İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

İnternet ve Para Blogu
≡ Menu

Kazım Karabekir’in İstiklal Harbimiz Adlı Kitabı

Tarih o kadar derin, o kadar karmaşık ki, öğrenmeye çalıştıkça kaybolup gidiyorum. Tarih merakımın büyük bir kısmını Osmanlı feth etsede, son zamanlarda Cumhuriyet dönemini konu alan kitapları okumaya başladım. Okuduğum kitapların bana verdiği izlenime göre Cumhuriyet dönemi, Osmanlı döneminden daha karmaşık ve çelişkili. Bu olay bu şekilde gelişti çünkü diye başlayan tarihi bilgiler ister istemez insanı karamsarlığa sürüklüyor.

Son okuduğum kitaplardan biri olan “Kayıp Tarihimiz” beni Cumhuriyet dönemine dair daha net bilgileri öğrenebileceğim kaynaklara yönlendirdi. Kazım Karabekir Paşa’yı tanır mıyız? Kazım Karabekir Paşa Cumhuriyet tarihinin en önemli isimlerinden biridir. Eğer benim gibi tarih meraklısı biriyseniz ki bu konuda olduğunuza göre meraklısınız, şiddetle Kazım Karabekir’i araştırmanızı öneriyorum. 

Nette yapacağınız araştırmalarda iki farklı bakış açısına rastalayacaksınız. Biri Aşırı Atatürkçüler tarafından yorumlanmış, nefret içerikli Kazım Karabekir diğeri de aşırı Atatürk düşmanları tarafından yorumlanmış Kazım Karabekir. Bu iki farklı bakış açısı da tarihin gerçeklerini değiştiremez, bizim amacımız Tarihi öğrenmekse eğer Kazım Karabekir’i tanımamız şart.

Kazım Karabekir Cumhuriyet döneminde büyük başarılara imza atmış, çok önemli kararlarla belkide Atatürk’ün bu mücadelesini kazanmasına imkan vermiştir. Kazım Karabekir “İstiklal Harbimiz” adlı kitabıyla tarihimizi hissetmemizi sağlayan önemli bir kaynakı bize miras bırakmış. Bu kitapta Mustafa Kemal’in Nutuk kitabında yer alan konuların bir çoğu, İstiklal Harbimiz kitabında daha kapsamlı, daha farklı bir bakış açısıyla kaleme alınmıştır.

kazim-karabekir-istiklal-harbimiz

Nutuk’ta yer alan tarihi bilgileri, o dönemi en güçlü şekilde yaşamış olan Kazım Karabekirin kalemiyle öğrenmekte de fayda var. Kitabın adında geçen “Harbimiz” kelimesini bile, Nutuk’un ilk sayfasında yer alan “Samsun’a çıktım” cümlesine bir yanıt olarak nitelendirilebilir. Çünkü bu büyük mücadele bir kişiyle başlamamıştır ve bir kişiyle sonuçlandırılmamıştır. Tarihi her yönüyle okumak lazım. Tarih; yazarın, siyasi veya dini kimliklerine göre şekil alabilir. En iyi tarih o dönemi yaşayanların kalemiyle öğrenilebilir.

İstiklal Harbimiz kitabı, basıma geçmeden yasaklanıp yakılan ilk kitaptır. Herşeye rağmen kitabın kopyaları korunarak 1960 yılında tekrar incelemeye alınarak basıma geçmiştir.

En doğru İstiklal Harbimiz Kitabı Hangisidir?

Öğrenir öğrenmez ilk rastladığım internet sitesinden tam alıyordum ki, alternatif olarak farklı bir yayın evinden satışını gördüm, sayfa ve cilt adetleri farklıydı, bu nedenle araştırmaya başladım. Kitabı üç ayrı formatta bulabildim.

İkinci el çok eski İstiklal Harbimiz: Sanırım 1960 yıllarında basılmış olan kitap. İkinci el alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. Büyük ihtimalle Osmanlıca kelimeler ağırlıklı olarak kullanılmıştır. Osmanlıca bilmeyenler için anlaşılması zor olacaktır. Nutuk’ta bir çok kişi tarafından çevrilmiş ve bir çok yayın evi tarafından satışı yapılmaktadır.

2 ciltlik İstiklal Harbimiz: YKY (Yapı Kredi Yayınları)  tarafından satışta olan iki ciltlik İstiklal Harbimiz’i almak nedense bana pek mantıklı gelmedi. Malum firma o tarihte de var olan bir bakış açısını temsil ettiğinden şüpheliyim. Ayrıca Sebahattin Ali’nin Müslümanlara karşı hakaret içerin kitaplarını da dağıtan firma olduğu için uzak durmayı tercih ediyorum.

5 ciltlik İstiklal Harbimiz: Emre Yayınları’nın satışa sunduğu 5 ciltlik kitabın en doğru karar olduğunu düşünürken, Emre yayın evi “kan değişti” başlığıyla haber yapan Cumhuriyet gazetesinin yazısına rastlayınca duraksadım. Pek incelemedim doğrusu ama yinede en mantıklısı bu gibi.

Araştırarak olacak gibi değil, güvenilir kişilere sormak en mantıklısı diye düşündüm ve Kazım Karabekir’in kızlarını araştırmaya başladım. Araştırırken Kazım Karabekir Vakfı’na rastladım ve konuyla ilgili güzel bir mail gönderdim. Vakıftan beklediğim mail gelince sizlerle paylaşacağım.

Not: Yazıyı okuyunca fark ettim, girişte; Cumhuriyet dönemini Osmanlı’dan tam olarak ayırmışım. Osmanlı tarihi ifadelerimde 1900 yılları öncesini kast etmekteyim.

Güncelleme: 15 Kasım 2015

Konuda bahsettiğim gibi en anlaşılır seri için Kazım Karabekir vakfından mail yoluyla öneri istemiştim. Kısa bir süre sonra cevap geldi lakin bunu konuda paylaşmayı unuttum.

Vakıf yetkilisi son çıkarttığımız YKY baskısını tercih etmenizi isteriz şeklinde cevap verdi. Yani 5 ciltlik seriyi gönül rahatlığıyla alabiliriz.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 2 yorum yapıldı… add one }
  • Anonim 16 Şubat 2016

    Kerem bey,

    5 Ciltlik seriyi temin edebileceğimiz bir kitapevi biliyor musunuz?

    • Kerem SARI 16 Şubat 2016

      Yayın evlerinde değilde ikinci el alışveriş sitelerinde bulma ihtimaliniz var. Konuda bahsettiğim gibi en son düzenlenen üç ciltlik seri tavsiye ediliyor.

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.