İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

İnternet ve Para Blogu
≡ Menu

Google Cloud WordPress Kurulumu video

Ziyaretçilerin arama motorları aracılığıyla web sitemize geldiğine göre, web sitemizi arama motorlarına en iyi şekilde sunmamız gerekiyor. Bu amaç altında yapılan çalışmalara da seo (arama motoru optimizasyonu) diyoruz. Seo dünyasında her zaman söylediğim gibi “hız” en önemli konulardan biridir. Bu aşamada web sitemizin alt yapısı, hız açısından önemli bir rol üstlenmektedir. WordPress kullanıcılarının çoğunluğu paylaşımlı sunucularda ucuz hostingler kullanmaktadır, azınlık ise biraz daha pahalı olan ufak çaplı sunucuları tercih ediyor; Digitalocean, host1plus VDS, Linode vs.

Bunların arasında birde “Google Cloud” var ki, seo açısından şüphesiz ayrıcalık gibi gözükmektedir. Google web sitemizi yüz üzeri noktada değerlendirdiğini düşünürsek, alt yapının, bunlardan bir kısmını oluşturduğunu kimse inkar edemez. Bu noktada google cloud tercihi, web sitemiz için bir ayrıcalık olduğunu düşünen bir çok kişi bulunuyor.

Google Cloud ile wordpress, ülkemizde nerdeyse kullanılmıyor diyebilirim. Webmaster içerikli bir çok platformu yakından takip etmeme rağmen henüz rastlamadığımı belirtmeliyim.

Google Cloud WordPress oldukça karmaşık görünmesine rağmen aslında çok basit bir kurulumla sahip olabileceğimiz bir servistir. Zaten videoda ne kadar basit olduğunu göreceksiniz.

Google Cloud

Servis ücretlendirmesi hakkında detaylı bilgiler için Google Cloud Pricing sayfasını inceleyebilirsiniz.

Google sunucularında wordpress deneyimi için ilk üç ay ücret ödemeden yaşayabilirsiniz, ilk üç ay için üç yüz dolarlık krediniz var. Bu sayede hiç bir ücret ödemeden bu konuyu uygulamaya alabilirsiniz.

Google cloud sunucuları nerede, hangi bölgelerde?

Amerika’da dört, Asya’da üç, bizi ilgilendiren bölge olan Avrupa’da 3 merkezi bulunmaktadır. Avrupa’da bulunan google sunucuları bize en yakın olanıdır. Bir çok seo uzmanı, sunucuların Türkiye’de olmasına dikkat edilmesini dile getirmektedir. Bu seo önerisi tamamen kullanıcının sunucuya erişim süresini kısaltmak amaçlıdır. Avrupa’da bulunan bir sunucu, bu seo önerisine karşı kesinlikle sorun teşkil etmemektedir. Sorun olmayacağını bir çok örnekle kanıtlayabiliriz, konumuzu ilgilendirdiği kadar yer vermek istediğim için uzatmayacağım.

Google Cloud WordPress kurulumu iki farklı servis sunmaktadır. Bunlardan biri Bitnami adı altında bir çok hazır web tabanlı servisin kolay kurulum imkanını sunan firmadır. Diğeri tamamen google alt yapısıyla hazırlanmış kolay wordpress kurulum servisidir.

İki serviside aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla inceleyebilirsiniz:

Google Cloud WordPress

Google Bitnami WordPress

Bu iki seçenek arasında tahmini maliyet oranı neden bu kadar farklı anlayamadım. “Google wordpress” daha temiz bir kurulum olduğu için ilk tercihim oldu. Bitnami kurulumu bir çok eklentiyle beraber geliyor. Aralarındaki bu fiyat farkı nedeniyle ilerde ikisinide uzun vadeli test edeceğim.

Kurulum aşamasında ve sonrasında istediğimiz gibi yönetebileceğimiz bir panel çıkıyor karşımıza. Google Cloud ile http, https, statik IP, ram, işlemci, sunucunun bulunduğu ülke gibi bir çok noktada tamamen özgür davranabiliyoruz.

