Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bildiğiniz gibi blogumda nadiren de olsa farklı yazarların konularına yer vermekteyim. Bu konunun yazarı Züleyha Hanım’dır. Eğer yazıyı başarılı bulursanız ve bu tarz makaleler yazdırmak isterseniz sizi Züleyha Hanım’a yönlendirebilirim.

Diyet yaparken yapılan hatalara dikkat çekmek için;

Kadınların kabusu olan fazla kilolar her daim baş belası olarak bilinir. Erkekler genel olarak bu durumu takmadığını karşı tarafa lanse ettirmeye çalışsa da aslında genel olarak dünya sorunları arasında yer alan bir sorundur. Bu sorun için dünya üzerinde binlerce yöntem ve teori bulunur fakat bunların hepsinin temelinde birkaç öğe yatmaktadır. Bu öğeleri ve yapılan hataları merak ediyorsanız yazımızın kalanını okumanızı öneririz.

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Dünya üzerinde hangi ünlü diyetisyene giderseniz gidin size vereceği diyet listesinde birkaç tüyo ve kesinlikle uymanız gereken birkaç detay illaki verecektir. Bu detaylar aslında diyetin bel kemiği ve esasıdır. Diyetin bel kemiği olan bu detayları sıralamak gerekir ise;

Yeme alışkanlıklarının değişmesi; öncelikle söylemek gerekir ki kişinin yeme alışkanlığını değiştirmesinde ki esas sebep bu yeme tarzının onun bünyesine yaramadığı ve kilo yaptığı olmasıdır. Bu yüzden yeme bütün diyetisyenler işe önce yeme alışkanlıklarınızı değiştirerek başlarlar. Bu alışkanlıkları değiştirme sürecinde üç unsur hayatınızda yer almaz.

 • Beyaz hamur ile yapılmış tüm besinler ve yemekler
 • Bol tuz tüketimi
 • Şeker ve şekerli tüm gıdalar

Zaten bu gıdaları aramızda bilmeyen yoktur. Bu üçü de hem sağlık için hem de kilo için tehlike oluşturur.

Su içerek zayıfla; günlük hayat yoğunluğunda en çok unutulan unsurlardan biri su içmeyi unutmaktır. Su hem sağlı açısından hem de kilo vermeyi kolaylaştırmak açısından çok büyük önem teşkil eder. B,u yüzden diyet yapacağınız zaman hatta her daim günlük 2.5 litre su içmeyi alışkanlık edinmelisiniz.

Spor yap vücuduna çok yönlü kazanç sağla; özellikle yoğun hayat şartlarından ötürü her zaman üşenerek bakılan spor alsında insan sağlığı ve uzun bir yaşam için önemli bir unsur oluyor. Fakat ülke olarak spor dendiği zaman hep bir adım kaçarak bakıyoruz. Fakat öncelikle sağlıklı olmak için sonrasında da kilo vermek için spor şarttır. Bu yüzden gün içinde az dahil olsa spor yapmanızı öneririz.

Esas mesele bu kadar da değil

Şimdiye kadar size anlattıklarımız diyetin bel kemiği olan ve yapılması gereken unsurlardı. Fakat zaten kişi biraz diyet için araştırma yapmış bu durumların hepsini en ince detayına kadar biliyordur. Bu yapılması gerekenlerin dışında da dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor. Öncelikle kişi diyet yapmadan önce bunu tam kararlı olarak yapmalıdır. Çünkü pazartesi başlayıp Salı günü diyeti bırakan biri olmak istemiyorsanız önce bu durumu sizin kabul etmeniz gerekir. Çünkü diyet sürecinde beyin sizin bu yeni yaşam tarzınızı beğenmez ve sizi bu durumdan caydırmak için binlerce oyun kuracaktır. Eğer sizde bu duruma hazır değilseniz o zaman zaten ertesi gün o diyet biter. Bu yüzden önce karalı olun ve bu doğrultuda hareket edin. Ayrıca yine önemli bir detay ise zayıflama ürünlerine bağlı kalarak bir diyet yapmayın. İllaki zayıflamak için birçok kaliteli ürün bulunur bu konuda diyebileceğimiz bir şey yoktur ama o ürünü kullanırken diyet, spor ve bol su içilmez ise kullanılan hiçbir kaliteli ürün size fayda getirmez.

