İngilizce Öğreniyorum – Başlangıç – Nasıl Öğreneceğim?

Sponsor içerik

İngilizce dilini öğrenmek için ilk önce nereden başlamamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Kelime ezberlemek, yurt dışına gitmek, gramer öğrenmek ve benzeri bütün alışagelmiş öneri türlerini bir kenara bırakıp, ben ne seviyorum diye kendinize sorun. Kitap okumak, dizi izlemek, ilgi alanınızda yabancı kaynakları araştırabilmek gibi kendinize vereceğiniz bir cevap kesinlikle vardır.

Yabancı dizi izlemeyi seviyor musun? Sevdiğiniz bir diziyi altyazı okumadan izlemeyi çok isteyeceğinizi biliyorum. Çeviriler dizideki ayrıntıları izleyiciye aktarmada yeterli olamayabiliyor. En kötü yanıda çeviri hataları, daha da kötüsü bir çeviri hatası olduğunu fark edemiyor olmamız. İngilizce öğrendikten sonra sevdiğiniz dizileri tekrar izlemek isteyebilirsiniz.

Kitap okumayı seviyor musunuz? Düşünsenize, Charles Dickens, George Orwell, Jane Austen hatta Agatha Christie’ın polisiye romanlarını orijinal dilinde okuyacaksınız! İngilizce kitaplar genelde orijinal olur. Çoğu eski yazılmış Türkçe kitaplar birçok defa sadeleştirilmiştir. 5-10 yılda bir tekrar düzenlenerek çıkartılan kelimeler orijinalliği bozuyor. Bunun sebebi zamanla daha az kullanılan ve sonucunda unutulan kelimeler. Bir ülkenin kaderini belirleyecek kadar ciddi bir konudur. Fazla uzatmadan paragrafı solandırıyorum.

Ne kitap ne de dizi izlemeyi sevmiyor musun? Hiç öyle zevklerim yok diyorsanız, işinizle ilgili bir amaç edinebilirsiniz. Kendimden örnek vereyim; her ne yapıyorsam eğer araştırmam gereken bir konu varsa, Türkçe kaynakların kısıtlı olduğunu biliyorum ve bütün çalışmamı İngilizce kaynaklar üzerine yoğunlaştırıyorum. Daha detaylı, kapsamlı, daha çok tartışılan içeriklere erişebiliyorum. Bu yüzden emin olun İngilizce kaynaklar işinize çok yarayacak. Bilime, sağlığa, spora, tasarıma ve benzeri yüzlerce konuya merakınız varsa sizi sınırsız kaynaklar bekliyor.

Mesela bir web siteniz varsa Seo sizin için çok önemli bir konu. Türkçe kaynaklar ne kadar yeterli? Eğer İngilizceniz olsaydı, Seo’yu bütün dünyada en güncel bilgilerle takip edebilirdiniz.

Verdiğim örneklere istinaden sizde kendinize uygun amacı belirlediğinizi düşünerek devam ediyorum. Daha iyi anlatabilmek için yazıma amacınızın İngilizce dizileri izlemek olduğunu varsayarak devam edeceğim.

En önemli ve ilk adım olan amacı belirledikten sonra yapmanız gereken tek şey tahmini 70 başlıktan oluşan İngilizce Öğreniyorum eğitim serisini çalışmanızdır. İngilizce öğreniyorum serisini, İngilizce kategorisi açıp her hafta bir konu ekleyerek oluşturacağım.

Hedefimiz: Belirlediğimiz amaçla İngilizcemizi ileri düzeye getirmek için, İngilizce Öğreniyorum eğitim serisini anlayarak okumak.

Şimdi amacımızı icra ederek eğlenceli bir şekilde ileri seviyede İngilizce öğrenmek için, öncesinde tahmini 70 başlıktan oluşan temel İngilizce kurallarını öğreneceğiz. Bu 70 konuyu öğrenmeden de dizi izleyerek, kitap okumaya çalışarak İngilizce öğrenebiliriz. Fakat bu çok zor ve uğraş verici olur. Üstelik sizi yorar ve öğrenme hevesimizi kaçırır. Bu yüzden 70 konuyu öğrenip hızlıca amacımızı uygulamaya geçirerek kalıcı ve eğlenceli bir şekilde İngilizce öğreneceğiz.

