En iyi biralar – Bira markaları ve alkol oranları

Çoğu ülkede olduğu gibi, Türkiye’de en çok tüketilen alkollü içecek biradır. Tahıllardan üretilen bira, köpüğü ve kendine has tadıyla tüketim seviyesini her zaman zirvede tutmuştur. Bu nedenle sizler için bira hakkındaki bütün bilgileri derledik.

En çok tüketilenler, kalori oranları, en iyileri, ithal ve yerli markalar, bira çeşitleri gibi birçok detay bulacaksınız.

En iyi 16 bira markası

Dünya genelinde kabul görmüş ve tüketimi çok fazla olan 16 bira markasını derledik. Üretim yılları, menşei, tüketim oranı ve içimi konusunda bilgiler yer almaktadır. Bira severler için güzel bir kaynak.

Amsterdam

Amsterdam birası

Arpa maltı içeren Hollanda markası Amsterdam biraları yüksek alkol oranlarıyla bilinmektedir. Alkol oranlarına göre içimi tahmin edildiği kadar rahatsız edici değildir. Bol köpüklü alkol oranı yüksek bira severler için tercih edilebilecek bir biradır. Alkol tadı oldukça yoğundur. Türkiye’de Navigator serisi, Efes Pilsen bünyesi altında üretilmektedir. Klasik bir tasarıma sahip olmasıyla birlikte, siyah ve kırmızı renklerin çok dikkat çektiğini söyleyebiliriz.

Amsterdam birasının alkol ve kalori oranı.

MarkaAlkol oranı %Kalori 330mlKalori 550ml
Amsterdam Navigator8225341

Beck’s

Becks birası

Yaklaşık 25 ülkede dağıtımı olan Alman birası Beck’s, Türkiye’nin de bulunduğu beş ülkede üretim yapmaktadır. En iyi biralar listesinde olmazsa olmaz. Şerbetçiotu kokusu ön planda olan bira, acı lezzetine rağmen yumuşak içimli bir biradır. Türkiye’de Anadolu Grubu bünyesinde üretim yapmaktadır. Farklı cc’lerde seçenekleriyle teneke ve şişe olarak temin edebilirsiniz. Tasarımında yeşil renk ön planda tutulmuştur.

Becks biralarının alkol ve kalori oranları.

MarkaAlkol oranı %Kalori 330ml
Beck’s5143
Beck’s Light2,369,7

Bomonti

Bomonti birası

Yumuşak içimli bira denildiğinde akla gelecek içkilerden biridir. İçimindeki hafiflik nedeniyle yoğunlukla eğlence merkezlerinde tüketilmektedir. Anadolu Gurub’un bünyesinde olan Bomonti birası, bazı bölgede Efes Pilsen biralarından daha çok tüketilmektedir. Kendine has renk tonlarıyla güzel bir tasarım elde ettiğini söyleyebiliriz. Arpa maltından üretilir. Bol köpüklü bir biradır.

Bomonti birasının alkol oranı.

MarkaAlkol oranı %
Bomonti4,8

Budweiser

Budweiser birası

Marka hakları nedeniyle bazı ülkelerde Bud olarak bilinmektedir. Bud, yani Budweiser birası açık renklidir. İki farklı firma tarafından üretiliyor olması şaşırtıcı. En iyi biralar listesinde her zaman ilk sıralarda yer alır. Arpa ve %30 oranında pirinç bulunan biranın, ülkemizde üretimi Bud markası altında yapılmaktadır. Rakiplerine oranlara biraz daha fazla şekerli olduğu için, biraların o keskin tadından hoşlanmayanlar tercih edebilir.

Budweiser birasının alkol ve kalori oranı.

MarkaAlkol oranı %Kalori 330ml
Budweiser5143

Carlsberg

Carlsberg birası

Danimarka kraliyet ailesine sadık kalan şirketlerin kullanabileceği hac işaretine sahiptir. Türkiye Tuborg firmasının %95’ini satın alan Carlsberg, 1847 yılında üretime başlamıştır. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde Carlsberg biralarına denk gelebilirsiniz. İçimini yumuşatmak için özel bir formüle sahiptir. En iyi bira olduğunu söyleyemesek bile buna adaydır.

Carlsberg birasının alkol ve kalori oranı.

MarkaAlkol oranı %Kalori 330mlKalori 550ml
Carlsberg7,2148224

Corona

Corona birası

Markayı oluşturan kişiler sanırım çok şanssız. Corona içerken kötü bir hisse kapılmazsınız umarım. Meksika birası olan Corona, yüz yıllık bir geçmişe sahiptir. Çok açık renkli olmasıyla fark yaratan bira, birçok yönden Meksika’ya özgüdür.

