Forum sitesinden para kazanmak

Her ay ortalama yüz kişi forum sitesinden para kazanmak için yöntemler aramakta. Farklı bir konumla bu kelimede ikinci bazen üçüncü sayfalarda çıktığım için bu oranları takip edebiliyorum.

Aslında forum sitesinden para kazanma yöntemlerinin blog gibi farklı sitelerden para kazanma yönlemlerinden pek bir farkı yok. Forum sitelerinden kazanç sağlamak için aramalar yapan arkadaşlara konuyla ilgili bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarmak için bu konuya blogumda yer vermek istedim.

İlk önce blog vb. sitelerden pek bir farkı olmadığını tekrar vurguluyorum. Bu konuda bir kaç tane para kazanma yöntemi ve forum sitelerinin avantajlarını konuşalım.

Bu sektöre hemen hemen herkezin bir forum sitesiyle girdiğini söyleyebilirim. İlk projeler genelde forum olur, nedeni ise bu sektörde birşeyler öğrenmek için forum sitelerinden destek alıyorsunuz. Forum sitelerinde bu işi öğrenip, sürekli forum sitelerinde zaman geçirince haliyle ilk projenizde bir forum sitesi oluyor. Bir süre sonra para kazanma yöntemleri araştırılmaya başlıyor.

Reklam yayını

En kolayı ve duruma göre en iyi kazanç yöntemi Adsense reklamlarıdır. Sitenizi Adsense reklam politikaları çerçevesinde uygun bir hale getirip başvuruda bulunursunuz. Başvurunuz onaylanınca Google reklam yerleşimi politikaları sayfasını ziyaret ederek gereken kuralları öğrendikten sonra en güzel şekilde forum sitenize ekleyebilirsiniz. Bu şekilde tıklama ve görüntüleme durumlarına göre forum sitenizden gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Yok abi benim başvurum onaylanmıyor, sitem uygun değil, bekleyecek zamanım yok yada o kadar detaya giremem diyorsanız farklı reklam firmalarıyla çalışabilirsiniz. Adsense kadar kazandırmasada hiç yoktan iyidir.

Bazı reklam çeşitleri için ziyaretçilerinizin reklamlara tıklamasını umut etmenize gerek yok. Ben bu reklamlar çok sinir bozucudur, hayatımda hiç bir sitemde kullanmadım kullanmamda. Yinede bir kazanç yöntemi olduğu için yer vermek istedim.

Dış bağlantılarla para kazanma yöntemi

Forum sitenizden farklı sitelere verilen bağlantılar aracılığıyla para kazanmak mümkün. Eminim daha önce sizde rastlamışsınızdır, bağlantıya tıkladığınızda beş saniyelik bir reklam sayfası açılır ve istediğiniz adrese gitmek için beş saniye bekler o reklamı görürsünüz. Buda sinir bozucu reklam türklerinden biridir.

Örnek olarak bir durumu ele alalım. Herkeze faydalı olabilecek değerli bir eğitim videosu hazırladık diyelim ve biz bu eğitimi ücretsiz dağıtacağız. Kullanıcılarımızdan para çıksın istemiyoruz ama bir yandan da emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. İşte bu tarz durumlarda bağlantı yoluyla para kazanma yöntemlerini kullanabiliriz. Bunu videoyu indirme linkine uygulayabilir, videoyu indirmek isteyenlere beş saniye reklam yayını yaparak paraları cukkalayabiliriz.

Satış ortaklığı

Bu yöntem birazda tanıtıma dayalıdır. Satışı durumunda size komisyon verebilecek bir çok ürün ve firmalar bulunmaktadır. Yine örnek olarak hayali bir site ve satış ortaklığı canlandıralım. Diyelimki wordpress destek forumu sitemiz var. Forum sitemiz wordpress destek sitesi olunca wordpress temalarıyla ilgili yoğun bir içeriği sahip olması kaçınılmazdır. Biz bu forum sitesinde satış ortaklığını almış olduğumuz bir firmanın temalarını tanıtım yaparak satışına sebep olabiliriz. Her satıştandan firmanın size verdiği komisyon sayesinde para kazanmış oluruz.

