Digitalocean detaylı wordpress kurulumu (video)

Bilmeyenler için kısaca başlığı açıklayayım. Bir blog sitesi açmak isterseniz size web tabanlı hazır bir yazılım ve sunucu gerekecektir. Hazır yazılım olarak wordpress, sunucu olarak digitalocean firmasıyla çalışacağız. Bu şekilde başlığın içeriğini anlamış olmalısınız.

Bu konu ve konuda bulunan video sayesinde kendinize özeli bir blog sitesi açabileceksiniz. Bir blog açmanın bir çok yöntemi vardır. Digitalocean değilde x firma ile, wordpress değilde ghost blog gibi saymakla bitmeyecek kadar seçeneğiniz var.

Peki neden Digitalocean ve wordpress kullanıyoruz?

Blog sitenizin arama motorlarını uyumu, sizin sitenizden para kazanmanız için ve yazılarınızın ziyaretçilerle buluşması için çok önemlidir. Yazılarınızı en iyi alt yapıyla ve en iyi yazılımlarla ziyaretçilere sunmanız gerekecek. Ben bu konuda titiz biri olduğum için yaptığım seçimlere güvenebilirsiniz.

Bu yazıyı okuduğunuz keremsari.com sitesi digitalocean ve wordpress alt yapısını kullanmaktadır. Kullanıp artılarını gördüğüm servislerdir.

Ben bu işlem için digitalocean firmasını seçtim. SSD disk, fiyat, özel IP gibi eşsiz ayrıcalıkları var. Sadece bu ayrıcalıklar ve önemleri için ayrı bir konu açılabilir. Bu yüzden özetleyerek geçiyorum.

Kullanacağımız hazır web tabanlı uygulama olan wordpress dünya çapınca çok tercih edilen güçlü bir blog scriptidir. Çok büyük firmalar, haber siteleri wordpress kullanıyor. Araştırarak kendinizi wordpress’e aşık edebilirsiniz.

Normalde wordpress blog sitesi için herhangi bir hosting firmasından uygun bir paket alır, wordpress resmi sitesinden wordpress dosyalarını indirip, aldığımız hosting paketine yükler kullanmaya başlarız. Tabi bu işlem Digitalocean wordpress kurulumundan çok çok daha zor ve karmaşıktır. Ayrıca hosting’ler paylaşımlı sunucularda paylaşımlı IP adresleriyle satılır. Bu durum bahsettiğim seo yani arama motoru uyumu için kötü bir durum olacaktır.

Digitalocean ile sitemize özel IP adresi olacak ve kaynağın tamamını sadece wordpress kullanacak.  Artık kuruluma geçme zamanı geldi.

Digitalocean WordPress Kurulumu

İlk önce buradan digitalocean sitesine girip hesap oluşturuyoruz. Verdiğim bağlantıyı kullanarak hesap oluşturursanız eğer ilk 5 dolar yüklemenizde hesabınıza + 10 dolar eklenecektir. 10 dolardan yararlanmak için verdiğim bağlantıyı kullanmalısınız. Bu şekilde banada destekte bulunmuş olursunuz, kazandırdığım her müşteri için benim hesabıma da yükleme yapıyorlar. Bu uygulama hemen hemen her firmada var, tercih sebebimi etkileyen bir durum değildir.

Blog sitesi için ayrıca bir alan adına ihtiyacımız olacak. AdSoyad .com/net gibi. Alan adları ortalama 25 lira civarıdır, bir yılık. Alan adımızı Godaddy firmasından 4-5 liraya alabilirsiniz, yapmanız gereken; hesap oluşturun ve godaddy indirim kuponları şeklinde google’da arama yapın.

Digitalocean hesabımızı açıp alan adınızı aldıktan sonra bu videoyu izleyerek kusursuz bir blog sitesi açabilirsiniz. İyi seyirler.

Takıldığınız yerler olursa benden destek alabilirsiniz. Bu konu altında yorum veya mail yoluyla bana ulaşabilirisiniz.

“Digitalocean detaylı wordpress kurulumu (video)” üzerine 14 yorum

 1. Eline sağlık hocam. Digitalocean sunucuları wordpress için çok iyi çünkü SSD depolama wordpress açısından çok işlevsel. Kurulumu da oldukça basit ve güvenilir bir şekilde gerçekleşiyor.

  Cevapla
 2. Eline sağlık Hocam. Video güzel olmuş. WordPress’in en sağlıklı çalıştığı sunucuların digitalocean’da olduğunu düşünüyorum. Dediğiniz gibi bütün kaynakları wordpress kullanıyor. Ek olarak şunu aktarabilirim: WordPress için digitalocean özel güvenlik önlemleri sağlıyor. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

  Cevapla
 3. WordPress kurulumunu basit bir şekilde gerçekleştirdim lakin ben wordpress’i digitalocean 5 dolarlık paketinde kullanmak istiyorum. Bir türlü yapamadım 10 dolarlık paketi seçince wordpress kurulabilir hale geliyor.

  Cevapla
  • Evet Hakan, konuyla ilgili iletişime geçtiğimde daha sağlıklı bir wordpress için özellikleri yükseltmek zorunda olduklarını belirttiler.

   Cevapla
 4. Hocam sanırım wordpress için en düşük paket 10 dolar oldu. Digitalocean sanırım biraz fazla cazip olduğunu anladı. Kalitesi ve fiyatıyla keşke ama keşke böyle Türk servisleri olsa dedirtiyor.

  Cevapla
 5. Hocam siteniz muhteşem, başarılarınızın devamını dilerim. Sormak istediğim bir soru işaretim var. Acaba bu şekilde wordpress güncellemeleri otomatik yapılabiliyor mu yani normal wordpress kurunca güncelleme geldiğinde otomatik olarak güncelleme yapılabiliyor bu şekilde de yapılabilir mi otomatik bir şekilde.

  Cevapla
 6. Alan adını farklı bir firmadan almak istiyorum. Yeri bir firma, kendileriyle görüştüm beni pek anlamadılar sanırım ama godaddy de olan her işlemi yapabileceğimi söylediler. Reklam olmasın diye firmayı söylemiyorum sorun olur mu acaba? size de bir sorayım dedim.

  Cevapla
 7. Ne güzel bir konu olmuş, tamam digitalocean tamam wordpress ama neden? sorusuna cevap vermişsin ve 6 dakikalık kısa bir videoyla detaylı bir kurulum sunmuşsun. Öz ve temiz konu için sağ ol dostum. O kadar karmaşık konulardan geçtim ki neredeyse vazgeçiyordum.

  Cevapla
  • Aslında benzeri konuların karmaşık olmasındaki sebep, kurulumunun daha önce bu kadar basit olmamasıdır. Çok yenilikçi bir firmadır digitalocean, bu yüzden sürekli yenilenen, basitleşen bir yapısı var.

   Cevapla

Yorum yapın