Corona biralarının alkol ve kalori oranları.

MarkaAlkol oranı %Kalori 330ml
Corona4,5148
Corona Extra4,6148
Corona Light4,5109

Duvel

Duvel birası

Yüksek alkol oranına sahip Duvel biraları tam bir Belçika klasiğidir. Etkili bira severlerin tercihi olmayı başarmış marka, tasarım açısından Efes şişelerini andırıyor. Etiket rengini bira renginden ayırmak çok zor. Şişe ve bardaktaki bira yan yana durunca güzel bir uyum yakalıyor.

Duvel birasının alkol ve kalori oranı.

MarkaAlkol oranı %Kalori 330mlKalori 550ml
Duvel8,5198300

Efes Pilsen

Efes Pilsen birası

Ülkemizin en çok tercih edilen markası olduğunu tahmin etmişsinizdir. Kalorisi en düşük biralardan biridir. Alkol oranı ise, %3’den %7,5’lere kadar çıkmaktadır. Belli dönemlerde özel seri üretimiyle yeni tatları tüketicisiyle paylaşan marka, son zamanlarda +1 dinlendirilmiş serisiyle ön plana çıkmayı başarmıştır.

Efes Pilsen biralarının alkol oranları.

MarkaAlkol oranı %
Efes Dark Brown6,1
Efes Dark 6,5
Efes Extra7,5
Efes Ice4,2
Efes Light3
Efes Pilsen Kutu Bira5
Efes Pilsen Şişe Bira5
Efes Xtra Shot9

Grolsch

Grolsch bira

1615 yılından beri bira üretiyor. Eminim daha iyisini yapan olmaz diye düşüneceksiniz. En kaliteli biralardan biri olan Grolsch, Hollanda üretimidir. Diğer biralar gibi metal veya plastik kapaklar kullanmıyor. Metallerle çevrili porselen kapağı gerçekten iyi bir bira izlenimi veriyor. Şişe tasarımıyla da fark yaratan Grolsh biraları, lager tipidir. Sarı renkli, az köpüklü bir biradır. Metale teması olmadığı için lezzetini uzun süre koruyabiliyor.

Grolsch birasının alkol ve kalori oranı.

MarkaAlkol oranı %Kalori 330mlKalori 550ml
Grolsch5142 215

Guinness

Guinness birası

Daha önce Guinness birası içmediyseniz ilginizi çekecek bir bilgi paylaşacağım. Guinness biralarının içinde köpürmesini sağlayan bir top bulunmaktadır. Köpürmesini sağlayan top, köpük sayesinde ısısını korumasını sağlıyor. Köpük aynı zamanda tadı dengeler. 1756 yılında Dublin’de üretimi başlamıştır. İrlanda birası olan Guinness denemeye değer. Siyah rengiyle tamamen farklı bir bira olmayı başarıyor.

Guinness biralarının alkol ve kalori oranları.

MarkaAlkol oranı %Kalori 330ml
Guinness4,2153
Guinness Draught8125

Heineken

Heineken birası

İsminden ve görüntüsünden anlaşıldığı gibi Alman birasıdır. Her şeyiyle çok klasik bir bira izlenimi yaratıyor. Asit ve alkol oranı dengelidir. En çok üretim yapan bira markaları listesinde yer almaktadır. Beni rahatsız etmesin ama bira tadını sonuna kadar alayım istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Sanırım bu yüzden tüketim oranı oldukça fazla olan bir biradır.

Heineken biralarının alkol ve kalori oranları.

MarkaAlkol oranı %Kalori 330ml
Heineken5,4162
Heineken Light3,578,4

Hoegaarden

Hoegaarden birası

Belçika ve manastır birası olarak bilinir. 1445 yılında kuruldu. Köpük oranı oldukça fazla olan bira, köpük sevmeyenler için kötü bir tercih olabilir. Orta çağdan günümüze uzanan bu markanın kendine has bir tadı yok. Klasik bira çizgisinde ilerlemeyi seçmiştir. Bir kaç yudumdan sonra ağızda ekşimsi bir tat bırakır, bu tat rahatsız edici değildir.

Miller

Miller birası

Üretim tekniği açısından fark yaratan Miller biraları, 1895 yılında üretime başlamıştır. Üretim tekniğine Genuine Draft, colt filtered denilmektedir. Dış ısılardan tamamen izole, ihtiyaç duyulan ısının dışına bir an bile çıkmadan üretiliyor. Ülkemizde hafif bira tanımına en çok uyan biradır. Limonla birlikte tüketilmesi önerilir.