Bu benim kullandığım bir para kazanma yöntemidir. Hatta En iyi wordpress teması başlıklı konum bu yöntem için güzel bir örnek olacaktır. Fakat hiç bir zaman, hiç bir ürüne satış olsun diye gerekinden fazla tanıtım yapmamalıyız. Birilerini kandırarak kazanılan paranın kimseye hayrı olmaz.

Tanıtım yazıları

Webmaster sitelerinde tanıtım yazılarını forum sitelerinde paylaşmak ve ilgili siteye bağlantı vermek şartıyla para kazanan bir çok kişi var. Alexa değerleriniz iyiyse fiyatları yüksek tutabiliyorsunuz. Alexa gibi bir çok etken fiyatı etkilemektedir. Örnek olarak dizi forum sitenizin olduğunu düşünelim, webmaster forum sitelerinde 10-15 TL karşılığında tanıtım yazıları yayınlayabileceğiniz bir konu açarak, dizilerle ilgili sitelerden tanıtım yazıları alabilirsiniz.

Bu siteden tanıtım yazısı alabilirsiniz: R10 Tanıtım Yazısı

Buna benzer sadece ana sayfa link ekleme gibi değişik para kazanma yöntemleride var. Tabi bunları belli bir düzeyde dengede tutarak yapmanız gerekir, aksi taktirde sitenize zarar verebilirsiniz.

Anketler

Eğer forum siteniz büyükse zaten bu konuyu okuyor olmazsınız ama yinede bu yöntemden bahsetmek istedim. Forum siteniz büyükse anket yaparak güzel paralar kazanabilirsiniz. Üyelerden kullandığı GSM operatörünü seçmesini isteyebilir, en sevdiği parfüm, tuttuğu parti, kullandığı marka vs. vs. bir çok konuda bir çok yöntemi vardır. Bu veriler reklam şirketleri veya firmalar için çok önemlidir ve bir çok yöntemden daha fazla kazandırır. Tabi bunun için forum siteniz çok geniş bir kitleye hakim olmalıdır.

Forum sitelerinin artıları

Gelelim bu kazanç tekniklerinde forum sitelerinin avantajlarına. Forum sitelerinde kullanıcı kalıcılığı blog vb. sitelere göre çok çok daha fazladır. Üye hakimiyetiniz daha fazla olur. Üyeler kendi konularıyla sitenize katkıda bulunur. Destek veren bir forum sitesiyse önerileriniz daha fazla dikkate alınır, bu durumda satış ortaklığınız daha etkili olacaktır.

İyi bir şekilde yönetilirse forum sitesinin avantajları çok fazladır. Para kazanma yöntemlerinin yer aldığı Sıfırdan para kazanmak içerikli konumu okumanızı tavsiye ederim. Web sitesi geliştirme ağırlıklı olsada size fikir verecek konulara rastlayabilirsiniz. Konu biraz uzun, hangi para kazanama yöntemlerinden bahsettiğimi bile hatırlamıyorum.

Buraya dikkat

Konunun tamamında dikkat etmemiz gereken en önemli nokta kullanıcı memnuniyetidir. Reklamlarımızla hiç bir zaman ziyaretçimizi, üyelerimizi rahatsız etmemeliyiz. Büyümemizi engeller hatta küçülmemize sebep olabilir. Bu yüzden açılır reklamlardan uzak durmalısınız. Konu içerisinde reklam yerleşimi tık oranını arttırır ama bir forum kullanıcısını kesinlikle rahatsız eder. Hedefiniz yüz okuyucudan otuz tıklama alamak değil, bin okuyucudan elli tıklama almak olsun. Buda nasihat gibi oldu ama paranın sıcaklığına kapılıp sitenizi yok etmenizi istemem. Bu durum forum kullanıcıları için daha hassastır. Hiç reklam olmasın isterler. Rahatsız etmeden uygulanan reklam yerleşiminin forum siteleri için ayrıcalık taşır.

Umarım bilmediğiniz bir yöntemi size aktarmışımdır. Bol kazançlar dilerin.