Kısaca: Eğlenceli bir şekilde İngilizce öğrenebilmek için, ilk önce yetmiş konuyu öğrenmeniz şart. Bazı konuları bilmeden duyduklarımız, baktıklarımız bize hiçbir anlam ifade etmeyecek. Eğer bazı bilgilere sahip olursak duyduğumuz kelimeleri-cümleler bir kalıba oturtarak anlayabiliriz. Bu durum sizde güçlü bir döngü yaratacak ve gittikçe daha hızlı bir şekilde öğrenmeye başlayacaksınız. İşin zor kısmını atlatana kadar asla vazgeçmeyin.

Kendi dilini bilmeyen, başka dil öğrenemez.

Bernard Shaw

Ara not olarak; İngilizce öğrenmeye çalışırken, Türkçe ile kıyaslamalar ve farklılıklarını anlamaya çalışmanızda fayda var. Sahip olduğunuz bilgiyle öğrenmeye çalıştığınız bilgi arasında bir köprü kurmuş olursunuz. Hafızanızda daha kalıcı bir yer edinir, anlamanızı kolaylaştırır.

Eğitim serisini okuyarak öğrendikten sonra yeni bir dizi bulacaksınız ve izlemeye başlayacaksınız. İzledikçe ne kadar hızlı ve etkili İngilizce öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Bu sizi mutlu edecek ve bu sayede hiç zorlanmadan eğlenceli bir şekilde İngilizceniz gelişecek. Öğrenmeyi daha akıcı bir hale getirmek için seçtiğiniz dizi size hitap etsin. Kullandığı dili de iyi araştırın. Hatta benim önerim Arrow dizisidir. Kolay ve anlaşılır bir dizidir. Üstelik çok sürükleyici. Tabii sizin ilgi alanınız yabancı kitap okumakta olabilir. Seçim tamamen size kalmış. Burada önemli olan, yapmaktan zevk aldığınız bir alanın olmasıdır.

Eğitim serisine ilk önce temel bilgilerle başlayacağız. Eğitime başlamadan önce İngilizceyi tanımak işimizi kolaylaştıracaktır. Bu yüzden ilk konu veya konular size temel bilgileri verecek.

Seri başlıkları bu şekilde ilerleyecek: İngilizce Öğreniyorum 1 – İngilizceyi Tanımak… şeklinde.

Yaklaşık yetmiş başlıktan oluşacak İngilizce Öğreniyorum eğitim serisinin her birine yaklaşık yarım saat ayırmanız yeterlidir. Konular bol bol örneklerden oluşacak. Okuyup anladıktan sonra bir not defterine farklı örnekler yazmanız gerekiyor. Yazarak öğrendiğiniz bilgileri daha kalıcı hale getirebilirsiniz. Ayrıca farklı örnekler oluşturarak konuyu daha iyi benimseyeceksiniz. Bu iş için not tutabileceğiniz bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. Birçok uygulama var. Ben OneNote öneririm.

Yeni konuları takip etmek için e-posta ile bloguma abone olabilirsiniz. Yeni konu eklediğimde e-posta ile bilgilendirilmek isteseniz aşağıdaki sayfayı ziyaret ediniz.

Abonelik sayfasını aç

Şimdiden başarılar diliyorum.

“İngilizce Öğreniyorum – Başlangıç – Nasıl Öğreneceğim?” üzerine 2 yorum

    • Sinem Hanım, bu konu bir firmayla ortak bir proje için oluşturuldu. Anlaşmamızda bir sorun çıktı. Görüşme halindeyiz, olumlu sonuçlanırsa devamı gelecek.

      Cevapla

Yorum yapın