Milller biralarının alkol ve kalori oranları.

MarkaAlkol oranı %Kalori 330ml
Miller 4,7140
Miller Genuine Draft5 143
Miller Genuine Draft Lite4,2110
Miller High Life5,5 156
Miller Lite4,296

Schneider Weisse

Schneider Weisse birası

Alman birası olan Schneider Weisse Münih menşeidir. Alkol oranının oldukça yüksek olması, içim konusunda herkesi memnun etmeyebilir. Aynı noktada, birayı fazla tüketen kişiler tarafından içiminin rahatsız edici olmadığı söylenir. Bu oran aventinus versiyonlarda geçerlidir. Dilerseniz original çeşidini tercih edebilirsiniz.

Schneider Weisse birasının kalori oranları.

MarkaKalori 330mlKalori 550ml
Schneider Weiss162 245

Tuborg

Tuborg birası

Danimarka bira üreticisi olan Carlsberg tarafından satın alındığı için menşei Danimarka diyebiliriz. Ülkemizde en çok tercih edilen biralardan biridir. Çeşitleri ve her çeşidinde farklı alkol oranı tercih etmesi, her zevke göre bira üretme amacını taşıyor. Gold versiyonu oldukça hafif içimlidir. Kırmızı Tuborg tek başına marka olma yolunda ilerliyor. Bira konusunda tecrübeli kişilerin tercih ettiği bir marka değildir.

Tuborg biralarının alkol oranları.

MarkaAlkol oranı %
Tuborg Dark5
Tuborg Deluxe Dark Export5,1
Tuborg Export5
Tuborg Export Quality5
Tuborg Fıçı5
Tuborg Gold5
Tuborg Green4,4
Tuborg Kırmızı Extra Special7,5
Tuborg Kış6
Tuborg Shot9
Tuborg T Beer4,9
Tuborg T Beer Mexicana5,96

Weihenstephaner Vitus

Weihenstephaner Vitus birası

Aslında bilmeyenler için söylemeliyim ki, Weihenstephaner tek başına bir markadır. Vitus bira birçok seçeneğinden biridir. Hafif içimli olduğu için direk bu biraya yer vermek istedim. Karanfil ve muz kokusuna sahiptir.

Weihenstephaner Vitus biralarının alkol ve kalori oranları.

MarkaAlkol oranı %Kalori 330ml
Weinhard’s Ale4,6147
Weinhard’s Amber Ale5,3169
Widmer Hefeweizen4,7159

Skol

Skol birası

Bilinen bir marka olduğu için yer vermek istedim. İçimi ve alkol oranı nedeniyle cila olarak tercih edilebilir. Dünya piyasasında çok satılan bir biradır. Danimarka’da skol ifadesi şerefe anlamını taşımaktadır. Ülkemizde üretimi olan bir markadır. Tuborg Gold’a benzetilmektedir. En iyi biralar listesinde olmalı mı bilemedim.

Skol birasının alkol oranı.

MarkaAlkol oranı %
Amstel Light4,2

Bira alkol oranları

Bira Alkol Oranları

Bütün biraların alkol ve kalori oranlarını aşağıdaki tablolarda bulabilirsiniz. Bira alkol oranları 330ml ve 500ml olarak gruplandırılarak sunulmuştur.