“Forum sitesinden para kazanmak” üzerine 36 yorum

 1. Merhaba kolay gelsin hocam benim bir sitem var kişisel blog olusturmaya calistim ancak konular cok daginik ve yazilarim yetersiz . 4-5 ay oldu açalı . cok yeniyim bu konuda domain adimi degistirip kendi adimi kullanmak istiyorum. sitemi inceleyip bana onerilerde bulunur musunuz.

  Cevapla
  • Tabii ki Damla Hanım, geniş bir zamanda detaylıca incelemek isterim. Bu yüzden zamanım ilk müsait olduğunda inceleyip dönüş yapacağım size.

   Cevapla
 2. Türkiye Genelinde hizmet vermekte olan bu web sitesi aracılığıyla bakıma muhtaç hasta ve yaşlılarınıza genel bakım yapacak ve onların günlük ihtiyaçlarını karşılayacak bir bakıcı bulabilirsiniz.Kolay kullanımıyıla aradığınız şehirden size en yakın bakıcıları temin ederler.

  Cevapla
 3. arkadaşlar hiç başka yerde zaman kaybetmeyin ödemeleri sağlıklı en çok kazandıran bonus veren güvenilir sistem *** buradan kayıt oluşturabilirsiniz arkadaşlar iletişim bilgilerim çıkıcaktır ulaşabilirsiniz. hayırlı kazançlar

  Cevapla
 4. (Bağlantıyı kaldırdım, isteyenleri Cumhur Bey’le görüştürürüm) bu sitede iyi para kazandırıyoru bu benim referansım ister direk kayıt olursunuz ister referansımdan tabi referansımdan kayırt olursanız yardımcı olurum

  Cevapla
 5. Ben bu konunun bu kadar nasıl uzadığını düşünüyorum şuan. Forum acemi webmaster’ların ilk göz ağrısı olur sanırım bu yüzden.

  Cevapla
 6. **com bu siteyi şiddetle öneririm geçen gün ödeme aldım anket doldurup anında ödeme yapiyolar ben 25 TL almıştım ama şimdiki Sponsor anlaşmaları geregi 50 TL veriyolarmış sınırlı stokları bitmeden alın kardeşler

  Cevapla
  • Bu yorumdaki gibi yönlendirmelere güvenip sakın bilgilerinizi paylaşmayın. Uyarmak için yorumu onayladım.

   Cevapla
 7. Şaka maka yorumda alıyor. Aramalara baktım aranan bir kelime. Sonuçlara baktım bu site. Admin yazmış yazmasına fakat baştan da belirtmiş. Çok da iyi yapmışsın admin, böyle saçma bir konuda aydınlatıcı bir tutum sergilemiş sin.

  Cevapla
 8. Kim ne derse desin böyle bir kıyaslama hani kafayla yapılıyor bana mantıklı bir açıklama yapılamaz. Blog’ta forum’da birbiri gibi internet siteleridir. İkiside ziyaretçi ve kullanıcı amaçlıdır. İkisize ziyaretçilere reklam tıklama amaçlıdır. Nasıl forum sitelerinden para kazanmak diye bir konu olabilir ki? Ben ikisinden de kazanan biri olarak söylüyorum, hiç kafa yormayın Kerem’in dediği gibi forumun ancak artı özellikleri, avantajları olabilir.

  Cevapla
 9. Güzel konu, kimse forumun avantajlarını inkar edemez. Hem bir düşünün en çok zaman geçirdiğiniz siteler forum siteleri değil mi?

  Cevapla
 10. Merhaba hocam, forum sitelerinden para kazanmanın pek kolay olacağı bir çağda değiliniz ne yazıkki.. Blog siteleri daha popüler bir konumda olduğu için blog siteleri daha kazançlı olacaktır. Tercihen blog önerisinde bulunabilirim. Sizinde bu düşüncede olduğunuzu düşünüyorum, nedeni ise; yazının yayımlandığı site bir blog sitesidir 🙂

  Cevapla
  • Ben forum sitelerimden daha fazla kazanıyorum hocam. 🙂 Birbiriyle kıyaslanabilecek bir konu olduğunu düşünmüyorum.