Sizinde anlayacağınız üzere hepsi bir zincirin halkaları gibi birbiri ile bağlantılı ve önemli detayladır. Biri bile eksik yapılır ise tam hakkı ile yerine getirilmiş olmaz. Bu yüzden yapacağınız diyeti hakkı ile yerine getirmek için tüm halkaları birbirine ekleyerek hakkı ile yerine getirin. Diyet yapacak olan herkese şimdiden kolay gelsin.

Ek: 27 Ağustos 2017

Elimde aynı yazarın kilo alımıyla ilgili bir yazısı daha vardı. Ne yapacağım diye düşünürken bu konuya dahil etmeye karar verdim.

HIZLI KİLO ALIMLARI NEDEN BU KADAR ARTTI?

Kilo sorunu yüzyıllardır olan ve binlerce farklı metotları bulunan bir sorun olarak bilinir. Fakat genel kapsamı ile kilo sorunlarının tek ortak noktası yeme alışkanlıklarında yapılan yanlışlardır. Özellikle Türk toplumunun vazgeçilmez yemekleri bu durumu tetiklemeye yetiyor da artıyor. Fakat aslına bakarsanız geçmiş 15 sene öncesine balkıdığı zaman, kilolu insan sayısının daha az olduğunu hatta o dönemde balıketli bayanların daha fazla ilgi gördüğünü göreceksiniz.

Günümüzde obezite ve kilo sorunlarının artmasının nedenleri:

Günümüze balkıdığı zaman genel olarak çok küçük yaşlar başta olmak kaydı ile hemen hemen herkeste ciddi manada kilo sorunları gözleniyor. Bunun tek ve mantıklı açıklaması var ki; hazır gıdalarla beslenmek ve hormonlu sebze meyvelerin artmasıdır. Sebze ve meyvelerin genetiği ile oynanması ile yiyeceklerin hepsi hormon yüklü olmuş bu yüzden de hem sağlık sorunları hem de kilo sorunları çok fazla artmıştır. Ayrıca özellikle hazır gıda olarak bilinen hamburger ve pizza gibi, dondurulmuş ürünler gibi gıdalar da bu durumu tetiklemeye yetiyor. Eğer ki sağlıklı yaşam için bir şeyler yapmak istiyor ve ailenizi de bu doğrultuda yaşatmak itiyorsanız öncelikle dondurulmuş, ambalajlı ve hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Genel manada ülkemizde kilo sorununu bayanlar önemsese de aslında bu durum ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.

Ülkemizde sağlıksız yaşama davetiye çıkaran birçok şey var

Aslında millet olarak ülkece aktif yaşamayı seven, hareketli bir yapıya sahibiz. Fakat son yıllarda lüks yaşama ayak uydurmamızdan kaynaklı olarak ev başına nerede ise 2- 3 araba düşer oldu. Bu da beraberinde hareketsiz yaşamı getirdi. Bilmelisiniz ki kişi hareket etmedikçe ve oturdukça kilo artışı ve beraberinde sağlıksız yaşam artacaktır. Öncelikle sağlığımız için yapmamız gereken ilk şey hareket etmek ve spor yapmaktır. Günlük en az yarım saat yürümek sizi her açıdan rahatlatacaktır. Yarım saat yürümek demek ortalama 1 km yol gitmek demektir. Tabi ki tempolu bir yürüyüş için bu da size en az 150 kalori yaktıracaktır. Her yaktığınız kalori size kilo kaybı sağlayacak ve sağlıklı bir hayata bir adım yaklaştıracaktır. Bu yüzden gün içinde spor amaçlı bile olsa yarım saat öneriyoruz. Ayrıca sağlıksız yaşantıya davetiye çıkaran bir diğer unsur ise vücuda yeteri kadar sıvı alımı yapılmamasıdır. Eğer ki sağlıklı bir yaşam için bir adım atmak istiyorsanız ve bunun için bir adıma daha ihtiyacınız varsa o zaman bol su içebilirsiniz. Vücuda ihtiyacı olan sıvıyı verdiğiniz zaman vücudunuzda birçok sorunun kısa zamanda düzeldiğini göreceksiniz. Günlük yeterli oranda su tüketimi sizi hem zayıflatacak, hem de birçok sağlık sorunlarından kurtaracaktır.

