İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

İnternet ve Para Blogu
≡ Menu

Digitalocean 5 Dolara WordPress Kurulumu (lamp)

Yaklaşık üç beş ay önce digitalocean’da beş dolarlık droplet’te wordpress kurulumunu otomatik olarak yapabiliyorduk. Yani bir kaç tıkla wordpress’imiz kullanabilir duruma geliyordu ve ayda sadece beş dolar ödüyorduk. Şimdi bu hizmete ayda on dolara sahip olabiliriz, çünkü digitalocean artık beş dolarlık droplet’e otomatik wordpress kurulum imkanı vermiyor. Konuyla ilgili digitalocean yetkililerine bildiride bulundum, bana daha iyi bir wordpress için böyle bir değişikliğe gidildiğini açıkladılar.

digitalocean-wordpress-kurulumBeş dolarlık sunucu wordpress için yetersiz mi peki? Kesinlikle yetersiz değil. Ufak bir karşılaştırmayla fazlasıyla yeterli olduğunu görebiliriz. Standart hosting firmalarını inceleyiniz, en iyisi paylaşımlı sunucularda 128 RAM kullanım imkanı sağlar ve çoğu SSD değildir. Hosting özelliklerine göre digitalocean’nın beş dolarlık droplet’i 512 MB Ram 1 CPU işlemci ve SSD hdd özelliklerinde. Demekki digitalocean’nın bu adımı ticari tamamen ticari amaçla atıldı, en azından ben öyle düşünüyorum. Deneme amaçlı aylık ortalama 80 bin ziyaretçisi olan bir sitemi beş dolarlık droplet’e taşımıştım, rahatlıkla ziyaretçileri karşıladı. Ayrıca özelliklerinden biri de cPanel gibi kaynak tüketimi olan sistemleri kullanmıyoruz, bütün kaynağı wordpress kullanıyor.

İlk önce bende para var 5-10 fark etmez derseniz wordpress kolay kurulum için bu konuyu inceleyebilirsiniz.

Digitalocean detaylı wordpress kurulumu (video)

Boş yere para harcamayı sevmeyen bizler ise aşağıdaki adımları bir bir uygulayarak beş dolara digitalocean sunucularına wordpress’imizi kuralım.

İlk adım droplet oluşturmak, aşağıdaki tercihlerle droplet’imizi kuralım.

 1. Beş dolarlık en düşük droplet
 2. Ubuntu
 3. LAMP
 4. Frankfurt (Bize en yakını)

digitalocean lamp

LAMP yüklü boş bir sunucumuz oldu. LAMP’ı manuelde yükleyebilirdik lakin buna hiç gerek yok, zaten bize kolay kurulum imkanı tanınmış. Bu arada LAMP wordpress gibi scriptlerin çalışması için temek sistemleri sunucumuza yükler, phpmyadmin, mysql vs. LAMP candır, sevin ve sevdirin. Gereksiz olan hiç bir şey sunucunuzda yer almaz ve bütün kaynağı ihtiyacı olan işlemler kullanır.

Artık wordpress kurulumuna geçelim; ilk adım SSH bağlantısı yaparak sunucumuzu aktif hale getirmek. Bu işlem için aşağıdaki konuda bulunan videodan yararlanabilirsiniz.

Digitalocean FTP bağlantısı nasıl yapılır

SSH bağlantısı yaptıktan sonra aşağıdaki komutlarla veritabanını oluşturuyoruz. Bu aşamada takılırsanız aşağıdaki konuda bulunan video işinize yaraacaktır.

Digitalocean wordpress, lamp ve phpmyadmin

Sırasıyla komutları uygulamaya başlayalım.

mysql -u root -p

Mysql’e ssh yoluyla bağlandık, şimdi veritabanı oluşturacağız. Aşağıdaki komutla veritabanımızın adını kerem yapmış oluruz, siz kendinize göre düzenleyin.

CREATE DATABASE kerem;

Bu komutla da kullanıcı adını ve şifreyi oluşturuyoruz, gerekli alanları düzeltirsiniz.

CREATE USER keremuser@localhost IDENTIFIED BY 'şifrem';
GRANT ALL PRIVILEGES ON kerem.* TO keremuser@localhost;
FLUSH PRIVILEGES;
exit

Veritabanımızı oluşturduk, şimdi wordpress yükleme ve kurulum aşamasına geçiyoruz.

cd ~
wget http://wordpress.org/latest.tar.gz
tar xzvf latest.tar.gz
sudo apt-get update
sudo apt-get install php5-gd libssh2-php
cd ~/wordpress
cp wp-config-sample.php wp-config.php

WordPress’imizi yükledik ve dosyaları açtık, şimdi oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini config dosyamıza gireceğiz. Config dosyamızı aşağıdaki komutla açıyoruz.

nano wp-config.php

Aşağıdaki alanlara veritabanı bilgilerini giriyoruz.

/** The name of the database for WordPress */
define(‘DB_NAME’, ‘kerem‘);
/** MySQL database username */
define(‘DB_USER’, ‘keremsuser‘);
/** MySQL database password */
define(‘DB_PASSWORD’, ‘şifrem‘);

Verileri doğru bir şekilde girdikten sonra ctrl-X ve Y komutlarıyla doyayı kaydedip kapatıyoruz ve aşağıdaki komutlarla kuruluma devam ediyoruz.

sudo rsync -avP ~/wordpress/ /var/www/html/
cd /var/www/html
sudo chown -R demo:www-data *
mkdir /var/www/html/wp-content/uploads
sudo chown -R :www-data /var/www/html/wp-content/uploads

Şimdi droplet’imizin IP adresini tarayıcıya girip wordpress’imizin son ayarlarını yapıyoruz. Site adı, kullanıcı adı vs. isteyecektir. Siteyi sonradan Türkçe yapacağız.

