Bu seçenek yöneticiniz tarafından denetleniyor

Son zamanlarda sık sık rastlanan “Bu seçenek yöneticiniz tarafından denetleniyor” sorununa basit bir yöntemle çözüm bulacağız. İlk önce sorundan kısaca bahsedeyim. Chrome tarayıcılarından yapılan arama verilerini toplayan bir virüs olarak özetleyebiliriz. Bu virüs chrome kullanıcıları için sinir bozucu bir yavaşlama yaratıyor.

Şirkette kullandığım bilgisayar windows olduğu için bu virüs tarayıcıma kolaylıkla bulaştı. Bir apple kullanıcısı olarak her zaman söylerim, windows ve android çok sıkıntılı sistemler. Sık sık bu şekilde sinir bozan virüslerle mücadele etmek gerekiyor.

Yeni bir bilgisayar alırken lütfen mac’leri de araştırın, rahat edersiniz.

s coldsearch com

Bu baş belası virüs chrome tarayıcılarda yaptığınız bütün aramaları ilk önce s.coldsearch url üzerinden işlem görüp google’a yönlendiriliyor. Bu sayede arama verilerimizi topluyor ve bizi bekletiyor.

Chrome ayarları sayfasından arama motoru seçeneklerinde işlem yapmak istediğimizde “Bu seçenek yöneticiniz tarafından denetleniyor” uyarısı bize hiç bir şekilde işlem yaptırtmıyor. Yani s.coldsearch yönlendirmesini kaldıramıyoruz.

Virüs diyorum çünkü iznimiz dışında bilgilerimizi çalıyor ve basit yöntemlerle silinemiyor.

Nette araştırdığımızda Malwarebytes, Adwcleaner ve HitmanPro programlarının kullanımı öneriliyor. Ben daha fazlasınıda denedim, hiç bir işe yaramıyor, sakın yükleyip uğraşmayın. Bu yöntemlerle sadece canınızı sıkarsınız. Zaten eminim ki bu programları yapan kişilerin ürettiği bir virüstür. Bazısı virüs’ü uluyor ama silinmesi için pro sürümü satın almayı şart koşuyor.

Coldsearch virüs temizleme

Yapmamız gereken işlem çok basit. İlk önce bu virüsün bilgisayarınıza bulaşmasına sebep olan bütün programları Ekle-Kaldır’dan kaldırın. Dosyalarını vs. güzelce temizleyin ve tarayıcılarınızı kapatın.

Sorunu kayıt defteri sayesinde çözeceğiz. Kayıt defterini açmak için başlat’a tıklayın ve çalıştır yazın, açılan pencereye “regedit” yazarak kayıt defterini açın.

Kayıt defterini açtıktan sonra üst menüden düzen menüsünü açıp ara seçenekini tıklayın. Arama penceresinde “coldsearch” olarak arama yapıp kayıt defteri penceresinde çıkan bütün satırları sağ tıklayıp silin. Aralarından bir tanesi silinmeyebilir, bu normal bir durum.

Bu işlemi yaptıktan sonra chrome ayarlar sayfasında, arama motoru seçenekleri arasında bulunan, virüs dediğimiz o illetten, “Bu seçenek yöneticiniz tarafından denetleniyor” uyarısını almadan kurtulabiliriz.

Bu işlemi uygulayarak aşağıdaki virüslerden de kurtulmuş olurusunuz. Aynı virüs bu isimlerle de bilgisayarımıza bulaşabiliyor.

“portalsepeti kaldırma”
“netmahal kaldırma”

Artık virüs yok, güle güle kullanın.

Bilgisayarınız zararlı yazılımdan etkilenmiş gibi görünüyor. hesabınızı güvende tutmak ve zararlı yazılımın arkadaşlarınıza yayılmasını önlemek için sorunu çözmenize yardımcı olacağız. zararlı yazılımlar, kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışan ve facebook’u kullandığınızda başka sorunlara neden olan yazılımlardır. spam içeren bağlantılara tıklamak veya paylaşmak, bilgisayarınıza zararlı yazılım bulaşmasına neden olabilir.

Yukarıda alıntı yaptığım içerikle ilgili ziyaretçiler geldiği için konuya ekleme gereği duydum. Bu uyarıyı her nerede alıyorsanız umarım bu konu çözümü olur.

“Bu seçenek yöneticiniz tarafından denetleniyor” üzerine 4 yorum

 1. Kerem bey bende yine bir sorun oldu 😀 Kerem bey benimm bilgisayarımda google chrome üzerinde facebook a giremiyorum: Your Computer Needs to Be Cleaned
  Bilgisayarınız zararlı yazılımdan etkilenmiş gibi görünüyor. Hesabınızı güvende tutmak ve zararlı yazılımın arkadaşlarınıza yayılmasını önlemek için sorunu çözmenize yardımcı olacağız.
  Zararlı yazılımlar, kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışan ve Facebook’u kullandığınızda başka sorunlara neden olan yazılımlardır. Spam içeren bağlantılara tıklamak veya paylaşmak, bilgisayarınıza zararlı yazılım bulaşmasına neden olabilir.

  BU YAZI ÇIKIYOR NE YAPMALIYIM BİLGİSAYARINA VİRÜS PROGRAMI KUR DİYOR KURMAK İSTEMİYORUM LÜTFEN YARDIM EDİN
  TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
  • Kurulum yapma sakın. Bunun ne olduğunu bilmiyorum ama ücretsiz virüs programları kurup bilgisayarını taratmayı deneyebilirsin. Mesela avast olabilir, yada ttnet kullanırsan virüs programı kampanyasından yararlanabilirsin. Ttnet güvenlik olarak araştır istersen.

   Cevapla
 2. Kerem Sarı bey Allah sizden razı olsun… uzun süredir uğraştığım bir virüstü çok sağolun…

  Cevapla

Yorum yapın