İnternet Sitesi Kurmanın Maliyeti (web sitesi)

Bana en çok sorulan sorulardan biri de söz konusu projenin maliyetidir. Sizde biliyorsunuz ki her projenin maliyeti farklı olur. Bu konuda, bana gelen soruları değerlendirerek, belli projelerin maliyeti hakkında bilgiler vereceğim.

Hiç bir ücret ödemeden de bir web sitesi sahibi olunabilir, üstelik çok kaliteli ve esnek yapılara sahip servislerdir. Bu servisler bazı noktada eksileri olduğu için bazı projeler için yetersiz kalabiliyor. Konumuz bu olmadığı için detaylara girmeyeceğim.

İlk önce maliyetimizi oluşturan temek ihtiyaçları değerlendirelim. Bir web sitesi için satın almamız gereken iki temel servis var.

 • Domain (alan adı)
 • Hosting (sunucu)

Domain, web sitemiz için ilk adımdır. Alan adlarında, “.com, .net, .ogr” alan en çok tercih edilen uzantılardır. İlk tercihimiz .com olmalıdır. Bazı alan adlarına .net daha çok yakışıyor, fakat akılda kalıcılık açısından eğer aynı alan adının .com’u da bizde değilse, akılda kalıcılık açısından .net sorun yaratabilir. Yine de .net çok yaygın kullanılan prestijli bir alan adı uzantısıdır.

Eğer projenize çok güveniyorsanız ve masraftan kaçınmıyorsanız, prestiji yüksel olan bütün alan adı uzantılarını almanızda fayda var.

Burada ki en büyük sıkıntı boşta bir alan adı bulmaktır. Sektör çok hızlı geliştiği için boşta alan adı bulma işi gittikçe zorlaşıyor.

Konumuz olan maliyete geçelim.

Domain – Alan Adı Maliyeti

Alan adlarını en az bir yıllık, en fazla on yıllık satın alabiliyoruz. com, net, org gibi alan adları her zaman ilk satın alanındır. Çok büyük marka davaları olmadan elinizden alınması imkansız.

Alan adı firmalara göre çok büyük fiyat farklılıkları gösterebiliyor. Üç büyük firmanın alan adı fiyatlarını araştırdım, inceleyelim. Örnek olarak “kerem-sari” alan adını kullandım.

Google Domain

Güvenilirlik konusunda örnek olarak incelediğimiz diğer iki firmanın da google’den eksik bir yanı yok. Bir kaç konu yüzünden ilk tercihim her zaman “Google Domains”  olmuştur. Konumuz maliyet olduğu için bu artılara girmeye gerek yok.

google-domain-fiyatlari

Google domain’de .com .net ve .ogr fiyatları aynı. Yıllık 12 dolar.

Godaddy Domain

Belki de dünya çapında en çok kullanılan firmadır. Alan adlarını en düşük fiyata alabileceğiniz firma olduğunu söyleyebilirim. Nette birçok indirim kuponu bulunuyor. Bu indirim kuponlarıyla, yaklaşık yirmi alan adının her birini ortalama 2-3 TL ödeyerek satın aldım.

godaddy-domain-fiyatlari

Üye girişi yapmadan sorguladığımda 8,99 TL gibi düşük bir fiyat sundular. İndirim kuponlarıyla bu fiyatı 2 TL’ye bile indirebiliriniz. Burada dikkat etmemiz gereken konu; Godaddy ilk alımlarda ucuz, uzatma işlemlerinde de oldukça pahalıdır. Bir yıl dolmadan farklı firmalara transfer edebiliriz. Alan adlarını bünyesine katmak isteyen firmalar olduğu için, transfer işlemiyle hem bir yıl uzatmış olacaksınız, hemde oldukça ucuza getirmiş olacaksınız.

İHS TELEKOM

Nedense bu firmayı çok seviyorum. Destek konusunda inanılmazlar. Alan adı fiyat araştırması yaparken yerli bir firmaya yer vermek istedim.

ihs-domain-fiyatlari

Tabii hosting alana alan adı hediye eden firmalar da var. Konunun sonunda bunlarada yer vereceğim.