Şimdi seo uyumlu url’ler kullanmak için .htaccess dosyamızın sunucu tarafından desteklenebilir olmasını sağlamalıyız. Bu işlem için aşağıdaki adımları uygulayınız.

sudo nano /etc/apache2/sites-available/000-default.conf
Bul:
ServerAdmin webmaster@localhost
DocumentRoot /var/www/html
Altına Ekle:
<Directory /var/www/html/>
AllowOverride All
</Directory>

Kaydedip dosyayı kapatıyoruz ve aşağıdaki komutlarla devam ediyoruz.

sudo a2enmod rewrite
sudo service apache2 restart
touch /var/www/html/.htaccess
sudo chown :www-data /var/www/html/.htaccess
chmod 664 /var/www/html/.htaccess
chmod 644 /var/www/html/.htaccess

Son olarak her ihtimale karşı .htaccess dosyamızı elle düzenleyelim. Tabii dosyayı açtığımızda dosya boş ise.

.htaccess dosyasını aşağıdaki komutla açıyoruz.

 nano /var/www/html/.htaccess

Ve aşağıdaki kodları ekleyip kaydederek kapatıyoruz.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Bu kadar, artık wordpress’imiz kullanılabilir durumda. Yukarıda FTP bağlantısı için link paylaşmıştım, konudan yararlanarak FTP bağlantısı yapabilirsiniz. Aynı şekilde phpmyadmin bağlantısı içinde link paylaştım.

Bu aşamadan sonra yapmamız gereken domain yönlendirme işlemidir. Digitalocean Networking sayfasından Domains seçmesini tıklayıp domain adınızı girin ve droplet’inizi seçip işlemi çalıştırın. Sonra da domaini aşağıdaki ns’lere yönlendiririn.

 • ns1.digitalocean.com
 • ns2.digitalocean.com
 • ns3.digitalocean.com

Özel name server için aşağıdaki konudan yararlanabilirsiniz.

Digitalocean DNS ayarları, özel nameserver (ns)

Takıldığınız yerlerde benden destek alabilirisiniz.

Saygılarımla,

Güncelleme: 17 Ocak 2016 (mail bildirilerini aktifleştirmek)

Konularınıza yorum yapıldığında mail yoluyla bildiri almak için son olarak bu komutu çalıştırıp seçili ayarları değiştirmeden ilerleyin. Mail adresi kısmını doldurmalısınız.

apt-get install postfix


Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 7 yorum yapıldı… add one }
 • Mehmet YAYLACI 12 Şubat 2016

  Merhaba. Sadece tavsiye olarak söylüyorum Kerem bey. Digitalocean çok güzel bir sistem ancak benim gibi fazla hiti olmayan kişisel blog sahipleri için ücretleri fazla. Aruba Cloud firmasını bir forum sitesinde görmüştüm ve ücretsiz deneme hesabı aldım. 1 GB Ram ve 20 GB SSD Disk seçeneği olan paket ayda sadece 1 €. Performansı da gayet hoşuma gitti. https://www.arubacloud.com/free-trial.aspx adresinden ücretsiz deneme hesabı açabilirsiniz. 10 € kredi tanımlıyorlar ve 60 güne kadar ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Kod göndermeleri biraz uzun sürüyor. (Sabah kaydoldum akşam gönderdiler.) Hayırlı günler dilerim.

  • Kerem SARI 12 Şubat 2016

   Merhaba Mehmet Bey, 1€ çok iyiymiş. İlk fırsatta inceleyeceğim. Eğer istediğim gibiyse en az 5 site taşırım 🙂

 • Demir 25 Mayıs 2016

  Digital Ocean gibisi yok.

 • Faruk İpek 3 Ocak 2017

  Hocam selamlar,
  Digital Ocean’da 1 droplet içerisine 2 adet Wordpress’i nasıl kurabiliriz? Var mıdır imkan?

  • Kerem SARI 3 Ocak 2017

   Selamlar Hocam. Evet mümkün. Yine bu sitede bulabileceğiniz birkaç işlemle gerçekleştirilebilir. 5$’a digitalocean wordpress kurulumu konusunda LAMP ile boş sunucuya wordpress kurulumunu anlatmışım. Sonrasında PhpMyAdmin ve FTP girişi sağlayarak yeni veritabanı oluşturup kurulumu yapabilirsin. Her iki konu hakkında da konular bu sitede var.

   Ayrı domainlerde olacaksa kontrol paneli kullanman gerekir. CWP kontrol paneli güvenli ve ücretsizdir. yine kurulum konusu bu sitede mevcut.

 • Serkan 10 Mayıs 2017

  Merhaba Kerem bey,
  Şu an Türkiye’de bir firmadan aldığım linux sunucuda 4-5 site barındırıyorum. HTML ve wordpress siteler bunlar. Digital ocean’da 10 dolarlık paket aldım. Digital ocean yazılarını okuyorum ancak bu sitelerin ayrı arı nasıl taşınacağı/oluşturulacağı konusunda kafam karıştı. HTML ve Wordpress sitelerimi ayrı ayrı nasıl taşırım? Cpanel üzerinden liste şeklinde gördüğüm bu sitelerimi Digitalocean’da nasıl görürüm?

  • Kerem SARI 15 Mayıs 2017

   Bir droplet’i birçok sitede kullanmak isterseniz sunucu kontrol paneline ihtiyacınız olacak. Ücretli cPanel, ücretsiz Centos Wep Panel öneririm.

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.