Bu yüzden elinize hemen bir bardak su alın ve içmeye başlayın. Ayrıca vücudun sıvı ihtiyacı sadece su tüketimi ile olur asitli ve alkol içeren içecekler buna dahil değildir.

Hadi buda bonus olsun Aynı yazardan bir başka konu

EVLİLİĞİ SÜRELİ TAZE TUTABİLMENİN YOLLARI

Günümüz ülkemizde yaşanılan en büyük sorunların başında hızla artan ve artmaya devam eden boşanma davaları oluyor. Bu yüzden de herkesin ciddi manada bu soruna çözüm bulması ve evli olan çiftlerin nasıl uzun yıllar beraber kalması konusu gündeme geliyor. Aslında evliliği taze tutmak için öyle uzaydan gelecek olan bir mucize yoktur. Bilinen basit fakat uygulanmayan birkaç yöntem ile bunu yapmak mümkün olmaktadır. İşte size bu yöntem ve teknikleri;

 •  Öncelikle eşlerden beklenen ilk hareket karşı tarafa güven aşılayabilmesidir. Bu durum çok önemli ve her iki tarafında bu kurala uyması gerekir.
 •  Eşler ev içinde yardımlaşmayı seven ve birbirine her daim yardım etmekten çekinmeyen bir çift olmalılar.
 •  Bilmenizi isteriz ki evliliğin ilk 5 senesi çok risklidir. Eşler birbirini tanır ve bu süreç atlatılmayı başarır ise o zaman evliliğin yarısı kurtarılmış sayılır.
 •  Çalışan bayanlar ekonomik özgürlük adı altında eşinizi hor görmeye ve ezmeye çalışmayın. Bilin ki erkekler yapısı gereği bu konuda oldukça hassaslar.
 •  Diğer sözüm size erkeklere eğer hanımınız çalışmıyor ise sakın ola onları hor görmeyin evde gün boyu tüm işleri yapan kadın zaten sigortasız ve maaşsız bir işçidir
 •  Eşler bir bilerine anlayış göstermeli ve sürekli istenmeyen konuları gündeme getirmemeli.
 •  Kaynana sorunu yüz yıllardır bilinen bir sorun olmaktadır iki taraf da “senin anne şöyle yaptı böyle yaptı “ diye konuşmalar yapmayın. Evinizin dışında olan orda kalsın evin içine o durumu taşımak sadece kavga sebebi olacaktır.
 •  Yaşadığınız her sorunu üçüncü şahıslara anlatmayın herkesin vereceği farklı fikirler sizi iyice zora sokacaktır.
 • İki tarafta ne olursa olsun eşinden gizli bir şey yapmamalı yapılsa da bunu uygun bir dille karşı tarafa söylemelidir. Çünkü hiçbir şey gizli kalmaz ve karşı taraf bunu ne kadar geç öğrenirse sorun o kadar büyür.

Sadakat ve uzun süreli bir ömür boyu bir evlilik için bu kadar basit yöntemler size yetecektir. Her zaman evlilik sorunsuz olacak diye bir durumda yoktur. Bazen sorunda olacak ki eşler birbirinin kıymetini anlayacak. Fakat sorunu kısa süreli tutmak ve küsmeden halletmek daha iyi olacaktır.

“Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine bir yorum

Yorum yapın