Bir web sitesi için tasarımın önemi ve etkileri

Kaliteli bir web sitesi için taslak olarak üç başlık belirledim, tasarım, kodlama ve en önemlisi olan hız. Bu üç konu hakkında düşüncelerimi sizlerle zamanla paylaşacağım. Her zaman olduğu gibi önce asıl kalitenin içerik olduğunu belirtmeliyim. Biz içeriğimizi en kaliteli şekilde pazarlamak için tasarım ve etkilerini değerlendireceğiz.

Kaliteli web site tasarımı için neler yapmalıyız? 

Anlaşılır olmalıyız, göz yormamalıyız, kullanıcıyı bekletmemeliyiz ve akılda kalıcı bir fark yaratmalıyız. Kullanıcı belli bir süre sonra, farklı bir konudan tekrar web sitemize yolu düşerse bizi hatırlayabilmelidir. Bunu güzel bir logo, ayırıcı bir renk tonu veya font tercihleriyle sağlayabiliriz. Bunu sağlamamanın en önemli yolu da kalıcılıktır, sürekli tasarım değişen bir web sitesi için markalaşmak zor olacaktır.

Web Site Tasarımı

Web site tasarımı, web site projemizin seyrine yön veren en etkili unsurlardan biridir.

Günümüzde web site tasarımları çok gelişti ve üst seviyelere ulaştı. Hızla çoğalan internet kullanıcısı, internet sektörünü kendi içerisinde büyük bir pazara dönüştürdü. Kendi gözlemlerime göre sektörde olan webmaster’ların çoğu para harcayan konumda. Bunun en büyük sebebi rekabet, hır, azim vs. Daha iyi olabilmek adına ücretsiz yazılımlara yüzlerce dolar değerinde temalar alınıyor. Tasarıma yön veren kodlamalar yazdırılıyor.

İlk başlarda söylediğim gibi ihtiyacımız olan en büyük kalite içeriktir. Bu yüzden bütçemiz kısıtlıyla para harcamamız gereken bir yer varsa içeriğimizdir. 

Kaliteli bir tasarıma sahip olmak için para harcamamız gerekmiyor. Aslında benim tasarımda kaliteye bakış açım tamamen sadelikten yanadır. Tasarım ve kalite diyince aklınıza sayfayı kaydırdıkça yüklenen içerik, kayan resimler, üzerine geldiğinde şekilden ekle giren font tercihleri vs. gelmesin.

İçeriğimize uygun tasarım

Bu tema süper bunu almalıyım. Bu tema tamda yemek tarifleri için tasarlanmış çok beğendim. Bu ve buna benzer düşüncelerle düşünmeden siteler açmayın, alışkanlıklarınızdan kurtulun. Temaya göre içerik değil içeriğinize göre tema.

Bu konuda size verebileceğim en faydalı öneri, tasarımda kalite konusunu tek başına değerlendirmemenizdir. Tasarımda kalite ve projemizin amacını bir arada değerlendirerek çalışma yapmalıyız.

Örnek olarak bu sitede tercih ettiğim tasarımı dikkate alabiliriniz. Kaliteli servislerin tanıtımını yapıp, satışı durumunda para kazanabileceğim kişisel blog sitesi olarak amaçladım. Bu amacıma göre “içeriğin ön planda olması” önemli. Bu yüzden sade bir tasarım tercih ettim. Bu sadelik konularda vurgulamak istediğim noktaları daha net bir şekilde ön planda tutmama yarıyor. Aynı zamanda reklamlarımda ön planda. O kadar sade bir tema kullanmak istedimki, konu içerisinde ziyaretçinin kesinlikle görüp okumasını istediğim bir yazıyı sarı bir renkle işaretleyerek ziyaretçinin görmesini sağlayabileyim. Çünkü amacım anlatmak, ziyaretçimin anlamasını sağlamak.

Bu sitede kullandığım tasarımı hakkında bilgi isterseniz bu konuda bulabilirsiniz; WordPress Thesis

Ücretli bir temadır, daha doğrusu framework. Bu sadelik için ücret ödemenize kesinlikle gerek yok. Sade temaların kodlamasıda tasarımıda kolay olur.

Bu şekilde size tasarımın içeriğinize olan uyumunun önemini aktarmış olduğumu düşünüyorum. Kendi sitemde güzel bir örnek oldu. Bir sonraki başlığımıza geçelim.

Web site tasarımında kalıcılık

Bu konuya bir örnekle başlamam lazım, bu örnek her şeyi anlatacaktır. Kesinlikle bildiğiniz web tabanlı hazır bir uygulamadan bahsedeceğim. Forum sitelerini az çok bilirsiniz, forum sitelerinde en çok kullanılan hazır yazılım vbulletin’dir. Bu forum scripti günümüzde pek kullanılmıyor, firma el değiştirdikten sonra işler pek yolunda gitmedi ve eski popülerliğini kaybetti. Yalnız zamnında o kadar tutuldu ki binlerce sitede kullanıldı ve o dönemli sürümü hala en büyük forum sitelerinde kullanılmaktadır.

Vbulletin eski sürümünü vblulletin 3 olarak aratırsanız veya frmtr, r10 gibi sitelere girerek görebilirsiniz. Bu tasarımı görmeyen kullanmayan internet kullanıcısı yok diyebiliriz.

