Bir Dönüm, Dekar, Hektar Kaç Metrekare Yapar?

Bu konuda Ar, Dönüm-Dekar, Hektar gibi arazi ölçü birimlerinin kaç metrekareye tekabül ettiğini ve bu birimlerin kısaltmalarını öğrenebilirsiniz

Hemen belirtmeliyim ki, Dönüm ve Dekar aynı anlamda kullanılmaktadır. Dekar olarak bilinen arazi ölçüsüne, yaygın olarak dönüm kelimesini kullanmaktayız. Aslında aynı ölçülere sahip değildiler, bir zamanlar. Bir dönüm 918,393 m2’lik bir alanı temsil ediyordu.  (Sonuç olarak: günümüzde bir bir dönüm, bir dekara tekabül ediyor ve bir dönüm 1000 m2’dir.) Osmanlı dönemlerinde 918.393 m2’idi.

Ara not: Konuyu en kısa zamanda daha anlaşılır bir şekle getireceğim.

Bu konuda “arazi ölçüleri” olan ar, dönüm, dekar ve hektar’ın metrekare karşılıklarını öğreneceğiz. İki farklı şekilde aktarmaya çalışacağım. Hiç zaman kaybetmeden sorunuza cevap bulacağınız listeyi oluşturalım.

Arazi-Alan ölçü birimleri: Ar, Dekar, Dönüm, Hektar

Bol bol örneklendirelim:

“m2, metrekare kısaltmasıdır”

1 Ar kaç m2: 100
1 Dekar kaç m2: 1.000
1 Dönüm kaç m2: 918,393 (günümüzde 1.000 m2)
1 Hektar kaç m2: 10.000
1 Hektar kaç dekar: 10 Dekar
1 Dekar kaç ar: 10
“1 Dönüm kaç dekar” İlk satırlarda belirtiğim gibi, 1 dönüm 1 dekardır.
1 Hektar kaç ar= 100

Dekar ve dönüm aynı metre kareye tekabül etsede, en çok sorulan sorulardan biri “1 Dönüm kaç dekar” eder sorusudur. İkiside 1000 metrekaredir.

metrekare görseli

Yukarıdaki soru cevap ile oldukça açık bir şekilde metrekare karşılıklarını görmüş olduk. Farklı bir anlatım da bu şekildedir.

Arazi ölçümleri AR’dan başlıyor. 100 m2 1 ar yapar. 10 ar 1 dekar yapar. 10 dekar 1 hektar yapar. Eğer arazi ar’dan daha küçükse sanırım sadece metrekare ile ifade ediliyor, 10 metrekare gibi.

Bu ölçülerin kısaltması da aşağıdaki gibidir. (sembolleri)

Resimde görüldüğü gibi en ve yükseklik değerine göre metrekare değeri hesaplanabiliyor. Aslında adındanda anlaşıldığı gibidir; yani üç metre kare, üç metreden oluşan bir kare alanı temsil etmektedir.

Ar, Metrekare, Dekar ve Hektar kısaltmaları

Ar: a
Metrekare: m2
Dekar: daa
Hektar: ha

Dönüm’ün kısaltması yokmuş. Bu konuyla ilgili Alan Birimleri sayfasını inceleyebilirsiniz. Bulduğum bilgileri doğrulamak için yaklaşık 25 kaynak kullandım. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Ek bilgi:

Alan ölçü birimleri:

km², hm², dam², m², dm², cm², mm²

Soru-Cevap:

Dönüm mü büyük, dekar mı?

Yukarıda belirttiğim gibi dönüm ve dekar aynı ölçülerin ifadesidir. Bu soryla sayfayı ziyaret edenler için ara not olarak ekledim.

Dekar nedir?

Dekar arazi ölçü birimidir. 1000 metrekarenin (m2) ifadesidir. 10 ar’ın karşılığıdır.

1 dönüm kaç hektar? 

Bir dönümün hektar karşılığını bulamayız. Hektar dönümden büyük bir arazi ölçüsünü ifade etmektedir. Sorunu Bir hektar kaç dönümdür diye değiştirirsek, cevabımız 10 dönüm olacaktır.

1 dönüm kaç metrekare

1000 metrekareyi ifade eden arazi ölçü birimi dönüm’dür. Aynı zamanda dönüm ve dekar 1000 metrekareyi temsil ediyor.

1 hektar kaç dönüm

10.000 metrekareyi ifade eder. 10.000 m2 1 hektardır. Bu hesaba göre 10 dönüm arazi ölçü birimini bir hektar olarak ifade edebiliriz.

DEKAMETRKARE

Madem alan ölçüleriyle ilgili bir konu oluşturduk, dekametrekare’ye yer vermeden bitirmeyelim. Dekametrekare kısaltması: “dam”

1 dekametrekare, metrekarenin 100 katını ifade ediyor.

1 dam, 100 m2’dir.

Anasayfa » Bilgiler » Bir Dönüm, Dekar, Hektar Kaç Metrekare Yapar?

“Bir Dönüm, Dekar, Hektar Kaç Metrekare Yapar?” üzerine 38 yorum

  1. Osmanlı döneminde 1 dönüm 918 m2 idi. Tabii o zamanlar biz belirliyorduk bu tarz hesaplamaları. Sonradan dünya düzenine uymuşuz.

    Cevapla
  2. Kerem Bey, güzel bir kaynak olmuş. Dönüm ve dekar birbirleriyle her zaman karıştırılır. Bu karıştırmayı gayet doğal buluyorum. Tarihimizde dönüm gibi güzel bir ifadeye sahipken, arazi ölçü birimine ikinci bir terim getirmenin anlamını anlamış değilim. Dilimizden kelimeleri çıkartmak çok zor ve uzun süren bir iş. Sanırım ömür boyu dönüm ve dekar birbiriyle karıştırılacaktır.

    Cevapla
  3. Kerem Bey teşekkür ediyorum. Yeni işimde dekat, hektar, dönüm gibi ifadeler çok kullanıyordu. Anlayabileceğim şekilde bir yazı hazırlamışsınız.

    Cevapla

Yorum yapın