kutucuktan bahsediyorum. Eklentiyse adını söylerseniz sevinirim.

  • Kerem SARI 11 Şubat 2015

   İlk önce stil dosyana kutunun css kodlarını eklemelisin (arka plan rengi vs.) Sonra konuya class=”stil” şeklinde uygulayabilirsin. Bunun için eklenti kullanmanı tavsiye etmem. Nette daha detaylı bilgiler bulabilirsin, çok basit bir işlem.

 • detayen 11 Şubat 2015

  iki çizgi ve iki renkten oluşan bu kadar berbat tasarıma sahip bir site neden bu kadar ilgimi çekti anlamış değilim 😀 anlamsız bir şekilde hoşuma gitti bu tasarım.

  • Kerem SARI 11 Şubat 2015

   Berbat değil hocam sade diyelim biz ona 🙂

 • bilgin 12 Şubat 2015

  Konuyu saptırmayın beyler. 1991 yılından bu yana raflardaki yerini koruyan ciddi bir kitap hakkında içeriğe sahip bir sayfadayız. Kızdırmayın lütfen beni 🙂 insan ve davranışı hakkında bir şey diyecekseniz diyin.

  • Kerem SARI 12 Şubat 2015

   Sinirlenme Bilgin, bilgi her sayfada bilgidir 😀

   • bilgin 13 Şubat 2015

    sinirlenmemek eldemi ağabey kitaba hakaret var 😀

    • Kerem SARI 13 Şubat 2015

     🙂

     • Güneş Doğarken 13 Şubat 2015

      Makaranın içine kitabın ilk basım tarihinide yedirdi ama helal sana asabi çocuk 🙂

 • Güneş Doğarken 13 Şubat 2015

  Kolay kolay hiç bir şeyi tavsiye etmem çünkü her şey kişiye göre farklı etkiler yaratabilir. Övüne övüne önerdiğin bir kitabın karşındakine hiç bir şey ifade etmemesi gibi. Böyle bir bilinçte olduğum halde bu kitabı bir çok kişiye rahatça önerdim. Bu kitabı okuyan her kez eminim bir şeyler kazanacaktır.

  • Kerem SARI 14 Şubat 2015

   Bak şimdi daha çok okumak istedim 🙂 yarın güncelleme gelebilir.

 • djav 16 Şubat 2015

  Ben bu kromozom olayına çok takıldım. Kendi kromozom şablonumuzu çıkartabileceğimiz yöntemler var mı acaba? XXY kromozomu varmış aşırı erkeksi oluyormuş. benimki kesin o. test etmek lazım

  • sssf 17 Şubat 2015

   Kitabın yan etkileri 😀

  • Kerem SARI 3 Haziran 2015

   Test imkanı var 🙂

 • meral 28 Şubat 2015

  Bitiremedin şu kitabı 🙂

  • Selma 3 Mart 2015

   Kırk yılda bir konu takip edelim dedik konu öldü gitti anasını satayım.

   • Kerem SARI 4 Mart 2015

    Satmayın anasını gerek yok 😀 bu pazar güncelleme yaparım.

 • Kitapnetin 8 Mart 2015

  Hocam konuda fiyat bilgiside vermişsiniz. Aynı fiyatlara online olarak İnsan ve Davranışı kitabını satmaktayım. İsterseniz bu konu altında kitabı sorunsuz ve uygun bir fiyata satın alabilecekleri kaynak sunalım?

  • Sinem 9 Mart 2015

   Uygun fiyat derken? Gerçekten uygunsa sizden alabilirim?

  • Kerem SARI 9 Mart 2015

   Hocam konuya eklersek sorumluluk almış olurum. İletişim veya satış yaptığınız site adresini yorum olarak paylaşın ben onaylarım. İsteyen yararlanır.

   • Dlyan 13 Mart 2015

    Kitabı bitirince buradan birine hediye edersin artık 🙂

    • Kerem SARI 15 Mart 2015

     Olabilir neden olmasın:)

 • Serap D. 18 Mart 2015

  Selamlar Kerem bey, kitabı bitirdiniz mi? bitirince size aynı alanda daha güçlü bir kitap önereceğim.

  • Kerem SARI 20 Mart 2015

   Bitirmeden öneriyi alsam olmazmı 🙂 merak ettim.

 • Yalın D. 23 Mart 2015

  Kardeşim şuana kadar olan anlatımın kitabı benim için cazip kılmadı. Hadi oku artık almak istiyorum ama gaza ihtiyacım var. Bu tarz kitaplarla kendimi geliştirmeyi istiyorum ama bir türlü alamıyorum her defasında güzel bir romanla çıkıyorum kitap evlerinden. Hadi bitirde ballandıra ballandıra anlat şu kitabı alayim bende olsun bitsin 🙂

  • Kerem SARI 14 Nisan 2015

   Kitabı okuyup sana göndecem kardeşim. Kendini zorlama almak için:)

 • Mc 26 Mart 2015

  Kitap muhteşem, bu kitabın üstüne önerebileceğim bir kaç kitap daha var. Bu kitapta psikolojinin temek kavramlarını anlayabilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

  • Kerem SARI 7 Nisan 2015

   Kitapları belirtmeyi unuttunuz sanırım 🙂

 • Kitap İstanbul 21 Nisan 2015

  Değerli dostum, böylesine değerli bir kitabın tanıtımına katkıda bulunduğun için teşekkür ederim. Yıllar geçtikçe önemi artan güçlü bir kaynak.