Alan adının maliyetini bu şekilde öğrenmiş olduk.

Şuan ki giderimiz 8.99TL

Hosting – Sunucu Maliyeti

Hosting konusunda piyasa çok karmaşık. İşin içine anlaşmasız rekabet girince, ortaya saçma sapan fiyatlar çıkıyor. Tabii bu fiyatlarda hizmetin kalitesine yansıyor. Sınırsız hosting başlığı adı altında satılan hostingleri iyice incelemek gerekiyor. Bu işete tecrübe ve bilgi sahibi olmayan insanların, sınırsız hosting başlığı adı altında hosting satan firmalar tarafından alenen dolandırıldığını düşünüyorum. Bilgi sahibi olan biri CPU kullanımını vs. sorabilir ve ona göre satın alır. Bilgi sahibi olmayan bir insana üç liraya ne bekliyordun diyemezsiniz! Yani bu aldatmaca başlıklarla aldığınız hosting’ler, elli ziyaretçiye ulaştığınızda servis dışı kalabiliyor.

Bu konuda ki hosting fiyat araştırmamızı, projeye göre gerekli ve kullanılabilir hosting paketleriyle araştıracağız.

Öncelikle yıllık beş-on liraya satılan hosting paketlerini es geçtiğimi bilmelisiniz.

Hosting’ler de genelde domain gibi yıllık satın alınabiliyor. Nadir de olsa üç-altı aylık satan firmalarda yok değil.

Aslında bu konu çok detaylı. Satın almadan önce projenizin geleceğini etkileyen bir çok nokta da araştırılması gerekiyor. Yine tekrarlamak durumundayım ki, konumuz olmadığı için üstünde durmayacağım.

İHS TELEKOM HOSTİNG

Sınırsız destek alabileceğiniz bir firmadır. fiyatları resimdeki gibidir. Firma aylık değerlendirsede, biz yıllık olarak incelememizi yapalım.

ihs-telekom-hosting

Projenize göre buradaki paketleri seçebilirsiniz. Bana göre en uygunu Bulut Sunucu paketidir.

Turhost Hosting

Eğer wordpress kullanacaksanız, Turhost sizin için çok uygun bir firma. Bunu wordpress ile olan bağlantısına dayanarak söylüyorum. Bu bağlantıyı kullanarak inceleyebilirsiniz: WordPress Türkiye Hosting Önerileri Ayrıca otomatik wordpress kurulumu gibi imkanlar sunmaktadır.

turhost-hosting-fiyatlari

Fiyatlar tabloda gördüğünüz gibi aylık olarak hesaplanmış. Bireysel Mini ve Bireysel Başlangıç paketleri hariç, projenizin çapına göre seçim yapabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz alan adı hediyesi de bulunmaktadır.

Alastyr Hosting

Maksat fiyat araştırması olduğu için Alastyr Hosting’e yer vermek istedim.

alastyr-hosting

Gördüğünüz gibi çok düşük fiyatlara yıllık hosting satışları yapan bir firma. Daha önce hiç çalışmadım, fakat fiyatlar bana pek güven vermiyor.

Digitalocean Sunucuları

Ben çok iyi bir web sitesi hazırlayacağım, herşey dört dörtlük olsun diyorsanız; tek kelimeyle Digitalocean diyebilirim. Özel IP, SSD depolama gibi birçok atrısı olan kaliteli bir firmadır. Bulunduğunuz blog, digitalocean sunucularında barınmaktadır.

digitalocean-sunucu-fiyatlari

Digitalocean’da kullandıkça aylık ödeme yaparsınız. beş dolar’dan başlayan fiyatlarla en kaliteli sunucu hizmetini alabiliyorsunuz. Tabii sunucu olduğu için kurulum aşamaları biraz uzmanlık ister, aşağıdaki hazır yazılımlar hariç. Her biri digitalocean tarafından sunucunuza otomatik yüklenebiliyor. Sunucu kaynaklarını tamamen yazılımınız kullandığı için, süper bir hız elde ediyorsunuz.

digitalocean-hazir-uygulamalar

Buraya kadar iki temek ihtiyacı giderdik. Eğer bir blog, kurumsal bir tanıtım sitesi, forum veya alışveriş sitesi kuracaksak; wordpress gibi güçlü ve ücretsiz bir hazır web tabanlı yazılımdan faydalanabiliriz. Bu şekilde ek bir maliyetimiz olmayacaktır. İsteğe göre ücretli yazılımlar tercih edilirse ki buda projenin türüne göre değişir, maliyetimiz tahmin edilemeyecek oranlarda değişebilir.