Bütün biraların alkol ve kalori oranları

Bira markalarıAlkol oranı %Kalori 330ml
Amstel Light3,595
Amsterdam Navigator8225
Anchor Steam4,9152
Beamish Stout3,8131
Beck’s5143
Beck’s Light2,369,7
Bomonti4,8 
Bud Ice5,5148
Bud Ice Light4,1110
Bud Light4,295
Budweiser5143
Busch4,6133
Busch Ice5,9173
Busch Light4,2110
Carlsberg7,2148
Cascade Ale4,5140
Clausthaler0,496
Colt 45 Malt Liquor6172
Coors Light4,2102
Coors Original5148
Corona Extra4,6148
Corona Light4,5109
Dos Equis XX4,8145
Dragon Stout6,8220
Duvel8,5198
Duvel Tripel Hop9,5 
Foreign Extra Stout7,5176
Foster’s Lager5,1156
Fuller’s London Pride4,7156
Genessee 12 Horse4,8152
Genny Light3,696
Grolsch5142
Guinness4,2153
Guinness Draught4125
Gusta5150
Hamm’s4,7144
Hamm’s Light4,1110
Heineken5,4160
Heineken Light3,578,4
Honey Brown4,5150
I.C. Light4,195
Icehouse 5.05132
Icehouse 5.55,5149
Iron City Lager4,5140
Keystone Light4,2100
Kilarney’s Red Lager5197
Killian’s4,9163
Labatt Blue5153
Light3,898
Lowenbräu5,2160
Mamara Gold5,5123
Mariachi4,2126
Mariachi Black6180
Marmara4,1 
Michelob5155
Michelob Light4,3134
Mickey’s5,6157
Mickey’s Ice5,9165
Miller4,7140
Miller Genuine Draft5143
Miller Genuine Draft Lite4,2110
Miller High Life5,5156
Miller Lite4,296
Mirror Pond Pale5,3175
Moosehead5153
Murphy’s Irish Red5171
Murphy’s Stout4150
O’Douls0,470
O’Douls Amber0,490
Old Milwaukee5156
Olde English 8005,9160
Pabst5152
Pete’s Oktoberfest5,8189
Pete’s Wicked Ale5,3174
Pilsner Uruqell4,3160
Premium4,4135
Red Dog5147
Redhook ESB5,8179
Rhinebecker5106
Sam Adams Boston Lager4,8160
Sam Adams Light4,05124
Shiner Bock4,4143
Shiner Light3,9120
Sierra Nevada Pale Ale5,6175
Sierra Nevada Porter5,6200
Skol4,2 
St. Pauli Girl4,9148
St. Pauli Girl Dark4,8150
Tsingtao4,7152
Weinhard’s Ale4,6147
Weinhard’s Amber Ale5,3169
Widmer Hefeweizen4,7159

Kalorisi en düşük biralar

Bu tabloda kalori oranı en düşük biralar listelenmiştir.

Bira markalarıAlkol oranı %Kalori 330ml
Tuborg Deluxe Dark Export5,160,7
Tuborg Export Quality562,2
Beck’s Light2,369,7
O’Douls0,470
Heineken Light3,578,4
O’Douls Amber0,490
Efes Light390
Amstel Light3,595
I.C. Light4,195
Bud Light4,295

Alkol oranı en düşük hafif biralar

Bu tabloda alkol oranı en düşük hafif biralar listelenmiştir.

Bira markalarıAlkol oranı %Kalori 330ml
O’Douls0,470
O’Douls Amber0,490
Clausthaler0,496
Beck’s Light2,369,7
Efes Light390
Heineken Light3,578,4
Amstel Light3,595
Genny Light3,696
Light3,898
Beamish Stout3,8131

Alkol oranı en yüksek biralar

Bu tabloda alkol oranı en yüksek biralar listelenmiştir.

Bira markalarıAlkol oranı %
Duvel Tripel Hop9,5
Efes Xtra Shot9
Tuborg Shot9
Duvel8,5
Amsterdam Navigator8
Efes Extra7,5
Foreign Extra Stout7,5
Tuborg Kırmızı Extra Special7,5
Carlsberg7,2
Dragon Stout6,8

Bu bilgilerin teyide açık olduğu unutmayın.

