Çocuklara kötü örnek olan filmler ve diziler

Uzun zamandır böyle bir konu yazmayı planlıyorum, nedense bir türlü başlayamamıştım. Çok önemsediğim konular hakkında yazmakta zorlanan biriyim, ne kadar çok önemsersem, o kadar çok zor gelir ve bir türlü başlayamam.

Hele şükür şeytanın bacağını bu gün kırabildim. Umarım kendimi kaptırıp uzattıkça uzatmam. Sinirlenip ağır cümleler de kurmamaya çalışacağım, inşallah başarırım.

Ülkemize büyük bir saldırı var, hemde yıllardır kesintisiz devam eden büyük bir saldırı. Ne yazık ki bu saldırıdan çoğunluğun haberi bile yok. Bu saldırılarılar dizilerle, filmlerle, tv programlarıyla hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Yeşilçam’ı ele alalım, yıllar önce çekilen filmlerin hepsinde ortak bir özellik var. Bu ortak nokta tamda şudur; üstü başı kirli, konuşunca ağzından tükürükler çıkan, kadınlara karşı sapıklıkları olan, çok eşli, cahil, saçma sapan konuşan hocalardır. Kimi filmde aşalanan, ezik, basit, önemsenmeyen hocalar, kimi filmlerde aşırı yobaz hocaların kötü yönlendirmeleri, kimi filmlerde üstü başı pislik içerisinde hocalar.

Çocuklar bu filmlerle büyüdü.

Düşünsenize bu filmleri izleyen küçücük çocukları, hayranlıkla, heyecanla, pür dikkat izlenen o filmler, bir çocuğu nasıl etkiler?

Kimse o çocuklara hayır din böyle bir şey değildir diyemez, anlatamaz, anlatsalarda ikinci filme kadar belki etkili olur.

Bunların dışında avrupai kelimesini bilmeyen yoktur umarım. Yok batı şarkıları, yok avrupai eşyalar, yok avrupa görmüş muhabbetleri falan filan. Ne kadar basit ve acınası hallerdir o haller. Ülkemizi, halkımızı, yerden yere vurarak kendilerini hayranlıkla izleten o filmler…

Ne değişti ki? günümüzde filmler, diziler ne durumda bir bakalım. Hiç bir filmin, dizinin adını vermeyeceğim ama eminim siz hangilerinden bahsettiğimi anlayacaksınız. Bir döneme damgasını vuran o dizi, her şey aşk, her şey ihanet, her şey aldatma. Kocasını yeğeni ile aldatan kadına herkes çok üzülüyor, acıyor ve aşkı uğrunu yaptıkları yüzünden örnek alıyor. Aynı şekilde amcasının bilmem ne, her neyse bu diziyi geçelim, çok terbiyesiz, yazasım gelmiyor.

Şuan yayında olan bir diziyi özetleyelim.

Fakir bir ailenin kızı mahalleden biriyle yatıp hamile kalıyor, bir cinayete tanık oluyor ve şantajla zengin bir ailenin arasına giriyor ve bunu yapan dizide madur durumda. İzleyenler şantajcıya acıyor ve onu üzülerek izliyor.

Dur bitmedi

Şantajla girdiği köşkte yaşayan zengin adama aşık oluyor. Buradaki iğrençlik şu; kız kardeşiyle aynı erkeğe aşık oluyor, üstelik aşık oldukları adamın yeğeni de şantajcı madur kızımıza aşık.

Keşke bu kadar olsa

Dizide fakir ve namuslu bir baba var, bahsettiğim iki kız kardeşin babası. Bu adamın eşi, yaşça küçük bir adama aşık ve bu adam da namuslu babanın kızına aşık. Vay arkadaş!

Amacını ne be kardeşim. Kafa nasıl çalışıyor anlamadım 🙂

Böylesi pislik konuları nasılda süsleyip güzel bir şeymiş gibi bizlere izletiyorlar.

Bunlarla büyüyen çocuklar…

Dahası var! bence en tehlikelileri. Abartılı mini etek giyen öğrencilerin, öğretmenleriyle alay geçişleri, makara adı altında laf sokmaları. Lise döneminde yaşanan aşklar, kavgalar, zengin çocuk ve kapıcının kızı.

Şimdiki filmler ve küfürler.

Of diyorum raydan çıkmış… Malum kanalların verdiği filmlere dikkat edin, üst üste, neler neler. Artık küfürleri sansürleseler de anlaşılır olmasını sağlayabiliyorlar. Senin ben … şekilinde lafta sansürlerle dolu filmler izliyor cocuklar. Heleki bir film var oha dedirtecek seviyede, Aslıyı sevmiş Kerem, Aslı vermemiş bir Kerem repliğinden çıkartırsınız hangi film olduğunu.

Bunlar güçlü örf ve adetlerimizi yavaş yavaş yok eden iğrenç yapımlardır. Bu yazının sonu gelmez, o kadar çok örnek varki, yazdıkça aklıma geliyor. Bitirmek en doğrusu.

Bu yazıyı kaynak belirtmeden yayınlayabilirsiniz.

Bilinçli izleyiciler olalım ve olduralım.

“Çocuklara kötü örnek olan filmler ve diziler” üzerine 4 yorum

  • 01 Adana dizisini sizden öğrendim. İnternet dizileriyle terbiyesizlik konusunda çitayı dahada arttırmış durumdalar. Bakalım nereye kadar.

   Cevapla
 1. Maalesef ülkemizde durum bu şekilde Kerem bey. Ülkemizdeki yapımcıların akılları ancak ahlaksızlığa çalışıyor. Ben bunun sistematik ve kasıtlı olarak yapıldığını düşünüyorıum.

  Cevapla
  • Sistemli ve kasıtlı olduğuna çok eminim. Belki ufak bir kısmı bu pazarda yer almak için aynı konuları işliyor olabilir yada bu konularla yetişti ve başka konular üretemiyor. Umarım herkes bilinçlenir ve bu tarz dizileri çocuklarından uzak tutarlar.

   Cevapla

Yorum yapın