  • Kerem SARI 21 Nisan 2015

   Rica ederim, zahmet edip yorumda bulunduğunuz için ben teşekkür ederim.

   • Anonim 30 Mayıs 2016

    Kerem abi yarım mı kaldi kitap???

 • Doktor Kaya 24 Nisan 2015

  İlk kitabım olacak. Yarın almayı düşünüyorum. Bende bu şekilde kitap hakkında yorumumu yazacağım. Size de gönderirim belki doktor arkadaşımızın kitap hakkındaki yorumu diye alt tarafa eklersiniz 🙂 bu şekilde insan ve davranışı kitabı hakkında okuyucu yorumları arayanlara aynı anda iki kaynak sunmuş olursunuz. Saygılarımla

  • Kerem SARI 24 Nisan 2015

   Seve seve yazınızı bu konuya eklerim. En kısa zamanda yorumunuzu bekliyorum. Saygı bizden.

 • Hatice F. 4 Mayıs 2015

  Kitap çok iyi hocam. Psikoloji okuyan arkadaşlar kesinlikle alıp okumalısınız. Bana bir hocam önermişti zamanında, o zamanlar alıp okusaydım daha iyi olacaktı. İnsan ve Davranışları kitabının psikolojinin temel kavramlarını ele aldığını unutmayınız. Çok faydalı bir kitap.

  • Kerem SARI 5 Mayıs 2015

   Öneriye öneri kattığınız için teşekkürler:) Kitap hakkında fikirlerini yazmak isteyen olursa konuda yer verebilirim.

 • Derin F. 17 Mayıs 2015

  Bu kitabı 6 sene önce okumuştum. Genelde psikoloji eğitimi alan öğrencilerin temel kavramlarını öğrenmek için ilk okudukları kitap olduğunu biliyorum. Çok güzeldir insan ve davranışları..

 • semra 1 Haziran 2015

  Acaba kitabı birine verdiniz mi? bu kitabı kesinlikle okumalıyım.

  • Kerem SARI 3 Haziran 2015

   Semra hanım bitiremedimki daha 🙂

 • Ismail 29 Eylül 2015

  Guzelim kitap haketmiyor senin gibi ne dedigini bilmezleri … Saygilarimla

 • yasemin 5 Kasım 2015

  Bu derstten sinavim var ve cok tedirginim cok zor geliyo bana nedense 😢😕

  • Kerem SARI 6 Kasım 2015

   Sınavın inş güzel geçer 🙂

 • Pis kolok 25 Kasım 2015

  Hocam ne güzel anlatmışsınız kitabı gülerek okudum doğrusu, ilk fırsatta alıp okuyacağım. İnsan ve davranışlarını çözdük mü olay bitti, gelsin kızlar gitsin kızlar 🙂

  • Kerem SARI 26 Kasım 2015

   Aman hocam büyük ümitlere kapılma ki hayal kırıklığıyla sonuçlanmasın 🙂

 • Meral Fikirtepeli 26 Kasım 2015

  Kitap sizin anlatımınız kadar heyecanlı değil bay yazar. İnsan ve davranışı konusunu çok bilimsel bir şekilde ele almış, sürekli deneylerden bahsetmiş bay yazar. Bence siz yazarlar ilk önce insanları ve davranışlarını anlamalısınız. Sonra bu konuyla ilgili kitap yazar yada yorumlarsınız. Ters konuşurum tarzımdır.

  • Kerem SARI 19 Haziran 2016

   Tarzınızla renk kattınız Meral Hanım!

 • İsimsiz 15 Aralık 2015

  kitabı doğru düzgün okumamış bile orada 7 +- yazıyo yani 5 de olabilir 9 da 8.yi aklımızda tutamayız gibi birşey söz konusu bile değildir …

  • Kerem SARI 15 Aralık 2015

   Haklısın doğru düzgün okumadım 🙂 bu yorumunu ilgili yere ekledim.

 • Öğrenci 14 Nisan 2016

  Okuduktan sonra oturdum ve düşündüm keşke o basit olarak görüp kitaba ödediginiz ücret bende olsaydi yarım bırakmak zorunda kaldığım eğitimimk tamamlardım

  • Kerem SARI 14 Nisan 2016

   Çok haklısınız.

 • Sersem 15 Nisan 2016

  E bu kitap insan ve davranışı konusunda bizi ne kadar bilinç sahibi yapabilir ki. Aşırı ağır ve teknik bir kitap. Bana öyle bir kitap lazım ki kıza bakınca teklifimi kabul eder mi etmez mi anlamam lazım.

  • Kerem SARI 15 Nisan 2016

   İnsan ve davranışından bunu mu anladın 🙂

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.