İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

İnternet ve Para Blogu
≡ Menu

Digitalocean FTP bağlantısı nasıl yapılır

Basit bir konu ama bilmeyenleri düşünmek lazım. Üstelik süslü konular hazırlamaktan sıkıldım, böyle ufak tefek konularla site içeriğini genişletmeyi düşünüyorum. Üstelik kısa konularla ziyaretçi elde edip şu aylık kazancı biraz daha arttırsam iyi olacak. Yinede atmasyon konular olmayacak tabii, içeriğe göre videolu anlatımlarım da bulunacak.

Ne gerek var bu açıklamaya, başlığa saygı diyebilirsiniz. Konu ne olursa olsun ilk kendi yorumumu katıyorum, bu iyimi kötümü bilmiyorum ama altı üstü fazladan bir iki dakikanızı alırım.

Uzatmadan konuya geçeyim en iyisi 🙂

FileZilla DigitaloceanYeterince teknik bilgim var, her durumda bir wordpress kurulumu yapabilir ve istediğim gibi geliştirebilirim. Buna rağmen ben bile digitalocean sunucularında hazır wordpress kurulumu yaparak iki dakikada blog sitemi açtım ve tıkır tıkır kullanıyorum. Kolay olanı kim sevmez. Aslında bu kolaylığın bizim kolay kolay yapamayacağımız bir avantajı var, sunucuda kontrol paneli (cPanel vs.) olmadığı için bütün kaynakları sitemiz kullanıyor.

Bu bahsettiklerimden bir şey anlamadıysanız Digitalocean kolay wordpress kurulumu için hazırladığım konuyu inceleyiniz. Gerçi o aşamayı geçmeden bu konuda bulunmanız biraz garip olur.

Videoda bulunan Terminal uygulaması için windows bilgisayarınızda putty programını kullanabilirsiniz. İlk olarak SSH bağlantısı yaparak sitemizi aktif hale getiriyoruz. Bu aşamada bağlantı şifremizi de belirlemiş oluyoruz. Bu işlemi yapmadan sitemiz aktif olmayacak.

Putty veya terminal programını açıyoruz ve videodaki gibi 6 aşamada sitemizi aktif hale getiriyoruz.

 1. ssh root@ IP adresimiz komutunu uyguluyoruz.
 2. yes yazıp devam ediyoruz.
 3. mail’de bize verilen şifreyi girip devam ediyoruz.
 4. tekrar aynı şifreyi giriyoruz.
 5. yeni şifremizi belirliyoruz.
 6. yeni şifremizi tekrarlıyoruz.

FTP BAĞLANTISI NASIL YAPILIR

Artık sitemiz aktif, şimdi FTP bağlantısı yapabiliriz. Ben videoda gördüğünüz gibi FileZilla programını kullandım. 4 aşamada dosyalarımıza erişebiliyoruz, FileZilla programını açıyoruz.

 1. Sunucu: sftp:// IP adresiniz
 2. Kullanıcı adı: root (her zaman root)
 3. Şifre: SSH bağlantısında belirlediğimiz şifredir.
 4. /var/www/html dosyalarımızın bulunduğu klasör yoludur.

Artık dostalarımızda değişiklik yapabilir ve sitemizin dosyalarını yedekleyebiliriz. Umarım bilmeyenler için faydalı bir konu olmuştur. Kolay gelsin.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 8 yorum yapıldı… add one }
 • Yunus Mermer 13 Ekim 2015

  Emeğinize sağlık. Çok teşekkürler.

  • Kerem SARI 13 Ekim 2015

   Teşekkür edenleriniz çok olsun 🙂

 • Helen 25 Kasım 2015

  Bilmeyenler için güzel bir konu. FTP webmaster’in olmazsa olmazıdır. Blogunuzu yakından takip ediyorum, siteme beklerim.

  • Kerem SARI 3 Ekim 2016

   Keşke site adresinizi yazsaydınız 🙂

 • Beyzavi 3 Ocak 2016

  Çok teşekkürler. Cpanel almamıza gerek kalmadı 🙂

 • HugoTv 3 Ekim 2016

  Aslında konuda digitalocean sunucularında yapılması gereken ilk işlemleri anlatmışsınız. İşime yaramadı değil. Sağ olasın.

 • sedat 2 Temmuz 2017

  kerem bey, bu konuyu ders olarak anlatırmısınız; https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-set-up-ssh-keys–2

  • Kerem SARI 2 Temmuz 2017

   Sedat Bey bu sıralar konu oluşturmaya pek fırsat bulamıyorum ama isteğiniz için başlık oluşturup taslak olarak sıraya aldım. Amacınız sadece güvenli bağlantı ise bu konudaki videodan esinlenerek DO için uygulayabileceğiniz daha güvenli bir bağlantı yolu oluşturabilirsiniz. http://keremsari.com/google-cloud-sftp-baglantisi-filezilla/

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.