Kurulumdan sonra karşımıza çıkan panelde, wordpress sitemizin bilgileri resimdeki gibi bize sunuluyor. PhpMyAdmin bağlantısı için ek bir işlem yapmaya gerek olmaması da büyük bir ayrıcalık bence.

Google Cloud WordPress Bilgileri

Şifreleri istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz, zaten ilk aşamada mysq şifremizi değiştirmemiz için basitçe SSH bağlantısı yapmamızı ve hangi komutla işlem yapmamızı izah eden bir bölüm bulunuyor. Ayrıca belirtmeliyim ki, hızlı SSH bağlantısı çok kaliteli ve pratik.

Sanırım konuyu gereğinden fazla uzattım, video sizlerle.

Google Cloud WordPress Kurulumu Videolu Anlatım

Son olarak belirtmeliyim ki; Kurulum bittikten sonra karşımıza çıkan erkandaki IP adresimize tıklayana kadar sitemiz aktif olmayacaktır. Videoda yaptığım SSH bağlantısında bize verilen SSH komutunu uyguladıktan sonra ilk önce bize verilen phpmyadmin şifresini girdim, sonra iki kez kendi belirlediğim şifreyi girerek şifre değiştirme işlemini tamamladım.

SSH ekranında şifreler gözükmediği için belirtmek istedim, gözükmesede dediğim gibi ilk phpmyadmin şifresini ve belirlediğimiz şifreyi girip ilerliyoruz.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 10 yorum yapıldı… add one }
 • zalim 12 Ekim 2015

  Elinize sağlık, güzel konu olmuş. Şu fiyat farkını bende anlamış değilim.

  • Kerem SARI 12 Ekim 2015

   Teşekkür ederim Zalim. Evet ciddi bir fiyat farkı var, müsait bir zamanda inceleyeceğim.

 • Demir 29 Ekim 2015

  Hocam elinize sağlık, birde domian için DNS ayarları için bir video paylaşırsanız çok sevinirim.

  • Kerem SARI 29 Ekim 2015

   Teşekkürler Demir Bey; aklımda, ilk fırsatta konuya dahil edeceğim.

 • izmir tabela 26 Ocak 2016

  neden bu kadar pahalı ?

  • Kerem SARI 27 Ocak 2016

   Hizmet ne kadar kaliteliyse o kadar pahalı oluyor. En iyi güvenlik ve kesintisiz erişim ilk aklıma gelen iki ayrıcalık oldu.

 • Ugur 13 Nisan 2016

  Merhaba,
  Bende google cloud’a wp kurulumu yapmak istiyorum. Bir kac sorum olacakti
  1-25$ gibi bir ucret gozukuyor bunda ne kadar trafik saglaniyor
  2-ssl sertifika kurulumu yapılabilir mi?
  3-kullanimda herhangi bir sorunla karsilastiniz mi
  Tesekkurler

  • Kerem SARI 13 Nisan 2016

   Merhaba Uğur Bey; kullanımda sorun yaşamazsınız, sonuçta Google’nin sunduğu bir hizmet. İlk soruna gelince 25$ tahmini ücrettir. İşlemci, ram gibi özellikliye göre bu fiyat değişiyor. Kolay kolay tükenecek bir kaynak değil. Ayrıca bitnami ile wordpress kurulumu yaparsan aylık tahmini 5$ ücret çıkıyor yanlış hatırlamıyorsam. Ssl kullanımında sorun çıkmaz. Kurulum aşamasında statik IP seçmelisin. Çok detaylı, yönetilebilir bir alt yapıya sahip. İstediğiniz herşeyi yapabilirsin.

 • murat 4 Ekim 2016

  Eline sağlık kardeşim. Çok işime yaradı!

  • Kerem SARI 6 Ekim 2016

   Teşekkürler kardeşim.

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.