Elektrik tasarrufu yaparak daha az fatura ödeyin

Çok küçük hesaplar olarak yorumlamayın. Her biri zaten olması, uyulması gereken davranış şekilleridir. Bir şeyi israf etmenizin sadece size değil, herkese zararı var.

Tasarruf tercih değil, gerekliliktir.

Aydınlatma

Evde en uzun süreli enerji tüketimini şüphesiz aydınlatmalar sağlıyor. Çok ciddi bir tüketimi olmasa da çok uzun süreli kullanımı nedeniyle ilk önce dikkat etmemiz gereken konudur.

Göz sağlığınızı düşünerek enerji tasarruflu ampuller alarak tasarrufun ilk adımını sağlamış olursunuz.

Watt’lara dikkat lütfen, yüksek watt ampuller yüksek enerji tüketimi demek.

Bütün ışıkları değiştirmeniz gerekiyor. Çok nadir veya az kullanıyoruz diye atladığınız yer olmasın. Bir ampulden elde ettiğiniz tasarrufu diğerine harcamamış olursunuz.

Led – spot lambalar

Genelde banyolarda, bazı evlerde ise mutfaklarda dahi bulunan led, spot ışıkları iptal edin veya çok düşük güç tüketimi yapan seçeneklere yönelin.

Otomatik ışıklar

Eğer koridorunuzda kısa süre kalacağınız bir odaya geçerken ışığı açıp, dönüşte kapatıyorsanız, kesinlikle otomatik ışık aparatı almalısınız.

Süresini minimumda tutarak, bir odadan diğer odaya ulaşabileceğini süreden 2-3sn üstü ayarlayabilirsiniz. Bu sayede gereksiz yere enerji tüketmezsiniz, ışık açıp kapatma derdinden kurtulursunuz.

Masa ışıkları

Masa ışıklarını masanızın konumunu düzenleyerek gereksiz hale getirebilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse bir kaç gün kullanmadan devam edin. Belki ihtiyacınız yoktur?

Lambaderler

İlk işiniz lambaderdeki ampulün watt’ına bakmak olsun. Lambaderler çok küçük watt’lı ampullerle çalışmalıdır. Aksi taktirde amacı dışına çıkmış olur.

Unutmayın! Gözleriniz her zaman daha fazla ışık ister.

Enerji tasarrufu yapan prizler

Bu prizler elektronik cihazlarınızı yüksek ve dengesiz akımlardan korur, güç tüketiminizi azaltır.

İyice araştırarak uygun prizleri bulmanız çok kolay. Mevcut prizlerinizi sökmenize gerek yok, ara priz olarak adlandırabiliriz.

Şarjda bırakma

Aslında cihazdan cihaza değişir. Eğer akıllı bir telefon kullanıyorsanız, sarjınız dolduğunda zaten dolumu kesecektir. Bu o andan itibaren enerji tüketmediği anlamına gelmiyor.

Bunu dikkate alıp almamak size kalmış. Ciddi bir tasarruf sağlayacağını düşünmüyorum, siz yine de araştırın, hatta bana da bilgi verirseniz sevinirim.

Çamaşır ve bulaşık makinesi

Makinenizi yenilerken kesinlikle tasarruf seçeneklerini dikkate alın. Şimdilik yapabileceğiniz tek şey bilinçli kullanımdır.

Tam doluyken çalıştırmanız halinde duruma göre değişmekle birlikte ayda dört beş defa daha az çalıştırmış olabilirsiniz.

*Çalıştırma saatleri

Gece 22:00 – sabah 06:00 saatleri arasında çalıştırmaya özen gösterin. Bu saatler arasında elektrik tüketim tarifesi diğer saatlere göre daha düşük ücretlendirilir.

Tarife değişiklik gösterebilir.

Düşük elektrik tüketim saatleri

Güncel verilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz: Elektrik tarifeleri

Ütü kullanımı

Ütü en çok enerji tüketimi yapan elektroniklerden biridir. Toplu ürü yapmaya özen gösterin. Ütü ısınırken gereksiz enerji harcar.

Tek tek 10 kıyafete harcadığınız enerjiyi, toplu ütülemeden 20-25 kıyafete harcarsınız.

Yalıtım

Yalıtım adına ne varsa sakın ihmal etmeyin. Isı kaybını düşürmek için izole etmenizde fayda var. Eğer peteklerinize giden borular açıktaysa, izolasyon ederek ciddi enrji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Petekler

Peteklerinizin cam dibinde olmasının bir sebebi var. Petek üstlerinde ısıyı ileri doğru yönlendirmesi için satılan aparatları kullanmayın.

Bu aparatlar ciddi anlamda ısı kaybına neden olur. Peteklerdeki ısı öncelikle evinize giren soğuk havayı önlemelidir.

Bir yerden soğuk bir yerden sıcak geldiği sürece evinizi, odanızı ısıtmak çok zor olacaktır.

Peteklerinizin önüne mobilyalarınızı çok yaklaştırmayın.

Petek temizliğinize önem verin, zamanında ve gerçekten bilgili kişilere firmalara yaptırmaya özen gösterin.

Fırın

Fırın kapağını sık sık açmamaya özen gösterin. Her açışınızda pişirme süreniz artacağı için tüketiminiz de artar.

Yemeklerinizi seramik veya cam malzemelerle yaparsanız fırın derecenizi bir miktar düşürebilirsiniz. Bu maddeler metale göre ısıyı daha verimli tutar.

Dondurulmuş yiyeceklerin buzu çözüldükten sonra fırına koyarsanız daha kısa süre çalıştırmış olursunuz.

Fırının üst ve alt kısımları ısıtıcılara daha yakındır. Fırınınızın özelliklerine ve pişirme modelinize göre bundan istifade edebilirsiniz.

Saç kurutma

Ciddi anlamda enerji tüketir. Elektrik faturanızın bir kısmı emin olun saç kurutma makinesinden kaynaklıdır.

Saçlarınızı havluyla iyice kuruladıktan sonra kullanmanız elektrik tasarrufuna katkı sağlayacak.

Bu makine kısa sürede yüksel woltaj harcar. Elde edeceğiniz 20-30sn iyi bir değerdir.

Buzdolabı

Derecesini ayarladınız mı? Kış aylarında, yaz aylarında olduğu gibi düşük ayarlarda olmasına gerek yok. Bunu araştırıp uygulayarak elektrikten tasarruf edebilirsiniz.

Dolabınızı temiz tutmanız, gereksiz yere açmamanız tasarruf sağlayacaktır.

Anasayfa » Bilgiler » Elektrik tasarrufu yaparak daha az fatura ödeyin

Yorum yapın