 • Godaddy domain 8.99 TL
 • Turhost hosting (Bireysel Limitsiz 2) 138.18 TL

İlk yıl maliyetimiz 147.17 TL

Bu maliyeti, Alastyr hosting ile 30 TL’ye de düşürebiliyoruz. Ben kaliteden ödün vermeden olabilecek en uygun fiyatı sundum.

Ortalama “website kurma maliyeti”ni öğrenmiş olduk.

Ek olarak: İnternet sitesi kurma konusu oldukça popüler. İsterseniz çıkmadan bir göz atın.

Maliyetinizden çok kazancınızın olmasını diliyorum.Sizde katılın!
E-posta adresinizi giriniz: Onay e-postası gönderilecektir. Gizliliğiniz Google FeedBurner ile güvence altında.

Yazar hakkında: Çalışıyor, geziyor, okuyor, öğreniyor ama en çok; içerik odaklı seo çalışmalarıyla ilgileniyor! Bu yüzdendir ki; bu blogda bu konuların ne işi var demeyin! O konularda bir fikre hayat vermek üzere olan denemeler var.

{ 5 yorum… add one }
 • Gürkan Molla 27 Kasım 2016

  Önerilerle sunmanız ve bize seçme imkanı tanımanız çok iyi olmuş. Böyle bir kaynak eminim birçok kişi için altın değerindedir. Çok iyi düşünmüşsünüz, teşekkürler.

  • Kerem SARI 27 Kasım 2016

   Güzel yorumunuz için ben teşekkür ediyorum.

 • Hosting 1 Aralık 2016

  Arkadaşlar, 350 müşterisi olan bir hosting firmasının sahibiyim. Kerem bey’den bu konuda firmama yer vermesi için ricada bulundum ve güzel bir ücret teklif ettim. keremsari.com’un kalitesine ve konuların birçok kişi tarafından dikkate alınmasından ötürü normalde sunacağım fiyatın çok çok üzerinde bir fiyat sunarak kendimce Kerem bey’in emeğine laik olmaya çalıştım.

  Teklifimin büyük bir teşekkürle birlikte kabul edilmesini beklerken neler oldu anlatayım.

  Kerem bey siteme üye oldu ve iki hosting paketi satın aldı. Biri en ucuzu diğeri ise en pahalısı. İki hosting paketinde de testler yaptı ve bana 4 konuda bu konudaki firmalardan eksik yönlerimi sunarak teklifimi kabul etmediğini bildirdi.

  Ufak bir alıntı:

  İlgilenip teklifte bulunmanız beni çok mutlu etti. Böyle bir teklife olumsuz cevap vereceğim için çok üzgünüm. Konularımdan yararlanan kişiler bu işte bilgi sahibi olmayan kişilerdir ve ben bu yüzden en uygun önerilerde bulunmaya çalışıyorum. Gelir amaçlı okuyucularıma önerilerde bulunmam etik olmaz. Lütfen beni anlayışla karşılayın.

  Velhasıl bu davranış biçimi beni çok etkiledi. Kerem bey’e buradan da çok teşekkür ediyorum.

  Siz okuyucuların bilmesini istedim.

  Sayesinde de verdiğim hizmetteki eksikleri öğrenmiş oldum. En yakın zamanda ilgili konular hakkında düzenlemelere gideceğiz.

  • Kerem SARI 1 Aralık 2016

   Ne diyeceğimi bilemedim. Beni anladığınız için teşekkür ederim.

  • Kerem SARI 1 Aralık 2016

   Sizden anlayış beklerken övgü aldım : ))

Bu yazıya yorumunuzu ekleyebilirsiniz.