İşte tamda bu bilinirlik yüzünden gelişen teknolojiye ve kodlamalara rağmen hala vbulletin 3 sürümü ile yeni projeler hayata geçiriliyor. Kullanıcılar bu tasarıma sahip forum sitelerini görünce rahatlıkla üye olabiliyorlar, istedikleri gibi kullanabiliyorlar. Bu bilinirlik sitenizi bir çok konuda ön planda tutacaktır.

Demek istediğim kalıcılık önemlidir. Elde ettiğiniz kullanıcıları her zaman aynı şekilde ağırlamanız sizin için avantaj olacaktır. Kalıcılık markalaşmak içinde önemli ve ince bir noktadır. Ne olacak? ne varki tasarım değiştirsem sitemi batacak? gibi düşüncelerden sıyrılmanız sizin faydanıza olacaktır.

Dikkat;

Genel içerikli siteler yok denecek kadar az çünkü bu tarz genel projelerin tutmayacağını hemen hemen her girişimci biliyor. Yani sitemiz bir konu üzerine hizmet vermektedir. Yine örnekleme yaparak eğerlendirelim. Kumandalar sattığımız bir sitemiz  var ve bu sektörde 5 rakibimiz var diyelim. Biz bu işe yeni girdik ve en iyi içeriği biz sunuyoruz. Bu durumda kumanda satıcıları veya tamiriyle ilgilenen herkes bizim hedefimiz, müşterimizdir. Bu kişiler günde bir çok kez arama motorlarında kumandalarla ilgili bilgiler arıyor. Bu ziyaretçilerden sitenize gelenler, sitenizdeki kaliteli içerik sayesinde istedikleri bilgiye erişti diyelim. Bu ziyaretçiler farklı bir kumanda konusunda tekrar sitenize geldiğinde sizi tanıyabilmelidir. Bu noktada tasarımınızdaki kalıcılığı sağlamanız çok önemlidir.

Neden önemlidir: Bu kişiler üçüncü kez sorusunu arama motorlarında değilde, sizin sitenizde arayabilir! Bu şekilde kalıcı kullanıcılar kazanmış olursunuz. Kalitenizi, tasarımınızdaki kalıcılık sayesinde ziyaretçilere aşılayabilir markalaşma yolunda hızla ilerleyebilirsiniz.

Marka olmak için kalıcılık en önemli noktalardan biridir.

Blog ve sadeliği bir arada isterseniz bu konuyu Ghost Blog Kurulumu incelemenizde fayda var.

Logo

Eğer marka olmak istiyorsak logo ve kalıcılığı çok ama çok önemlidir. Bu yüzden logo tasarımında çok çok titiz davranmalıyız. Logomuzun bir çok formatta kullanabilir olmasına dikkat edilmelidir. İlerde yapılacak olan bir logo değişikliği tasarımınızın kalıcılığını sağlasanız bile sizi yeni bir site yapabilir. Ama kalıcı bir logo, tasarımınız değişse bile sizi belki hatırlatabilir.

Tasarım ve hız

Web sitesinde hız en önemli noktalardan biridir. Konumuz tasarım olunca hız gibi önemli bir etkiyi dikkate almamak olmaz. Tasarım terciğimiz sitemizin hızını belirleyen en büyük etkidir. Yoğun kullanılan görseller, kodlamalar, kayan yazılar vs. sitemizi yavaşlatacaktır.

Olabildiğince az veya ufuk boyutta görsel kullanımına dikkat etmeliyiz. Tasarım ve hızdan bahsedip kodlamayı es geçmeyelim. Tasarımda kullanılan kodlamada sitemizin hızını olumlu olumsuz etkileyecektir. Olabildiğince doğru kodları, mümkünce css kullanımını sağlamalıyız.

Hıza verdiğiniz önemin ve emeğin karşılığını kesinlikle alırsınız. Benim en çok dikkat ettiğim konulardan biridir hız. Sayfa yükleme hızı ne kadar düşük olursa arama motorları sitemize öncelik tanıyacaktır. Google hızı sever, amacı kullanıcısına istediği bilgiyi en hızlı şekilde sunmaktır. Durum böyleyken tasarım, kodlama ve hız bizim için içerikten sonra gelen en önemli noktalar olmalıdır.

Bu konuyla bağlantılı olduğu için görmenizi istediğim Sıfırdan web sitesi kurmak ve para kazanmak konusuna göz atmanızı öneririm.

Bol bol başarılar ve kazançlar dilerim.
Saygılarımla.

“Bir web sitesi için tasarımın önemi ve etkileri” üzerine 11 yorum

  1. Yine güzel bir konuya değinmişsin. Konuyla ilgili ufak bir lafım var. “Marka gelecektir.” Marka olmak demek yerini sabitlemek demektir. Marka olursan yapman gereken tek şey markanın değerini korumak olur. İlerde biter mi bitmez mi derdin olmaz.

    Cevapla
  2. Bu arada yazıda kullandığım görseldeki reklamı şimdi fark ettim. Biraz siyasi oldu, tamamen rastlantıdır bilginize.

    Cevapla

Yorum yapın