İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

İnternet ve Para Blogu
≡ Menu

Blog yorumlarını arttırmak için neler yapabiliriz

Terk edilmiş, ilgilenilmeyen o kadar çok blog var ki; yapılan yorumlar onaylanmıyor, sorulan sorulara cevap verilmiyor. Hâl böyleyken kimse blog vb. tasarıma sahip sitelerde cevap aramaya kalkışmıyor, konuyla ilgili fikirlerini paylaşmaya tenezzül etmiyor. Bunların dışında, kullanıcı için yorum yazmayı itici hale getiren onay sürecidir. Yorum yapsam onaylanır mı, ne zaman onaylanır derken okuduğumuz yazıdan uzaklaşıyor ve çarpıya tıklayıp çıkıyoruz.

Oysaki biz blog yazarları, yazılarımıza yapılan yorumlar sayesinde sitemizin içeriğini – geleceğini şekillendiririz. Bir konuda sunduğumuz hizmette atladığımız noktaları, hatalı bilgileri, konuyla ilgili değişiklikleri yapılan yorumlar sayesinde düzeltebilir ve detaylandırabiliriz.

yorum-yapin

E o zaman yorum konusunda yenilikçi olmamız gerekiyor. Neler yapabilirim diye düşündüm; onay aşamasını kaldırmayı, daha anlaşılır bir yorum alanı tasarlamayı, bir köşede yapılan yorumların özet halinde geçmesi gibi bir çok konuyu masaya yatırdım.

Onay sürecini engelleyemezdim, malum bedava reklam düşkünü çok, kimse blogunda reklam içerikli yorumlar olsun istemez. Yinede denemek için iki gün onayı kaldırdım, sonuç olarak 2 saat yorum sildim.

 • Onay sürecini itici yapan, onaylanıp onaylanmayacağının bilinmemesi yada ne zaman onaylanacağının belirgin olmamasıydı. Bu yüzden yorum yapıldığında mail gelen mail adresimi telefonuma kurdum. Artık bloguma yorum yapıldığında nerede olursam olayım telefonum sayesinde bilgilendirme alabiliyorum.
 • Yorum yapıldığında, yorumu yapana bir mail göndererek yorumunun onaylandığını bildirmeye başladım. Bu işlem için Yakup bey çok güzel ve basit bir yöntem geliştirmiş. Araştırarak bulabilirsiniz, bulamazsanız ben yardımcı olurum. (onay bildirisini geliştirmek için çalışıyorum)
 • En önemlisi, bu işlemleri okuyucuya aktarma aşaması. En basiti gibi gözükebilir ama hala uygulamış değilim. Yorum alanına belirgin bir şekilde yorumlarınız anında tarafıma iletilir ve onaylandığında size bildiri maili gönderilecektir şeklinde bir yazı ekleyeceğim.
 • Yorum yapan herkese her fırsatta teşekkür ederim, tekrar teşekkür ediyorum. Sağ olun var olun, sayenizde sitemin bir köşesinde yapılan yorumları özet halinde geçmesini planlıyorum. Bunu da en yakın zamanda yapacağım. Eklenti kullanmayı seven biri olmadığım için kendim yazacağım, bu yüzden biraz sürebilir.

Bol yorumlu blogların olduğu bir internet ortamı için, yorumlarınızı esirgemeyin. Blog sahipleri yoruma teşvik için gerekeni yapın. Bu konuyla ilgili geliştireceğim yöntemleri zamanla sizlerle paylaşacağım. Saygılarımla.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 3 yorum yapıldı… add one }
 • Fatma BAL 7 Haziran 2015

  Farkındalık bu olsa gerek, bu durumu analiz etmek beraberinde bu şekil çözümünüde getiriyor. Çok güzel bir konu olmuş, ellerine sağlık.

  • Kerem SARI 7 Haziran 2015

   Bu konuya yorum yapmasak ayıp olur diye düşündünüz sanırım 🙂 Teşekkürler yorum için.

 • Murat Köşe 4 Eylül 2017

  Ne diyeyim, sonuna kadar haklısınız. Biz genelde tema, sidebar’a onu bunu ekleme vs. işleriyle uğraştığımız için bu tarz faydalı konulardan uzak kalıyoruz.

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.