Bira çeşitleri

Altbier, Amber ale, Arpa şarabı, Berliner Weisse, Bitter, Blonde Ale, Brunswick Mum, Buhar birası, Chicha de jora, Kahverengi ale, Krem ale, Doppelbock, Dortmunder Export, Dunkel, Golden ale, Fıçı birası, Barrel birası, Zencefilli bira, Glutensiz bira, Flanders kırmızı ale, Eisbock, Meyveli bira, Muzlu bira, Noel birası, Draught, Dunkelweizen, IPA (bira), Helles, Hefeweizen, Gueuze, Gose (bira), Kriek lambic, Malt likörü, Maibock, Ladin birası, Lambik, Kölsch, Pilsner, Pale ale, Oud bruin, Eski ale, Märzen, Mild ale, Porter, Çavdar birası, Saison, Schwarzbier, Weizenbock, Weissbier, Witbier, Düşük alkollü bira, Altbier, Amber Ale, Amber Lager, Amerikan Lager, Amerikan Pale Ale, Arpa Şarabı, Baltik Porter, Berliner Weisse, Bière de Garde, Bitter, Bock, Buğday birası, Buhar birası, Buz Birası Çavdar Birası, Çikolatalı Stout, Darı birası, Doppelbock, Dortmunder Export, Dubbel, Dunkel, Dunkelweizen, Eisbock, Gruit, Ekşi bira, Enkel, Eski ale, Flanders kırmızı ale, Grodziskie, Farmhouse ale, Grisette (bira), Hard soda, Hefeweizen, Heller Bock, Helles, Imperial IPA, Imperial Porter, Imperial Stout, IPA, İsli bira, Kahverengi ale, Kentucky birası, Kenevir birası, Kölsch, Kristallweizen, Lambik, Light bira, Malt bira, Malt Likörü Manastır Birası, Märzen, Mısır birası, Mild ale, Mevsimlik bira, Oud bruin, Oyster Stout, Pale ale, Pale Lager, Pilsner, Porter, Premium Bitter, Premium Lager, Pumpkin ale, Quadrupel, Roggenbier, Sahti, Shandy, Schwarzbier, Svagdricka, Sek Stout, Sert Lager, Siyah IPA, Stout, Tatlı Stout, Trappist Bira, Tripel, Weizenbock, Witbier, Yulaflı Stout, Zoigl, American wild ale, Baharatlı ale, Buğday Birası, Weizenbier, Hefeweizen, Dunkelweizen, Kristallweizen, Weizenbock, Witbier, Ekşi bira, Berliner Weisse, Flanders kırmızı ale, Gose, Lambik, Gueuze, Faro, Kriek, Mars, Oud Bruin, Manastır Birası, Trappist bira, Enkel, Dubbel, Tripel, Quadrupel, Pale ale, Amber ale, Amerikan Pale Ale, Bière de Garde, Bitter, Premium Bitter, Burton ale, Copper ale, Harvest ale, IPA, Imperial IPA, Siyah IPA, Porter, Baltik Porter, Imperial Porter, Real ale, Sert ale, Stout, Çikolatalı Stout, Imperial Stout, Oyster Stout, Sek Stout, Tatlı Stout, Yulaflı Stout, Altbier, Arpa Şarabı, Eski Ale, Grodziskie, Kahverengi Ale, Kölsch, Mild Ale, Pumpkin Ale, Sahti, Saison, Lager, Koyu Lager, Dunkel, Kellerbier, Schwarzbier, Pale lager, Amerikan Lager, Dortmunder Export, Helles, Küçük bira, Pilsner, Premium Lager, Sert lager, Bock, Doppelbock, Dunkler Bock, Eisbock, Heller Bock, Malt Likörü, Amber Lager, Buz Birası, Framboise, Märzen, Zoigl

Anasayfa » Bilgiler » En iyi biralar – Bira markaları ve alkol oranları

“En iyi biralar – Bira markaları ve alkol oranları” üzerine 17 yorum

 1. Alkol oranı açısından Efes Xtra Shot genel anlamda baya iyi konumdaymış. En alkollü bira olmasa da o sıralamaya girmesi şaşırttı. Bol bol vermişler oranı, acımamışlar hayret.

  Cevapla
  • Grolsch biraları bir numaradır. Pilsen biralarıyla kıyaslanamaz. Tat, zevk, lezzet tartışılamaz tabii.

   Cevapla
 2. Alkol oranı yüksek biralar listesi doğru. Diğer biraların neredeyse tamamını derleyip güzelce listelemişsiniz. Bunun için teşekkür ediyorum. (kullandığım için)

  En iyi biralar listesi gayet başarılı seçimlerle oluşturulmuş. Renkli çıktısını bira reyonuma ekledim.

  Cevapla
 3. Amsterdam Navigator alkol oranı yüksek içimi rahat çok iyi bir biradır. Kalori oranı biraz yüksek ama kilo problemi olmayanlar tercih edebilir.

  Cevapla
  • Sonrasında aldıkları kalori yüzünden kilo problemleri olmaya başlayabilir. Yine de için ama, sürekli için. Bizde bira tüketelim.

   Cevapla
 4. Hocam bu içerik en iyi bira ve alkol oranlarıyla ilgili bazen bütün aramalarda ilk sıraya çıkıyor bazen kayboluyor. bir sebebi var mı?

  Cevapla
 5. Biralar aklımı aldı. En iyisi Tuborg ama diğerlerini de merak etmiyorum değil. Alkol oranları biranın kalitesini yansıtmaz. Promil sınırını aşmanıza neden olur.

  Cevapla
 6. Efes bira markası aslında Pilsen birasını pazarlıyor. Pilsen birası dünyada en iyi üretim formülüne sahip biralardan biridir. Yani her ne kadar pahalı ve karizmatik bira markaları olsada Pilsen her zaman bir başkadır.

  Cevapla

Yorum yapın