İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır. (hadis-i şerif)

Kerem’in Kişisel Blogu
≡ Menu

Apple Macbook’a Rakip Çıkan Asus Boombook

Bazı markalar reklam politikasında belirli alanlara aşırı yüklenerek akılda kalıcılığı arttırarak dikkat çekme yolunu izliyor. Bu markalardan biri olan Apple, sadelik kavramı üzerinde her fırsatta çok ince işlenmiş mesajlar vermektedir.

Bazı markalar ise bu şekilde bazı kavramları kendine has aşırılıkla reklam politikasına yerleştirmiş markalarla alay geçme girişiminde bulunabiliyor. Bunların en bilineni Magnum ve Panda arasındadır. Fakat herkesin bilmediği özellikle araba markaları arasında oldukça çok görülen hoş misillemeleri araştırarak bulabiliriz.

Ben bu konuda örnek olarak Asus’un Apple’a sataşmak için yaptığı komik videoya yer vereceğim.

Reklamın başlığı: Asus Boombook

Apple’ın kalitesine ve marka değerine en çok katkı sağlayan sadelik kavramına direkt saldıran Asus, aslında bu kavramın değer kattığı Apple markasının kitlesinden yararlanarak kendi reklamını yapmış oluyor. Buna sanırım kısmen viral reklam diyebiliriz.

Araştırın, çok ilginç çekişmelere rastlayacaksınız.

Bu tarz viral reklamlar arasında en başarılı bulduğum Asus Boombook reklamı oldu. Magnum reklamına karşı Panda’nın yaptığı reklamda oldukça başarılı fakat Magnum’a direkt olarak bir sataşma sayılmaz. Asus direkt, açık açık Apple’ın en büyük ayrıcalığı olan sadelik kavramıyla bildiğiniz alay geçmiş. Bir Apple Macbook Pro kullanıcısı olarak Asus’u tebrik ediyorum. Gayet başarılı olmuş.

Bu arada bu sektörde efsane olan Pepsi reklamını şimdi hatırladım. Bir çocuk içecek makinesinde Pepsi butonuna yetişmek için iki adet teneke Coco Cola satın alıp yere koyuyor ve üzerine çıkıp Pepsi butonuna ulaşarak Pepsi’sini alıp içiyordu. Çok eski bir reklamdır, nette bulabilirsiniz.

Audi’nin yaptığı reklamda çok başarılıydı. Yanlış hatırlamıyorsam Mercedes, Alfa, BMV gibi dev otomobil markalarına aynı anda saldırmıştı.

Ve Mercedes araç tırının yedi BMV’yi taşıma durumu gibi ince mesajlar. Bu tarz otomobil firmaları arasında geçen reklam kokulu mesajların ardından Bentley’in bütün markalara cevap olan basit bir afişi vs. Sanırım bu konu belgesel olabilecek kadar geniş bir içeriğe sahip.

Yazdıkça aklıma gelenler oluyor. Bundan sonrası sizde…Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 0 yorum yapıldı… add one }

Bana yazın

#Mail adresiniz geçerli ise yorumunuz onaylandığında ve yorumunuza cevap verildiğinde mail yoluyla bilgilendirilirsiniz.

#Gönder butonuna tıkladığınız an yorumunuzun bana ulaşır. Onay beklediğine dair bilgilendirme mesajında geçici bir hata var.