   Cevapla
 11. Kullanıcı bazında, forum sitelerinden nasıl para kazanabiliriz? aslında soru budur. Bence siz yanlış noktaya değinmişsiniz. Asıl olayı kaçırıyorsunuz. En kısa sürede forum üyelerinin forumdan para kazanabileceği yöntemleri sıralamalısınız ve konuya dahil etmelisiniz. Sayfada kalma süresi atacaktır.

  Cevapla
  • Editörlük yaparak, ürün tanıtımı yaparak, yöneticilik yaparak vb. bir çok yöntemi var. Forumun işlevini bilen bunları da bilir diye düşünüyorum. Öneri için teşekkürler.

   Cevapla
 12. Forum sitelerinden para kazanmak neden bu kadar ilgi gören bir konu bilemedim doğrusu. Kelimelerle ilgili bir inceleme yaparken bu kelimenin durumuna takın oldum. Sanırım bu durum yeni webmaster arkadaşlarımızın forum siteleriyle işe başlamaları ve forum sitelerinden para kazanmak için sabırsızca yöntemler aradığını gösteriyor. Bizde forum aşkı bitmez. Yeni başlayanlar neden forumla başlar bilmiyorum. Aslına bakarsanız forum sistemleri blog sistemlerine göre çok çok daha karmaşıktır. or olandan başlıyorlar.

  Cevapla
  • Tespit mantıklı. Aranan bir konu olduğu için pek farkı olmasada böyle bir konu oluşturmak istedim. Hiç yoktan forum sitesinden para kazanmanın blog veya benzeri sitelerden para kazanmaktan farkı olmadığı, ayrıcalıklarının neler olduğu hakkında fikir vermiş olduk.

   Cevapla
   • Hem fikir vermiş oldun hemde sitendeki diğer konulara bağlantı vererek güçlendirme yapmışsın 🙂 gözümden kaçmaz 🙂

    Cevapla
    • E konu açmışken ve alakalı sayfalar varken neden yer vermiyeyim. Zaten sitenin genel amacına uygun bir durum. Para lazım para 🙂

     Cevapla
     • Çok açık sözlüsün dostum, sen diyince bağlantı olan sayfalarda gelir kaynakların olduğunu fark ettim. Fakat şunu söylemeliyim sen konuların hakkını veriyorsun.

     • Ticari amaçla konular oluşturup saçma sapan servislerin satışını yaparak kazandığın paranın tadı olmaz. Konularımda yer verdiğim bütün servisleri kendimde kullanıyorum ve hepsinin her zaman arkasındayım.

     • Bunun kesinlikle farkındayım. 5 bin kelimelik konu yazmışsın ve bunca yıldır içinde bulunduğum sektörle ilgili yeni yeni şeyler öğrendim.

 13. Forum sitelerinden para kazanmanın blog sitelerine göre daha kolay olduğunu düşünüyorum. Forum sitelerinin alexa ve pagerank değerlerine göre ücretlendirilmiş tanıtım yazıları link vs. alınabilir. En kötüsü bu şekilde kazanır. Blog sitelerinde bu işlem sitenizin sonu olur. Forum siteleri bu tanıtım yazılarını linkleri vs. kaldırabilecek yapıdadır.

  Cevapla
  • Zaten son zamanlar tanıtım yazıları aldı başını gidiyor. Orta çapta forum sitelerini kapata bir çok arkadaşım şuan çok pişman.

   Cevapla
 14. Merhaba Kerem daha önce küçük bir alışverişimiz olmuştu. Umarım mail adresimden hatırlarsın. Gezinirlen bu konunla buluştum. Dediğin gibi bu yöntemler her site için geçerlidir. Forumun artılarına yer vermen güzel oldu. Bir çok kişi forum sitelerinden para kazanılmayacağını düşünüyor. Forum sitelerinin gelir amaçlı projelendirme aşamasında artılarının göz önüne alınmamasının sebebi yıllar önceki forum çöplüğü yaşadığımız günlerdir. Yıllar öncede kaldığını, artık artıların ön planda olduğunu görmemiz gerekir. Başarılar Kerem, feed takip yaptım.

  Cevapla

Yorum yapın